Skocz do zawartości
Equisetum

Co się dzieje z kartami graficznymi?

Polecane posty

Up@ Wszystko zależy od kursu walut, które są kopane, może się unormować, może też być ciężko nawet do września albo dłużej. Jak napisałem wyżej, obecnie jedyne opłacalne rozwiązania to konsole lub/i laptopy. Warto też wiedzieć, żeby unikać używanych kart graficznych po ewentualnym nagłym spadku wartości walut internetowych. Karty z koparek, które pójdą na sprzedaż, są wykorzystywane na 100% przez 24h na dobę, co wpływa na ich żywotność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kamiladam napisał:

Jak napisałem wyżej, obecnie jedyne opłacalne rozwiązania to konsole lub/i laptopy.

Albo skanowanie większych sklepów niemieckich, holenderskich i brytyjskiego/niemieckiego Amazonu.

Raczej spodziewałbym się, że do premiery Volty będzie gorzej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprzedałem rx 470 od sapphire na rocznej gwarancji za 1520 zł w opcji kup teraz. Trwało to dosłownie chwilę. Namawiam siostrę do sprzedania swojego r9 380 4 Gb, realnie można za tą kartę wyciągnąć prawie 1000 zł pod warunkiem, że ma jeszcze trochę gwarancji. Bez tego może z 850-900 zł by poszło. I tak rekord należy do kolegi który rocznego rx 480 4 Gb pchnął za 2000 zł :) już siedzi na 1070.

 

Edit: 1060 6Gb w wersji z dobrym chłodzeniem lata już w Polsce koło 2000 zł. Nie jest wykluczone, że jak dostanę swojego MSI to nawet nie będę odpakowywał, tylko pchnę dalej. 

Edytowano przez Equisetum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mrok355 Zapewne jakbyś kupował towar w większej ilości do tego na firmę celem odsprzedaży to pewnie byłby to problem (bo kupujesz bez VAT-u a w Polsce sprzedajesz już z 23% VAT). Zakup jednej sztuki przez klienta indywidualnego w Niemczech z wysyłką do Polski jest dokładnie tym samym jakbyś wszedł do tamtejszego marketu, kupił kartę i przywiózł sobie do kraju. Słyszałeś, żeby trzeba było płacić jakiekolwiek cło za towar kupiony za granicą i przywieziony do kraju w małych ilościach na własne potrzeby?

Edytowano przez Equisetum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wróci. Po pierwsze, jak mówią sami producenci, nie są w stanie produkować kart w takiej ilości żeby zaspokoić rynek, po drugie karty do kopania kryptowalut w przypadku nagłego spadku kursu mają zerową szansę na zwrot, a takiego RX 580 sprzedajesz za godziwe pieniądze odzyskując większą część wkładu, po trzecie gwarancja na te karty ma być tylko 6 miesięcy. Inna sprawa to fakt, że jak zaczną produkować karty pod górników, to tym samym mniej kart "cywilnych" trafi na rynek, bo przecież chipów będą mieli tyle samo. Powód wypuszczenia tych kart jest jeden: producenci boją się, że eksploatowane przez 24h karty zaczną padać przed końcem 2-3 letniego okresu gwarancyjnego i koszty zwrotów i napraw będą gigantyczne. Z tymi nowymi koparkami nie będzie problemu bo gwarancja tylko 6 miesięcy a do tego karta jest nieodsprzedawalna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tesu napisał:

Na szczescie jestesmy w Unii i nie masz sie co bac o clo. Co innego gdybys sprzet sprowadzal spoza UE, wtedy doplacac bys musial. 

Cło na karty graficzne i większość* podzespołów komputerowych wynosi 0%. Co innego z VAT-em ;)

* - z wyjątkiem niektórych modeli kart dźwiękowych (6,8%) lub kart/i systemów umożliwiających przechwytywanie/zapisywanie obrazu (12,2%)**

** - wtedy, gdy jest to ich głównym lub wyłącznym zadaniem

--

Niby ceny kryptowalut zaczęły spadać, ale do tego, żeby kopanie przestało być opłacalne to jeszcze daleka droga.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się od marca bujałem ze zmianą karty. Pierw chciałem sprzedać swojego R9 270X zanim kupię coś innego i miał być RX480 8GB za ~ 1000zł
Postanowiłem poczekać na RX580 lub ewentualnie jakiegoś 1060 6GB od Gigabyte za ~1150zł bo i tak 270x się jeszcze nie sprzedał, a na dodatek miały wejść odświeżone 1060-tki
Dopiero tydzień temu udało mi się sprzedać i jak wszedłem na polskie sklepy to dramat i przerażenie... RX580 niedostępne już od dłuższego czasu, a 1060 ceny poszły trochę (+100/150zł) w górę.
Dosłownie kilka dni temu z x-kom udało mi się wyrwać któregoś z ostatnich MSI Gaming X PLUS za 1508zł + rocket league (wcześniej wersje bez plusa trzymały stabilne ceny w granicach 1370zł). Wysyłka trochę się przeciągnęła bo wysyłali partiami wg kolejności zamówień i trwało to parę dni, ale się na szczęście udało.

Jak teraz patrzę to o ile jakiś 1060 6GB jest w ogóle dostępny to nawet tańsze kiedyś modele stoją po 1800-1999zł. Kosmos... W tej cenie można było szukać chyba 1070 jakiś czas temu :)

Niby okazja do zarobienia kilku stów jest, ale z perspektywy zwykłego usera co to sobie kupił 1 kartę po w miarę normalnej cenie to koszt jest za duży... Wszak trzeba by się pozbyć grania w przyjemnych 60 FPS na jakiś dłuższy okres czasu zapewne :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość kart dramatycznie spadnie jak przestanie się opłacać kopanie. Wtedy będzie zapewne najlepszy okres do kupna karty graficznej, bo mając gwarancję producenta, strzyka cię gdzie, kiedy i ile ta karta wcześniej kopała. Jak się zepsuje to nawet lepiej bo dostaniesz nową, a ceny pewnie będą odwrotnie proporcjonalne do obecnych. To że dorawłeś 1060 gaming x 6Gb w Polskim sklepie w cenie ~1500 graniczy z cudem :) więc gratuluję, do tego gdybyś miał ochotę, to akurat ten model z pocałowaniem ręki górnicy łykną za dwójeczkę, bo z jakiegoś powodu MSI jest najbardziej pożądaną konstrukcją, bez podziału na model karty. Być może faktycznie chłodzenie w tym układzie urywa tyłek stąd jego popularność.

Obecnie najtańsze karty jakie znalazłem w Europie są w Anglii, można na ich Amazonie zamówić (pre-order) RX 580 8 GB od MSI poniżej 1300 zł. Przypuszczam, że ma na to wpływ kurs funta który ostatnio poleciał dość mocno w dół. Inna sprawa, że ten pre-order to może być miesiąc oczekiwania, a za miesiąc może się wiele wydarzyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówienie 17.06, wysyłka 20.06
Jak zerknąłem jeszcze następnego dnia to znowu była na chwilę w ofercie za tą samą cenę - 1508zł + wysyłka
Zwykłe Gaming X 6GB miały też jeszcze starą cenę ~ 1375zł - ale niedostępne.
Nie wiem czy dostawali te Gaming X+ po sztuce czy jak, że kolejkowali zamówienia, ale wiem że to był ostatni sklep z tą ceną.
W komputroniku za wersję bez + chcieli już ponad 1600zł w tym samym czasie, a na morele nie wiedzieli kiedy będzie.

Miałem też chrapkę na tego Aorus RX 580 8GB, ale jednak stosunek wydajność/energooszczędność zdecydowanie na + dla Nvidii - przynajmniej patrząc z perspektywy zwykłego gracza samodzielnie płacącego rachunki za prąd :)

A mógł sobie człowiek kupić ze 3 takie karty i sprzedać to by się na 1080 uzbierało :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, że różnica w kosztach wynikająca z poboru prądu tych kart przy normalnym użytkowaniu to około 30 zł rocznie? :) Co daje zabójcze ~2,5 zł miesięcznie ;) Na pewno warto przy wyborze karty bazować na tym parametrze :D Realnie rzecz biorąc rx 580 to lepsza konstrukcja patrząc w dłuższej perspektywie. Ja ze swoim 1060 będę uciekał, jak tylko trafi się dogodna okazja, bo istnieje duża szansa, że premiera nowej generacji Nvidii sprawi, że Pascale będą w czarnej ... dziurze. Oczywiście zakładając, że górnicy nie wykupią wszystkich kart graficznych. Gdzieś już widziałem filmik na necie, gdzie gość chwiali się koparką z 5 tytanami na pokładzie, także nawet te potworki już kopią. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.06.2017 o 20:58, Irenez napisał:

Raczej spodziewałbym się, że do premiery Volty będzie gorzej.

To zależy czym w ogóle Volta będzie (i czy będzie dostępna w wersji dla graczy, bo nawet to nie jest pewne). Może się okazać, że i premiera Volty nic nie pomoże.

Ceny kryptowalut ostatnio spadły, więc może to się jakoś uspokoi, ale obawiam się, że będzie podobnie jak z BTC kilka razy - czyli teraz ceny pseudowalut spadły, a za chwilę się odbiją i wskoczą na jeszcze wyższe poziomy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś teraz szukał jakiegoś sklepu gdzie jest jeszcze sklepu gdzie dorwie 6-gigową 1060-kę w normalnej cenie, to lokalny patriotyzm każe mi polecić sklep esc.pl

Ale ogólnie niezłe jajca się teraz wydarzyły na przestrzeni kilku tygodni, sam właśnie trochę przespałem wiadomości na ten temat. Ja sam planuje teraz w wakacje zarobić sobie na sensowny zestaw komputerowy, także mam cichą nadzieję że sytuacja do września się uspokoi, a może nawet będzie jakieś "tąpnięcie" na rynku kryptowalut. Swoją drogą dziwię się, że ludziom jeszcze chce się bawić w kopanie, jak napisał bodaj @webtom w jednym z postów - zysk miesięczny 200zł z jednej karty, przy koszcie zakupu ~1200zł (cena 480-ki przed szaleństwem) daje to zwrot w sprzyjających warunkach po ponad pół roku, a tendencja jest spadkowa i obecni spekulanci rynkowi w tym nie pomagają. 

Na całej sprawie chyba najwięcej zyskali, "maklerzy" nowych walut, którzy inwestowali w nie na początku roku.

Ogólnie dzięki panowie za przyjemną lekturę na wieczór - prześledziłem cały wątek i życzę powodzenia wszystkim tym którzy zdecydowali się wystawić swoje karty na aukcji po lekturze tego tematu. Pozwolę sobie zostawić akcent humorystyczny na koniec:
 

https://media.giphy.com/media/XjXtEuBHulPcQ/giphy-downsized-large.gif (niestety nie wiem dlaczego nie mogę załączyć linka jako grafiki).

PS
Chodzą jakieś słuchy o Vegach dla graczy w cenie ok. 1500zł? Czy lepiej zapytać o to w temacie o kartach graficznych?

Edytowano przez SteamPunker
"Zawyżona" cena 480-ki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, SteamPunker napisał:

jak napisał bodaj @webtom w jednym z postów - zysk miesięczny 200zł z jednej karty

Właściwie nie napisałem tego wprost, ale to jakaś gdzieś tam zauważona kwota, niepoparta żadnymi twardymi danymi. Przykładowo tutaj pada jakaś konkretna kwota, w sumie podchodząca raczej pod ~400 zł.

5 minut temu, SteamPunker napisał:

Chodzą jakieś słuchy o Vegach dla graczy w cenie ok. 1500zł? Czy lepiej zapytać o to w temacie o kartach graficznych?

A o kolejnych Vegach wiadomo już cokolwiek konkretnego? Tutaj pojawia się kwota $399 (co po doliczeniu VATu przełożyłoby się na dobre 1800 zł), no ale do takich informacji podchodziłbym póki co ze sporym dystansem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SteamPunker napisał:

Chodzą jakieś słuchy o Vegach dla graczy w cenie ok. 1500zł? Czy lepiej zapytać o to w temacie o kartach graficznych?

Gdziekolwiek nie zapytasz, to dostaniesz jedynie domysły lub niepotwierdzone plotki. Może cokolwiek się rozjaśni, gdy jakaś sensowniejsza redakcja dorwie się do Vegi Frontier Edition (PCPer ponoć zamówiło kartę), ale to będzie co najwyżej wróżenie ceny na podstawie osiągów. Obawiam się, że potwierdzone informacje o Vedze dla graczy będziemy mieli w momencie jej premiery (koniec lipca).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...