Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

KorniShawn

Hosting dokumentów on-line

Polecane posty

 Sytuacja ma się następująco: szukam jakiegoś programu albo strony, pokroju Google Disc/Docs, który umożliwiałby mi przechowywanie plików tekstowych (gł. formaty .doc i .celtx), tylko, w przeciwieństwie do usług Google, na bieżąco aktualizował zmiany w tych plikach.
Najlepiej, jakby umożliwiał mi zapakowanie gdzieś na chmurę całego folderu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, KorniShawn napisał:

na bieżąco aktualizował zmiany w tych plikach.

Co przez to rozumiesz? Usługi Google powinny wszystko na bieżąco aktualizować.

A z alternatyw jest Microsoft OneDrive, czy DropBox (on wymaga zewnętrznych aplikacji w celu edycji dokumentów). A jeśli chcesz się pobawić, to najfajniejszy jest OwnCloud.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuję dostępu on-line do tych plików. Chodzi mi tylko o to, żeby wpakować je gdzieś na chmurę, ale używałbym ich na komputerze. Chodzi o to, żeby tylko na bieżąco aktualizowały każdą zmianę w każdym pliku. Można powiedzieć, że taki backup ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że już temat się przedawnił ale dorzucę 3 grosze dla googlującej potomności. Wiele osób traktuje chmury jako sposób backupowania na bieżąco co jest zupełnie błędnym założeniem. Bo synchronizacja odbywa się w sposób ciągły i jeżeli coś spartolimy lokalnie to "spartolenie" zsynchronizuje się z chmurą. Jeżeli ktoś np. przez przypadek usunie jakiś plik to usunięcie będzie prawie natychmiast odzwierciedlone w chmurze.

Ogólnie synchronizacja na bieżąco kłóci się z ideą backupu. To użytkownik zawsze musi kontrolować co i kiedy ma być synchronizowane a co nie więc backup zawsze musi być ręczny lub automatyczny ale w odgórnie ustalonej porze.

Rozwiązania są 2:

1. Ręczna synchronizacja folderów

Bierzesz np. Free Commander, ustawiasz sobie w lewym oknie folder w którym pracujesz, w prawym gdzie chcesz mieć backup (może być no nawet folder chmury). Bierzesz Katalogi>Synchronizuj i masz panel do synchronizacji. Możesz sobie zapisać profil żeby później szybko przejść do obu katalogów.

+ najłatwiejszy sposób

+ całkowicie darmowy

- konieczność pamiętania o synchronizacji

- brak wersjonowania

2. NAS z backupującym softem

Zamiast obrabiać coś na dysku wrzucasz to na udostępnioną przestrzeń NASa. Większość NASów ma mechanizmy backupowania ale nie miałem z nimi do czynienia. Ja robiłem NASa ze zwykłego komputera i Debiana i tam system kopiuje codziennie o zadanej porze (gdy mnie nie ma) wszystkie pliki  folderu udostępnionego do folderów o nazwie backup_RRRR_MM_DD. Przy okazji usuwa starsze niż tydzień żeby nie zaśmiecać. Pewnie komercyjne NASy mają lepsze mechanizmy ale nie wnikałem.

+ nie trzeba ręcznie backupować ani pamiętać o tym

+ można wersjonować (to zależy od softu NASa)

- konieczność zakupu NASa - albo gotowca (drożej) albo jakiegoś starego terminala (np Dell FX16) czy minikomputera (taniej) i na niego OpemMediaVault lub czysty linux typu debian.

- początkowa konfiguracja zajmie troszeczkę więcej czasu (i wiedzy o linuksach w przypadku własnego NASa)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...