Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

TokaMXoa

Rozwiązany: PC za około 3500zł (gry, grafika 3D) z tańszą kartą graficzną

Polecane posty

Witam.

Zdaję sobie z tego sprawę, że wybrałem prawdopodobnie najgorszy od kilku lat moment na składanie peceta, lecz niestety tak się złożyło, że dosyć mocno przydałby mi się on teraz. Początkowa chęć złożenia czegoś z RX 580 8GB oczywiście legła w gruzach, więc pomyślałem, aby wrzucić coś w okolicach RX 560 2GB/GTX 1050 2GB, a różnicę w cenie zainwestować w SSD/RAM/CPU. Samą kartę wymieniłbym na coś mocniejszego za kilka(naście) miesięcy, o ile ich ceny znowu będzie można nazwać ludzkimi.

 

  • Budżet na komputer: 3500zł ± 200zł
  • Części do kupienia: sama „skrzynka”
  • Czy wliczyć system w cenę: nie, w przypadku gier będę korzystał z Windowsa 10 Pro 64bit. Do pozostałych zastosowań planuję używać Linuxa.
  • Zastosowanie komputera: nadrabianie growych zaległości sięgających 2012 roku; rendering i modelowanie 3D (głównie Blender); Unreal Engine 4; okazjonalnie nowsze gry po obniżeniu detali
  • Preferowany sklep: brak
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): iiyama B2776HDS (1080p) + LG IPS235V (również 1080p). Całkiem prawdopodobne, że będę chciał mieć podłączone oba te monitory. Korzystam raczej ze złącz HDMI, ale w każdej chwili mogę skorzystać z alternatywy w postaci DVI.
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: chyba dojrzałem do tej decyzji, więc tak. Nie będę jednak szukał absolutnych limitów, skok wydajnościowy w porównaniu z moim obecnym Phenomem X2 555 i tak będzie przeolbrzymi.
  • Termin zakupu komputera: jeżeli nie zapowiada się żadna rewolucja w kwestii cenowo-sprzętowej to już w następnym tygodniu.
  • Dodatkowe uwagi:
  1. Zdecydowanie chciałbym, aby sercem zestawu był Ryzen 1600/1600X/1700 (chociaż ostatnia opcja raczej trudna do zrealizowania przy polskich cenach w tym budżecie)
  2. W związku ze słabszą kartą graficzną zależałoby mi na zapasie mocy i możliwości rozbudowy w przyszłości.
  3. Z Internetem łączę się wyłącznie poprzez Wi-Fi. 

 

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc i radę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem do końca przekonany, czy rzeczywiście w najbliższym czasie wykorzystam w pełni dobrodziejstwa podwojonej ilości RAMu. Przy obecnych cenach wydaje mi się, że (w moim przypadku) kupno dwóch kości po 4GB będzie rozsądną decyzją.

Ponadto: czy https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b350-pc-mate-b350-ddr4-sata3-usb-3-1-gen-1-atx-7a36-003r-1195352/ będzie dużo gorszym wyborem niż zaproponowana przez Ciebie https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-ab350-pro4-b350-ddr4-sata3-usb-3-0-atx-1152018/? Ostatnia płyta główna od AsRock padła mi tuż po zakończeniu gwarancji. Był to sporo tańszy model, nie ukrywam, lecz lekki niesmak pozostał. 

Trochę wbrew temu co napisałem na samym początku, ale część funduszy "zaoszczędzonych" na RAMie postanowiłem jednak przesunąć w kierunku GTX 1050 Ti 4GB. Pesymistyczna natura każe mi podejrzewać, że ceny wyższych modeli prędko się nie ustabilizują.

Ostatecznie, w ramach oszczędności, myślałem również o dysku SSD o pojemności 128GB. Na system, najważniejsze programy i Civkę starczy, ale w przyszłości prawdopodobnie nie pożałuję dopłaty do wersji 240GB.

Efekt moich modyfikacji: https://www.morele.net/inventory/info/0cyR9v/ (obudowę prawdopodobnie podmienię na identyczną, lecz z oknem, dycha dopłaty. Obecnie niedostępna.)

Jeszcze raz wielkie dzięki za poświęcony czas i ewentualne poprawki powyższego zestawu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASRock ma chyba trochę mocniejszą sekcję zasilania od MSI, aczkolwiek nie jestem na 100% pewien, jakoś nie przyglądałem się zbytnio płytom pod Ryzena, ale to jest chyba najczęściej polecany na tym forum model pod ten procesor. Przyjdzie ktoś inny to potwierdzi albo zaprzeczy.

Patrząc na zastosowanie podałem 16GB RAM. Jeśli jednak uważasz, że połowa wystarczy to bierz połowę, najwyżej kiedyś dokupisz.

Na SSD bym nie oszczędzał, no ale zrobisz jak uważasz. Większe nośniki mają lepszy stosunek pojemności do ceny i są szybsze.

Reszta ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając temat również miałem zaplanowane 16GB RAM, ale nie mam w zwyczaju odpalania kilku programów w tym samym czasie. Napisana przeze mnie kolejność zastosowań komputera również może sugerować, że obróbka grafiki i UE4 będzie stanowiła główną część mojej pracy z komputerem, jednak (na ten moment) jest to tylko kwestia hobby. Gdy mój stopień zaawansowania poprawi się z czasem, a tendencja przeskoczy bardziej w stronę (pół)profesjonalnej pracy długo nie będę się zastanawiał nad dołożeniem kolejnych kości.

SSD zostaje na poziomie 240GB. Rzeczywiście cena za gigabajt jest znacznie niższa.

Nad kwestią płyty głównej jeszcze się zastanowię, ale jeżeli jest tak jak zakładasz to zdecyduję się na ASRock. Ma też ona trochę szerszy wachlarz portów.

Ostateczny koszyk dla zainteresowanych: https://www.morele.net/inventory/info/KPl89h/

Dzięki za pomoc. Temat do zamknięcia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął ponad miesiąc a ja, z powodu pewnego ciągu okoliczności i wydarzeń, wciąż nie wcisnąłem magicznych przycisków "Przejdź do płatności" i "Zamów". Dlatego też, aby nie zakładać nowego tematu, "odkopię" już istniejący, tym razem przychodząc w zasadzie z dwoma wątpliwościami/pytaniami:


1. Czy ostatnimi czasy pojawiło się w sklepach coś ciekawego (budżet z pierwszego posta pozostaje bez większych zmian)? Cokolwiek, co mogłoby zastąpić któryś z podzespołów poniższego koszyka?
2. Obudowy SilentiumPC Gladius M35, zarówno z oknem jak i bez, są bardzo rzadko dostępne na morelach. Czy ktoś z Was mógłby polecić jakąś godną alternatywę w budżecie do 250zł? Myślałem o Zalman Z9 Neo, SilentiumPC AquariusModecom Oberon Black (chociaż z tego co słyszałem to nie cieszy się ona jakimś specjalnym szacunkiem) i Corsair Carbide 270R. Byłoby miło, gdyby obudowa posiadała okno, jednak minimalistyczne, kanciaste skrzynki pozbawione przezroczystych wstawek jak najbardziej biorę pod uwagę jeżeli charakteryzują się one lepszymi parametrami.

Po drodze, głównie z powodu pogłosek o potencjalnych podwyżek cen pamięci VRAM, zakupiłem również Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB. Stoi na półce i czeka na resztę ;)

Wspomniany koszyk (bez obudowy i karty graficznej): https://www.morele.net/inventory/info/YC4edP/

To była długa przeprawa, ale mam nadzieję, że jest to już ostatnia prosta. Jak zwykle będę bardzo wdzięczny za każdą poradę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Do dostępności powrócił TX550M - ma odpinane kable i dłuższą gwarancję.

2. Wszystkie podlinkowane przez Ciebie budy wyglądają całkiem całkiem (do Modecoma zbytniego przekonania nie mam, choć w sumie zdaje się, że to Regnum RG3 z kosmetycznymi zmianami, tylko jednym wentylatorem i brakiem kontrolera obrotów wentylatorów), ewentualnie jeżeli zależy Ci na minimaliźmie (i wyciszeniu), to możesz rozważyć dopłatę do Paxa M70.

9 godzin temu, TokaMXoa napisał:

Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB. Stoi na półce i czeka na resztę ;)

Sprawdziłeś na jakimś innym komputerze, czy działa, czy i tak upłynęły już dwa tygodnie na zwrot i w razie problemów będziesz go musiał odsyłać do naprawy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie podmieniam zasilacz na Corsair. Znacznie dłuższa gwarancja raczej jest warta dopłaty.

Co do karty: 2 tygodnie jeszcze nie minęły, ale i tak sprawdziłem ją jakieś 2 dni po otrzymaniu przesyłki. Wszystko działa bez zarzutu, zarówno półpasywne chłodzenie jak i wydajność zgadzają się ze stanem rzeczy prezentowanym w licznych benchmarkach i testach.

Nad obudową będę musiał się jeszcze chwilę zastanowić. M70 wygląda elegancko, przypomina produkty Fractal Design (poza niezbyt estetycznymi, plastikowymi nóżkami). Właśnie zdałem sobie też sprawę z faktu, iż nie każda z obudów ma miejsce na napęd optyczny, ale być może nie będę go już potrzebował. Zestaw zamierzam zamówić jeszcze dzisiaj, więc za kilka godzin dokonam edycji tego komentarza i ostatecznie poproszę o zamknięcie tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale jednak wybrałem PAX M70, która posiada miejsca na napędy. Zrezygnowałem z okna na rzecz lepszego wyciszenia, a poza tym ze wszystkich napomkniętych tutaj obudów ta wydaje się zbierać najprzychylniejsze recenzje.

Zamówienie poszło, a ja jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

Temat do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...