Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tommydj

Rozwiązany: Monitor do 1200 zł (opcjonalnie +200zł) priorytet: grafika

Polecane posty

Witam.

Obecnie użytkuje monitor BenQ GL2240, który jest tanim monitorem na matrycy TN. Nie wiem czemu firma ta jest tak mało popularna (w sklepach widać głównie samsungi, LG i Iiyama) jak porównywałem te 5 lat temu obraz z tego monitora do innych (droższych) monitorów stojących obok to miał najlepszy obraz. Do tej pory byłem zadowolony ale przyszedł czas na zmiany.

Szukam monitora:

- w cenie do 1200zł, opcjonalnie mogę dopłacić 200zł ( o ile warto),

- o większej przekątnej matrycy: 24 - 25 cali (chciałbym 27 cali ale nie mam tyle miejsca aby postawić taki monitor)

- przeznaczenie: projektowanie w ArchiCAD, rendering 3D, amatorska obróbka zdjęć (ale cenie sobie jakość) i od dzwona jakaś gra strzelanka :)

- rozdzielczość: I tu się nasuwa dylemat.... Z racji że to głównie ma być monitor do rysowania to potrzebuję troszkę lepszej widoczności aby precyzyjnie trafiać w linie. Na monitorze 24 calowym monitorze w rozdzielczości FHD obszaru do rysowania będę miał tyle samo co na obecnym monitorze ale wszystko będzie większe więc nie będe musiał aż tak często sobie zoomować obraz. Aby zwiększyć obszar zastanawiam się nad rozdzielczością 1920 x 1200. Większa rozdzielczość czyli 2560 x 1440 spowoduje na pewno , że obraz będzie ostrzejszy, ale za to na przekątnej 25 cali wszystkie czcionki, ikony czy paski będą mniejsze niż mam to na obecnym monitorze. Więc mam wątpliwości czy to jest rozwiązanie które by było dobre dla mnie. No chyba że się mylę to liczę że ktoś mnie wyprowadzi z błędu.

Zależy mi tez na tym aby monitor miał jak najrównij podświetloną matrycę (oczywiście jak na tą cenę, bo nie oczekuje cudów jak na monitorach za +6000zł ....)

Rozważam takie monitory:

Dell U2415

....skłania mnie do niego głównie design i rozdzielczość 1920 x 1200. Z tego co czytałem pokrywa w dodatku w 99% przestrzeń barwy sRGB.

Co do niewiadomych to jest matryca IPS, która o ile się nie mylę jest od ...LG. Nie wiem jak wygląda czerń na takim monitorze i jak dobrze się pracuje na takiej matrycy nocą.

drugi typ to

BenQ Bl2410pt

.....skłania mnie do tego monitora fakt że duży kontrast, stonowany design i duże możliwości regulacji stopki monitora. Ponadto monitor ma 8 bitową matrycę, która jest w stanie wyswietlić wiecej barw i przejścia tonalne w barwach są bardzo płynne (bez gradientu). Monitor ma matrycę VA która charakteryzuje sie bardzo dobrą czernią bez efektu srebrzenia który jest na IPSach. Niestety monitor ma tylko FHD

trzeci typ monitora zbliżony rozdzielczością i rodzajem matrycy (IPS)do DELL U2415 jest:

BenQ Bl2411pt

....skłania mnie do tego monitora fakt że ma rozdzielczość 1920x1200, duza regulacje stopki no i ogólnie pozytywne odczucia do marki BenQ jakie nabyłem podczas użytkowania obecnego monitora. Jedynie nie wiem czy monitor ma 8 bitową matrycę

czwarty typ jest totalnie ryzykowny bo jest nim:

Dell U2515

.... skłania mnie do tego monitora dzięki jeszcze większej przekątnej (25 cali) oraz rozdzielczość 2560 x 1440. Tylko jak już wyżej wspomniałem, mam wątpliwośći czy czasem większa rozdzielczość na 25 calach (co daje większe zagęszczenie pikseli niż FHD na moim obecnym 21,5 cala) nie pogorszy komfortu mojej pracy na monitorze. A na tym mi głównie zależy.

Proszę o pomoc kogoś kto miał styczność z tymi monitorami, bo już przejrzałem wszystkie możliwe strony ( włącznie z obcojęzycznymi) w celu wybrania tego najlepszego monitora dla mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu firma ta jest tak mało popularna (w sklepach widać głównie samsungi, LG i Iiyama) jak porównywałem te 5 lat temu obraz z tego monitora do innych (droższych) monitorów stojących obok to miał najlepszy obraz.

Ponieważ w najpopularniejszych kategoriach cenowych zwykle monitory BenQ mają jakieś (i to czasami poważne) "ale", które sprawiają, że przegrywają z Acerem, Asusem, Dellem, Eizo, NEC-iem, czy Iiyamą

Rozważam takie monitory:

Dell U2415

Co do niewiadomych to jest matryca IPS, która o ile się nie mylę jest od ...LG. Nie wiem jak wygląda czerń na takim monitorze i jak dobrze się pracuje na takiej matrycy nocą.

Zważyszy, że w 90%+ popularnych monitorów znajdziesz panele od LG, Samsunga, ew. AU Optronics, to raczej normalne. Czerń wygląda jak w IPS-ach, jest nieco srebrząca. Praca w nocy jest ok, zawsze można zaprogramować odpowiedni profil, jeśli masz oświetlenie wypaczające kolory.

BenQ Bl2410pt

.....skłania mnie do tego monitora fakt że duży kontrast, stonowany design i duże możliwości regulacji stopki monitora. Ponadto monitor ma 8 bitową matrycę, która jest w stanie wyswietlić wiecej barw i przejścia tonalne w barwach są bardzo płynne (bez gradientu). Monitor ma matrycę VA która charakteryzuje sie bardzo dobrą czernią bez efektu srebrzenia który jest na IPSach.

Ten monitor ma wyjątkowo dobre kolory, jak na matrycę VA, za to dość spore wady, jeśli chodzi o kąty widzenia i relatywnie dużego input laga. Poza tym w tej klasie paneli to dość akademicka debata, pomiędzy jakością 8-bitową, a 6-bit+FRC.

Dla potrzebujących referentów są monitory 10-bitowe, ale to tak od 3 tys. złotych się zaczynają.

BenQ Bl2411pt

....skłania mnie do tego monitora fakt że ma rozdzielczość 1920x1200, duza regulacje stopki no i ogólnie pozytywne odczucia do marki BenQ jakie nabyłem podczas użytkowania obecnego monitora. Jedynie nie wiem czy monitor ma 8 bitową matrycę

Ten monitor możesz odrzucić, ma nie tylko 6-bit+FRC, ale dość duże różnice w podświetleniu.

Dell U2515

.... skłania mnie do tego monitora dzięki jeszcze większej przekątnej (25 cali) oraz rozdzielczość 2560 x 1440. Tylko jak już wyżej wspomniałem, mam wątpliwośći czy czasem większa rozdzielczość na 25 calach (co daje większe zagęszczenie pikseli niż FHD na moim obecnym 21,5 cala) nie pogorszy komfortu mojej pracy na monitorze. A na tym mi głównie zależy.

Branie monitora mniej niż 27-calowego do QHD nie ma najmniejszego sensu.

---

Ogólnie rzecz biorąc - patrząc na twoje wymagania, powinieneś w zasadzie kupić dwa monitory i/albo zebrać większy budżet.

A z wyżej wymienionych - wybrać ten, który najmniej ci przeszkadza. W sumie pewnym wyjściem byłoby dopłacenie do NEC-a i porządna kalibracja, ale nie wiem czy to ma większy sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOoo obszernie się wypowiedziałeś. Hmm co do della U2515 to potwierdziłeś tylko moje przypuszczenia. Znaczy obraz na takim monitorze na pewno fajniej wygląda i widać różnice, ale do pracy się chyba mało nadaje. Z lupą przed monitorem nie mam zamiaru siedzieć... :)

Swoje wypowiedzi uzasadniasz tym , że faktycznie miałeś styczność z tymi monitorami czy tylko na podstawie komentarzy ludzi ? Pytam bo to jednak ważne bo ludzie potrafią wiele cudów wypisywać :)

Jeżeli chodzi o duże dopłaty do NECa to raczej faktycznie nie ma sensu bo nie jestem jeszcze profesionalistą. Zależy mi głównie na monitorze takim na którym będą ładne naturalne kolory na całym obszarze, na którym litery będą miały ostre , nierozmazane krawędzie oraz który nie będzie męczył wzroku przy długim wielogodzinnym siedzeniu przy nim.

To gdybym miał rozpatrywać w takim razie Dell 2415 i BenQ bl2410pt to który by był lepszy? Jeżeli na obu monitorach Flicker Free działa tak samo dobrze a na Dellu jest równe podświetlenie, kolory będą żywe jak na matrycy VA oraz nie widać srebrzenia czerni siedząc na wprost monitora , to bym był przychylny wybrać tego Della U2415.

Chociażby dlatego, że ma ratio 16:10 a nie 16:9. Do gier to jest minus, ale gry to tylko mają być ewentualnym dodatkiem jak znajdę na nie czas :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...