Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość

Nowy komputer

Polecane posty

Witam. Właśnie padł mi mój 10 letnik komputer. Postanowiłem kupić nowy sprzęt i tu pojawiają się moje dwa pytania. Po pierwsze jaki wybrać części i w jakim sklepie? Oczywiście to ma być sklep fizyczny, a w Łodzi znam tak naprawdę tylko Komputronik i X-KOM. Słyszałem różne opinie dlatego postanowiłem tutaj napisać. Co do komputera to powinien to być sprzęt dla grafika (w tym związane z grafiką 3D), ale także do gier. Lubię czasem pograć jak większość z Was. Najlepiej żeby starczył do gier na 5-6 lat i kosztował 4000 zł. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz na te pytania:

  • Budżet na komputer: 4000
  • Części do kupienia: (jak poprzedni to taki staroć, to pewnie wszystko co trzeba?)
  • Czy wliczyć system w cenę:
  • Zastosowanie komputera: (sprecyzuj jakie to konkretnie programy graficzne)
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza):
  • Czy sprzęt będzie podkręcany:
  • Termin zakupu komputera:
  • Dodatkowe uwagi:
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  • Budżet na komputer: tak kwota 4000zł
  • Części do kupienia: wszystkie
  • Czy wliczyć system w cenę:
  • Zastosowanie komputera: przede wszystkim programy 3d (3ds max, Blender, Maya 3d) poza tym photoshop
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): samsung flatron e2260, złącza DVI
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: sprzęt nie będzie podkręcany gdyż się na tym nie znam
  • Termin zakupu komputera: w ciągu tygodnia
  • Dodatkowe uwagi: brak

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem taki spis, ale ponieważ się nie znam to proszę o ocene. Nie byłem pewien co do płyty głównej :

PŁYTA GŁÓWNA:
    - Gigabyte GA-H270-Gaming 3      - 508,80 zł
    - Gigabyte GA-Z270XP-SLI         - 632,80 zł
    - Gigabyte GA-Z270X-Ultra Gaming - 666,80 zł

PROCESOR:
    - Intel Core i7-7700K - 1649 zł

CHŁODZENIE PROCESORA:
    - be quiet! Dark Rock 3 - 319 zł

PAMIĘĆ:
    - HyperX Fury Black 16GB [2x8GB 2133MHz DDR4 CL14 DIMM] - 589 zł

KARTA GRAFICZNA:
    - Gigabyte GeForce ® GTX 1050 Ti GAMING G1 4GB - 765 zł

ZASILACZ:
    - Corsair CS550M CP-9020076-EU  - 399 zł


HDD:
    - WD Blue 1TB  - 217,90 zł
    - WD Red 2TB   - 439 zł

SSD:
    - Kingston HyperX Fury 120GB - 269 zł

OBUDOWA:
    - SilentiumPC Aquarius AQ X70W Pure Black - 251,50 zł

NAPĘD OPTYCZNY:
    - Samsung DVD+/-RW SH-224GB/BEBE - 67,90 zł

SYSTEM OPERACYJNY:
    - Windows Home 10 - 479 zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jeśli nie będziesz podkręcał procesora, to branie mocniejszej płyty niż jakaś względnie tania na Z270 (Asrock Z270 Pro, MSI Z270-A Pro) jest takie średnio opłacalne (a i tak wtedy tylko dla obsługi szybszych pamięci). Ewentualnie jeśli nie przewiduje się używania szybkich pamięci to Gigabyte GA-B250-HD3P lub Gigabyte GA-B250M-DH3 też się nadadzą.

2) Dopłata do i7-7700K jest tak średnio w tym przypadku opłacalna, jeśli nie zamierzasz podkręcać.

3) Z tego punktu widzenia branie chłodzenia droższego od Fery 3 też jest średnio sensowne.

4) Jeśli brać płytę na Z270 to brać również najtańszą dostępną pamięć DDR4 3000MHz CL15(3200MHz CL15/16), jeśli nie to najtańszą dostępną pamięć DDR4 2400MHz CL14/15.

5) Co do zasilacza to raczej wziąłbym SilentiumPC Supremo L2/M2 550W lub dopłacił do Corsaira RM550X.

6) W kwestii SSD, zakup nośników 120GB jest średnio opłacalny. Sugerowałbym raczej Goodram Iridium Pro 240GB, ew. Crucial MX300 275GB lub też A-Data SU800 256GB. Nośniki od Kingstona od dłuższego wybór zdecydowanie poniżej przeciętnego.

7) W kwestii HDD do wyboru jest WD10EZEX, ST1000DM010 i Toshiba P300 w przypadku pojemności 1 TB. W przypadku wyższych pojemności, zdroworozsądkowo wycenione są jedynie Toshiby P300/X300.

8) Jeśli ma ten komputer służyć więcej niż kilka lat to jednak sugerowałbym zakup RX 470 (MSI Gaming, Sapphire Nitro, XFX)/RX 480 8GB (MSI Gaming, XFX GTR), chyba że silnik renderujący używany przez ciebie nie wspiera OpenCL, wtedy GTX 1060 6GB może być nieco lepszym wyborem. Od GTX 1050Ti wszystkie te karty są przynajmniej o 40% wydajniejsze. Raczej w twoim wypadku wybierałbym wersję 8GB niż 4GB w przypadku Radeonów, ponieważ to opcja nieco bardziej przyszłościowa i bardziej wydajna przy renderowaniu.

9) W zasadzie jakbyś poczekał +/- dwa tygodnie, to jeśli masz obiekcje do podkręcania to może wzięcie Ryzena 5 1600X + płyty typu Gigabyte GA-AB350-Gaming 3 miałoby większy sens.

10) O graniu przez 5-6 lat można zapomnieć (tego nie zapewni nawet sprzęt za ~15 tysięcy), chyba że dopuszczasz możliwość wymiany karty graficznej w międzyczasie.

11) Zawsze można kupować przez sieć, morele.net, esc.pl, techplanet.pl, czy proline.pl nie są złymi wyborami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bull3t napisał:

Jeśli miałbyś się w środku "gotować", nie spać po nocach i nie jeść (ze względu na posiadanie produktów AMD), to możesz postawić na tandem Intel + Nvidia. ;)

Tu nie chodzi o to, ze nie będę spał ani jadł, ale o to, że nigdy nie korzystałem z tych produktów, a jak wiadomo po przyzwyczajeniu się do czegoś trudno to zmienić :) Zresztą nie wiem jak produkty AMD współdziałają jeśli chodzi o gry i rendering.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PŁYTA GŁÓWNA:Gigabyte GA-Z270-Gaming K3, Z270, DDR4, HDMI, DVI-D, ATX

CPU: Intel Core i7-7700

COOLER: SilentiumPC FORTIS 3 HE1425

RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4 2x8GB (3200 MHz)

GRAFIKA: Gigabyte GeForce ® GTX 1060 G1 GAMING 6GB GDDR5

ZASILACZ: SilentiumPC Supremo L2 Gold 550W V2

HDD: WD Blue 1TB

OBUDOWA: ZALMAN Z1

CD/DVD: Samsung DVD+/-RW SH-224GB/BEBE

OS: Windows Home 10 (64)

Na wstępie zaznaczam, że wiem, że płyta główna jest pod procesory do podkręcenia, ale na razie zostawiłem bo tak naprawdę nie umiem zdecydować jaką plytę wybrać. Jeśli macie jakieś pomysły co zmienić (w tym obudowa, płyta główna, zasilacz) to piszcie śmiało. Zaznaczam, że celowo zrezygnowałem z dysku SSD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, desgraph napisał:

Tu nie chodzi o to, ze nie będę spał ani jadł, ale o to, że nigdy nie korzystałem z tych produktów, a jak wiadomo po przyzwyczajeniu się do czegoś trudno to zmienić :)

Celowo to przekoloryzowałem, po prostu chciałem wskazać, że jeśli masz tak silne opory przed zakupem AMD, to możesz wybrać to co "zwykle".

28 minut temu, desgraph napisał:

COOLER: SilentiumPC FORTIS 3 HE1425

Bez podkręcania wystarczy SPC Fera 3.

28 minut temu, desgraph napisał:

OBUDOWA: ZALMAN Z1

Można podmienić na coś lepszego, np. SPC Gladius M35.

29 minut temu, desgraph napisał:

PŁYTA GŁÓWNA:Gigabyte GA-Z270-Gaming K3, Z270, DDR4, HDMI, DVI-D, ATX

Można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych (~80-90 zł) biorąc jakąś tańszą płytę z chipsetem Z270, ale będzie miała np. gorszą "dźwiękówkę". Z kolei chęć większych oszczędności (zakup płyty opartej o chipset B250) wyeliminuje wyżej taktowany RAM, a koledzy wyleją mi wiadro zimnej wody na głowę za taką propozycję. ;)

36 minut temu, desgraph napisał:

CD/DVD: Samsung DVD+/-RW SH-224GB/BEBE

Można wziąć tańszy napęd, np. taki.

 

39 minut temu, desgraph napisał:

GRAFIKA: Gigabyte GeForce ® GTX 1060 G1 GAMING 6GB GDDR5

Lepiej ograniczyć się do tańszego Windforce'a OC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. A jeszcze jedno małe pytanka. Czy warto kupić  tego Windforce'a i czy jest jakaś róźnica między Windforcem a  zwykła gtx1060 (chodzi o wydajność).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gry mają być dodatkiem a głównie grafika 3D to w testach dużo lepiej wychodzą nowe Ryzeny i pod dywan zamiatają nawet i7 ale w grach już jest na odwrót ale nie z aż tak dużą przewagą. Ja też bałem się czerwonych i sceptycznie podchodziłem do Radeona ale "koledzy" z forum przekonali mnie i nie narzekam na RX-a :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G1 ma wyższe taktowania i lepsze chłodzenie (tańsze wersje GTX 1060 też dają radę - nie ma co przepłacać) niż Windforce OC. Droższa wersja ma także metalowy backplate - tańsza ma plastikowy. Ogólnie warto poczekać na GTXy 1060 z szybszymi pamięciami, które będą dostępne w tym miesiącu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, d_j_siwy napisał:

Jeśli gry mają być dodatkiem a głównie grafika 3D to w testach dużo lepiej wychodzą nowe Ryzeny i pod dywan zamiatają nawet i7

Problem w tym, że:

1) Zważywszy, że autor nie zamierza podkręcać to w grę zasadniczo wchodzą w Ryzen R7 1800X lub R5 1600X. Przy czym pierwszy wychodzi daleko poza budżet autora.

2) Ryzeny są lepsze od i7 na LGA 1151 przede wszystkim w renderingu. Jeśli aplikacjami są 3ds Max, Blender to Ryzeny będą lepszym wyborem. Jeśli aplikacjami są CAD-y lub zewnętrzne silniki renderujące operujące na CUDA/OpenCL to sprawa nie jest taka prosta.

3) W CC, Ryzeny w aplikacjach wielowątkowych działają... różnie - w typowych scenariuszach wielowątkowych wygrywają, w mieszanych (w PS) - zwykle różnice się zacierają, w jednowątkowych - bywa różnie - albo nieźle (ale gorzej od Intela - Illustratror), albo względnie źle - (Acrobat, niektóre zastosowania InDesigna). W ogóle pewnie w przypadku Acrobata i innych generatorów PDF-ów doczekamy się pewnie patcha pod Ryzena.

4) Branie płyty na X370, żeby zrównoważyć Z270 dla R5 1600X, który nie ma być podkręcany jest trochę meh... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że jak procesory się nie psują, tak płyty główny, to i owszem. A poza tym w tym momencie zamkniesz sobie drogę do ew. łatwiejszych upgrade'ów sprzętu (pamięci itp.).

Edit: GTX 1060 6GB / RX 470 (570)/480 (580) 8GB to jest i tak minimum tego, co sugerowałbym przy renderingach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ationx napisał:

To pokaż na co się ostatecznie zdecydowałeś tak dla pewności ;)

Prawdę mówiąc nie zdecydowałem. Po raz pierwszy w życiu mam problem z podjęciem decyzji :( Wychodzi dużo powyżej 4000. Nie wiem czy nie kupić laptopa :P Wiem ciężko zmieniać elementy, ale zawsze mam już wybrane komponenty :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...