Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

RoZy

Nowy dom dla Paskala...

Polecane posty

Premiera nowych GPU zbliża się dużymi krokami, a więc czas zacząć budować odpowiedni "dom" dla którejś z nich, bo choć w tytule jest Paskal, to niewykluczone (choć mało prawdopodobne - ale o tym będzie później) że Polaris zamieszka :)

Zestaw jest z grubsza ogarnięty bo myślę nad nim od pół roku co najmniej, ale zawsze można coś poprawić.

http://www.morele.net/inventory/info/E5Olnc/   edyta -> https://www.morele.net/inventory/info/1f2ZR3/

  • Komp będzie stał/wisiał na ścianie przy biurku i ta buda się do tego doskonale nadaje - poza tym chcę ją od momentu jak ją zobaczyłem mimo horrendalnej ceny, no i LianLika jeszcze nie miałem
  • MoBo i RAM pasuj wizualnie do siebie, choć początkowo myślałem jeszcze na ASUSem w wersji "pro gaming". Nie do końca jestem też przekonany czy te konkretne Trident Z czy coś troszkę wolniejszego 3000/3200 na CL15/14
  • CPU do tego konfigu inny chyba nie pasuje :)
  • SSD... tu trochę po bandzie. Nie chcę jednak wsadzać SSD na SATAIII a płyta ma tylko U.2 Z drugiej strony aż tak bardzo nie jest to rozwiązanie droższe od Samsunga EVO850 512GB na M.2 Chętnie posłucham jak to inaczej rozwiązać.
  • Klawiatura - tylko mechanik. Poprzednia "wypasiona" klawiatura Logitecha padła po tym jak wylałem na nią trochę kawy i tego posta piszę na ponad 20 letniej mechanicznej klawiaturze "OPTIMUS SA" z czasów gdy tylko mechaniki były. Padł tylko jeden przełącznik pod Enterem (na NumPadzie działa) Razer ma przyjemniejsze klawisze i "klik" od Orion Sparka, bajerów z makrami i klawiszami funkcyjnymi nie potrzebuję, ale podświeltnie już jak najbardziej. Jeszcze muszę się przyjrzeć nowym BlackWidowX i Orion Spectrum która wygląda bardzo zachęcająco.
  • Słuchawki, podkładka - wymiana po 10 latach poprzednich wersji które choć sprawują się jeszcze bardzo dobrze to noszą już ślady zużycia

Czego nie ma na liście to chłodzenie CPU, a to dlatego że zestaw będzie na LC. Jeszcze się waham czy będzie to dedykowany blok na CPU i MoBo (lub w wersji pełnej) czy też tylko coś na CPU. Dopiero jak płytę w ręce wezmę to się zdecyduję. Z racji LC początkowo planowanym GPU do zestawu był ASUS GF980 Posejdon - ale to było pół roku temu :huh:. Z tego też wzgledu wspomniany w tytule Pascal, bo ASUS kart na GPU AMD w wersji Posejdon nie robi :/ Tutaj jeszcze poza tym dużo się jeszcze może wydarzyć do i po premierze nowych GPU. Może się nawet okazać, że zakup kart na nowych GPU będzie możliwy dopiero po wakacjach, wtedy tego ASUSa pewnie kupię do przeczekania... że nie warto? Pewnie tak, ale on może pracować zarówno na LC jak i na AC a będą miał w domu jeszcze ze 2 kompy do zbudowania, a do FHD na czekającym na ten zestaw BENQu EW2750 wystarczy. Proponując jakieś inne rozwiązania nie zapominajcie że zestaw ma być "zwodowany". Prowizorki są wieczne, więc jeżeli nie zrobię pętli od razu... to już później mi się nie będzie chciało :).

Na koniec zasilacz. Specyfikacja budy mówi o SFXe i pewnie (choć przypuszczalnie dało by się tam wcisnąć ATXa) zdecyduję się na 600W SilverStona albo Corsaira. Jest jeszcze zapowiedziany 750W Lian-Li ale nie wiem czy aż tyle mocy potrzeba. Nie szukałem jeszcze recenzji w sieci i nie wiem co wybrać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Po pierwsze - koniecznie musi być mała obudowa? Ten Lian Li ma masę ograniczeń: żeby zmieścić kartę graficzną sensownej długości musiałbyś wymontować koszyk na dyski 3,5 cala, płyty główne muszą być w formacie mini-ITX (przy okazji ten Asus to mocne przegięcie, między nim a płytami za 600-700 zł, np. Z170I Gaming Pro AC czy wspomnianym Asusem Pro Gaming nie ma żadnej istotnej różnicy, o ile nie chcesz ekstremalnie kręcić procesora) a zasilacze w formacie SFX, co ogranicza wybór do kilku (bardzo drogich :)) modeli. Do tego całość, nawet z LC będzie bardzo mocno się grzała. No i nie jestem przekonany czy szczotkowane aluminum i szkło są warte 1336 zł. :)

- Jak chcesz mieć high-endowy dysk, to lepiej będzie wziąć Samsunga 950 Pro - jest na M.2, jest szybszy i kosztuje przeszło 1000 zł mniej. :) A jeśli komputer ma być do gier, między takim Intelem 750 czy 950 Pro nie będzie zauważalnej różnicy w porównaniu do zwykłych dysków na SATA III, jak np. Crucialem MX200.

- Procek - jak ma być na bogato, to innego wyboru nie ma, chyba że chciałbyś zainwestować w podstawkę LGA2011-3 i 6-rdzeniowy i7 5820K z możliwością późniejszej rozbudowy do np. i7 6950X z 10 rdzeniami i 20 wątkami w architekturze Broadwell. Oczywiście do takich podstawek obudowy Small From Factor odpadają.

- RAM - Między 2800/3000 MHz a 3777 MHz różnica w wydajności jest na poziomie błędu pomiarowego, a 800 zł za 16 GB DDR4 to jakieś, cytując klasyka, " ***** ...nieporozumienie". Wybierz sobie coś z tej listy do powiedzmy, 400 zł, wszystkie modele nadadzą się równie dobrze.

- Jeśli chodzi o peryferia to nie czuje się uprawniony do doradzania, ale z tego co pamiętam, to była tutaj dyskusja o tym, że Razer używa badziewnych przełączników do swoich klawiatur mechanicznych (i jeszcze udaje, że sam je robi), więc klawiatury tego producenta wolałbym omijać. Słuchawki i podkładkę pominę, może ktoś inny Ci doradzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów (poza tym co napisał @Onarion):

Chłodzenie: zważywszy na rozmiar tego Lian-Li to cudów bym nie oczekiwał - jakiekolwiek podkręcenie stabilne i7 przy sensownych napięciach można byłoby uznać za sukces.

PSU: Taniej z SFX jest 500W Chieftec (~330-350 PLN), który w zasadzie powinien wystarczyć do każdej pojedynczej karty na rynku.

SSD: Wzięcie czegoś na PCI-E eliminuje jedyny slot na tej płycie ;) W zasadzie to ja bym został przy Samsungu 850 Evo w wersji 1 TB - wielkich różnic w zastosowaniach domowych nie uświadczy się. Najszybsze SSD i tak przydają się głównie w zastosowaniach profesjonalnych, głównie związanych z bazami danymi/obróbką mediów.

RAM: Branie czegokolwiek lepszego niż 3000/3200 MHz CL 15 to jest zysk rzędu 1-3% w zastosowaniach obliczeniowych (i śladowe w innych) przy horrendalnej dopłacie.

Peryferia: Osobiście jestem coraz gorszego zdania o Razerze i wykorzystywaniu przezeń własnych switchy - po pierwsze nigdy nie ma pewności na co się trafi (różni dostawcy), po drugie, ewidentnie Razer ma problemy z budową klawiatur (równomierność wymaganego nacisku). Z kolei Romer-G mi się średnio podobają i są zdecydowanie za drogie (w Europie - amerykańska cena jest akceptowalna), i zastanawiam się, czy próba stworzenie uniwersalnych switchy w ogóle ma sens.

Z dostępnych w Polsce raczej zwróciłbym uwagę na Tesoro Durandal Ultimate oraz Corsaira K70. Jeśli chodzi o podkładki to ona jest średnia, ma wszystkie wady poprzedników (słaba jakość plastiku, szybkie wycierania się) i nie jest warta dopłaty w stosunku do Tesoro Aegis/HyperX Fury Pro/Zowie (w różnych wydaniach).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Onarion napisał:

- Po pierwsze - koniecznie musi być mała obudowa?

Do tego całość, nawet z LC będzie bardzo mocno się grzała. No i nie jestem przekonany czy szczotkowane aluminum i szkło są warte 1336 zł. :)

Zdecydowanie. Dużą mam teraz i ... etap dużych bud mam za sobą :) Nie będzie się grzał. Nie wielkość budy jest decydująca, a  prawidłowy obieg powietrza.

Cytat

- Jak chcesz mieć high-endowy dysk, to lepiej będzie wziąć Samsunga 950 Pro - jest na M.2, jest szybszy i kosztuje przeszło 1000 zł mniej.

Pisałem, że nie do końca właśnie.. jeśli przeliczyć na cenę za 1GB to tylko 100-150zł różnicy. Problem z M.2 jest też taki że się grzeją. ASUS progaming ma slot "na plecach" tam gdzie ten LianLi ma wiatrak do chłodzenia MoBo i CPU - dlatego o nim myślałem też.

Cytat

Oczywiście do takich podstawek obudowy Small From Factor odpadają.

Sam sobie odpowiedziałeś :) Nie chodzi o to by iść po bandzie bez refleksji.

Cytat

- RAM - Między 2800/3000 MHz a 3777 MHz różnica w wydajności jest na poziomie błędu pomiarowego, a 800 zł za 16 GB DDR4 to jakieś, cytując klasyka, " ***** ...nieporozumienie". Wybierz sobie coś z tej listy do powiedzmy, 400 zł, wszystkie modele nadadzą się równie dobrze.

 Nie tylko cena jest istotna - liczy się wygląd. Na razie jestem nastawiony na Tridenty - ewentualnie inne dobrze wyglądające.

Cytat

była tutaj dyskusja o tym, że Razer używa badziewnych przełączników do swoich klawiatur mechanicznych (i jeszcze udaje, że sam je robi), więc klawiatury tego producenta wolałbym omijać.

 Jakieś konkrety? IMHO nie ma złych przełączników. wszystko zależy od preferencji i potrzeb.. szybkość, głośność, twardość.

 

2 godziny temu, Irenez napisał:

Kilka słów (poza tym co napisał @Onarion):

Chłodzenie: zważywszy na rozmiar tego Lian-Li to cudów bym nie oczekiwał - jakiekolwiek podkręcenie stabilne i7 przy sensownych napięciach można byłoby uznać za sukces.

Nie będzie żadnego problemu. Rekordów bić nie będę - bardziej liczy się kultura pracy

Cytat

PSU: Taniej z SFX jest 500W Chieftec (~330-350 PLN), który w zasadzie powinien wystarczyć do każdej pojedynczej karty na rynku.

Do "szefa" nie ma zaufania :) Nie to żeby zły był ale wolę mieć lekki zapas mocy i lepszej jakości kable w zestawie.

Cytat

W zasadzie to ja bym został przy Samsungu 850 Evo w wersji 1 TB - wielkich różnic w zastosowaniach domowych nie uświadczy się.

Warte przemyślenia. Może wyjdzie coś na U.2 albo ceny Intela spadną.

Cytat

RAM: Branie czegokolwiek lepszego niż 3000/3200 MHz CL 15 to jest zysk rzędu 1-3% w zastosowaniach obliczeniowych (i śladowe w innych) przy horrendalnej dopłacie.

Najtańsze  Tridenty z tym parametrem kosztują około 400... w koszcie całego zestawu różnica 400 jest pomijalna. Bardziej bym się zastanawiał czy nie zamienić ich na zestaw 2x16GB

Cytat

Peryferia: Osobiście jestem coraz gorszego zdania o Razerze i wykorzystywaniu przezeń własnych switchy - po pierwsze nigdy nie ma pewności na co się trafi (różni dostawcy), po drugie, ewidentnie Razer ma problemy z budową klawiatur (równomierność wymaganego nacisku). Z kolei Romer-G mi się średnio podobają i są zdecydowanie za drogie (w Europie - amerykańska cena jest akceptowalna), i zastanawiam się, czy próba stworzenie uniwersalnych switchy w ogóle ma sens.

Nie ma... ale przecież po to jest tyle ich rodzai aby każdy wybrał co lubi. poczytałbym więcej o tych problemach Razera żeby sobie opinię wyrobić, no i muszę w sklepach na to zwrócić uwagę.

Cytat

Z dostępnych w Polsce raczej zwróciłbym uwagę na Tesoro Durandal Ultimate oraz Corsaira K70. Jeśli chodzi o podkładki to ona jest średnia, ma wszystkie wady poprzedników (słaba jakość plastiku, szybkie wycierania się) i nie jest warta dopłaty w stosunku do Tesoro Aegis/HyperX Fury Pro/Zowie (w różnych wydaniach).

Z mechanikiem jest ten problem, że kupowanie go w ciemno to ryzyko. Jak pisałem IMO to kwestia bardzo osobistych preferencji, dlatego taką klawiaturę należy przed zakupem "oklikać". Korsarz jest OK ma zdjęciach, ale musiałbym go w łapy wziąć by kupić.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, RoZy napisał:

Nie wielkość budy jest decydująca, a  prawidłowy obieg powietrza.

- No tak średnio bym powiedział, bo jak obudowa jest bardzo mała, to jeden grzejący się podzespół (np. karta graficzna) potrafi "zabrać" większość zimnego powietrza i tym samym zaburzyć cały obieg. Ale skoro procesor będzie wodowany, to nie powinno być tragedii. I jeśli specjalnie nie liczysz się z kosztami, to bloki na CPU i GPU byłyby mile widziane (na płytę główną nie ma najmniejszego sensu :)).

 

58 minut temu, RoZy napisał:

Bardziej bym się zastanawiał czy nie zamienić ich na zestaw 2x16GB

- W sumie jak 400 zł to "pomijalna" suma, to możesz wziąć od razu 32 GB - chociażby dla szpanu, bo Twoje Tridenty o właśnie takiej pojemności kosztują nieco ponad 150 zł więcej niż 16 GB 3777 MHz z pierwotnego koszyka. A jeśli zdecydujesz się na 16 GB, to te kostki 3000 MHz CL15 za 400 zł będą OK.

- Co do SSD, to rzeczywiście nie ma co tak szaleć, do gier solidny dysk na SATA III jak 850 Evo wystarczy bez problemu, a z czasem, jak zabraknie Ci wydajności będziesz mógł dokupić dysk na M.2 (jak producenci zaczną montować na nich chociażby radiatory, bo rzeczywiście obecnie nie wygląda to dobrze) albo U.2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoZy sprawdzałeś, czy Posejdon wchodzi do wybranej obudowy na wysokość? Jak długość problemem nie jest, bo można wymontować koszyczek na dysk, tak wysokość już może być problematyczna. Ta obudowa jest dosyć wąska, więc może być problem gdy podepnie się wąż pod złączkę.

.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.04.2016o23:03, Onarion napisał:

jeden grzejący się podzespół (np. karta graficzna) potrafi "zabrać" większość zimnego powietrza i tym samym zaburzyć cały obieg

Nie demonizujmy. Czasy gdy można było na GFe tosty przypiekać już dawno minęły. Ta mała buda ma 3x120mm w standardzie

Dnia 18.04.2016o23:03, Onarion napisał:

to bloki na CPU i GPU byłyby mile widziane (na płytę główną nie ma najmniejszego sensu :))

Posejdon to hybryda. Może pracować zarówno jako LC jak i  na samym AC. Sekcja zasilająca na MoBo to jeden z najbardziej grzejących się elementów kompa, także sens jest... jeszcze tylko nie wiem jak to będzie wyglądać.

Dnia 18.04.2016o23:03, Onarion napisał:

możesz wziąć od razu 32 GB - chociażby dla szpanu

Gdyby chodziło o szpan to bym nie pytał. Ja składałem obecnego kompa to 4GB to był wypas i mi się wydawało, że będę sobie mógł "swapa" wyłączyć żeby nie rzeźbił HDD. Szybko się okazało że tak proste to nie jest, a niektóre programy wręcz chcą plik wymiany mimo iż RAM mają wolny. Pytanie czy tyle RAM da się sensownie spożytkować? Np ustawić RAMdisk i na nim plik wymiany ustawić? Może VR za dodatkowe 16GB się odwdzięczy?

Dnia 18.04.2016o23:03, Onarion napisał:

Co do SSD, to rzeczywiście nie ma co tak szaleć, do gier solidny dysk na SATA III jak 850 Evo wystarczy bez problemu

Prędkości transferu pewnie tak, ale gdzieś kiedyś czytałem test w którym Intele o gorszej specyfikacji i wynikach w testach w czasie pomiarów rzeczywistej pracy radziły sobie o wiele lepiej (przypuszczalnie przez szybsze operacja na małych plikach)

 

Dnia 19.04.2016o12:19, Sevard napisał:

@RoZy sprawdzałeś, czy Posejdon wchodzi do wybranej obudowy na wysokość? 

Ta obudowa jest dosyć wąska,

Do tego o dość nietypowym układzie podzespołów :) -> przykładowy konfig. Niemniej dla pewności karta będzie ostatnim podzespołem jaki dokopię. Bardziej martwię się jak sensownie i estetycznie upchnąć pompę i rurki (bo mam ambicje na akrylu zrobić układ)

 

Przypomniało mi się jeszcze, że pewnie przydał by się tradycyjny HDD 2-4TB i napęd DVD lub BR w wersji slim. Te ostatnie są w sporym rozstrzale cenowym. Może zamiast slima w budzie dokupić zewnętrzny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...