Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

NewJoker

Windows 10 - restart zamiast zamknięcia systemu

Polecane posty

Witam,

po aktualizacji systemu do Windows 10 pojawił się u mnie dziwny problem z komputerem stacjonarnym. Otóż często (ale nie zawsze) gdy chcę wyłączyć komputer poprzez kliknięcie Zasilanie --> Zamknij on się wyłącza, ale zaraz potem włącza z powrotem. Tak jakbym zamiast Zamknij wybierał Uruchom ponownie. Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem ?

Z góry dziękuję za pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Jeżeli posiadasz sprzęt GIGABYTE, sprawdź czy nie masz zainstalowanego aplikacji Gigabyte ON/OFF. Jeżeli tak, odinstaluj ją. Drugim krokiem może być wyłączenie w Windowsie tzw. fast-startup. Możesz to wyłączyć poprzez wyłączenie hibernacji (co przy okazji odciąży twój dysk SSD, jeżeli takowy posiadasz). Wystarczy, że wejdziesz w wiersz poleceń (Klawisz Windows-> cmd -> PPM na wiersz poleceń i uruchom jako administrator). Następnie wklej komendę "powercfg -h off" i zatwierdź enterem. Jeżeli to nie pomoże, będziemy szukać dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :-)

Mam płytę główną Gigabyte GA-Z87-HD3, ale w panelu sterowania ani przy wyszukiwaniu tą lupką Wyszukaj w systemie Windows nie pokazuje żadnej aplikacji Gigabyte On/Off (próbowałem wszelkich możliwych wersji z wielkimi literami). Mogę spróbować z tym fast-startup'em, ale zanim zacznę grzebać w rejestrze, wolałbym jeszcze spróbować wyłączyć On/Off, bo pewnie o to właśnie chodzi skoro mam płytę Gigabyte. Jest jeszcze jakiś sposób żeby ją znaleźć ? Tylko nie mów, że trzeba się bawić w BIOS'ie xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to jest zwykła aplikacja. Do BIOS'u najprawdopodobniej przejdziemy po wyłączeniu hibernacji ;) Spróbuj teraz wyłączyć hibernację, to nic trudnego i nie grzebiesz w rejestrze. Klawisz Windows -> cmd -> PPM i uruchom jako administrator ->  "powercfg -h off" i zatwierdzasz Enterem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem to, ale niestety nie pomogło :-( Chyba, że coś skopałem, bo nie pojawił się żaden komunikat po zatwierdzeniu tego polecenia (tylko wyświetliło kolejną linijkę C:\WINDOWS\System 32>), ale domyślam się, że nie w tym rzecz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiłeś, nie pojawia się wtedy komunikat zwrotny. Dobrze, to teraz najlepsza część czyli BIOS :) Wejdź do BIOS'u i wyłącz tam 2 następujące rzeczy o ile są one włączone, mianowicie Fast-Boot oraz AC Standby czy Power Standby, nie wiem jak to jest w twojej płycie głównej. Mniej więcej chodzi o wyłączenie szybkiego bootowania Windowsa i właczania komputera po utracie zasilania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fast Boot był już wyłączony a tej drugiej opcji niestety nie znalazłem. Przy okazji zamieszczam też zdjęcie sekcji dot. chłodzenia (chciałem zrobić screeny, ale pokazało mi brak jakiegoś klucza USB, więc dałem sobie spokój xD) z pytaniem czy ten 2nd System Fan się zepsuł czy po prostu nie istnieje. Dodam, że procek jest chłodzony cieczą.

BIOS 1.jpg

BIOS 2.jpg

BIOS 3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o drugi wentylator, to zależy czy go podłączyłeś do płyty głównej :) I widzę, że AC Back i Standby masz wyłączone. To w sumie nie wiem w czym jest problem. A pytanie mam, czy komputer nie wyłącza się tylko wyłącza system i znowu bootuje Windowsa, czy wyłącza się i włącza jeszcze raz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer miałem składany na zamówienie w Komputroniku. A pytałem o ten wentylator, bo coś mi się ostatnio komp mocniej grzeje i widząc ten niekatywny wentylator w BIOSie zacząłem się zastanawiać czy któryś się nie popsuł.

Natomiast jeśli chodzi o restart to on się wyłącza raczej całkowicie (m.in. dioda na obudowie i podświetlenie przycisku włączania gasną) i dopiero uruchamia ponownie. Wygląda to tak samo jak przy wybraniu właśnie opcji "Uruchom ponownie".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wcisnąć włącznik i od razu komputer się wyłącza.

W necie są tematy z takim problemem, więc to musi być dosyć powszechne, ale podawane tam rozwiązania u mnie nie pomagają. Jest jedynie filmik, któremu niezbyt ufam: https://www.youtube.com/watch?v=C7ieuVbAIDU oraz artykuł, w którym proponują dodatkowo zrobić jakiś Clean Boot i Safe Boot: http://winaero.com/blog/fix-windows-10-reboots-restarts-instead-of-shutting-down/ a także post na forum Microsoftu, w którym ktoś pisze, że problem mogą powodować niektóre peryferia, których nowy Windows nie potrafi wyłączyć i dlatego się restartuje: http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_8-performance/windows-will-not-shut-down-but-restarts-instead/56b2d6f6-5236-4b06-a386-3452506f549d?auth=1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy jak wyłączę wciskając przycisk to też jest ten problem - tak co drugie wyłączenie jest połączone z ponownym uruchomieniem. A z peryferiów to mam tylko drukarkę i głośniki (nie licząc myszki i klawiatury), ale może chodzi też o karty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się z tym żyć (chociaż pewnie takie częstsze włączanie nie jest za dobre dla komputera), ale popytam jeszcze na forach anglojęzycznych. Może ktoś miał podobną sytuację.

I tak mi bardzo pomogłeś, dziękuję serdecznie :-)

 

P.S. Mam przeczucie, że to wina jednego z perfyferiów/podzespołów, bo kiedyś (krótko po zakupie kompa) miałem problemz częstymi BSOD'ami. Nie pamiętam czy go rozwiązałem czy sam przeszedł, ale ostatecznie doszedłem wtedy do tego, że chodzi o problem z którymś sprzętem podłączonym do kompa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączona jest drukarka Epson, mysz (Mad Catz RAT 5, bardzo problematyczna - już 2 razy się psuła i wymieniali mi na nową) , klawiatura (też Mad Catz), zestaw głośników Logitech i modem od neta. Nie wiem czy z tymi BSOD'ami nie chodziło o problem z modemem USB od Orange, którego już nie używam, bo na anglojęzycznym forum doszliśmy do tego, że na 100% blue screen'a powoduje gniazdo USB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...