Jump to content
Sign in to follow this  
MikaelDorren

Regulamin działu Programy

Recommended Posts

Obowiązują wszystkie postanowienia regulaminu głównego Forum Actionum

Zasady dotyczące zakładania nowych tematów:

 • Przed założeniem nowego tematu skorzystaj z forumowej wyszukiwarki, zapoznaj się z przyklejonymi wątkami (na szczycie listy tematów).
 • Nie podczepiamy się pod cudze wątki. Obowiązuje zasada "jeden problem-jeden temat". Pozwala to uniknąć bałaganu, co przekłada się na szybsze rozwiązywanie problemów.
 • Szczególną uwagę zwróć na tytuł zakładanego tematu. Powinien być zwięzły i zawierać podstawowe informacje dotyczące natury problemu (zamiast "Pomocy, winamp nie działa!" lepiej napisać "Winamp 5.32 - bład przy próbie odtwarzania mp3"). Nalegamy, aby znajdowały się one w tytule, a nie w opisie, który można zupełnie pominąć. Używamy w tytułach pełnych nazw, zamiast "PS" piszemy "Photoshop". Wątki zatytułowane np. "POMOCY!!!!!!", "Windows nie działa!!!!" będą moderowane lub usuwane.
 • Należy podać wszystkie niezbędne informacje, które będą pomocne: rodzaj systemu operacyjnego, łącznie z Service Packiem i archiktekturą (64 lub 32 bity), dokładna wersja programu, który sprawia problem. Przydatna może być także konfiguracja komputera.
 • Możliwie jak najdokładniej opisz swój problem-"cyferki", które dla Ciebie mogą nie mieć znaczenia, mogą innym użytkownikom pomóc rozwiązać Twój problem. Dokładnie opisz kroki, jakie podjąłeś podczas samodzielnych prób-jest to bardzo istotne, jeśli korzystałeś już np. ze skanerów antywirusowych. Należy wyliczyć jakie błędy czy komunikaty się pojawiły.
 • Jeśli jest cokolwiek o czym chciałbyś powiedzieć ale nie jesteś pewny czy się przyda czy nie to? to napisz ? parę literek więcej twojej klawiatury nie zniszczy, a komuś może bardzo pomóc przy rozwiązaniu Twojego problemu.
 • Jeżeli masz problem z infekcją i chcesz dołączyć do posta logi powstałe po skanowaniu, użyj tagu code albo skorzystaj z serwisu typu wklej.to.

Struktura działu i odpowiednie umiejscawianie wątku:

 • W dziale Programy rozwiązujemy problemy z wirusami, systemami operacyjnymi, sterownikami, oprogramowaniem oraz pomagamy w poszukiwaniach odpowiedniego programu.
 • Tematy związane ze sprzętem komputerowym ("hardware") zakładamy w dziale Sprzęt PC.
 • Tematy przeznaczone do dyskusji o programach komputerowych prosimy umieszczać w dziale Dyskusje. Jeśli chcesz podyskutować o jakimś programie, nie szukasz pomocy, to jest to miejsce właśnie dla Ciebie smile_prosty.gif.
 • Tematy dotyczące sieci komputerowych, internetu, problemów z modemami zakładamy w dziale Internet i Sieci. Dotyczy to także próśb o pomoc przy kupnie routera/modemu/karty sieciowej i innego tego typu sprzętu oraz wyboru dostawcy internetu.
 • Tematy dotyczące telefonów komórkowych, palmtopów, czytników e-booków, smartfonów itp. zakładamy w dziale Urządzenia mobilne.
 • Tematy o problemach (aktywacja gry, achievementy, pobieranie gry) z programami typu Xfire, Games for Windows Live, Origin, Uplay i Steam umieszczamy w dziale Programy niezbędne do grania.
 • Wątki zakładane w nieodpowiednich miejscach będą moderowane lub usuwane.

Zasady obowiązujące osoby, które udzielają porad:

 • Nieuzasadniona prośba o log z programu ComboFix może być karana ostrzeżeniem. Jest to bardzo ingerencyjne narzędzie, które w niektórych sytuacjach może doprowadzić do uszkodzenia systemu. Należy go używać jedynie pod nadzorem osoby, która dobrze zna działanie tego programu i w razie problemów potrafi cofnąć wprowadzone zmiany. Jeśli nie wiesz, czy osoba, która poprosiła Cię o log ma odpowiednią wiedzę, to poczekaj z używaniem tego programu na wypowiedź któregoś z moderatorów opiekujących się działem.
 • Pewne narzędzia służące do naprawy systemu lub usuwania infekcji (ComboFix, OTL i podobne, ale nie tylko one) użyte w nieodpowiedni sposób mogą być niebezpieczne. Jeśli ktoś udzieli porady, która w ocenie moderatorów z wysokim prawdopodobieństwem doprowadzi do uszkodzenia systemu, to otrzyma on za to co najmniej ostrzeżenie. Jeśli ktoś chce się nauczyć używania bardziej zaawansowanych narzędzi, to niech eksperymentuje na własnym systemie, lub niech zgłosi się do którejś z istniejących szkółek (np. na BleepingComputer.com, SpywareInfo.com lub GeeksToGo.com).
 • Każda porada powinna być przemyślana i uzasadniona, szczególnie w przypadku działań, które mogą uszkodzić komputer. Posty typu "przeinstaluj Windowsa" czy "sformatuj dysk", nie zawierające żadnego wyjaśnienia, nie będą tolerowane.
 • Jeżeli autor tematu prosi o podanie odpowiedniego programu do swoich potrzeb, proponujemy oprogramowanie kompatybilne z jego konfiguracją.
 • Jeżeli w wątku inny użytkownik poprosił o podanie np. pełnej konfiguracji komputera lub dokładnych informacji o systemie operacyjnym, kolejne posty o tej samej treści zostaną traktowane jako "statsowanie", czyli nabijanie licznika postów.
 • Podając odnośnik do pobrania programu, linkujemy zawsze prosto do strony producenta - dzięki temu jest pewność pobrania najnowszej wersji programu, a ponadto niektóre strony tworzą własne instalatory zawierające malware.

Zauważone nieprawidłowości należy zgłaszać za pomocą opcji "Zgłoś post", dostępnej w górnej części posta. Pozostałe uwagi i zapytania należy umieszczać w temacie Uwagi i pytania do moderatorów IV lub kierować bezpośrednio do moderacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...