Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

patrykr13

Za 4000 płyta, ram, grafika, procesor

Polecane posty

Witam, potrzebuje tych 4 podzespołów jak w temacie. Myślę, że kwota odpowiednia na dobry komputer do gier. Komputer będzie podpięty tylko i wyłącznie do TV 4K więc trzeba wziąć to pod uwagę. Mam zasilacz be quiet E5-550W i obudowę AEROCOOL PGS X-WARRIOR. Dysk mam SSD toshiba q series pro 128gb. Innych podzespołów nie wymieniam bo chcę wejść w technologię wyżej. Myślałem o i5 6600 i grafice r9 390 8gb. Proszę o wasze propozycje. Z góry dziękuję. 

 

Pozdrawiam Patryk 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie planujesz podkręcać procesora, to i5-6600 jest najwydajniejszym w miarę opłacalnym. Do tego ze względu na cashback sugerowałbym B150M Mortar, B150M Night Elf, bądź B150A Gaming Pro, do tego 8GB DDR4 2133/CL14, bądź jeżeli trafią się w rozsądnej cenie 2133/CL13.

Odnośnie karty - jeżeli nie planujesz jej szybkiej wymiany, to chyba właśnie w R9 390 (od MSI) najlepiej celować. Choć ze względu na zbliżającą się nową generację kart, sugerowałbym raczej pozostać obecnie przy jakiejś tymczasowej karcie (np. R9 380, choć właściwie wcale by nie zaszkodziła informacja, jaką kartę masz obecnie), bo nie da się ukryć, że nawet najwydajniejsze obecnie karty średnio się nadają do grania w 4K.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kręceniem może być taki problem, że nie mam pojęcia, jak wysokie coolery CPU łyknie obudowa*. A tak w ciemno raczej nic ciekawszego od Macho 120 się nie wymyśli.

W przypadku OC wypada wziąć i5-6600K, z płyt Z170A Gaming Pro (cashback) lub Z170 Extreme4/Z170 Pro Gaming, do tego w przypadku chipsetu Z170 można się pokusić o wzięcie wyżej taktowanych RAMów, czyli albo zazwyczaj świetnie wycenione 2400/CL15, albo coś ciut szybszego, o ile trafi się w znośnej cenie.

Co do karty - przesiadka na R9 380 (4GB) zbyt wiele sensu nie ma. Jeżeli "na zaraz" potrzebujesz dużo lepszej wydajności, to pozostaje wzięcie R9 390 (czy też dużo gorzej wycenionych i niezachwycających pojemnością vRAMu R9 Fury/R9 Nano), no ale jeżeli byłbyś w stanie jeszcze kilka miesięcy przeczekać na 670tce, to raczej warto.

A jako że kartę masz całkiem niezabytkową, to pochwal się jeszcze modelem procesora i płyty głównej, a także parametrami RAMu.

*Tak przy okazji, skoro komputer będzie podpięty tylko i wyłącznie pod TV, to może niegłupim pomysłem byłaby wymiana skrzynki na coś bardziej kompaktowego (np. Fractal Node 304)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga chwalę się resztą podzespołów: 
Intel(R) Core(TM) i5-2500 CPU @ 3.30GHz
ASROCK P67 Pro3
CORSAIR Vengeance 8GB (2 x 4GB) DDR3 1600.

Nie bardzo chciałbym czekać z tą 670 ale powiedzcie mi dlaczego warto to rozważę tę opcję.

Uwaga chwalę się resztą podzespołów: 
Intel(R) Core(TM) i5-2500 CPU @ 3.30GHz
ASROCK P67 Pro3
CORSAIR Vengeance 8GB (2 x 4GB) DDR3 1600.

Nie bardzo chciałbym czekać z tą 670 ale powiedzcie mi dlaczego warto to rozważę tę opcję.

EDIT 1:

7 godzin temu, webtom napisał:

*Tak przy okazji, skoro komputer będzie podpięty tylko i wyłącznie pod TV, to może niegłupim pomysłem byłaby wymiana skrzynki na coś bardziej kompaktowego (np. Fractal Node 304)?

Muszę przyznać, że w tym się zakochałem i do tego to minimalistyczne chłodzenie wodne :) 
Thermaltake Core X9 Snow Edition na morele jest zdjęcie z ślicznym chłodzeniem. 

Możemy z tym coś pokombinować tylko, że ta obudowa + jakieś chłodzenie to poza tymi 4000. Skupmy się na razie na mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to jest to na tyle przyzwoity zestaw, że wymieniłbym tylko kartę po premierze Polarisów, ew. poszukał i7-3770K w przyzwoitej cenie i dokupił doń sensowny cooler (Grandis/Macho). Szybciej zastanowiłbym się nad kupnem osobnego monitora FHD/WQHD tylko do grania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij ino do UEFI i poszukaj opcji, która pozwoli Ci podbić taktowania tego procesora do 3.9GHz niezależnie od liczby obciążonych rdzeni. Co prawda raczej na boxowym coolerze temperatury i hałas pod obciążeniem będą na średnio akceptowalnym poziomie, ale po zakupie przyzwoitego coolera zyskałbyś do 15% wzrostu wydajności i tak na dobrą sprawę mógłbyś o wymianie procesora na jakiś czas zapomnieć.

4 minuty temu, Irenez napisał:

(Grandis/Macho)

Obudowa :)

23 minuty temu, patrykr13 napisał:

Nie bardzo chciałbym czekać z tą 670 ale powiedzcie mi dlaczego warto to rozważę tę opcję.

Bo obecnie nie znajdziesz żadnej naprawdę sensownej karty do grania w 4K, a po premierze nowej generacji może się to zmienić. A jakbyś na poważnie rozważał zakup mniejszej obudowy, to sporym atutem nowej generacji będzie również znacznie zredukowany pobór energii (czyli też wydzielane ciepło).

24 minuty temu, patrykr13 napisał:

Muszę przyznać, że w tym się zakochałem i do tego to minimalistyczne chłodzenie wodne :) 
Thermaltake Core X9 Snow Edition na morele jest zdjęcie z ślicznym chłodzeniem. 

Możemy z tym coś pokombinować tylko, że ta obudowa + jakieś chłodzenie to poza tymi 4000. Skupmy się na razie na mocy.

Nie wiem, czy w ogóle rozważasz tego Core X9, ale pozwolę sobie zauważyć, że to buda większa od Twojej ~2.5-krotnie (120 vs 47 litrów).
Pamiętaj, że do małych bud wejdą tylko małe płyty główne (w przypadku Node 304 mITX), więc jak już się zabierać za wymianę, to raczej wszystkiego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak podkręcę tego procka to na jak długo powinien jeszcze dać radę przy grach?
Dodam, że docelowo chcę by gry chodziły z ustawieniami Ultra tak jak bywało dotychczas.
Co do tej obudowy to wielkość w zasadzie nie ma większego znaczenia. Może być ten Thermaltake bo ładny a od zawsze chcę chłodzenie wodne sobie zrobić a ta obudowa ma ciekawe predyspozycje. 
Najgorzej rozwiązać problem z tą 670 bo procek rozumiem 3,9 GHz musi starczyć ramy raczej dają radę i też by można podkręcić. 
Tylko teraz pytanie najważniejsze. Jak bardzo opłaca się pozostać przy aktualnym sprzęcie niżeli kupić nowy skoro jest na to fundusz. Chyba, że zakupić do tego chłodzenie wodne, dobrą obudowę i zrobić OC ile się da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, patrykr13 napisał:

Czyli jak podkręcę tego procka to na jak długo powinien jeszcze dać radę przy grach?

i5-2500@3.9GHz będzie pewnie nieco wolniejszy od najwolniejszej Skylake'owej i5 (6400). Czyli z jednej strony przesiadka na wyżej taktowaną i5 (6600) miałaby nieco sensu, ale z drugiej - wydawać ~1500 zł (CPU + MoBo + RAM) za wzrost wydajności na poziomie (strzelam) 20% to jednak moim zdaniem nieporozumienie.
Szybciej można by było rozważyć wymianę procesora na coś do obecnej płyty głównej, ale z odblokowanym mnożnikiem - z dobrym coolerem dobicie do 4.5GHz byłoby pewnie całkiem realne, a koszta byłyby względnie znośne (obecnego procka byłbyś pewnie w stanie sprzedać za ~450, i5-2500K chodzą za niewiele ponad 500 zł, a i5-3570K za nieco więcej, i7 chyba bym sobie odpuścił, bo do gier zbyt opłacalne to one nie są).

15 minut temu, patrykr13 napisał:

Co do tej obudowy to wielkość w zasadzie nie ma większego znaczenia. Może być ten Thermaltake bo ładny a od zawsze chcę chłodzenie wodne sobie zrobić a ta obudowa ma ciekawe predyspozycje. 

Tak zupełnie przy okazji - patrzę na to zdjęcie (czy może raczej render?) i się zastanawiam, czy aby na pewno jest tam zamontowane jakiekolwiek chłodzenie wodne - karta ma własne chłodzenie powietrzne, a od procesora żadnych rurek nie widzę. Tak swoją drogą, widziałeś tę obudowę na np. jakimś yt filmiku? Bo to jest naprawdę wielkie bydle.
W każdym razie co byś tak właściwie planował wodować i na jakie koszty się nastawiasz? Co prawda sam na LC nie znam się właściwie wcale, ale te informacje byłyby pewnie całkiem przydatne.

1 godzinę temu, patrykr13 napisał:

Najgorzej rozwiązać problem z tą 670

O ile jesteś w stanie pogodzić się ze zbiciem rozdzielczości (i detali, bo 670 to nie jest karta do Ultra nawet w FullHD) na to kilka miesięcy, to nie ma co przesadnie kombinować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, webtom napisał:

Tak zupełnie przy okazji - patrzę na to zdjęcie (czy może raczej render?) i się zastanawiam, czy aby na pewno jest tam zamontowane jakiekolwiek chłodzenie wodne - karta ma własne chłodzenie powietrzne, a od procesora żadnych rurek nie widzę.

Nie ma, wyraźnie widać, że na procku siedzi chłodzenie powietrzne. Ale na stronie producenta (i morele też) są też zdjęcia z chłodzeniem wodnym.

CA-1D8-00F1WN-00_3f2835285e364914910c3f3

Mam tylko nadzieję, że autor tematu zdaje sobie sprawę, że za tak rozbudowane LC to wyjdzie grubo ponad 1000zl, pewnie blisko 2000 ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zróbmy tak.
Kupię procek pod OC.
Z kartą niech będzie, że poczekam bo skoro warto to czemu nie. Do tego pytanie czy reszta podzespołów poza karta graficzna jest w jakiś sposób odpowiedzialna za rozdzielczość 4k? 
Chłodzenie wodne jeżeli jest w jakiś sposób uniwersalne na karty graficzne i procki do chciałbym przeznaczyć na nie taka kwotę bym był w stanie podkręcić procka do 4,5ghz może być ciut mniej by nie oczekiwać nie wiadomo czego. Karta graficzna nie wiem czy jest sens podkręcać ale to już wasza kwestia. Ja jestem za tym by podkręcić :) 
Chyba tyle bo przy reszcie trzeba by zmienić płytę główną. 
Nad tą obudową się zastanowię. Można rozważyć też inne pod wodne i w bardziej przystępnej cenie. 
Co z pamięcią ram? Może wymienić na coś ponad 2000 taktowania. Tylko wtedy chyba lepiej ddr4. Co za tym idzie zmiana płyty. 
Co o tym sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, patrykr13 napisał:

Z kartą niech będzie, że poczekam bo skoro warto to czemu nie. Do tego pytanie czy reszta podzespołów poza karta graficzna jest w jakiś sposób odpowiedzialna za rozdzielczość 4k?

Na pewno to karta będzie miała najwięcej roboty, choć w sumie może i procesor będzie miał co nieco do powiedzenia.

7 godzin temu, patrykr13 napisał:

Chłodzenie wodne jeżeli jest w jakiś sposób uniwersalne na karty graficzne i procki do chciałbym przeznaczyć na nie taka kwotę bym był w stanie podkręcić procka do 4,5ghz może być ciut mniej by nie oczekiwać nie wiadomo czego

To tak właściwie do czego Ci chłodzenie wodne? W przypadku Sandy Bridge ciężko zakładać, żebyś z porządnym coolerem powietrznym mógł nie być w stanie do przynajmniej 4.5GHz dojechać.
W każdym razie w przypadku LC opcji jest kilka:

  • Kompleksowy, samodzielnie składany zestaw - coś jak na yojcowym zdjęciu. Samodzielny dobór wszystkich elementów (pompki, rezerwuaru, chłodnic, bloków, rurek, złączek, wentylatorów) daje całkiem spore możliwości personalizacji, no ale zbyt tanio to to nie wyjdzie. Dodatkowo może się zdarzyć, że coś się rozszczelni, a jak się zapewne domyślasz, mieszanie podzespołów komputerowych z cieczą to nie jest najwybitniejszy pomysł.
    O ile w przypadku procesora sprawa jest prosta - kupujesz blok pasujący do podstawki i wszystko powinno śmigać, o tyle w przypadku kart graficznych możesz się zdecydować albo na gotowe karty przystosowane do LC (np. #1, #2), albo wymontować oryginalne chłodzenie z karty i na jego miejsce zamontować odpowiedni blok wodny (tak swoją drogą - mógłby mnie ktoś uświadomić, jak się ma zdejmowanie oryginalnego chłodzenia z karty graficznej do gwarancji?).
  • Prosty zestaw AiO do chłodzenia procesora - do wyboru są zazwyczaj modele z chłodnicami 120 i 240mm. Nie, żebym wiedział, co konkretnie polecić, ale spodziewałbym się, że za zestaw który z jednej strony będzie prezentował przyzwoitą wydajność, a z drugiej nie będzie straszył głośną pracą w spoczynku to wydatek rzędu 400-500 zł. Tu ryzyko awarii jest raczej niewielkie, choć z tego, co kojarzę, to tej zimy któryś producent zaliczył drobną wpadkę, bo sporo egzemplarzy się rozszczelniło, zapewne przez niskie temperatury w czasie transportu.
  • Karta z gotowym zestawem LC - do głowy przychodzi mi przede wszystkim R9 Fury X (o ile dobrze kojarzę, to pierwsza rewizja miała problemy z głośno pracującą pomką), choć swego czasu był też taki piękny potworek o nazwie Gigabyte WaterForce.
8 godzin temu, patrykr13 napisał:

Nad tą obudową się zastanowię. Można rozważyć też inne pod wodne i w bardziej przystępnej cenie.

Tak na dobrą sprawę w przypadku przyzwoitszych bud raczej ciężko byłyby trafić na taką, która do LC w ogóle nie będzie się nadawać, także bez jakichś konkretów odnośnie planowanego wodowania raczej się nie obędzie.

8 godzin temu, patrykr13 napisał:

Co z pamięcią ram? Może wymienić na coś ponad 2000 taktowania.

Zakładając, że Twoje kości to 1600/CL9 (najlepiej na 1.5V), to raczej nie ma co wiele kombinować - przesiadka na wyraźnie wydajniejsze (2133/CL9, 2400/CL10) kosztowałaby całkiem sporo, a wielkiego wzrostu wydajności w grach raczej byś nie odnotował.

8 godzin temu, patrykr13 napisał:

Tylko wtedy chyba lepiej ddr4. Co za tym idzie zmiana płyty. 

I procesora, bo obecnie jedyne dwie platformy obsługujące DDR4 to LGA1151 (Skylake) i jeszcze droższa LGA2011-3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na te wszystkie wypowiedzi i chyba najlepiej po prostu poczekać parę miesięcy na te nowe karty i wtedy kupić cały potrzebny zestaw.
Nowej generacji karta + Skylake z mnożnikiem i na to blok wodny z dużą chłodnicą + odpowiednia płyta główna + ddr4. 
Czy mój zasilacz da sobie z tym wszystkim radę? 
Ile będzie kosztować założenie procesora z odblokowanym mnożnikiem i chłodzeniem powietrznym i ile doda mi to do wydajności w grach. Bez wprowadzania innych zmian w sprzęcie. 
Czy warto podkręcać RAM? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, patrykr13 napisał:

Czy mój zasilacz da sobie z tym wszystkim radę?

Generalnie powinien, choć jak już planujesz wydawać naprawdę grube tysiące na pozostałe podzespoły, to i jego można by było wymienić na jakąś modularną konstrukcję z mniej problematycznym podziałem linii 12V.

1 godzinę temu, patrykr13 napisał:

Ile będzie kosztować założenie procesora z odblokowanym mnożnikiem i chłodzeniem powietrznym i ile doda mi to do wydajności w grach.

Założenie to raczej powinieneś przeprowadzić samodzielnie. Używane i5-2500K kosztują na allegro nieco ponad 500 zł (naliczyłem 8 ofert z Kup teraz poniżej 550 zł), obecnego procka sprzedasz pewnie za ~400 zł, także z Macho 120 (klik, klik) powinieneś się w najgorszym razie zmieścić w 400 zł. Jakbyś chciał dołożyć do i5-3570K, to spokojnie ze stówkę możesz do tych wyliczeń dorzucić. i7-2600K osiągają niezbyt zachęcające ceny (najtańsze kup teraz za 790 zł), a i7-3770K to już totalna abstrakcja (1000+ zł).

Odnośnie wydajności: z i5-2500K sprawa jest prosta - zakładając, że osiągniesz nim 4.5GHz, to w porównaniu z Twoim obecnym procesorem (3.4-3.7GHz zależnie od liczby obciążonych rdzeni) dostaniesz dodatkowe 21.6-32.3% wydajności. i5-3570K jest ciut wydajniejszy przy tym samym taktowaniu (ten test mówi o 4.4%), ale też może się trochę gorzej kręcić. i7 dokładają do każdego rdzenia dodatkowy wątek, który w najbardziej optymistycznym wariancie dokłada ~30%, natomiast w grach nawet i 10% można uznać za sukces.
Oczywiście wszystkie te procenty mają znaczenie tylko wtedy, gdy to procesor będzie wąskim gardłem, a jednak przy graniu w 4K to raczej karta nie będzie wyrabiać.

1 godzinę temu, patrykr13 napisał:

Czy warto podkręcać RAM? 

To raczej sztuka dla sztuki - zobacz sobie, ile byś zyskał z (nierealnym w Twoim wypadku) 2400/CL9 (test, tl;dr w porywach 10%).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, patrykr13 napisał:

Skylake z mnożnikiem i na to blok wodny z dużą chłodnicą

Tyle, ze w tym przypadku to w sumie sztuka dla sztuki. Nowe procesory Intela mają tę wade, że IHS nie jest przylutowany tylko znajduje się pod nim pasta, przez co wymiana ciepła między procesorem a chłodzeniem jest ograniczona. Chlodzenie wodne nie daje już tyle, co kiedyś. Jeśli liczysz na spektakularne efekty, musiałbyś "oskalpować" procesor (zdjąć IHS - utrata gwarancji) i wymienić pastę na coś na bazie metalu, np. CLU/CLP. Ewentualnie zdjąc całkiem IHS, ale wtedy rdzeń procesora jest narażony na uszkodzenia, poza tym wymagany byłby adapter do montażu procesora (bez IHS nie będzie sztywno zamocowany w podstawce) oraz adapter do chłodzenia, żeby odpowiednio dociskało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.04.2016o20:19, Irenez napisał:

Przyszłościowo to zanim i5-2500 przestanie wystarczać to pewnie zmieni się podstawka Intela.

Zanim przestanie wystarczać faktycznie wiele może się zmienić. Ale nie można zaprzeczyć, że odstaje od nowych procesorów. Chyba że jest mowa o solidnie podkręcanie 2500k:

http://www.eurogamer.pl/articles/czy-nadszedl-czas-by-pozegnac-sie-z-core-i5-2500k

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny artykuł. Ja mimo wszystko chcę się zaopatrzyć w nowszą technologię. Chcę płytę główną, procesor(OC) i pamięć RAM. Na kartę graficzną poczekam. Jeżeli trzeba to zasilacz również.

Świetny artykuł. Ja mimo wszystko chcę się zaopatrzyć w nowszą technologię. Chcę płytę główną, procesor(OC) i pamięć RAM. Na kartę graficzną poczekam. Jeżeli trzeba to zasilacz również.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko artykuł na Eurogamerze, który nie raz już udowodnił, że ufać, to im za bardzo nie należy. Oni są jak PCLab - piszą dużo, ich zdaniem nawet z sensem i ich testy zupełnie nie pokrywają się z tymi na innych portalach oraz co gorsze z rzeczywistością.

Tylko artykuł na Eurogamerze, który nie raz już udowodnił, że ufać, to im za bardzo nie należy. Oni są jak PCLab - piszą dużo, ich zdaniem nawet z sensem i ich testy zupełnie nie pokrywają się z tymi na innych portalach oraz co gorsze z rzeczywistością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już się pchasz w porządny zestaw pod OC, to wypadałoby wymienić również obudowę, bo jednak do Warriora te sensowniejsze nie wejdą.

Także w pierwszej kolejności zadeklaruj, czy zmieniasz obudowę. I jeżeli tak, to na jaką.

LC póki co sobie odpuszczasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa będzie thermaltake core x9 nie wiem jeszcze czy biała czy czarna. Na LC obecnie nie mam funduszy ale myślę, że jeszcze w tym roku uda mi się zamontować. Myślę, że ten gtx 670 jeszcze pociągnie trochę. Musi wytrzymać maksymalnie do końca roku.

P.S. Chyba, że jakimś cudem uda się dodać do tego LC.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...