Jump to content
Sign in to follow this  
Equisetum

Rozwiązany: Dziwne temperatury RX 470

Recommended Posts

Ostatnio nabyłem sobie na Steam grę Raise of Tomb Raider, generalnie kupując, już wiedziałem, że gra jest wymagająca dla sprzętu. Przez piewsze godziny gry na wszystkich maksymalnych ustawieniach gra chodziła ładnie i płynnie, później gdy więcej już na ekranie się działo zanotowałem spadki FPS poniżej rozsądnej granicy. Zapewne RX 470 po prostu nie daje rady, delikatne zejście z filtrowania i problem zniknął. Inna sprawa mnie natomiast zaciekawiła. Mimo silnej eksploatacji karty, temperatura nie osiąga poziomu na którym włączyły by się wentylatory! Maksymalnie odnotowałem 52 stopnie. Co prawda zdaję sobie sprawę, że obudowa którą posiadam, jest ogromna, przewiewna, ma 2 wentylatory i dodatkowo Grandis też delikatnie chłodzi kartę z góry, ale bez jaj. W Wiedźminie odnotowałem temperatury rzędu 75-80 stopni, podobnie było w GTA V, a tu nagle gram w TR kartą pasywną XD. Ktoś jest w stanie ten ewenement wytłumaczyć? Karta mimo takiego obciążenia nagle nie wydziela ciepła, a przy podobnym obciążeniu w Wiedźminie grzeje się do 75 stopni? Przy przeglądaniu internetu karta łapie temperatury około 45 stopni.

Sprzęt:

i5 6600k 4,4 Ghz + Grandis, Z170 gaming-3, RX 470 Nitro+ 4Gb nie podkręcany, 16 Gb Ram DDR4, obudowa Phanteks Enthoo Pro.

Edited by Equisetum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mógłbyś sprawdzić obciążenie karty podczas gry? Bo wygląda to tak, jakby z jakiegoś powodu karta nie była obciążona lub działała na niższych taktach niż powinna, co sugeruje bug w grze lub sterownikach (najpewniej w grze, bo czytałem o tego typu problemach również na kartach NVIDII).

Grasz w trybie DX11, czy DX12? Sprawdzałeś jak jest w tym drugim trybie?

W jakiej lokacji się to dzieje?

Edited by Sevard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obciążenie GPU waha się w granicach 75-100%, spadki płynności do ~25 FPS występują przy 100% obciążeniu, przy 75% jest około 60 FPS. Pamięć ani drgnie. W DX12 płynność jest lepsza i więcej FPS niz w DX11, ale mimo wszystko przycina podczas szybkiego obracania kamery. Lokacja w której wystąpił problem to Kompleks Radziecki. W żadnym wariancie temperatura GPU nie przekracza 55 stopni. Wentylatory martwe.

Edited by Equisetum

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tej lokacji to niestety normalne. Ta gra tak ma, szczególnie w otwartych od samej premiery. Nie wiem, czy komukolwiek udało się to rozwiązać. Problem występuje zarówno na kartach NVIDII, jak i AMD, więc coś w samej grze najpewniej jest skopane.

Jedynie ta temperatura jest nieco dziwna, ale być może gra obciąża GPU czymś co tej temperatury nie podbija.

Edited by Sevard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok dzięki, różnica między DX11 a DX12 jest na prawdę duża, a po wyjściu z lokacji FPS ustabilizował się na około 60 FPS. Temat do zamknięcia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem rozwiązany, więc temat zamykam.

W razie potrzeby otwarcia tematu, autor jest proszony o kontakt przez PW z którymś z aktualnie obecnych na forum moderatorów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...