Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Darkvampir

i7 7800X

Polecane posty

Witajcie!
Zacząłem się zastanawiać nad całkowicie nową platformą dla mojego PCta. Jako że chciałbym coś mocnego a zarazem przyszłościowego, spodobał mi się i7 7800X, 6C/12T. Jego cena ~1700 zł jest jeszcze znośna. To co mnie boli, to cena płyt głównych na poziome 1200 zł. Jak myślicie, czy jest szansa, że będą płyty pod tę platformę w granicy ~600 zł? Bo 1200 zł za płytę główną to.... cholernie dużo. 
Co w ogóle myślicie o czymś takim jak i7 7800X? I jeszcze pytanie do Was, ten procesor można podkręcać, nie? ;)
Zapraszam do dyskusji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darkvampir napisał:

Jak myślicie, czy jest szansa, że będą płyty pod tę platformę w granicy ~600 zł?

Tak - tutaj masz taką płytę na poprzednią platformę, potaniała niecałe trzy lata po premierze platformy, tuż przed premierą kolejnej i wyposażeniem zbytnio nie imponuje.
Płyty na platformy HEDT Intela kosztowały absurdalne pieniądze, więc ten przykład traktowałbym raczej jako wyjątek potwierdzający regułę.

Co do samych procesorów, nie wiem, czy słyszałeś, jak genialną decyzję podjął Intel wraz z premierą Skylake-X/Kaby Lake-X - po raz pierwszy w tym segmencie zamiast połączyć rdzeń procesora z IHS za pomocą lutu, użył pasty termoprzewodzącej (aka glut). W rezultacie procki cierpią na podobną przypadłość, która męczyła ostatnio i7-7700K, czyli bardzo wysokie temperatury, dodatkowo ze względu na większą liczbę rdzeni jest raczej jeszcze gorzej. Całe szczęście da się naprawić to, co popsuł Intel, wystarczy zdjąć IHS, wydłubać pastę i ubabrać rdzeń czymś o lepszym przewodnictwie cieplnym - chętny na utratę gwarancji w procesorze za 1700 zł? :> Prawdę mówiąc życzę Intelowi sprzedania bardzo okrągłej sprzedaży tych procków (0), może wtedy się nieco ogarną i zaczną poważniej traktować klientów.

Ech, gdyby tylko istniała jakaś platforma z dużo tańszymi procesorami, rozsądnie wycenionymi płytami i lutem... A nie, Ryzen miał premierę już kilka miesięcy temu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, webtom napisał:

Co do samych procesorów, nie wiem, czy słyszałeś, jak genialną decyzję podjął Intel wraz z premierą Skylake-X/Kaby Lake-X - po raz pierwszy w tym segmencie zamiast połączyć rdzeń procesora z IHS za pomocą lutu, użył pasty termoprzewodzącej (aka glut).

Sam glut tak naprawdę nie jest taki zły. Temperatury tak pokutują przez ilość przestrzeni pod IHSem, co nie pozwala skutecznie odprowadzać ciepła. Za względu na tę (myślę teraz konkretnie o i9-7900X) kwestię, temperatury mogą się różnić o kilkanaście stopni C między różnymi egzemplarzami procesorów. W przypadku lutowania nie byłoby pewnie takiego problemu.

6 godzin temu, Darkvampir napisał:

Co w ogóle myślicie o czymś takim jak i7 7800X? I jeszcze pytanie do Was, ten procesor można podkręcać, nie?

Tak, można go podkręcić.

Sądzę, że ze względu na Twoje zaniepokojenie cenami płyt głównych rozsądniej byłoby zaczekać na 6-rdzeniowego Coffee Lake'a (premiera w sierpniu).

Masz aktualnie taki sprzęt jak w sygnaturce (i5-4670K itd.)? Jeśli tak, to byś mógł nawet poczekać na procesory Ice Lake (prawdopodobnie 2-ga połowa 2018 r.), pewnie płyty główne do nich będą już posiadać PCIE 4.0.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bull3t napisał:

Sam glut tak naprawdę nie jest taki zły. Temperatury tak pokutują przez ilość przestrzeni pod IHSem, co nie pozwala skutecznie odprowadzać ciepła. Za względu na tę (myślę teraz konkretnie o i9-7900X) kwestię, temperatury mogą się różnić o kilkanaście stopni C między różnymi egzemplarzami procesorów. W przypadku lutowania nie byłoby pewnie takiego problemu.

Tylko to wszystko zawdzięczasz właśnie temu, że jest tam glut, czyli tak naprawdę izolator. Gdyby Intel wrzucił tam lut, lub chociaż dobrą pastę, to problemu by nie było. A że wrzucili najtańszą pastę, jaka była, to i efekty są, jakie są. I jasne - są procki, które znoszą to lepiej niż inne, ale nie wiem, czy chciałbyś eksperymentować, gdyby chodziło o procek dla Ciebie.

Przy tym podejściu Intela, to ja bym szedł w Ryzena lub czekał na Threadrippera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Sevard napisał:

Gdyby Intel wrzucił tam lut, lub chociaż dobrą pastę, to problemu by nie było. A że wrzucili najtańszą pastę, jaka była, to i efekty są, jakie są

Gdyby był lut to pewnie by nie było problemu. Co do innej (lepszej) pasty to nie jestem przekonany, bo po prostu i tak by to ciepło nie było odpowiednio odprowadzone.

47 minut temu, Sevard napisał:

I jasne - są procki, które znoszą to lepiej niż inne, ale nie wiem, czy chciałbyś eksperymentować, gdyby chodziło o procek dla Ciebie.

A czy ja koledze zdecydowanie zalecam ten zakup? Testów i7-7800X w materii podkręcania nie widziałem, ale jakoś bym się specjalnie nie obawiał o temperatury tego modelu. Jednak nie napisałbym z czystym sumieniem "bierz, kupuj".

Tak naprawdę to ja nie widzę tu raczej sensu pakowania się w platformę HEDT biorąc 6 rdzeni (dlatego wspomniałem o procesorach Coffee Lake), bo niebawem to samo będzie można kupić w segmencie mainstream. Do tego przy Coffee Lake nie będzie roszad przy pamięci L2/L3, co w niektórych grach (przynajmniej na razie) przyniosło spadki.

Ryzena oczywiście też można rozważyć. Threadripper odpada, bo raczej nie należy spodziewać się tańszych płyt głównych niż w wypadku platformy X299 - co stanowi problem dla autora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem raczej z tych, którzy patrzą na realne wyniki a nie suche informacje. Chodzi mi o to, że jeśli na tym "glucie" da się procesor sensownie podkręcić i nie trzeba do tego LC za 2000 zł, to bym się tym specjalnie nie przejmował. Ale na razie testów OC na razie brak więc możemy tylko gdybać. Ale jednak cena płyt głównych bardzo odstrasza, jeśli chodzi o LGA 2066 i na razie to mnie powstrzymuje przed czymkolwiek.

Chyba najsensowniej będzie zrobić tak jak mówi @Bull3t, poczekać na 6 rdzeniowe Coffee Lake, bo po nich można oczekiwać, że ceny będą przystępniejsze. A i wydajność ma być zauważalnie wyższa od Kaby Lake. I odpowiadając na Twoje pytanie, tak obecnie posiadam sprzęt z sygnaturki, ogólnie daje radę ale od dawna marzy mi się już sprzęt trochę bardziej High Endowy. Ale znowu nie za wszelką cenę, bądźmy rozsądni. Ryzeny są w porządku ale jednak ich wydajność pojedynczych rdzeni raczej nie powala, biorąc pod uwagę i5. Nie chciałbym się cofać w tym aspekcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Darkvampir napisał:

Chodzi mi o to, że jeśli na tym "glucie" da się procesor sensownie podkręcić i nie trzeba do tego LC za 2000 zł, to bym się tym specjalnie nie przejmował.

Zależy, co rozumiesz przez "sensownie", bo pewnie 4,3-4,4 GHz na powietrzu da się ukręcić; 4,5-4,6GHz na AIO jest osiągalne. Problem w tym, że pobór prądu, gdzieś od 4,4 GHz zaczyna rosnąć bardzo, bardzo szybko, co nie wróży długiej kariery płytom za 1200 zł +. Posiadacze FX-8xxx i FX-9Xxx potrafili się o tym już boleśnie przekonać (nawet przy topowych płytach na AM3+)..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam w planach jakieś chłodzenie typu Corsair Hydro H100i V2 czy coś :D Pełne LC to jednak trochę za droga zabawa dla mnie. Czyli temat LGA 2066 na razie odstawiamy, drogo, za drogo. Liczę na Coffee, ewentualnie Ice Lake. Ale czekać jeszcze rok... no nie wiem
Bo generalnie obecny sprzęt już nie za bardzo jak mam ulepszyć. Ewentualnie wrzucić lepszą grafikę niż mój obecny GTX 970, ale obecnie jest to praktycznie niemożliwe, także temat grafiki zszedł na dalszy plan. Mógłbym ewentualnie dorwać jakąś używkę i7 4790k za ~1000 zł, no ale... Wymiana 4C/4T na 4C/8T to tak średnio mnie satysfakcjonuje, a zwłaszcza takim kosztem. Wolę odłożyć na całkiem nową machinę. A do niej wtedy kupić już całkiem nową obudowę, półpasywny zasilacz modularny itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darkvampir napisał:

Chodzi mi o to, że jeśli na tym "glucie" da się procesor sensownie podkręcić i nie trzeba do tego LC za 2000 zł, to bym się tym specjalnie nie przejmował.

Da radę jakoś podkręcić: i9-7900X, i7-7820X. Wystarczy "jedynie" AIO za 500+ zł. ;) Nie widziałem natomiast testów i7-7800X.

Swoją drogą, poprzednia generacja też niekoniecznie była taka chłodna: 1, 2.

2 godziny temu, Darkvampir napisał:

Liczę na Coffee, ewentualnie Ice Lake. Ale czekać jeszcze rok... no nie wiem
Bo generalnie obecny sprzęt już nie za bardzo jak mam ulepszyć. Ewentualnie wrzucić lepszą grafikę niż mój obecny GTX 970, ale obecnie jest to praktycznie niemożliwe, także temat grafiki zszedł na dalszy plan.

Założyłem, że będziesz chciał może w przyszłym roku zmienić grafikę na np. Voltę od NV, stąd sugestia o poczekaniu na Ice Lake. Do obecnej karty wystarczy Ci przecież aktualny procesor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale poprzednia generacja miała trochę łagodniejszą krzywą poboru prądu. Poza tym AIO za 500 złotych, to nie taka duża dopłata do NH-D15 (bo na czymś mniej wydajnym to jednak 8-rdzeniowca na "glucie" to nawet nie próbowałbym używać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...