Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

strazak32

Wymiana systemowego SSD Ultra M.2 w laptopie

Polecane posty

Witam wszystkich,

Przejrzałem forum, ale takiego zagadnienia nie znalazłem. 

Mam laptopa dell xps 9550 z dwoma twardymi dyskami Ultra M.2 - 32GB i jakiś bliżej nieokreślony 2.5 calowy 1TB. Od pewnego czasu wkurza mnie ciągłe mielenie twardym dyskiem (ten temat zagłębie później jak już się uporam z wymianą - czyli poczytam jak usunąć niepotrzebne windowsowskie szpiegujące śmieci etc...).

 

A na razie chciałbym sklonować system, który jak sądzę znajduję się na tym 32GB twardym dysku - i w laptopa wstawić albo jeden SSD - 1T Ultra M.2, albo jeden ultra i jeden 2.5 cala po 1 T. A przy okazji jaki SSD Ultra M.2 warto kupić - zastanawiam się nad intelem (5 lat gwarancji - zapis 600Mb/Odczyt 1800Mb)

na razie kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać. Na forum znalazłem poradę na temat podobnej sytuacji ale bez udziału ultra M.2 co odrobinę komplikuje sytuację.

Chyba, że na przykład mógłbym sklonować system na 1TB dysk, z niego wystartować i po wsadzeniu Ultra M.2 na niego z powrotem skopiować system? Ktoś mógłby doradzić jakiś software, albo robił ktoś może coś takiego?

 

Z góry dzięki za sugestie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zrobić backup/obraz na HDD. ==> Acronis True Image.

Ale w przypadku tej nieszczęsnej konfiguracji - nie polecałbym takiej operacji (klonowanie), zwłaszcza, że trochę Dellowego crapware'u się przy tym skopiuje. Lepiej postawić czysty system.

1) Jeśli mówimy o Intelu SSD 6000P to on do laptopów jest trochę średni (miewa czasami wysoki pobór energii). Raczej wybrałbym Plextora M8Pe (5 lat gwarancji, nieco szybciej, nieco mniejsze zużycie prądu) lub Samsunga 950 Pro (10 lat gwarancji, szybciej, zdecydowanie drożej) w wersjach 256/512GB. W każdym razie

2) HDD w wersji 32+500/1000 ma 5400 rpm. Mielenie to nieskutek kuli-szpieguli, ale tego, że najnormalniej w świecie jest to wolny dysk, raczej pomyślany z myślą o

Sugerowałbym docelowo go wymienić na Travelstara 7K1000, powinno być nieco lepiej (a obecny dysk wsadzić w obudowę zewnętrzną).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Nie dostałem w pudełku żadnej płytki z systemem (wiem, że to teraz archeologia zwłaszcza, że laptop nie ma napędu cd/dvd), ale nie widzę na nim też żadnego serial numeru (do windowsa) mam tylko service tag , a powiem szczerze nie chce mi się kupować do niego systemu skoro raz już za niego zapłaciłem.

Na jakimś angielskojęzycznym forum czytałem, że podczas reinstalacji windowsa bios laptopa, który ma "wprogramowany" serial sam sobie wpisze serial - nie wiem - brzmi trochę podejrzanie, wie ktoś jak to ugryźć? W ustawieniach windowsa w zakładce system jest product ID, XXXXX-XXXXX-XXXXX-AAOEM najpierw cyfry potem oznaczenie OEM - ktoś wie czy to mi wystarczy do reinstalacji systemu?

Trochę chaotycznie, wiem, ale się boję, że rozbabram sobie system zamienię bebechy i się na samej wymianie systemu wykoleję.

Odnośnie poboru prądu tych napędów SSD, to porównałem na oficjalnych stronach samsunga i intela i intel ma sporo mniejszy pobór, ale jest też wolniejszy. Przy czym za cenę 1TB intela o prównywalnych (trochę gorszych prędkościach) mogę kupić tylko 512 Gb samsunga (plextora w moich sklepach nie ma). Więc chyba zostanę przy intelu.

No i na koniec ten 1TB 2.5 cala HDD też chciałbym żeby to był SSD jakieś sugestie? Przede wszystkim tanio, nie musi być super szybko, bo szybki będzie już ten intel.

Edit: taki crucial MX300 dobra firma?

https://www.businessdirect.bt.com/products/crucial-1tb-mx300-2-5--7mm-sata-6gb-s-ssd-ct1050mx300ssd1-C8KN.html?refs=59390000&q=ssd

Dzięki.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crucial MX300 jest sporo wolniejszym SSD i generalnie średnio polecanym na dyski systemowe, z drugiej strony w domowym użytku powinny być ok i mają bardzo niski pobór prądu. Jako nośnik użytkowy jest całkiem w porządku. Z drugiej strony, ze względu na wyższe ryzyko uszkodzenia danych, to sugerowałbym w takim wypadku backup kluczowych danych na nośnik zewnętrzny (talerzowy - najlepiej wygląda w tej chwili Seagate Backup Plus).

Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, to mniejsze Plextory (128 i 256GB) są dostępne na Amazonie.

W przypadku sporej części współczesnych laptopów, serial zostanie wczytany z UEFI przez Windowsa. W takiej sytuacji jak twoja pozostaje poza tym skorzystanie z narzędzia Microsoftu i stworzenie bootowalnego pena/dysku.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nieco zepsuję Wam rozważania:

23 godziny temu, strazak32 napisał:

A na razie chciałbym sklonować system, który jak sądzę znajduję się na tym 32GB twardym dysku

 

Źle sądzisz. System i wszystkie dane są na dysku twardym. SSD służy tutaj tylko jako szybki cache i nawet nie jest widoczny w systemie. Sprawdź, czy masz w BIOSie możliwość wyłączenia ISRT (Intel Smart Response Technology). Jeśli nie masz, to wymiana SSD nie ma sensu.

[edit]

A - i jeszcze jedno - obecny dysk jest w formacie M.2 2242. Przed wymianą warto się upewnić, że wejdzie tam coś większego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...