Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

niziołka

Dyskusje okołosesyjne

Polecane posty

Czyżbyś obawiał się, drogi Greendayu, iż Twa karta nie okaże się tak dobra, abyś dołączyć do zacnego grona graczy zdołał? :>

Bo moim skromnym zdaniem przyjmowanie graczy z najlepszymi kartami jest bardzo dobrym pomysłem, pozwala przyjąć tych, którzy naprawdę potrafią pisać - i to dobrze. Wprawdzie to Mistrz Gry ocenia wtedy umiejętności graczy, ale komu jak komu, ale Mistrzowi się ufa. ;] Nie wnikam, jakie były dyskusje przed sesją, ale takie jest moje zdanie. I tak macie szczęście, bo gdyby przyjmowali najbardziej sympatycznych forumowiczów, to bym sam musiał grać. ;]

Tradycyjnie: na pohybel!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm… Niziołko, pardon, że będę mówił o sesji, w której udziału nie wezmę. ^_^' Osobiście jednak radziłbym wybierać w graczy w kolejności wysyłanych kart. Czyli wiesz, trzy-cztery pierwsze osoby przyślą kartę i to one zagrają. To taka rada ode mnie – to samo zastosowałem na swojej sesji. A jak już będzie tych kart faktycznie naprawdę sporo, to niech będzie tak, jak Poly mówi – ci z najlepszymi kartami do gry wkraczają. (Geez, smoku jeden ty, czemu na taki język ci się zebrało?! Jaki język? Ten w pierwszych zdaniach i ostatnim! A nie wiem, nie wiem… :D)

A teraz parę rzeczy dotyczących samej sesji Naruto.

1. Ostatnio do listy rezerwowych dołączył czwarty gracz: ryfterek. Gratuluję.

2. Od dłuższego czasu trwa operacja pt. „Przenosiny sesji Naruto”. Postanowiłem ją zacząć z powodu wielkich frustracji wywołanych przez działanie tego forum. Osobiście chciałem to zrobić wtedy, kiedy padnie na amen, ale jego działanie było tak beznadziejne, że zmieniłem zdanie. Wcześniej przeprowadziłem wśród wszystkich graczy i rezerwowych ankietę, w której nieznaczną przewagą wygrał głos na przeniesienie. Potem jednak nadeszły u mnie zmiany w poglądach. Zauważyłem, że forum zaczęło w końcu ponownie działać bardzo dobrze. Jedna osoba z tego miejsca zaproponowała mi swój udział w sesji i wysłała kartę postaci. Na ówczesne lagi przestałem się wk*… denerwować. Wtedy też przypomniałem sobie o magii tego forum, o jakiej mówili co poniektórzy (także w ankiecie). Co prawda, wybrałem nowe miejsce i chcę przeprowadzić związaną z nim ankietę, ale zrobi się to jednak później. Moja decyzja w sprawie przenosin jest aktualnie taka:

SESJA ZOSTAJE NA FORUM ACTIONUM. OPERACJA JEJ PRZENOSIN BĘDZIE KONTYNUOWANA TYLKO I WYŁĄCZNIE WTEDY, KIEDY ZNOWU NASTANIE DŁUŻSZY OKRES POWAŻNYCH LAGÓW, I TO JEDYNIE Z POWODÓW INNYCH NIŻ PRZECIEKI. DECYZJA MOŻE BYĆ PODWAŻANA, ALE POZOSTAJE NIEODWOŁALNA.

Wszystko jasne? To dobrze.

*Może to równie dobrze znaczyć „wkurzać” (sam używam jedynie synonimów tego słowa), więc nie naruszam żadnych przepisów. :P

3. Ostatni punkt postanowiłem przeznaczyć na pewne niepokojące sprawy, której ostatnimi czasy miały miejsce na sesji. Co prawda, powyjaśniałem wszystko z graczami, ale mimo to powiem to tutaj. A są to trzy rzeczy:

a) nie pędźcie tak z akcją;

B) nie opisujcie efektów swoich ataków (chyba że powiem poza sesją, że coś się uda);

c) czytajcie ze zrozumieniem posty moje i graczy.

Za pierwszą rzecz obwiniłbym głównie Silmarila, za drugą głównie Greendaya, a za trzecią głównie też Silmarila i po części… siebie (nie chce mi się wymieniać szczegółowo). Powyjaśniałem to z wami, chłopaki, no i nie wyciągnąłem z tego żadnych konsekwencji. Ale uważajcie na przyszłość, bo skutki mogą być opłakane. Nie lubię wstawiać ostrzeżeń, tak też teraz nie zrobię. Ale teraz mam przed tym mniejsze opory niż wcześniej. A o co chodziło ze mną? Nie doczytałem do końca postu jednego z graczy i opisałem nie do końca dokładnie następstwa jego ataku. Choć to także po części jego wina (nie do końca logicznie to napisał), ale mimo to biję się w piersi.

To wszystko, co miałem do wyjaśnienia. Czekam na odpowiedź niziołki w sprawie przyjmowania na sesję Wiedźmina. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak zachwalamy systemy naboru, to imho Holy miał najlepszy. Kartę tzn. cechy, umiejętności itd. stworzyć nie sztuka - od tego są podręczniki i wzorce w Internecie. Liczy się historia, bo to jej stworzenie świadczy o tym co gracz jest w stanie sobą reprezentować na sesji, jakie ma pojęcie o świecie gry etc. System "kto pierwszy ten lepszy" jest, moim skromnym zdaniem, beznadziejny. Nie twierdzę, że Ci pierwsi napiszą gorsze historia, ba może nawet lepszą od tych, którzy będą nad nią pracowali 3 tygodnie. Ale wyścig działa jak presja, a to zawsze odbije się na jakości. Myślę, że inicjatorzy tej sesji, czyli wedle mojej wiedzy Nick i Greenday powinni mieć zagwarantowany udział, a pozostałe 1-2 miejsca, w zależności jaki limit ustali Niziołka, powinny zostać zapełnione na podstawie dobranych przez nią kryteriów, ale to już raczej oczywista oczywistość ;)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poli- to prawda, bo powiedzmy sobie szczerze- jakie ja mam szanse w takim konkursie kiedy walczyć ze mną będzie np. taki Darek?

I naprawdę byłoby trochę głupio, gdyby główni pomysłodawcy/meczyciele/organizatorzy sesji sie nie dostali :) tak więc jak opowiadam się jednak za propozycją Sowy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja się dopiszę? ^^ *Patrzy na wściekły tłum"* ... No co? Skąd wiecie, że napiszę lepszą kartę? Ale że graczy jest mnogo, ja powoli znów wkręcam się w życie forum, a i Sesja jakby ożywa na nowo (a bonusowo ta druga sesja skończyła się i to z najlepszymi wynikami w mojej już ponad dwuletniej histori =) ) to... no, nic nie będę obiecywał, post jest spontaniczny, ale kto wie, może i tradycji "moderatorzy mistrzują" znów stanie się zadość?

A teraz główny cel mojej wizyty tutaj. Od dawien dawna (jakoś po powstaniu sesji Naruto zapewne) różne osoby, ze mną włącznie, sugerowały chęć stworzenia sesji w stylu anime - z supermocami, obijaniem ryjów tym złym, wywijaniem mieczami i rozterkami moralnymi i miłosnymi (:D) i do tego bez jasno określonego świata (czyli nie Naruto, albo Dragon ball, albo Bleach, a raczej coś pomiędzy). Mam przyjemność ogłosić, że taka sesja pojawi się i to już wkrótce (cóż, sądząc po zapale mistrza gry to szybciej niż Wiedźmina :D) o ile oczywiście odzew będzie dobry... No właśnie, Mistrza Gry. Wbrew wcześniejszym pomysłom, aby anime-sesja była bezmistrzowa, do prowadzenia zgłosił się Kagex. Ja będę go wspierał pomysłami związanymi ze światem, ponadto z góry rezerwuję sobie miejscówkę jako jeden z graczy (prawdopodobnie sensei :D). Kagex wrzuci wkrótce szczegóły (nie różnią się zbytnio od "starych" pomysłów, kto wie o co chodzi ten wie o co chodzi :P), w tym czasie możecie już się zgłaszać. Limit graczy to ok 6 ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy kandydat na gracza się melduje 8). A coście myśleli? Nie przepuszczę czegoś takiego :D. Ciekawi mnie, jak został system opracowany. Czekam z niecierpliwością.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... P_aul przekazał większość szczegółów. Chcę od siebie dodać że jestem bardzo początkującym MG, mam nadzieje sprostać temu wyzwaniu, być sumienny, itp, itd... Każdy kto ma chęć niech wspomni tutaj o tym. Miejsc jest co prawda dużo (całe 6), ale chce się dowiedzieć co i jak rozplanować. Cóż, skromnie powiem że w poniedziałek już w sumie wszystko powinno być gotowe. No to tyle... Ach, i jeszcze najważniejsze. Osoby które mnie znają, wiedzą że jestem dość inny, ale obiecuję że na czas MG'owania pozostanę neutralny, lub chociaż na wpół neutralny. No, to jakby były jeszcze jakieś pytania to zapraszam :wink:
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zgłaszać. Tym razem nie ma już sesji więc chyba zdążyłem :P Jako fan DB nie mogłem się nie zapisć do sesji anime. Tym bardziej, że poprowadzi ją KaGeX, mega zią ;)

Pytanie techniczne - jak długa ma być ta karta postaci? 4-5 stron wystarczy? Napisałem już pierwsze pół strony powoli obmyślam dalsze szczegóły ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sesja w stylu mangi i anime "Naruto", "Dragon Ball" itp. beze mnie? No wiecie co?! :D Dopóki jeszcze wolne miejsca są, to... - dobra, niech będzie! - ...zgłaszam się do uczestnictwa. Dojdzie mi jeszcze trochę do pisania, ale co tam. Zresztą jako fan mangi i anime (głównie anime), a przede wszystkim "Naruto", nie mógłbym odmówić, prawda?

Cóż... P_aul przekazał większość szczegółów. Chcę od siebie dodać że jestem bardzo początkującym MG, mam nadzieje sprostać temu wyzwaniu, być sumienny, itp, itd...

Jak wiesz, mam w mistrzowaniu już pewien staż, więc z pewnymi problemami możesz się zgłosić m. in. do mnie. :D A na te wszystkie plany dotyczące tego systemu czekam z pewną nutką ciekawości. A jeszcze co do mistrzowania, to sądzę, że uda ci się sprostać wyzwaniu. Skoro mnie się udało, to tym bardziej tobie wyjdzie.

P_aul - a widzisz. :) Odkąd sesja Naruto powstała (a już na pewno, od kiedy zaczęła iść iście wariackim tempem), to Sesja RPG znowu stała się nieco popularna. :D Jeśli źle użyłem koloru, to wybaczcie, ale za bardzo nie miałem pojęcia, jakiego ogólnie używać do takich spraw. ^_^'

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że poprowadzi ją KaGeX, mega zią ;)

Tur, skubaniutki ty. Nagle sobie o mnie przypomniałeś? :wink:

No, panowie, dziękuje za odzew. Szczerze mówiąc, braci na tej sesji się spodziewałem i przyjmuję ich z otwartymi rękoma (jak zresztą każdego, kto tylko wyrazi jakąkolwiek chęć grania). Obecnie obmyśliłem podstawy "animcowych mocy" (Genialne określenie by: P_aul ;D ), mam nadzieję że do poniedziałku złożę do kupy wszystkie pomysły na świat. Jeśli dobrze pójdzie, w poniedziałek również będzie można uzyskac szablon karty postaci. No, to na razie tyle. Aha i pamiętajcie, wciąż czekam na odzew osób które zagrac by chciały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to tak... Przy obecnym stanie... No dobra, miałam się wstrzymać, ale Martius mnie namówił. W każdym razie, jako że jednak sie powstrzymać nie mogłam(Martiusowi dziękuj, tylko go nie uszkodź ;p), to ja też sie zgłaszam. :D
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli źle użyłem koloru, to wybaczcie, ale za bardzo nie miałem pojęcia, jakiego ogólnie używać do takich spraw.

Myślę że najlepiej byłoby używać do spraw ogólnych koloru czarnego...

Jeśli o Wiedźmina chodzi, to być może nie zauważyliście, ale w poprzednim poście chciałem dać do zrozumienia, że i ja mógłbym poprowadzić takową sesje. Oczywiście nie mam zamiaru odbierać chleba niziołce, przeciwnie, graczy jest dość na dwoje. I właściwie jedynym, co mnie powstrzymuje, to namowy Polipolika, żebym zrobił nową sesję DiscWorld... So, co byście woleli?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy moja obecność na tej sesji byłaby pożądana, ale mimo wszystko wykazuje chęć bycia szóstym i ostatnim graczem na tej sesji ;]

A co do sesji naruto to bije się w piersi za moje przewinienia i za to, że ostatnio nie odpisałem. To już sie nie powtórzy ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze weldug mnie bez sensu jest prowadzenie dwoch, takich samych sesji. Tym samym, P_aul, odbierasz jednak chleb niziolce. Zapewno potem limit graczy sie zwiekszy, i kolejnych kilku do tej sesji dolaczy. Takie moje zdanie.

Ja z posta P_aula zrozumiałem, że zamiar ma prowadzić sesję razem z niziołką ergo w sesji znajdzie się wystarczająco miejsca dla wszystkich chętnych. Tak mi się wydaje ;)

Jest już praktyka prowadzenia sesji przez kilku MG, więc czemu nie ta?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie!

Ja nie wiem, co wam nagle odwaliło od zarania dziejów na tym forum przyjmuje się według kolejności zgłoszeń! Czemu tym razem miałoby być inaczej? Przypominam ci NZK, że kiedyś gadaliśmy o tym na gadu

O mamo. W końcu wierzę w te wszystkie statystyki mówiące, że Polacy nie umieją czytać ze zrozumieniem. W przedostatnim zdaniu swojego posta napisałam: "sami zdecydujecie, czy mam wybierać wg. kolejności zgłoszeń, czy też wobec JAKOŚCI KARTY POSTACI." A większość z was po prostu rzuciła się, żeby albo pozachwycać się pomysłem z kartami, albo napluć. A, że czegoś takiego nie traktuję jako głosowania, decyzję postanowiłam rozwinąć wg tego:
No kurcze, trocge glupie, bo wlasciwie Greenday i Ja zalatwilismy ta sesje, poniewaz meczylismy Niziolke jak na torturach. Szczerze, to sam czuje sie zagrozony, bo wiem ze sa lepsi ode mnie, ale coz, kto pierwszy ten leprzy
Przede wszystkim, nie męczyliście jak na torturach, bo wtedy bym się wam zaśmiała w twarz, tylko ładnie poprosilise, a ja wyszłam waszej prośbie na przeciw. Po drugie - jeśli na sesji chciałbyś pisać tak samo posty, jak piszesz tutaj - statsiarskie, pełne błędów ortograficznych i takie, które nawet nie słyszaly o gramatyce, a przede wszystkim - podważające moje decyzje jako MG, a nie co najwyżej dyskutujące z nimi, to ja może już teraz, profilaktycznie zawieszę sobie pętlę na szyi ;]

Decyzja zapada więc taka: O ile Jaśnie Szanowsny Współmoderujący mi P_aul(lub ktokolwiek inny) nie zechce zostać drugim Bajarzem, To przyjmę tylko najlepsze karty. A co do kryteriów:

Przede wszystkim: Nie idźcie w ilość. Osoby, które będą próbowały pobić rekord Holy'ego(12 stron? czy coś w tym stylu), będą od razu dyskwalifikowane. Jak dla mnie wystarczy od 0,5 do maksymalnie 1,5 strony - i to najlepiej pisane NORMALNIE.* Proszę, aby nie było tam pomysłów pod tytułem "moją wioskę napadły gobliny, ja jako jedyny przeżyłem i postanowiłem się szkolić w magii/mieczu po to, by się zemścić". Niech będzie tam napisane, dlaczego wasz bohater ma taki charakter, a nie inny, co sprawiło, że wybrał to, a nie inne zajęcie w życiu(albo wybrano za niego).

A skoro nikt z was nie powiedział, jaki system chce, to niech będzie łączony DnD i Wiedźmin:

-Klasy to: Wojownik, Łotrzyk, Bard, Czarodziej(czyt.Zaklinacz), Wiedźmin, Kapłan, Druid(oczywiście nie trzeba się przywiązywać do nazw, wojownik to rónie dobrze może być rycerz)

-nie będzie typowego 'zapamietywania zaklęć' - wszystko magiczne, tak jak w Wiedźminie będzie się opierało na unktach magii i czerpaniu ich z żywiołów.

Karty przyjmuję do soboty, na pw.

Rzekłam.

*-tu przesyłam pozdrowienia dla fearona - urzekła mnie twoja opowieść i wywołała szeroki uśmiech, jednak proponuję się dostosować do sposobu pisania kart dla innych :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu przesyłam pozdrowienia dla fearona - urzekła mnie twoja opowieść i wywołała szeroki uśmiech, jednak proponuję się dostosować do sposobu pisania kart dla innych :wink:

Abo to nie pisałem, że mój mały wytwór, powstał przede wszystkim "pod wpływem" przeczytanej tutaj dyskusji i miał być bardziej traktowany jako niskiej klasy ciekawostka? ;) Ale postaram się i wytworzę normalną kartę. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niziołko - a ja mam taki mały pomysł, że skoro już też będę mistrzował, to może podzielimy się kartami bardziej ze względu na dopasowanie postaci do siebie oraz do przygody jaką sklecimy. No chyba że ty sobie weźmiesz najlepszych, a ja mam się męczyć z Nickiem :D. A gdyby kart było nadal za dużo to w pierwszej kolejności przyjmujemy nie-wiedźminów :P.

Druga sprawa to realia czasowe - musimy pamiętać, że w czasach Geralta wiedźmini utracili umiejętność przeprowadzania Próby Traw i zostało ich może sześciu... Więc albo gramy w czasach sprzed sagi, albo wykorzystujemy pomysł z gry, tzn. można grać przeszkolonym w mieczu i znakach wojownikiem, który nie jest zmutowany... Albo też Vesemirowi na tarość odbiło i pozwolił Tris pobawić się z wiedźmińskim laboratorium :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to realia czasowe - musimy pamiętać, że w czasach Geralta wiedźmini utracili umiejętność przeprowadzania Próby Traw i zostało ich może sześciu... Więc albo gramy w czasach sprzed sagi, albo wykorzystujemy pomysł z gry, tzn. można grać przeszkolonym w mieczu i znakach wojownikiem, który nie jest zmutowany... Albo też Vesemirowi na tarość odbiło i pozwolił Tris pobawić się z wiedźmińskim laboratorium Very Happy
Na poprzedniej stronie pisałam, że proponuję akcję nieco przed Wiedźminem-Sagą, żeby nie był a)czepiania się szczegółów niezgodnych z książką b)daje to więcej możliwości :P

A co do kart - Kiedy pisałam przed chwilą, że zależy mi na NORMALNYM pisaniu kart, chodzi mi o tekst w stylu: "xxx urodził się w *&*$@!. W jego życiu stało się to i tamto, przez takie i takie wychowanie stał się taki i taki" itd, itp: tak, żeby dało się to czytać normalnie! Jeśli macie taki zapał narracyjny, to napiszcie książkę, chętnie ją kupię - ale niech w waszych kartach nie będzie dialogów, opisów przyrody i mydlanych oper ._.

Aha, poza tym - zapomniałam dodać - poza podstawowymi informacjami, typu wygląd, historia, imię, rasa, proponuję dodać "Przeznaczenie" - czyli jak ma skończyć waszym zdaniem bohater(niekoniecznie zgodnie z jego wolą :P ), o ile coś mu nie przeszkodzi, np. wkurzony Mistrz Gry :P

A dla tych, którzy się pospieszyli z kartami, proponuję iść w jakość, a nie szybkość, bo ona napewno nie będzie wznacznkiem chęci przyjmowania karty, a raczej jej dopracowanie ;]

niziołko - a ja mam taki mały pomysł, że skoro już też będę mistrzował, to może podzielimy się kartami bardziej ze względu na dopasowanie postaci do siebie oraz do przygody jaką sklecimy. No chyba że ty sobie weźmiesz najlepszych, a ja mam się męczyć z Nickiem Very Happy. A gdyby kart było nadal za dużo to w pierwszej kolejności przyjmujemy nie-wiedźminów
Proponuję więc zrobić podział "Według nerwów Mistrza" xD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio buszując na forum poświęconym Warhammerowi 40k udało mi się odkryć ciekawą stronę. Jeśli ktoś byłby zainteresowny poszerzeniem swojej wiedzy ponad tą którą Holy zamieścił w swoim obszernym kompedium to polecam:

http://wh40k.lexicanum.com/wiki/Main_Page

PS. Niech te sesje studenckie się już skończą bo mam diablo ochotę na sesję Warhammerka :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak: czekam na szablon karty postaci. Tę postaram się ukończyć w następny weekend.

A co do sesji naruto to bije się w piersi za moje przewinienia i za to, że ostatnio nie odpisałem. To już sie nie powtórzy ;]

Mówi się trudno. Dobrze chociaż, że nadrobiłeś ostatnimi postami. :D

A teraz chciałem tutaj wspomnieć o pewnej bardzo upierdliwej sprawie... Mianowicie: aneks do tamtych podpunktów, które wymieniłem w punkcie trzecim mojego ostatniego postu dotyczącego sesji Naruto (układać tak skomplikowane zdania chyba tylko ja potrafię :D). A mianowicie, dodaję dwa kolejne podpunkty:

d) w walkach na poważnie (mających pewien związek z fabułą) nie piszcie, co się dzieje z waszą postacią, gdy przeciwnik was atakuje - nieważne, czy to na waszą korzyść, czy niekorzyść;

e) nie kierujcie postaciami niezależnymi w chwilach dosyć ważnych dla fabuły (a już absolutnie zabronione z postaciami innych graczy, chyba że było to z nimi konsultowane).

Powyższych grzechów dopuścił się niejaki KaGeX. Najpierw napisał, że chuunin tak udusił Yukiego, że ten stracił przytomność (nic mnie wcześniej nie powiadomił). Potem dopuścił się grzechu z podpunktu e) - co prawda, w nie za wielkiej ilości, ale zawsze. Pokierowanie Shimizu można jeszcze wyjaśnić tym, że o 10:00 mnie już nie było w domu (ale w końcu postów nie pisze się chyba tak szybko...). Ale już faktu, że imć KaGeX pokierował postacią Doujiego (co z tego, że w jednej krótkiej scence? I tak się liczy), i to niezgodnie z charakterem owego chłopaka (nie okazuje on praktycznie żadnych emocji), już nie zdzierżę. I od razu pominę twoje tłumaczenie się z tego ostatniego: mogłeś albo w ogóle nie opisywać reakcji Doujiego, albo poczekać, aż boromir będzie na GG. Innymi słowy, gdybyś ten fragment zwyczajnie pominął, a reakcje zostawił boromirowi, nie byłoby problemu. Ale tak?

Napiszę to wszystko w skrócie: jest to moje ostatnie ostrzeżenie słowne wobec ciebie, KaGeX. Jeszcze jeden taki (albo odrobinę mniejszego kalibru) przypadek, a sypnę sesyjnym. I żeby nie było - mówię to BARDZO poważnie. Co prawda, są tacy (albo jest taki), którzy są prawie tak zagrożeni jak ty, ale to mnie tak zdenerwowało...

Dobra, to wszystko, co miałem do powiedzenia. Jakby co, to się chowam. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...