Jump to content
Sign in to follow this  
sebogothic

Rozwiązany: Nowy PC za ok. 3 tys. zł

Recommended Posts

Od kilku miesięcy borykam się z problemami sprzętowymi nie będę wchodzić w szczegóły. Więcej w tym temacie:

Podejrzewam uszkodzenie procesora, płyty głównej bądź dysku twardego. Obecnie komp jest w innym serwisie, a ja tymczasem dobrałem sobie podzespoły. Jeszcze nie wiem czy będzie trzeba coś dokupić, ale jeśli tak to wolę być gotowy. I jeśli trzeba będzie coś kupić to wolę zakupić także resztę podzespołów, bo nie ma sensu wymiana jedynie samego procesora w moim "sprzęcie" : AMD Athlon II X2 250 (3000MHz) /Nvidia GeForce GTS 450 /4GB/ płyta główna ASUS M4A78LT-M LE.
Posiłkując się różnymi zestawieniami i zestawami m.in. na PurePC stworzyłem taki koszyk: http://www.morel(...)/k029R9/
Dodam, że niedawno zakupiłem obudowę Zalman Z3 PLUS oraz zasilacz SilentumPC Vero M1 600W 80Plus co także jest związane z wyżej wspomnianymi problemami, bo myślałem, że problemem jest przegrzewanie kompa albo słabe zasilanie.

Liczę na jakieś rady, bo nie orientuję się, aż tak w sprzęcie, a przeróżnych modeli jest od groma. Może jest coś tańszego, ale równie wydajnego albo nieco droższego (100-200 zł), lecz znacznie wydajniejszego? Cena jaka mnie interesuje to ok. 3k. Chociaż nie musicie się, aż tak sztywno trzymać tej granicy, bo już wolę wydać kilka stówek więcej i mieć coś co starczy mi na długo. Na innym forum dostałem taką propozycję od gościa, który w sprawach sprzętowych orientuje się lepiej niż ja: https://www.morele.net/inventory/info/arCWwr/

Podaj model monitora, bądź jego rozdzielczość i złącza.
Kiedy będziesz ten zestaw kupować?

40 minut temu, sebogothic napisał:

Właściwie przyczepiłbym się głównie do płyty głównej (B150M-D3H w identycznej cenie oferuje DualBIOS i złącza PCI) i HDD (P300 jest tańszy i ponoć nawet nieco lepszy). Ewentualnie bym się zastanawiał, czy jest sens przepłacać względem i5-6400.

Jakbyś chciał do czegoś dołożyć, to w pierwszej kolejności do SSD (np. Iridium Pro) - znacznie poprawia komfort pracy z komputerem.

A jakbyś chciał dopłacić jeszcze więcej, to właściwie jedyną rozsądną opcją jest dołożenie do podkręcalnego procesora z obstawą (i5-6600K, Gaming K3, szybszy RAM 8GB lub 16GB, porządny cooler (np. Macho Direct), a jakby brakło, to coś na przeczekanie (bo do i5-6600K nie jest dołączone żadne chłodzenie), np. klik) - póki co wydajność będzie limitowana głównie przez kartę graficzną, ale procesor raczej na pewno posłuży Ci jeszcze przynajmniej z kolejną kartą graficzną.

• Upvote 1

Propozycja ode mnie (bez wyróżniania sklepu):

1) Gigabyte GA-B150M-D3H (DualBIOS, M.2)/HD3 (to samo w formacie mATX) lub MSI B150M Night Elf (lepsza dźwiekówka, ale bez M.2 i DualBIOS) - wszystkie mają 4 sloty na RAM, wszystkie są trochę lepsze od Mortara, nie mówiąc od płyt na chipsecie H110.

2) i5-6402P jest nieco lepiej wyceniony i nieco mniej wydajny od i5-6500

3) Dopiero płyty na chipsecie Z170 są w stanie obsłużyć pamięci szybsze od 2133 MHz, więc ww. Corsair 2133MHz CL13 nie jest złą opcją

4) Toshiba P300 jest nieco lepszym dyskiem twardym od WD10EZEX i zwykle tańszym, więc raczej próbowałbym ją dorwać.

5) Co do kart graficznych: na teraz GTX 1060 jest szybszy w większości produkcji od RX 480, ale w przyszłości się powinno zmienić. XFX GTR Black jest jednym z najlepszych dostępnych Radeonów (oprócz MSI Gaming X), w przypadku GeForce'ów sensowniej wycenione od tego Gigabyte'a zwykle są Pality (DualRock/JetStream) lub MSI (Armor).

6) Pomyślałbym nad SSD (Goodram Iridium Pro 240GB).

• Upvote 1

11 minut temu, webtom napisał:

Podaj model monitora, bądź jego rozdzielczość i złącza.

Monitor też raczej dokupię, bo obecnie mam LG FLATRON E1940 z rozdzielczością 1360x768 ze złączem D-SUB, więc raczej do karty do podepnę, chyba, że kupię jakiś konwerter. Z drugiej strony nie po to kupuje się taki sprzęt by grać 768p. :P Tak to jest jak na bieżąco się nie ulepsza sprzętu, ale ja wolę raz a porządnie. Pamiętam, że miałem monitor 1440x900, ale dość szybko mi się popsuł, więc kupiłem nieco tańszy.

11 minut temu, webtom napisał:

Kiedy będziesz ten zestaw kupować?

Na razie czekam na telefon z serwisu. Jeśli jakaś część będzie uszkodzona to wtedy mówię, że wolę już cały sprzęt wymienić poza zasilaczem i obudową. Wtedy podeślę im też link ze specyfikacją zestawu.

Widzę, że obaj daliście dość podobne propozycje. :) Wyszły mi z tego takie koszyki:

https://www.morele.net/inventory/info/LAH1lX/

https://www.morele.net/inventory/info/5JyW6t/

A co myślicie o tym SSD ADATA Premier Pro SP550 120GB SATA3?

5 minut temu, sebogothic napisał:

Jakby kosztował 145 zł, to można by było narzekać na kości TLC, po prostu mierną wydajność i krótszą gwarancję, za stówkę więcej wywołuje tylko uśmiech politowania. Niby w tej samej cenie jest znacznie lepszy SP920, no ale do Iridium Pro 240GB nadal się nie umywa - współczynnik pojemność/cena ma znacznie gorszy, do tego ma znacznie niższą prędkość zapisu (co jest akurat standardem w nietopowych SSD o małej pojemności).

O termin zakupu pytam, bo 13. grudnia AMD ma zaprezentować kolejną generację procesorów - pewnie na dostępność trzeba będzie poczekać, no ale a nuż okażą się całkiem niezłą alternatywą dla Inteli w znacznie lepszej cenie...

• Upvote 1

Pewnie w poniedziałek do mnie zadzwonią i wtedy będę wiedział na czym stoję. Raczej na AMD nie będę czekał. Kto wie może ich procesory faktycznie będą świetne, ale zanim będzie premiera, recenzje, pierwsze teksty i to jak będą sprawdzać się w różnych konfiguracjach to dużo wody w Wiśle upłynie. :)  Chyba zdecyduję się na ten zestaw z pierwszego linka w poprzednim moim poście. Choć nadal czekam na jakieś ciekawe propozycje jeśli ktoś ma. Puntem wyjdzie nie będzie ten zestaw: https://www.morele.net/inventory/info/LAH1lX/

A tak z ciekawości to jak się wam patrzy to: https://www.morele.net/inventory/info/zCcn3E/  Pytam, bo mi wydaje się dziwny. Procek za 600 zł z AMD, karta za 2k z nVidii i zasilacz 900W... Takiego kompa kupił sobie jeden gość z YT a teraz gra w Gothica i To the Moon na laptopie. :P

3 minuty temu, sebogothic napisał:

A tak z ciekawości to jak się wam patrzy to: https://www.morele.net/inventory/info/zCcn3E/  Pytam, bo mi wydaje się dziwny. Procek za 600 zł z AMD, karta za 2k z nVidii i zasilacz 900W... Takiego kompa kupił sobie jeden gość z YT a teraz gra w Gothica i To the Moon na laptopie. :P

Z obecnymi procesorami AMD problem jest taki, że w grach ciężko im konkurować nawet i z i5 sprzed 3-4 generacji. A nawet jeżeli mowa o zastosowaniach, w których wypadają całkiem nieźle, to boli wyraźnie wyższy pobór energii.
GTX 980 Ti jest już właściwie niedostępny (a jak się trafi, to w abstrakcyjnych cenach). Jego "następcą" jest GTX 1070 - problem w tym, że ani to opłacalne, ani wybitnie przyszłościowe, ani wielce sensowne (przynajmniej do FullHD*).
A zasilacz dosyć przesadzony (i spodziewam się, że niewybitnej jakości) - raczej widziałbym tam ~650W (choć właściwie po srogim OC procesora i karty graficznej, przy syntetycznym obciążeniu mógłby się pewnie nieco spocić).

*Tak właściwie zapomniałem zapytać w poprzednim poście - masz na oku jakiś monitor? Ile planujesz na niego wydać?

• Upvote 1

A za ile można kupić dobre monitory FullHD? Na biurku nie mam aż tak dużo miejsca, bo obok stoi drukarka. Obecnie mam 19 cali, więc 21 to chyba max co mi się zmieści. Można taki kupić za 300-500 zł?

Edited by sebogothic

Dobra to póki co obowiązuje ten zestaw: https://www.morele.net/inventory/info/LAH1lX/  oraz ten monitor: https://www.morele.net/monitor-aoc-i2369vm-579267/

Chyba już nic więcej się z tego nie wyciśnie? Na Morelach i PurePC proponują podobne zestawy. W przypadku PurePC patrzyłem w tym samym miejscu, ale raczej sugerowałem się zestawami za 2-2,5 tys. zł, później przesunąłem granicę do 3k zł, a ostatecznie, wraz z monitorem, stanęło na 4k. Szczęśliwy Tak w ogóle to sporo rzeczy podrożało. To jest koszyk polecany przez morele za 3080zł: https://www.morel(...)gyCorner
Tyle. że kosztuje już 300zł więcej... Jak coś to podeślę specyfikację serwisowi bez odnośnika do sklepu. Może mają jakiegoś tańszego dostawcę i wyjdzie nieco taniej albo dadzą jakiś rabat. Może gdy wyjdzie nieco taniej to lepiej dołożyć do i5 6500? W materiale wideo, który załączyłem jest powiedziane, że i5 6500 jest droższy od i5 6400 o 80 zł, teraz jest to prawie drugie tyle.

I jeszcze dwa pytanka. Czy jest możliwość zgrania danych ze starego dysku na nowy? Zależy mi na systemie, bo mam oryginalny Win7 na płycie, a później zaktualizowałem go do Win10. Zainstalowanych gier, a przede wszystkim zapisów też trochę szkoda. W sumie to bez różnicy jakim sposobem byleby mieć tylko "swój" Win10. Tutaj też jest co nieco opisane:
http://www.kompu(...)-10.aspx
http://softo(...)ias,1468

A przekopiowanie zapisów czy jakichś dokumentów ze starych dysków myślę, że nie powinno być problemem, chociaż najlepiej gdybym mógłbym to zrobić osobiście w serwisie, choć to pewnie kwestia dogadania się z nimi. Takiego zmodowanego Skyrima bym sobie przekopiował, bo nie będzie chciało mi się po raz kolejny instalować na nowo wszystkich modów. No, ale póki co trzeba czekać na telefon z serwisu, może faktycznie to tylko drobna usterka i ją naprawią, choć w sumie teraz wolałbym już wydać te 4k zł i mieć spokój co najmniej na 5-7 lat albo i dłużej. Zapewne to będzie coś z prockiem albo płytą główną. Raczej na własną rękę nie będą wymieniać, tylko najpierw zadzwonią, a wtedy podeślę im specyfikację. I kilka zapytań w sprawie systemu oraz zgrania danych z dysku.

No i druga sprawa to czy mogę użyć kości RAM z poprzedniego komputera? O ile wiem to jakiś Kingston 4GB. Czy może raczej nie ma sensu?

Pamięci ze starego komputera nie będą pasować - potrzeba DDR4, a to są DDR3.

Jeśli chodzi o zgranie danych, to po prostu podłączasz stary dysk do nowego komputera i tyle, nie ma w tym nic trudnego. Większość gier powinna działać bez reinstalacji. W kwestii Windowsa - Twój Windows 7 to OEM, czy BOX? Bo OEM może być problem przenieść na nowy komputer. W każdym razie, przy instalacji nowszych rewizji systemu Windows 10 powinno być możliwe podać serial od 7.

Nie liczyłbym, że dostaniesz bardziej atrakcyjną ofertę w tym serwisie. Jak już, to pewnie będzie drożej i wymienia połowę komponentów ;)

Co do awarii starego sprzętu, to uszkodzenie procesora jest mało prawdopodobne, to się praktycznie nie zdarza. Prędzej płyta główna.

• Upvote 1

20 minut temu, sebogothic napisał:

i5 6500 jest droższy od i5 6400 o 80 zł, teraz jest to prawie drugie tyle

Pewnie do wideo było nagrywane w czasach, jak i5-6500 kosztował 900 zł. Ostatnio cena poszła mocno do góry, a i5-6400 trzyma się całkiem nieźle (choć kilka dni kosztował trochę abstrakcyjne 889 zł).

20 minut temu, sebogothic napisał:

wolałbym już wydać te 4k zł i mieć spokój co najmniej na 5-7 lat albo i dłużej

O ile procesor z procesorem może się to udać, o tyle karty raczej nie ma sensu tyle czasu męczyć - nawet jeżeli zapewni tyle lat bezawaryjnej pracy, to będzie prezentować bardzo mierną wydajność. Lepiej nastaw się na jej wymianę za 2-3 lata.

• Upvote 1

2 godziny temu, yojc napisał:

Pamięci ze starego komputera nie będą pasować - potrzeba DDR4, a to są DDR3.

Ok, tak się zapytałem, bo po co stara pamięć miałaby się kurzyć jak można by było wsadzić ją do płyty głównej. Skok z 4 GB DDR3 do 16 GB DDR4 i tak będzie w zupełności wystarczający. Większość gier wymaga połowy tego.

Jeśli chodzi o zgranie danych, to po prostu podłączasz stary dysk do nowego komputera i tyle, nie ma w tym nic trudnego. Większość gier powinna działać bez reinstalacji. W kwestii Windowsa - Twój Windows 7 to OEM, czy BOX?

Windows 7 mam w pudełku, instalowany był raz i później zaktualizowany do Win10. Oczywiście 64 bit.

Nie liczyłbym, że dostaniesz bardziej atrakcyjną ofertę w tym serwisie. Jak już, to pewnie będzie drożej i wymienia połowę komponentów ;)

Jak tak będzie to wtedy sam zamówię ten zestaw na adres ich sklepu. :P

2 godziny temu, webtom napisał:

O ile procesor z procesorem może się to udać, o tyle karty raczej nie ma sensu tyle czasu męczyć - nawet jeżeli zapewni tyle lat bezawaryjnej pracy, to będzie prezentować bardzo mierną wydajność. Lepiej nastaw się na jej wymianę za 2-3 lata.

Nie no, liczę jednak, że karta będzie dawała radę. Nie jestem jakiś sprzętofilem i nie mam zbyt wysokich wymagań. Pierwszego, takiego z prawdziwego zdarzenia kupiłem w 2004 roku za 2,5 tys. (jakiś Athlon 1,6 GHz, bodajże Radeon 9550 128 MB i 256 RAM), później dopiero w 2011 wymieniłem na obecny za jakieś 3 tys. i teraz będzie kolejna zmiana. Poprzednie zestawy już w dniu zakupu były raczej ze średniej półki i już po kilku latach przestawały wyrabiać przy najnowszych produkcjach i albo trzeba było obniżać detale albo zacisnąć zęby i grać z przycinkami na najniższych (jak w przypadku Obka na pierwszym kompie czy Wieśka 3 na obecnym). Wydaje mi się, że ten którego planuję zakupić powinien starczyć na dużo dłużej. Uważam, że póki coś działa to nie ma sensu tego wymieniać. Na obecnym nawet Wieśka 3 z dodatkami ukończyłem na średnich w zawrotnych 20-25 klatkach. :D Poza tym coraz mniej nowych gier mnie jara, a kolejnego skoku wymagań gier na PC doczekamy się chyba po premierze kolejnej generacji konsol. A i kto wie może RX 480 pokaże pazurki, gdy będzie wychodziło więcej gier z DX12, choć to póki co wróżenie z fusów.

Edited by sebogothic

3 minuty temu, sebogothic napisał:

Windows 7 mam w pudełku, instalowany był raz i później zaktualizowany do Win10. Oczywiście 64 bit.

No to chyba nie powinno być problemu z instalacją Win10 na nowym sprzęcie używając tej licencji. Choć w sumie coś mi się obiło o uszy, że "ulepszana" licencja do Windows 10 staje się OEM. No cóż, jak nie spróbujesz, to się chyba nie przekonasz ;)

Jeszcze się dopytam a propos karty graficznej. Na jednym z forów ktoś napisał, że nie ma sensu brać kartę z 8 GB VRAM skoro zamierzam grać w 1080p. Jak to jest? Dodatkowa pamięć przyda się w przyszłości czy może lepsza będzie jakaś tańsza alternatywa? - https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-480-nitro-4gb-gddr5-256-bit-dvi-d-2xhdmi-2xdp-box-11260-02-20g-1004500/
Zawsze to nieco ponad 200 zł taniej, ale skoro wydaje się kilka tysięcy to nie wiem czy jest sens oszczędzać 2 stówki na karcie graficznej. Zależy mi też na tym by karta za te 3-4 a może i więcej lat też dawała sobie radę.

Jak ma to być karta na parę lat, to ja bym zdecydowanie brał wersję 8GB. Jest parę gier, które już teraz wykorzystuje całe 4GB - niewiele, ale jednak.

Dnia 11.12.2016 o 12:20, sebogothic napisał:

Jak tak będzie to wtedy sam zamówię ten zestaw na adres ich sklepu. :P

Ja tam bym się od razu nastawił na zakup w sieci. Jeszcze się chyba na żadnym forum nie spotkałem, żeby jakiś sklep stacjonarny zaproponował komukolwiek lepszy zestaw z lepszymi cenami niż to co kupisz w sieci. No ale może akurat będziesz pierwszy ;)

A propos RX 480, na morelach jest kilkanaście różnych wersji niektóre tańsze, a niektóre droższe i którą wybrać? No i skoro wszystko wymieniam to jeszcze chciałbym dokupić te dodatkowe kabelki oraz pas do podłączenia napędu oraz dysków.

10 godzin temu, 2real4game napisał:

Podejrzewam, że chodzi o antyk w postaci ATA :)

No, ja to mam. :D Pewnie dlatego, że jeszcze posiadam dysk Seagate 80 GB z kompa sprzed 12 lat. :P Drugi dysk, nowszy nie jest tym chyba podłączony. Czyli mam rozumieć, że jakieś potrzebne okablowanie będzie dołączone do podzespołów? Czy trzeba dokupić? Taki kabelek może być? https://www.morele.net/delock-kabel-sata-data-iii-6gb-s-50cm-z-zatrzaskami-metalowymi-82677-351702/

SSD też się nim podłącza?

18 godzin temu, Ationx napisał:

XFX jest obecnie w dobrej cenie

Właśnie się nad nim zastanawiałem. A czym się różnią obie te karty?

https://www.morele.net/karta-graficzna-xfx-radeon-rx-480-gtr-8gb-gddr5-256-bit-3x-dp-hdmi-dvi-box-rx-480p8dfa6-974828/

https://www.morele.net/karta-graficzna-xfx-radeon-rx-480-gtr-black-8gb-gddr5-256-bit-3x-dp-hdmi-dvi-box-rx-480p8dba6-974829/

Godzinę temu, sebogothic napisał:

No, ja to mam. :D Pewnie dlatego, że jeszcze posiadam dysk Seagate 80 GB z kompa sprzed 12 lat. :P

Wiesz, że do nowego komputera go nie podłączysz?

Tak, powinien się nadać. Dwa kabelki SATA powinny być dołączone do płyty głównej.

Tak, SSD, HDD i napędy optyczne.

A czym się różnią obie te karty?

Taktowaniami - obecnie dopłata do wersji Black jest trochę za duża.

Godzinę temu, webtom napisał:

Wiesz, że do nowego komputera go nie podłączysz?

Właśnie się dowiedziałem. :P

Tak, powinien się nadać. Dwa kabelki SATA powinny być dołączone do płyty głównej.

Tak, SSD, HDD i napędy optyczne.

Czyli jeden powinien wystarczyć?

Taktowaniami - obecnie dopłata do wersji Black jest trochę za duża.

Więc wezmę ten tańszy. Obecnie zestaw prezentuje się tak: https://www.morele.net/inventory/info/5cG2Li/

W celach poglądowych zamieściłem też obudowę i zasilacz, które zakupiłem wcześniej. No i nie ma HDD P300, bo na razie jest niedostępny.

W kwestii zakupu komputera postanowiłem poczekać do nowego roku i tak od kilku miechów nie mogę pograć normalnie, więc te kilka tygodni nie robi różnicy, a przy okazji może coś potanieje. :) No i nie chciałem narażać sprzętu na jakieś uszkodzenie. Przed świętami pewnie firmy kurierskie miały od cholery roboty. Jeszcze mam takie pytanko, mianowicie czy w płycie głównej znajduje się już bateryjka czy trzeba ją dokupić?

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...