Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Rekakurnr

Rozwiązany: Chłodzenie

Polecane posty

Witam! Napotkałem problem w komputerze, bowiem kupiłem dodatkowy wiatrak, żeby obniżyć trochę temp. (dotychczas miałem tylko chłodzenie CPU, GPU i jedno z tyłu), gdy zamontowałem go z przodu w obudowie okazało się że płyta główna obsługuje max 2 wiatraki - jeden CPU i drugi normalny jaki chcemy. I teraz pytanie co zrobić? Chciałbym go podłączyć bo nie po to wydawałem pieniądze żeby teraz leżał. 

Płyta główna:

Msi H110M Pro-vd

Wentylator:

Noname nie chce mi się szukać, wyarczy że napiszę, że ma wejście męskie 3-pin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że zdecydowana większość wentylatorów jest robiona pod 12V i takie napięcie domyślnie dają złącza wentylatorowe na płycie głównej. Idę o zakład, że wentylator który kupiłeś też jest pod 12V. Wyższe napięcie jest niezalecane, natomiast niższe po prostu spowolni wentylator (co jest wykorzystywane do regulacji obrotów wentylatorów ze złączem 3pin - te z 4pin są regulowane przez PWM, choć oczywiście im też można obniżyć napięcie).

Rozdzielacze 3/4pin jak się łatwo domyśleć dają takie samo napięcie jak wejściowe. Zdarzają się rozdzielacze z wbudowanymi rezystorami obniżającymi napięcie, ale to rzadkość. Aby nie przeciążyć złącza, nie zaleca się podłączania więcej niż dwóch wentylatorów do jednego złącza na płycie głównej. W przypadku przejściówek z Molexów to już kwestia podłączenia - można tak zrobić by dawały 12V, mogą też dawać 5V. Jest też opcja takiego podłączenia by było 7V, ale nie jest to do końca zalecane (dla wentylatora to bezpieczne, ale w przypadku zwarcia jest większe ryzyko uszkodzenia zasilacza i podzespołów). Chyba najczęściej się spotyka przejściówki z Molexa dające dwa złącza 3pin 12V i dwa 3pin 5V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej różnicy, czy wentylator 3pin podepniesz do złącza 3pin, czy 4pin.

Tak jak już wspominałem,  w przypadku rozgałęziaczy najlepiej byłoby nie podłączać rozgałęziaczem bezpośrednio do jednego złącza na płycie głównej więcej niż 2 wentylatory. Przejściówki z Molexa powinny być bezpieczne (pamiętając o mojej wzmiance o 7V) niezależnie od liczby wentylatorów, choć przed montażem warto się upewnić, czy piny wtyczki Molex się dobrze trzymają - słabe wykonanie tych wtyczek to plaga. Przy słabym kontakcie pinów wtyczka się może mocniej nagrzewać; w ekstremalnych przypadkach się może stopić, ale to nie powinno być problemem w przypadku wentylatorów (które pobierają niewiele mocy), prędzej np. przy przejściówkach z Molexów na wtyczki PCIe 6/8pin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rekakurnr napisał:

Wiesz może jeszcze gdzie kupić taką przejściówkę? 

Np. na allegro.

Godzinę temu, yojc napisał:

Nie ma żadnej różnicy, czy wentylator 3pin podepniesz do złącza 3pin, czy 4pin.

Tak tylko dopiszę, że w drugą stronę będzie ciężej - wentylatora 4pin nie podepnie się do obudowanego gniazda 3pin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiś sklep który ma salony w Polsce, nie chce zamawiać online bo poczta u mnie potrafi dostarczyć przesyłkę nawet po miesiącu. 

3 minuty temu, yojc napisał:

Zawsze można kawałek osłonki złącza uciąć i po problemie, choć oczywiście PWM wtedy nie będzie :P

Wolę nie bawić się w Mac-Gayvera bo komputer może nie przeżyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W morelach i komputroniku są absurdalnie wycenione, różnokolorowe BitFenixy, także jeżeli wysyłka PP odpada, to chyba najrozsądniej wygląda zamówienie tego albo InPostowym poleconym (choć przyznam, że sam takiej wysyłki unikam, kiedy tylko mogę), albo paczkomatem (co prawda płacenie 10 zł KW przedmiotu za 8 zł to "trochę" sporo, no ale pewnie do paczkomatu nie masz przesadnie daleko, no i sam nigdy nie spotkałem się tam z wydłużonym czasem przesyłki).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie w samych Kielcach, tylko w pobliżu Kielc? Spodziewam się, że jedyna możliwość to zapytanie google i po znalezieniu sklepów w okolicy, telefoniczne dopytanie, czy gdzieś będą Ci w stanie zaoferować taki adapter w przyzwoitej cenie.

Choć inna sprawa, że w okolicach Kielc znajduje się dobre kilkadziesiąt paczkomatów - zamawiasz, czekasz na smsa/maila i masz 3 dni na odbiór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...