Jump to content
Sign in to follow this  
SadystycznyOrzech

Problem z przełączaniem kart graficznych w laptopie

Recommended Posts

No dzieńdobry wszystkim.
Sprawa jest niezbyt fajna. Znajomy zakupił Laptopa Lenovo 520 z następującymi parametrami: 

• Intel i5-7300HQ 
  • GeForce GTX 1050 4GB
  • SSD + HDD (w konfiguracji 128GB + 1TB)
  • 16 GB RAMU

I to chyba najważniejsze. Więc miał on problem, żeby CSa:GO nawet odpalic z porządnymi FPSami. Teoretycznie kart powinny się automatycznie przełączać - wiadomo. Ale on miał około 160 FPSów jedynie jak podłączał lapka pod monitor (zgaduje, że wtedy automatycznie używa Nvidii). Więc wbiłem mu na ustawienia w PAnelu Sterowania Nvidia i ustawiłem globalnie i w samym CSie aby używało GTXa a nie zintegrowanej od Intela. Na wszelki wypadek dałem ikonkę w pasku zadań by sprawdzić czy faktycznie używa dedykowanej karty. No i gdy odpalamy CSa (bez zewnętrznego monitora) to on ma na ogół około 60 max fpsów z tymczasowymi skokami do około 140-170.

Wszedłem na szybkiego do BIOSA - jedynie wybór między automatycznym przełązczaniem a samą Integrą. No to stwierdziłem, że powinien odpalać prawym przyciskiem myszy ikonkę z wyborem karty graficznej na Nvidia - efekt ten sam. Spróbowałem uruchamianie CSa w trybie administratora bo często był to lek na każde moje growe schorzenia. I wtedy jak próbowałem wybrać zewnętrzną kartę z menu kontekstowego okazało się, że nie mam do niej dostępu jakoby tryb administratora ją blokował. W międzyczasie ikonka od Nvidii zawsze pokazywała, że gra używa zewnętrznej karty a mimo to performance tego nie odzwierciedlał.

I teraz pytanie do was. Co to takiego może być?

Dzięki za wszelką pomoc z góry.

Edited by SadystycznyOrzech

Optimus działa na takiej zasadzie, że wszystkie wyjścia są podpięte pod kartę zintegrowaną, a karta NVIDII renderuje obraz do buforu ramki karty Intela. Oznacza to, że karta zintegrowana działa zawsze i ewentualnie jest wspomagana przez kartę zewnętrzną. Przez to część gier może błędnie pokazywać, że używasz karty zintegrowanej, choć w użyciu jest karta zewnętrzna. Jeśli panel NVIDII twierdzi, że używana jest karta dedykowana, to najpewniej tak właśnie jest.
A to czemu ma tak niską wydajność - cóż, nie jesteś pierwszą osobą, która ma tego typu problem i pewnie nie ostatnią. Spróbowałbym poszukać rozwiązania na forum NVIDII.