Jump to content
Sign in to follow this  
SadystycznyOrzech

Problem z przełączaniem kart graficznych w laptopie

Recommended Posts

No dzieńdobry wszystkim.
Sprawa jest niezbyt fajna. Znajomy zakupił Laptopa Lenovo 520 z następującymi parametrami: 

  • Intel i5-7300HQ 
  • GeForce GTX 1050 4GB
  • SSD + HDD (w konfiguracji 128GB + 1TB)
  • 16 GB RAMU

I to chyba najważniejsze. Więc miał on problem, żeby CSa:GO nawet odpalic z porządnymi FPSami. Teoretycznie kart powinny się automatycznie przełączać - wiadomo. Ale on miał około 160 FPSów jedynie jak podłączał lapka pod monitor (zgaduje, że wtedy automatycznie używa Nvidii). Więc wbiłem mu na ustawienia w PAnelu Sterowania Nvidia i ustawiłem globalnie i w samym CSie aby używało GTXa a nie zintegrowanej od Intela. Na wszelki wypadek dałem ikonkę w pasku zadań by sprawdzić czy faktycznie używa dedykowanej karty. No i gdy odpalamy CSa (bez zewnętrznego monitora) to on ma na ogół około 60 max fpsów z tymczasowymi skokami do około 140-170.

Wszedłem na szybkiego do BIOSA - jedynie wybór między automatycznym przełązczaniem a samą Integrą. No to stwierdziłem, że powinien odpalać prawym przyciskiem myszy ikonkę z wyborem karty graficznej na Nvidia - efekt ten sam. Spróbowałem uruchamianie CSa w trybie administratora bo często był to lek na każde moje growe schorzenia. I wtedy jak próbowałem wybrać zewnętrzną kartę z menu kontekstowego okazało się, że nie mam do niej dostępu jakoby tryb administratora ją blokował. W międzyczasie ikonka od Nvidii zawsze pokazywała, że gra używa zewnętrznej karty a mimo to performance tego nie odzwierciedlał.

I teraz pytanie do was. Co to takiego może być?

Dzięki za wszelką pomoc z góry.

Edited by SadystycznyOrzech

Share this post


Link to post
Share on other sites

Optimus działa na takiej zasadzie, że wszystkie wyjścia są podpięte pod kartę zintegrowaną, a karta NVIDII renderuje obraz do buforu ramki karty Intela. Oznacza to, że karta zintegrowana działa zawsze i ewentualnie jest wspomagana przez kartę zewnętrzną. Przez to część gier może błędnie pokazywać, że używasz karty zintegrowanej, choć w użyciu jest karta zewnętrzna. Jeśli panel NVIDII twierdzi, że używana jest karta dedykowana, to najpewniej tak właśnie jest.
A to czemu ma tak niską wydajność - cóż, nie jesteś pierwszą osobą, która ma tego typu problem i pewnie nie ostatnią. Spróbowałbym poszukać rozwiązania na forum NVIDII.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×