Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

topolowaty

Rozwiązany: Chłodzenie i pasta do i5-4570

Polecane posty

Witam, chciałbym zainwestować w pastę i chłodzenie do procesora, bo temperatury, które osiąga wydają mi się o wiele za wysokie. Cena coolera do 200zł, chociaż im tańszy, tym lepszy. Fajnie by było, jakby ten cooler pasował też w przyszłości po ewentualnym upgradzie (ciężko powiedzieć, co będzie zmieniane, ważne, żeby nie był po prostu za duży). Na pastach się nie znam, może być ta?

https://www.morele.net/arctic-mx-2-4g-pasta-termoprzewodzaca-159740/

Tutaj podaję listę komponentów w moim PC:

 


Chciałbym się dowiedzieć ile stopni realnie jest w stanie zbić nowa pasta/cooler? Będzie to zauważalna różnica?

PS. Znajomy mi mówił, że pasta dodawana oryginalnie do i5 może spokojnie potrzymać 5-7 lat i nie trzeba jej wymieniać. Prawda to?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Chodzi o ten model?

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-3-he1224-v2-spc144-858455/

I tak na oko o ile temperatury mogą się zmniejszyć? 10C? Więcej?

Obecnie mam taką sytuację, że jeden rdzeń w spoczynku ma 36, a drugi 45 i potrafi skakać do 49. Od czego zależna jest ta różnica w temperaturze między rdzeniami i to, że temperatura na sekundę skacze o te kilka stopni? Zużyta pasta, kurz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ile stopni jest w stanie zbić to chłodzenie? Pytanie do osób, które miały okazję porównać boxowe z tym konkretnym modelem.

I jak to chłodzenie będzie się sprawdzać jeśli chciałbym zmienić procesor na lepszy? Jest sens inwestować w coś droższego pod późniejszą modernizację, czy ten model jest w miarę uniwersalny?

edit: ostatnie pytanie: jak głośno/cicho chodzi ten cooler? Niby mam podane dB, ale nic mi to nie mówi, bo nie mam porównania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, jakoś ominęła mnie ta wcześniejsza edycja.

4 godziny temu, topolowaty napisał:

Pytanie do osób, które miały okazję porównać boxowe z tym konkretnym modelem.

Coś zbyt wielu właścicieli Fery nie chce się ujawnić. Sam jej nie posiadam, no ale miałem przykładowo CM 412S (choć chłodził i7) - wieżowiec o całkiem zbliżonych rozmiarach, też z 4 heatpipe'ami i wentylatorem 120mm.

22 godziny temu, topolowaty napisał:

I tak na oko o ile temperatury mogą się zmniejszyć? 10C? Więcej?

Pod obciążeniem pewnie paręnaście (a może i więcej, zależy o jakim obciążeniu mówimy), dodatkowo z cichszą pracą. W spoczynku raczej mniej.

22 godziny temu, topolowaty napisał:

Obecnie mam taką sytuację, że jeden rdzeń w spoczynku ma 36, a drugi 45 i potrafi skakać do 49. Od czego zależna jest ta różnica w temperaturze między rdzeniami i to, że temperatura na sekundę skacze o te kilka stopni? Zużyta pasta, kurz?

Tak duża różnica jest już trochę zastanawiająca. Pod obciążeniem też się utrzymuje na takim poziomie?
Poza wymienionymi czynnikami dorzuciłbym jeszcze nie do końca równomierne rozłożenie pasty, a być może także nierówno nałożony "glut" pod IHS (jakbyś pytał, o co chodzi - przykładowo klik).

4 godziny temu, topolowaty napisał:

I jak to chłodzenie będzie się sprawdzać jeśli chciałbym zmienić procesor na lepszy? Jest sens inwestować w coś droższego pod późniejszą modernizację, czy ten model jest w miarę uniwersalny?

Sytuacja wygląda tak, że w kilku kolejnych podstawkach (LGA 1156/1155/1150/1151)* Intel nie zmienił rozstawu otworów montażowych (więc naturalnie cooler pasujący do jednej, pasuje do wszystkich) i nie słyszałem, żeby planował coś w tej kwestii zmienić (piszę o innych podstawkach, bo jak masz nie najniższy model i5 na daną podstawkę, to nie za bardzo jest go na co wymienić bez wymiany płyty).
AMD też od dawien dawna nic nie zmieniło, ale AM3+ odchodzi w niepamięć, a w przypadku kolejnej generacji (Zen, początek następnego roku) o otworach montażowych chyba jeszcze nic nie wiadomo.

*Intel ma też "ekstremalne" platformy (obecnie LGA2011v3) i tu ostatnia zmiana nastąpiła generację później.

5 godzin temu, topolowaty napisał:

edit: ostatnie pytanie: jak głośno/cicho chodzi ten cooler? Niby mam podane dB, ale nic mi to nie mówi, bo nie mam porównania.

Sam mam Sigmę Pro w wariancie nie-PWM i IMHO to całkiem przyzwoity wentylator z nisko-średniej półki - póki nie wchodzi na wyższe obroty, to jest przyzwoicie cichy (a nawet jakby wszedł, to raczej w sytuacji, w której box zupełnie by już sobie nie radził).
Jakimś (acz niewybitnym, bo wentylator wentylatorowi nierówny) punktem odniesienia mogą być wentylatory, które masz w obudowie (o ile ich nie zmieniałeś) - też mają 120mm (i zapewne zbliżoną maksymalną prędkość obrotową), choć pewnie ze względu na wiek i zakurzenie pracują nieco głośniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Może trochę przesadziłem z tymi skokami temperatur, albo źle się wyraziłem. Różnica między rdzeniami to zazwyczaj 3C ale czasami dochodzi do 5-6C. Potrafią też one na sekundę skoczyć o parę stopni w górę i wrócić do normalnych wartości.

W ogóle podejrzewam, że program, którym mierzę temperatury nie jest zbyt wiarygodny, bo pokazuje w stresie w maksymalnych temperaturach 70C na 2 rdzeniach i 75C na 2 pozostałych. Według danych karty bezpieczna temperatura to około 72-73C, więc chyba powinien się wyłączyć jak ją przekroczył?

W każdym razie ostatnie pytanie zanim zakupię chłodzenie: przypomniałem sobie, że mam jeszcze kartę dźwiękową Xonar DX. Może ona jakoś kolidować? W razie czego mogę podesłać zdjęcie. Ciężko mi ocenić jak duży będzie ten cooler. Wydaje mi się, że powinien wejść, ale wolę się upewnić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, webtom napisał:

Coś zbyt wielu właścicieli Fery nie chce się ujawnić.

 

Nie mam porównania mojej Fery do boxa (nigdy nie używałem przy posiadanych i5) , ale jeśli chodzi temperatury to w testach OCCT i5-760(oc do 3,6)  i aktualny i5-3470(oc do 3,8) dobijały maksymalnie do 60 stopni  . W spoczynku latem obecny robi 26-27 , a tak jak dziś w chłodnym pomieszczeniu  20-21 .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...