Skocz do zawartości
Equisetum

Co się dzieje z kartami graficznymi?

Polecane posty

Witam, nie wiem czy to dobry dział (chyba nie) ale nie wiem gdzie się zapytać. Powiem krótko, gość mi oferuje 1600 zł za mojego rocznego Sapphire RX 470 4 Gb. Za kartę w dniu premiery zapłaciłem 999 zł czyli po roku użytkowania zarabiam na GPU 600 zł. Wydawało mi się, że gościowi coś się porąbało, ale wchodze na Allegro i faktycznie takie karty latają po 1500-1600 zł. Ktoś mi powie o co tu chodzi? Przecież teoretycznie mógłbym sprzedać obecną kartę i za te same pieniądze kupić znacznie lepsze GPU. Chyba, że mi się już coś konkretnie pomieszało i nie wiem co mówię.

Edytowano przez Equisetum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie just bum na kopanie kryptowalut, do czego karty amd jak rx 480 i 580 się nadają najlepiej, co też nie dziwi poprzez małe zużycie energii jakie pobierają. Dlatego też w mgnieniu oka zostały wykupione ze sklepów, które teraz świecą pustkami, a jak się skończyły radeony to wykupili wszystkie 1060 i 1070. Sytuacja jest jaka jest, górnicy wciąż szukają tego typu kart do kupienia żeby powiększyć swoje koparki. Moim zdaniem jak sprzedasz tego radeona za duże pieniądze na jakiejś licytacji to zrobisz interes życia :) bo chętnych na pewno nie zabraknie a za zarobione pieniądze będziesz mógł zrobić darmowy upgrade na mocniejszą kartę, oczywiście jak jakieś w końcu się pojawią w sklepach.

Edytowano przez Ronaldo9
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej, tylko z małym "ale" - uważałbym z tym interesem życia. Radeonów dla kopaczy brakuje i część kopaczy przerzuca się już na GTXy 1060 i 1070 (GTXy 1080 ze względu na GDDR5X średnio radzą sobie z kopaniem), a to winduje to cenę GTXów. Dochodzi do naprawdę dziwnych sytuacji, gdzie GTX 1070 potrafi być droższy od GTXa 1080 tego samego producenta, w tej samej wersji, np.

https://www.morele.net/karta-graficzna-gainward-geforce-gtx-1080-phoenix-glh-8gb-gddr5x-256-bit-dvi-d-3xdp-hdmi-box-426018336-3668-1032335/

https://www.morele.net/karta-graficzna-gainward-geforce-gtx-1070-phoenix-glh-8gb-gddr5-256-bit-hdmi-dvi-d-3xdp-box-426018336-3675-936756/

Czyli rzeczywiście - sprzedanie RXa 470 z zyskiem jest jakiś pomysłem, ale najpierw warto się rozeznać, czy rzeczywiście będziesz w stanie kupić coś lepszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiło się też kilka nowych kryptowalut, które są promowane jako następcy BTC, a którym wróży się jeszcze większy sukces niż BTC, więc wszyscy chcą je mieć, póki jeszcze kopanie jest opłacalne - tym razem ludzie nie chcą przespać fazy kopania. No niestety, ale obawiam się, że teraz co parę lat będziemy mieli tego typu rozrywki. Jak stara waluta przestanie być opłacalna, to ludzie zaczną kopać nową, a inni będą windowali ceny starych, coby zrealizować zyski. Jestem tylko ciekaw tego, która waluta jako pierwsza pójdzie do piachu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, yojc napisał:

Mi tam ta sytuacja jest całkiem na rękę, bo pozbyłem się swojego RX-470 z zyskiem przeszło 500zł... ;)

Same here.
Ciekawe tylko, czy np. za miesiąc nie poszłaby jeszcze drożej...

10 godzin temu, Equisetum napisał:

Chyba, żeby na przeczekanie łyknąć jakąś używkę...

Ja tam mam w planach powrót do wcześniejszej R9 270.

8 godzin temu, MLodyy napisał:

A czy swojego RX 480 uda mi się sprzedać z zyskiem majac go na praktycznie 2 letniej gwarancji? No i gdzie ewentualnie wtedy taką karte sprzedawać?

Pytanie brzmi nie "czy", ale "z jakim" ;) I allegro.pl wydaje się chyba optymalnym miejscem.

PS Mam cichą nadzieję, że pomysł producentów z wyraźnie tańszymi kartami do samego kopania wypali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@webtom Powiem Ci, że jakbym miał zalegającą na półce r9 270 to bym się raczej nie zastanawiał. Myślę, czy jest sens kupna nowego RX 460 ~ 500 zł na zasadzie przetrwania tego szaleństwa (EDIT: nie znalazłem dostępnej rx 460 w wersji 4 Gb!) lub nawet GTX 1050 Ti ~650 zł https://www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-gtx-1050-ti-stormx-4gb-gdddr5-128-bit-hdmi-dp-dvi-box-ne5105t018g1f-975444/ , używki leżące na allegro są tak podejrzane, że głowa mała :) Ciekawe ile to wszystko potrwa... jak to bywało w przeszłości?

 

Edytowano przez Equisetum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, webtom napisał:

Same here.
Ciekawe tylko, czy np. za miesiąc nie poszłaby jeszcze drożej...

Ja tam mam w planach powrót do wcześniejszej R9 270.

Pytanie brzmi nie "czy", ale "z jakim" ;) I allegro.pl wydaje się chyba optymalnym miejscem.

PS Mam cichą nadzieję, że pomysł producentów z wyraźnie tańszymi kartami do samego kopania wypali.

A mógłbyś przykładowo podać mi cene minimalna za która wystawić kartę? I czy wgl jest sens:-). Nigdy wczesniej nie spotkalem sie wgl z pojeciem kopania kryptowalut. A że mam RX 480 na gwarancji gdzieś 2,5roku i czytam że to jedne z lepszych kart do kopania to zastanawiam sie czy tego nie spróbowac. MOze zejdzie?

Edytowano przez MLodyy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili myślę, że bezpiecznie możesz wystawić rx 580 4G za ~ 1650 zł może nawet więcej. To co się dzieje w tej chwili to jest psychoza, nowy rx 580 8G od MSI na aukcji 2 dni przed końcem stoi po niecałe 1800 zł a obstawiam, że finalnie pójdzie w okolicach 1900 - 2000 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Equisetum napisał:

W tej chwili myślę, że bezpiecznie możesz wystawić rx 580 4G za ~ 1650 zł może nawet więcej. To co się dzieje w tej chwili to jest psychoza, nowy rx 580 8G od MSI na aukcji 2 dni przed końcem stoi po niecałe 1800 zł a obstawiam, że finalnie pójdzie w okolicach 1900 - 2000 zł.

Posiadam RX 480 :D.

Dlatego się zastanawiam jaka byłaby optymalna cena..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Equisetum napisał:

Myślę, czy jest sens kupna nowego RX 460 ~ 500 zł na zasadzie przetrwania tego szaleństwa (EDIT: nie znalazłem dostępnej rx 460 w wersji 4 Gb!)

Prawdę mówiąc 460tka (560tka w sumie też) nie wzbudza zbytnio mojej sympatii - GTX 1050 wiele droższy nie jest, a naprawdę ciężko znaleźć grę, w której AMD wypada choćby porównywalnie.

55 minut temu, Equisetum napisał:

Ja bym wolał ten model, choć dopytałbym, czy ma 3-letnią gwarancję.

55 minut temu, Equisetum napisał:

używki leżące na allegro są tak podejrzane, że głowa mała :)

Jak masz gwarancję rozruchową, to wiele ryzykujesz? Zawsze możesz też poszukać np. GTX 950 na gwarancji.

55 minut temu, Equisetum napisał:

Ciekawe ile to wszystko potrwa... jak to bywało w przeszłości?

Ja przypominam sobie tylko jeden podobny boom, w czasach świetności R9 280X. I bardziej kojarzę go z wysypu śmiesznie tanich używek po jego zakończeniu, niż jakichś braków w sklepach w trakcie.

11 minut temu, MLodyy napisał:

A mógłbyś przykładowo podać mi cene minimalna za która wystawić kartę?

Sam swoją 470tkę wystawiłem na aukcji od bodaj 1100 zł, z opcją Kup teraz za 1400 - ostatecznie poszła za 1425, choć jeszcze w trakcie licytacji ktoś zaoferował mi poza allegro 1450 zł. Pewnie poszłaby za więcej, ale nieco poskąpiłem opisu i nie wrzuciłem żadnego zdjęcia.
IMHO zainteresowanie jest na tyle spore, że nawet licytacja BCM pójdzie w odpowiedniej kwocie.

11 minut temu, MLodyy napisał:

I czy wgl jest sens:-).

Zależy, jakie masz plany na przyszłość - ja od dłuższego czasu myślę o przesiadce na coś ponad FullHD, więc sprzedaż 470tki w tak świetnej cenie była mi na rękę, bo i tak będę musiał pomyśleć o wydajniejszej karcie.
Jeżeli Tobie wydajność 480tki jak na razie wystarcza, to jesteś w sytuacji podobnej, jak @Pucius - obecnie nic ciekawszego za te pieniądze nie kupisz, a kiedy sytuacja wróci do normalności - ciężko powiedzieć.

11 minut temu, MLodyy napisał:

MOze zejdzie?

Naprawdę sądzisz, że mogłaby nie zejść? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, webtom napisał:

Zależy, jakie masz plany na przyszłość - ja od dłuższego czasu myślę o przesiadce na coś ponad FullHD, więc sprzedaż 470tki w tak świetnej cenie była mi na rękę, bo i tak będę musiał pomyśleć o wydajniejszej karcie.
Jeżeli Tobie wydajność 480tki jak na razie wystarcza, to jesteś w sytuacji podobnej, jak @Pucius - obecnie nic ciekawszego za te pieniądze nie kupisz, a kiedy sytuacja wróci do normalności - ciężko powiedzieć.

Naprawdę sądzisz, że mogłaby nie zejść? :D

Hmm ale jeśli zejdzie za te 1500-1600 to po dorzuceniu np 500zl już coślepszego mogę kupić :-).

Ciężko powiedzieć czy zejdzie. Tzn pewnie masz racje i tak bedzie ale ja w sumie tak jak napisalem pierwszy raz o czyms takim slysze.

Napisałem w opisie, że powodem jest przejście na 1080ti. Po co pisac że powodem jest kopanie:D> Pewnie i tak wieksszosc ludzi która kupuje te karty dobrze wie o co chodzi. Licytacja od 1100 a kup teraz dałem 1700zł.

 Więc zostaje czekac. Pewnie problemem bedzie to ze jest to wersja 4Gb a nie 8 :-).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MLodyy napisał:

kupie jakas uzywke za grosze na przeczekanie i poczekam do jakiejs nowej sensownej karty.

Za zupełne grosze to nie ma co karty kupować, bo poniżej pewnego poziomu z opłacalnością jest dość miernie, nie mówiąc już o tym, że karty za 100-150 zł po prostu wydajnością nie powalają.

1 godzinę temu, MLodyy napisał:

Lub dorzuce do 1080 czy to dobry pomysl?

Jeżeli masz monitor FullHD, to tak nie bardzo, zresztą nawet GTX 1070 wyglądałby mocno średnio w połączeniu z niekręconą i5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, webtom napisał:

PS Mam cichą nadzieję, że pomysł producentów z wyraźnie tańszymi kartami do samego kopania wypali.

Nawet jeśli wypali, to niewiele to uratuje. Żeby zaspokoić rynek trzeba by wypuścić tych kart tyle, że kart dla graczy i tak by było bardzo mało. Jeśli zaś zrobić to powiedzmy pół na pół, to kopacze wykupią karty dla kopaczy, a potem rzucą się na to, co zostanie. Co bardziej sprytni pewnie i tak będą kupować karty dla graczy, żeby potem jeszcze odsprzedać te karty, gdy kopanie na kartach przestanie się opłacać.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, webtom napisał:

Za zupełne grosze to nie ma co karty kupować, bo poniżej pewnego poziomu z opłacalnością jest dość miernie, nie mówiąc już o tym, że karty za 100-150 zł po prostu wydajnością nie powalają.

Jeżeli masz monitor FullHD, to tak nie bardzo, zresztą nawet GTX 1070 wyglądałby mocno średnio w połączeniu z niekręconą i5.

Tak monitor to LG 24Gm 77 więc full hd 24cale. Czyli co? nie opłaca mi się sprzedawać tej karty? Jeśli nawet zejdzie za 1600-1700 to i tak zadnej innej nie kupie lepszej w tej cenie?

Czy taka osoba która kupi karte po paru miesiach zarobi jeszcze wiecej? W sumie po co to wgl kupuje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MLodyy napisał:

Jeśli nawet zejdzie za 1600-1700 to i tak zadnej innej nie kupie lepszej w tej cenie?

RX 480/580 8GB raczej odpada, także od AMD nic ciekawszego nie masz. @Equisetum próbuje uskutecznić zakup GTX 1070 (podając niepoprawnego linka), do której musiałbyś pewnie nieco dołożyć (zresztą ciekawe, jak za to 8 dni będzie wyglądać ich dostępność) - karta co prawda wydajniejsza od 480tki, problem w tym, że póki co do FullHD ta dodatkowa moc i tak Ci się przesadnie nie przyda, a ciężko powiedzieć, jak w przyszłości będą sobie radzić Pascale - jeżeli zmian w Volcie będzie sporo, to pewnie nie za dobrze, dodatkowo mocniejsze GTXy potrafią ponoć przytykać nawet kręcone i5 w co niektórych tytułach...

6 minut temu, MLodyy napisał:

Czy taka osoba która kupi karte po paru miesiach zarobi jeszcze wiecej? W sumie po co to wgl kupuje?

Żeby kopać kryptowaluty. Ponoć po odjęciu ceny prądu, dzienny zysk z jednej karty to kilka zł (jakoś w głowie utkwiło mi 6 zł, co przełożyłoby się na niecałe 200 zł/mc - i zważywszy, że waluty z czasem kopie się coraz ciężej - z perspektywą spadkową).

7 godzin temu, Sevard napisał:

Co bardziej sprytni pewnie i tak będą kupować karty dla graczy, żeby potem jeszcze odsprzedać te karty, gdy kopanie na kartach przestanie się opłacać.

Dlatego AMD/nVidia powinny sprowadzić jakichś ekspertów z VW, tak żeby karty w zadanych warunkach (w tym wypadku pewnie liczenie sporej ilości hashy) przechodziły w "tryb ekonomiczny" :D Chociaż pewnie im taki popyt wcale nie przeszkadza :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, webtom napisał:

Dlatego AMD/nVidia powinny sprowadzić jakichś ekspertów z VW, tak żeby karty w zadanych warunkach (w tym wypadku pewnie liczenie sporej ilości hashy) przechodziły w "tryb ekonomiczny" :D Chociaż pewnie im taki popyt wcale nie przeszkadza :(

Właściwie to karty redukują boost w momencie wykrycia mocno obciążających i stałych zestawów instrukcji (stąd np. FurMark już od paru generacji nie jest najlepszym sposobem na wyciśnięcie z kart wszystkiego). Tylko to nie daje wiele - bazowa częstotliwość pozostaje taka sama, spada jedynie boost, a że zawsze jest OC, to i tak jak ktoś chce, to to wyrówna. I jeśli chodzi o ograniczenie wydajności, to musiałaby się ona odbywać na poziomie sterowników, a to jest niewykonalne w przypadku AMD - pod Linuksa są otwarte sterowniki, które każdy może sobie w razie czego zmodyfikować. W przypadku NVIDII trzeba użyć zamkniętych sterowników, ale nikt nie mówił, że trzeba użyć również najnowszych. No i pozostaje osobna kwestia, że NVIDIA sama chwaliła się, że przygotowuje specjalne sterowniki dla kopaczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@webtom Ja generalnie miotam się na lewo i prawo nie wiedząc co robić :). Rozważam 5 opcji: 1) 1050 Ti nowa z 3 letnią gwarancją, przeczekanie kopaczy i kupienie czegoś solidniejszego 2) 1070 z Niemiec, ale ciągle mam wrażenie, że ta karta przerasta moje potrzeby 3) kupno używanej 970 na gwarancji też na przeczekanie ale w wyższym standardzie 4) olać to wszystko i zostawić swojego RX 470. 5) Titan Xp i na drugi dzień rozwód. Generalnie jakby się mnie ktoś pytał to co godzinę inna opcje wygrywa ;)

Edytowano przez Equisetum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...