Jump to content
behemort

ASUS R9 270 DirectCu II - skaczący losowo obraz oraz 'wykrzaczanie się' obrazu

Recommended Posts

Od jakiegoś czasu zauważyłem pewien wkurzający problem z moją kartą graficzną - co jakiś czas, w losowych momentach i w losowej częstotliwości dochodzi do przeskoku całości wyświetlanego obrazu - tak jakby uciekał pod dolną krawędź monitora od parę centymetrów i po ułamku sekundy wracał na miejsce. Problem został przedstawiony (tak samo lub podobnie) w tym oraz tym filmiku. Jestem niemal pewien, iż problem ten występuje w zasadzie wyłącznie w czasie przeglądania stron internetowych przez przeglądarkę (korzystam z Firefoxa).

W powyższych radzono, by ustawić limit fps na 60 w ustawieniach CCC oraz zmienić opcję AA na 'nadpróbkowanie', co wydawało mi się że zmniejszyło częstotliwość występowania tego problemu, ale nie wyeliminowało go.

 

Drugi problem dotyczy problemu w wyświetlaniu się obrazu. Ponownie, problem występuje w zasadzie wyłącznie przy korzystaniu z przeglądarki, aczkolwiek objawiał się w zasadzie wyłącznie w czasie korzystania z Flasha albo w czasie oglądania filmików na YouTube. Raz na parę tygodni zdarza się wykrzaczenie obrazu, które najlepiej można zaobserwować tutaj - z obrazu zostają wyłącznie różnokolorowe pasy, aczkolwiek komputer pracuje normalnie dalej - dźwięk leci normalnie, alt+f4 wyłącza filmik i dźwięk, wyłączenie z przycisku normalnie wyłącza komputer, widać że dysk pracuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spróbuj zainstalować najnowsze sterowniki (16.5.2) i zobacz, czy to coś zmieni. Jeśli nie, to zgłoś problem do AMD i wyłącz akcelerację sprzętową w przeglądarce oraz we Flashu (najpewniej pomoże, choć jest to mocno tymczasowe rozwiązanie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem zainstalowane najnowsze sterowniki - w zasadzie od czasu ostatniej jeszcze wersji problem się nasilił. Próbowałem włączać limit klatek, stałego VSynca, zastępowanie nadpróbkowaniem wszędzie, wyłączyć ULPS i nastawić stałe napięcie (bo tak radzono), ale nie pomogło. Na razie postanowiłem (naturalnie po DDU) wrzucić starszą wersję (15.7.1) i zdaje się działać stabilniej (aczkolwiek to i tak będzie można stwierdzić po dłuższym użytkowaniu, zobaczymy). Akcelerację wyłączałem i we Flashu, i w przeglądarce, ale nie za wiele to pomogło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarówno na najnowszej wersji (do której wróciłem), jak i na 15.7, 15.7.1, 14.4 problem wciąż występuje w... zupełnie losowych momentach. Nie mam pojęcia, co może być przyczyną. Wczorajszy dzień nie było ani jednego przypadku takiego zachowani, dzisiaj, zanim zmieniłem wersję, były 4 w ciągu ~6 minut.

Obecnie sprawdzam sterownik z 2013 roku, bezpośrednio ze strony ASUSa (13.251-(...)-Asus), niektórzy twierdzą, że może pomóc zejście aż do takiej, jak mniemam dodawanej na płytce w pudełku, wersji sterowników...

Share this post


Link to post
Share on other sites

AMD wypuściło nowe sterowniki - 16.6.1. W changelogu jest coś takiego:

Cytat

Display flickering or corruption may be experienced when playing videos in a web browser.

Możliwe, że to rozwiązuje Twoje problemy z kartą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najnowsze sterowniki - bez zmian.

Zakupiłem kabel DVI-D dual link - bez zmian.

Dzisiaj obraz skakał jak szalony przy oglądaniu filmu - około tuzina razy w ciągu dwóch minut.

 

Na chwilę obecną karta graficzna jest na półce, 'potestuję' na różnych rzeczach zintegrowaną, a jeśli obraz nawet nie drgnie, to wyjdzie na to, że będę musiał podesłać do serwisu sprzedawcy i mam nadzieję, że wyślą go do serwisu producenta. Zobaczymy, jak wróci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...