Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Fursik1

Wybór budżetowego monitora(ok. 500zł)

Polecane posty

Mając dość użerania się z 15-calową matrycą w zdecydowanie zbyt dużej rozdzielczości postanowiłem zakupić sobie monitor dodatkowy. Co do specyfikacji jestem mniej więcej zdefiniowany:

-Rozdzielczość FHD
-Przekątna od 20 do 23 cali
-Złącze HDMI obowiązkowo
-Minimum 60Hz

Nie ukrywam, że staram się tutaj pogodzić dwa światy, ponieważ głównie będzie mi on służył do edycji zdjęć. Samsungi oferują swoje monitory w technologii PLS, ale wolałbym podchodzić do tego ostrożnie. Od razu rzuciło mi się w oczy parę szczegółów, rodzących następujące pytania:
-Nigdzie nie jest podana ilość herców w takowym monitorze. Dlaczego?
-Często reklamują się krótkim czasem reakcji monitora, ale czy w wypadku podłączenia ekranu do laptopa przez HDMI nie przełoży się to na widoczny input lag?
-Współczynniki kontrastu często wyglądają jakby wzięli je z kosmosu (10000000:1? Srsly?) Chwyt marketingowy?
-LED i LCD istnieją razem na rynku już długo, ale próbują przebić się nawzajem o miano "tego lepszego" tak mocno, że sam jestem skonfundowany co do obydwu opcji. Istnieje prosta odpowiedź na to pytanie?

Jeżeli trafię na jakąś dobrą ofertę używanego monitora, nie będę się powstrzymywał(oczywiście zachowując krztynę zdrowego rozsądku).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci jako świeżo upieczony posiadacz monitora tej marki. Sam długo zastanawiałem się nad wyborem niedrogiego monitora, aby w niewielkim budżecie kupić coś w miarę rozsądnego. Wstępnie zdecydowałem się na często polecanego Samsunga S24E390HL. Kupiłem (za ok. 630 zł) i... dwa dni później wrócił do sklepu. Powód? Masakrycznie nierówno podświetlona matryca. Wiem, że taki urok podświetlania krawędziowego i 90% monitorów tak wygląda, ale tutaj wyglądało to skandalicznie. Praktycznie nie dało używać się monitora wieczorem przy zgaszonym świetle, ponieważ przy prawej krawędzi "wyciek" światła świecił wręcz na biało, jak żarówka. Zaryzykowałem i kupiłem podobny model  LS24D590. No i to był trafny wybór - jestem bardzo zadowolony, a cena praktycznie identyczna (różnica 30 zł). Za te 30 zł więcej otrzymałem bardzo równo (jak na budżetowy sprzęt) podświetlaną matrycę i przede wszystkim 2 złącza HDMI (zamiast jednego w modelu S24E390). Zdaję sobie sprawe, że rozstrzał jakościowy w takich monitorach może być ogromny, ale pierwszy naprawdę był tragiczny, natomiast ten drugi wygląda bardzo dobrze pod tym względem. PLS to praktycznie to samo co IPS. Masz bardzo dobre kąty widzenia (praktycznie siedząc przy biurku nie ma opcji żeby uświadczyć jakąkolwiek degradację kolorów), bardzo żywe, ładne kolory i sporo przydatnych funkcji, jak np. tryb gry który nie zmienia kontrastu i ostrości w chory sposób na który nie dało się patrzeć (tak było na moim poprzednim monitorze z matrycą TN), tylko lekko wyostrza i przede wszystkim ładnie podświetla obraz, aby w dzień wygodnie się grało (mam monitor w pobliżu okna i w ciemnych grach w dzień ta opcja jest zbawienna). Oczywiście czerń jest tak naprawdę srebrzysto-szara, jak to w niedrogich IPS, ale to niewielka cena za tak dobrą jakość obrazu w tych pieniądzach. Na marketingowe informacje o kontraście nie ma co patrzeć, ważne że jakość obrazu jest dobra :) Nie jest to też super jasny monitor (jak np. ekrany w MacBookach), jednak ustawienia jasności w grach + tryb gry mocno to rekompensuje, a wieczorem i tak nie ma to żadnego znaczenia, bo jasność ustawiam na połowę wartości. Nie uświadczyłem też absolutnie żadnego input laga, czas reakcji jest przyzwoity i tak naprawdę grając np. na PS4 (mam podpiętą konsolę pod drugie złącze HDMI) wszystko działa super (o ile oczywiście nie jesteś hardcorowym graczem w CSa, to nie jest ekran dla takich osób). Oczywiście jest to monitor 60Hz. Nie wiem tylko, czy nadaje się do profesjonalnych zastosowań... obawiam się, że to nie ten budżet. Do codziennej pracy jest bardzo fajny, jakieś zdjęcia też zdążyłem na nim edytować i nie czułem dyskomfortu, tylko że nie było to nic specjalnego. No i design jest bardzo ciekawy, co też tak naprawdę ma znaczenie, w końcu patrzymy na ten monitor cały czas pracując na komputerze :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kawał informacji z pierwszej ręki. Szkoda tylko, że taka półka cenowa jest już trochę poza moim zasięgiem, a i sam monitor jest raczej ciężko dostępny. W oko wpadł mi Samsung S22E390HS, ale jeżeli nierównomierne podświetlenie potrafi stworzyć tak potężny mankament, pewnie jeszcze trochę podumam nad wyborem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to mógł być problem tylko jednego egzemplarza, w dodatku w większym modelu (też pewnie ma znaczenie, to nierówne podświetlanie bierze się z nierówno ułożonej matrycy, a skoro tutaj będzie mniejsza, to może i nie będzie też problemu). Najlepiej kupić gdzieś, gdzie nie będzie problemu ze zwrotem po przetestowaniu (ja kupiłem w Saturnie, nikt nawet nie pytał mnie o powód zwrotu, oddali gotówkę i do widzenia).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Fursik1 napisał:

-Minimum 60Hz
 

Przepisy UE generalnie gwarantują ci, że na rynku europejskim nie mogą być sprzedawane monitory o słabszym odświeżaniu.

7 godzin temu, Fursik1 napisał:

Nie ukrywam, że staram się tutaj pogodzić dwa światy, ponieważ głównie będzie mi on służył do edycji zdjęć. Samsungi oferują swoje monitory w technologii PLS, ale wolałbym podchodzić do tego ostrożnie

PLS = IPS. Czyli: w porównaniu z monitorami TN - lepsze kolory, kąty widzenia; w porównaniu z VA - lepsze kolory, gorszy kontrast, gorsza czerń (srebrząca), lepsze czasy reakcji. 

7 godzin temu, Fursik1 napisał:

-Nigdzie nie jest podana ilość herców w takowym monitorze. Dlaczego?

Ponieważ 60 Hz to standard.

7 godzin temu, Fursik1 napisał:

-Często reklamują się krótkim czasem reakcji monitora, ale czy w wypadku podłączenia ekranu do laptopa przez HDMI nie przełoży się to na widoczny input lag?

W przypadku laptopów bywa różnie (i to bardziej od strony laptopa). Jeśli laptop i monitor mają DP, to zwykle wypada to lepiej niż HDMI.

Informacja o typach paneli.

Z tańszych monitorów to mały AOC wrócił do sensownej ceny..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, chyba miałeś pecha, @ngx Samsung S24E390HL sprawuje się świetnie, nie widzę żadnych przecieków światła, a sama matryca jest całkiem blisko jakościowo do mojego ukochanego laptopowego IPS-a. Dzięki temu, że większość opcji kolorów mogę łatwo dostosować z poziomu menu, wygląda na to, że czeka mnie świetlana przyszłość. Sprawdziłem wszystko niezawodnym testem Super Hexagona i na opcji "Game Mode" radzi sobie lepiej niż dobrze. 

 @Irenez Martwiłem się kwestią częstotliwości odświeżania, bo lapek kosztem świetnej jakości ma "tylko" 48Hz. Można się przyzwyczaić, ale w podświadomości to trochę boli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...