Jump to content
stig44

Dysk przechodzi w tryb uśpienia

Recommended Posts

Witam.

Problem dość ciekawy, gdyż kombinuję i nie mogę znaleźć rozwiązania. Otóż niedawno w laptopie zamontowałem dodatkowy dysk SSD M.2 i jest on teraz dyskiem głównym na którym jest system oraz najważniejsze programy typu przeglądarka itp. Oprócz tego jest jeszcze 1 TB dysk firmy WD, na którym trzymam pozostałe dane. Cały problem polega na tym, że jeżeli np. korzystam z przeglądarki (a więc dysk 1TB jest w tym momencie nieużywany) to po ok. 20-30 sekundach dysk ten się zatrzymuje, przechodzi jakby w tryb uśpienia. Skutkuje to tym, że jeśli chcę coś z niego potem otworzyć to najpierw jest kilkusekundowy lag(słyszę jak dysk startuje) i dopiero potem następuje otwarcie. Jest to dość uciążliwe - przeszkadza to przy przeglądaniu plików pdf, w grach(przykładowo jeśli pojawi się jakiś dźwięk wybuchu w CS-ie, który wcześniej nie wystąpił to mam kilka sekund laga na wczytanie go), nie wspominając o tym że takie częste cykle start/stop nie są dla dysku "zdrowe". Pytanie moje, czy wiecie może jak temu zaradzić? Od razu napiszę, że zmieniałem już ustawienia zasilania, zaś w BIOSie nie ma żadnej opcji dotyczącej tego problemu. 

Zapomniałem. Laptop taki jak w sygnaturce.

Edited by stig44

CrystalDiskInfo -> Funkcje -> Funkcje zaawansowane -> Sterowanie funkcjami AAM/APM.