Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Joneleth

Monitor 1500 zł - 2000 zł

Polecane posty

Na wstępie wyjaśnię, że wolałbym się zmieścić w tych 1500 zł, ale jeśli jest jakaś pozycja, do której warto dorzucić kilka stówek, to rozważę.

 

Szukam monitora, który zastąpiłby mojego wysłużonego, niemal 10-letniego 20 calowego Samsunga SyncMaster 2032BW. Sprzęt wciąż działa, ale chciałbym:

  • kupić coś większego;
  • mieć rozdzielczość FullHD (aktualnie 1680 x 1050), co zapewne ogranicza wielkość ekranu do 24 cali;
  • posiadać obraz wysokiej jakości, bo aktualnie mam zwykłą TN-kę;
  • coś, co nadaje się i do gier (gram sporo, także w strzelanki, ale nie po sieci, tylko single player, multi dla mnie nie istnieje) i do filmów (bo monitor ma tez pełnić funkcję małego TV) i do przeglądania internetu. 

Tak po prawdzie to mam na oku model od Eizo Foris FS2434, ale nie wiem, czy w tych widełkach cenowych jest to najlepszy wybór. To co mnie zastanawia, to:

  • czy tę dziwną funkcję rozjaśniającą to, co ma być ciemne, można wyłączyć?
  • czym jest ta "srebrzysta czerń", która często jest przywoływana? Czy to czerń o jakości takiej, jak z matryc TN?
  • czy da się podłączyć do tego np. Playstation 3, a jeśli tak, to jak wygląda kwestia dźwięku? potrzebna jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć głośniki? Tak jak mówiłem, monitor ma być także małym TV, a konsola byłaby przy okazji odtwarzaczem Blu-Ray.
  • czy zobaczę różnicę w jakości obrazu w porównaniu do aktualnego monitora i czy w ogóle warto go zmieniać? :P

Na koniec tylko dodam mój aktualny sprzęt, coby rozjaśnić sytuację, na co można sobie ewentualnie pozwolić: i54690K 3,5 GhZ, GeForce GTX970, 8 GB RAM.

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, odpowiedzi i propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałeś się może nad monitorami 21:9?

Taki np. LG 29UM68-P jest sporo poniżej budżetu, dość fajnie się na nim filmy ogląda (aczkolwiek 29" to nie jest wybitnie dużo do 21:9, jak zamierzasz daleko siedzieć to moze lepiej dorzucić do wersji 34") a gry w tym formacie to wg mnie poezja. Sam się przesiadałem z monitora 22" 1680x1050 na poprzednią wersję tego LG (29UM67-P) i nie żałuję ani grosza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to się nie zastanawiałem, ale dałeś mi do myślenia, bo po pooglądaniu filmików jak taki sprzęt się prezentuje, to... Cóż, fajnie, bardzo, bardzo fajnie to wygląda i kusi cholernie. Widzę jednak kilka problemów:

  • czy moje biurko podoła - jest dość niewielkie ("głębokość" ok. 50 cm, szerokość 80), a monitor sporo szerszy od zwykłego 16:9, nie wiem czy obejmę wszystko wzrokiem.
  • największa odległość, z jakiej bym oglądał filmy, to ok. 4 metry, może troszkę więcej, więc nie wiem, czy 29 cali wystarczy. A jeśli nie, to czy 34 przy takiej rozdzielczości to nie będzie z kolei trochę za dużo do codziennej pracy i gry z bliska, bo będę przecież korzystał też z klawiatury i myszki :)
  • czy spadek wydajności przy większej rozdzielczości nie będzie zbyt duży, bo to jednak większa rozdzielczość
  • czy rozdzielczość 1080p przy ewentualnych 34 calach to nie za mało i czy plamki nie będą zbyt widoczne
  • o ile filmy w proporcjach 21:9 będą wyglądać kozacko, o tyle gorzej wygląda sprawa z tymi 16:9 (seriale, starsze filmy, czy te kręcone kamerami IMAX)
  • nie wiem też jak monitor wyglądałby w starych grach i jak wyglądają jego opcje skalowania - jak sobie z tym radzi, czy grę, która nie wspiera rozdzielczości 21:9, można odpalić w proporcjach 16:9 i czy nie traci na tym jakość obrazu?
  • z tego co widzę, to konsole kiepsko wspierają taki format, o odtwarzaniu filmów z nich to już szkoda gadać, czarne pasy z każdej strony.

 

Pomijając moje jęczenie i niezdecydowanie, to rozumiem, że ten konkretny model jest godny polecenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • w przypadku 29" nie powinieneś mieć problemów z ogarnięciem monitora, to optymalna wielkość do patrzenia przy biurku. Z 34" faktycznie mógłby być problem.
  • wg mnie 29" do odległości 4m to za mało, pewnie sensowny dystans to ok. 2m. No ale faktycznie, 34" może być już ciężko ogarnąć z bliska. Jedno, i drugie rozwiązanie ma swoje wady.
  • to na pewno zależy od tytułu. Mówiąc szczerze, to ja za bardzo spadku nie odczułem w większości  gier... co mnie trochę dziwi. W sumie tylko Skyrim odczuwalnie zwolnił. (mam Xeona X3440 @ 3,1GHz + GTX660)
  • co do wielkości plamki w 34" - tak, będzie spora (jak w 27" Full HD). W sumie dla wielu może być zbyt spora.
  • na komputerze zawsze można użyć odtwarzacza w stylu np. Media Player Classic i "wypełnić" monitor - uciąć górę i dół obrazu. Choć wcale nie wiem, czy to lepsze niż oglądanie z pasami po bokach. Oglądając w ten sposób filmy 16:9 się sporo traci, a 4:3 są w ten sposób nie do oglądania.
  • ze względu na to, że rozdzielczość ultrawide ma 1080 pikseli na wysokość (tak samo jak Full HD), możesz odpalać gry w Full HD z pasami po bokach bez żadnego skalowania - jakość na tym nie ucierpi w ogóle.
  • tutaj widzę największą bolączkę i coś, co może przekreślić ten monitor dla Ciebie. Nie wiem jak jest z PS3, ale zakładam, że nie obsługuje tego typu monitorów. Musiałbyś się pogodzić z czarnymi pasami naokoło, co raczej jest średnim pomysłem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Pochodziłem z metrem, pomierzyłem i się okazało, że maksymalnie (naprawdę maksymalnie) to ja będę oglądał filmy na odległość niecałych 2,8 metrów, a jak dobrze pójdzie, to trochę ponad dwóch, więc 29 cali spokojnie starczy, a ja mogę tylko dodać, że szczerze nie polecam odmierzania takich rzeczy przy pomocy kroków. ;)

Coraz bardziej skłaniam się do kupna tego monitora. Poprzednik w internecie chwalony, nowy model to praktycznie ta sama konstrukcja i również widzę pozytywne opinie. Gry na PS3 będą chodzić dobrze - po prostu będzie się wyświetlał obraz 16:9, z filmami sobie poradzę czy to za pomocą dokupienia czytnika BluRay do komputera, czy samego odtwarzacza. Tak czy siak, nie jest to paląca potrzeba, a jak widzę choćby takiego Wiedźmina w 21:9 na filmikach z youtube to bajka po prostu.

W zasadzie interesują mnie tylko dwie rzeczy - jak wypada jakość obrazu (czytałem, że monitory są kalibrowane jeszcze w fabryce, ale chciałbym poznać opinię na temat kolorów, czy czerni po przesiadce z panelu TN, czy jest wiodoczne smużenie itd.) zarówno w natywnej rozdzielczości, jak i po przeskalowaniu - bo niestety nie wszystkie gry da się odpalić w innych rozdzielczościach niż np. 1280x960, a ja sobie lubię popykać w starocie.

1 godzinę temu, yojc napisał:

ze względu na to, że rozdzielczość ultrawide ma 1080 pikseli na wysokość (tak samo jak Full HD), możesz odpalać gry w Full HD z pasami po bokach bez żadnego skalowania - jakość na tym nie ucierpi w ogóle.

Czyli rozumiem, że jak jakaś gra nie obsługuje ultrawide, to z jej menu po prostu wybieram 1920x1080 i obraz tak po prostu sam wyświetla się w odpowiednich proporcjach? Czy trzeba się bawić w ustawieniach monitora?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość obrazu wg mnie jest bez zarzutu, choć w sumie kąty widzenia jak na IPS nie powalają, ale jest w porządku. Mój egzemplarz ma trochę nierównomiernie podświetloną matrycę (szczególnie lewy dolny róg), ja na to uwagi nie zwracam, ale być może ktoś bardziej wyczulony na ten fakt miałby inne zdanie. W każdym razie przesiadałem się z taniego TN, i ogółem jest różnica na plus.

Jakie konkretnie stare gry masz na myśli? Być może coś mam i moge sprawdzić, jak to wygląda. W każdym razie polecam tę stronę: http://www.wsgf.org/mgl - można tu przejrzeć, czy dana gra obsługuje widescreen/ultrawide, i czy ewentualnie są jakieś modyfikacje to naprawiające. Nie jest szczególnie obszerna, ale i tak bardzo przydatna.

W monitorze możesz sobie wybrać, jaki chcesz mieć tryb skalowania. Ja korzystam z dopasowania obrazu z zachowaniem proporcji - obraz nie jest wtedy rozciągany, i w przypadku 1080p nie będzie skalowany w ogóle (wypełni cały monitor na wysokość, po bokach zostaną pasy). Przy czym przy podłączeniu przez DisplayPort opcje skalowania przestały u mnie działać (obraz jest zawsze rozciągany na cały ekran) - najwyraźniej jakiś bug. Podłączenie kablem DisplayPort (bodajże w wersji 1.2 wzwyż; nie jest dołączony do monitora) jest wymagane, jeśli chcesz korzystać z FreeSync lub mieć odświeżanie 75Hz (bo tyle obsługuje ten monitor, nie 60Hz jak wszędzie piszą) - w innym przypadku można używać HDMI. W każdym razie - jak wymusisz w sterownikach dopasowanie obrazu z zachowaniem proporcji (nVidia ma taką opcję, zakładam, że AMD też), to wyjdzie na to samo, więc to nie jest większy problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare gry to np. DOSówki, albo jakieś kapryśne windowsowe. Choćby taki Splinter Cell, którego właśnie kończę - niby w internecie jest patch i wskazówki jak osiągnąć panoramiczną rozdzielczość, ale u mnie pojawiała się jedynie jakaś pokręcona mozaika składająca się z ekranu gry, kawałka pulpitu i szarych i czarnych pasów. Może to kwestia wydania, no ale u mnie nie działa.

Co tu więcej gadać - skusiłem się na Twoją propozycję i zakupiłem LG 29UM68. Kosmos po prostu. Jedyne czego na razie nie mogę ogarnąć to strasznie waląca po oczach biel, nie wiem czy to kwestia przesiadki z matrycy TN, czy po prostu coś tutaj jest za mocne i muszę się pobawić ustawieniami, ale poza tym... Miód, kolory powalają, gry nabrały nowego uroku, ba, nawet krytykowana w IPSach czerń wygląda o niebo lepiej. Do tego 21:9 do gier jest kapitalne. No na razie nie żałuję ani złotówki.

Za pomoc i wyczerpujące odpowiedzi serdecznie dziękuję!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja każdy monitor muszę mocno skręcać z ustawień fabrycznych do prawie minimum, bo mi mocno daje po oczach. Na swoim 29UM67-P mam ustawioną jasność na 10 i kontrast na 25, i jest OK. Do gier to się w miarę sprawdza (choć raczej nie do tych ciemniejszych), nie wiem jak z filmami, bo nie oglądam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...