Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Szczur2015

Rozwiązany: Problemy z dyskiem twardym

Polecane posty

Witam, od jakiegoś czasu mój komputer zawiesza się na około minutę w losowych odstępach czasu, wiem że jest to wina dysku twardego, ale nie wiem dokładnie co się dzieje. Robiłem skanowanie w poszukiwaniu błędów programem HD Tune i nie pokazał on żadnych błędów, ale gdy włączyłem monitorowanie dysku w tym samym programie i poczekałem trochę czasu, to zauważyłem że nagle użycie dysku (zapis, odczyt i ogólnie dostęp do niego) spada do zera na około minutę. Nie mam pojęcia co może powodować ten problem, sprawdzałem kable wewnątrz komputera i wszystkie były podłączone prawidłowo więc tą ewentualność można wykluczyć, i dodam że w momencie gdy użycie dyski spada do zera dysk wydaje dziwny dźwięk, jakby jego talerze nagle zwolniły albo się o coś otarły. załączam zrzut ekranu na którym widać dwa takie nagłe spadki użycia dysku w bardzo krótkim odstępie czasu oraz zrzut ekranu z programu CrystalDiskInfo z wszystkimi informacjami które on podaje.

post-227846-0-95281700-1451650111_thumb. post-227846-0-33700000-1451650106_thumb.

Dodam jeszcze że gdy zanika cała aktywność dysku to komputer nie zawiesza się tak nagle, często gdy oglądam akurat jakiś film na youtube albo robię coś co nie zabiera zbyt dużo zasobów komputera to mogę w ogóle nie zauważyć że to się stało, tylko jeśli akurat np. gram w jakąś grę to praktycznie natychmiast się zawiesza. I domyślam się że dysk twardy może być już do wymiany, ale wolałbym coś przynajmniej spróbować zanim wymienię ten dysk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłbym, czy to samo dzieje się gdy przełączysz plan zasilania w Windowsie na "Wysoka wydajność". Najpewniej coś sprawia, że dysk się rozłącza, ale przyczyna nie wydaje się leżeć w samym dysku. Obstawiałbym, że działają jakieś opcje oszczędzania energii.

Podaj pełną konfigurację sprzętową.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasilanie dysku to byłoby to w sumie logiczne, wymieniałem niedawno kartę graficzną i właśnie niedługo potem pojawiły się te problemy, możliwe że zasilacz nie daje rady.

Moja konfiguracja sprzętowa to:

Procesor: Intel Core i5 3350p

Karta graficzna: MSI GeForce GTX 960 OC (poprzednio Zotac GeForce GTX 650 Ti 2GB)

Płyta główna: Gigabyte B75M-D3H

RAM: 2x Kingston KVR16N11S8/4 (2x 4GB PC3 - 12800)

Model dysku twardego widać na screenach

Tak oprócz tego mam jeszcze dodatkową kartę dźwiękową i nagrywarkę DVD ale ich modele raczej nie mają znaczenia więc nie będę szukał ich dokładnych nazw.

Plan zasilania mam zawsze ustawiony na wysoką wydajność. Wydaje mi się że to faktycznie będzie ten zasilacz, jak tylko będę mógł to zaniosę komputer do serwisu, tam dokładniej to przetestują, nie zrobiłem tego na pierwszym miejscu zwyczajnie dlatego że akurat jest zamknięty, wiadomo - święta, nowy rok, niezbyt dobra pora na awarię komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiemy dokładnie nic - pewnie (jak to zwykle bywa) okaże się, że to nie 500W, tylko 550 i nie zasilacz, tylko Logic smile_prosty.gif

Jak chcesz płacić serwisantowi za to, żeby odkręcił boczną ściankę i zerknął na tabliczkę, to Twoja sprawa, no ale jeżeli zasilacz jest obecnie głównym podejrzanym, to możesz to zrobić samodzielnie - będziesz przynajmniej 2.5 dnia do przodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie mam nic konkretnego na oku ale zastanowię się nad tym Vero M1 600 który tam wymieniłeś, jakieś uwagi na temat tego modelu? Coś co powinienem wiedzieć, albo jakaś inna propozycja? Bo tym razem wolę wybrać coś sensownego, a nie coś co może zmienić mój komputer w kupkę złomu elektronicznego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, dodałem go głównie jako mocniejszą (i minimalnie tańszą) alternatywę dla Smarta, ale ponoć akurat on nigdzie przetestowany nie był - choć Dirian twierdzi, że jest ok (klik), a ja nie widzę podstaw (ani nie mam kompetencji), żeby twierdzić inaczej.

Jeżeli nie planujesz zbyt szybkiego upgrade'u i raczej wykluczasz kupowanie najmocniejszych kart graficznych, to IMHO G450M jest lepsza opcją - tak na dobrą sprawę z obecnie sprzedawanych kart nie łączyłbym go tylko z R9 290(X)/390(X).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli powodem niewystarczającej mocy mojego zasilacza jest jakość jego wykonania to możliwe że byłaby to lepsza opcja, ale jeśli zwyczajnie brakuje mi mocy mimo że mój zasilacz zapewnia te 500 W to potrzebuję jednak tego mocniejszego, i dlatego pomyślałem o tym który wymieniłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą linią w zasilaczu jest 12V (energię zasysa z niej m.in. procesor i karta graficzna, chyba też ... napęd HDD). Nawet jeżeli można by było wierzyć tabliczce Logica (co jest wysoce wątpliwe), to łącznie na dwóch liniach 12V ma on 384W, tymczasem G450M ma jedną linię 12V o mocy 408W.

Zresztą sama moc na pewno nie jest problemem - GTX 960 nawet w połączeniu z podkręconą i7 w grach pobiera nieznacznie powyżej 200W (klik), także z niekręconą i5 powinien plasować się delikatnie poniżej 200W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz zmieniony, ale pojawiły się nowe problemy. Otóż nie mam dźwięku, Windows twierdzi że "brak zainstalowanego urządzenia wyjściowego audio" a gdy wejdę w menedżer urządzeń widzę to:

post-227846-0-41479200-1452276703_thumb.

W każdym z tych urządzeń (oprócz podstawowego sterownika ekranu firmy Microsoft) jest ten sam błąd, a mianowicie "System Windows nie może zweryfikować podpisu cyfrowego sterowników wymaganych dla tego urządzenia. Niedawna zmiana sprzętu lub oprogramowania mogła doprowadzić do instalacji pliku, który jest niepoprawnie podpisany lub uszkodzony albo może być złośliwym oprogramowaniem z nieznanego źródła. (Kod 52)", w ostatnim urządzeniu jest błąd "System Windows nie może załadować sterownika urządzenia dla tego sprzętu. Sterownik może być uszkodzony lub nieobecny. (Kod 39)

{Zły plik}

Odczytanie atrybutów określonego pliku mapowania dla sekcji pamięci nie jest możliwe.

"

Próbowałem usuwać te urządzenia i uruchamiać ponownie komputer ale pomogło tylko z dwoma urządzeniami których już tutaj nie widać.

Spróbowałem ponownie usunąć te urządzenia i uruchomić ponownie komputer, tym razem nie pokazało się "Aplikacja zbierająca informacje o oprogramowaniu urządzeń Plug and Play", i nie wiem czy to dobrze bo nigdzie poniżej w urządzeniach systemowych nie mogę tego znaleźć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...