Jump to content
Sign in to follow this  
OlexisPL

Internet LTE z limitem danych a granie w gry online/oglądanie na YT

Recommended Posts

Cześć!

Mam od niedawna możliwość uratowania się od mojego beznadziejnego internetu radiowego, który powoduje w grach niesamowite lagi i ogromne pingi (jak na radiówki przystało).

Tą możliwością jest internet LTE od Cyfrowego Polsatu z pakietem 270GB (podobno nie można wziąć bez limitu), wyczytałem gdzieś, że pingi mogą być na poziomie 18-38ms a prędkość wysyłania 150mb/s - brzmi nieźle, ale cały czas denerwuje mnie ten limit do 270GB, dlaczego? Dlatego, że razem z moim bratem siedzimy non stop przy komputerze - oglądamy bardzo często różnej długości filmiki na YT w wysokich jakościach (ok 20-30 minutowe), gramy dużo w gry online - brat głównie w CS:GO, a ja Star Wars Battlefront z kuzynem lub Battlefield 4 - a to gry, które oferują dużą ilość graczy na serwerze co generuje dodatkowy ruch z czym wiąże się pewnie jeszcze większe wykorzystanie internetu (nie wiem czy tak na pewno jest, ale tak mi się wydaje), pobieranie różnych plików z internetu, aktualizacji systemu, gier (również aktualizacji) itd. + do tego już rzadsze nieraz kilkugodzinne rozmowy na Skype nawet do pięciu osób w konwersacji jednocześnie ze mną.

No i pytanie, czy taki pakiet danych 270GB starczy na miesiąc? Wiem też, że jeżeli się wyjdzie poza ten limit to prędkość internetu znacznie spada, ale jak to się ma do pingu? Prędkość a ping to co innego, a oni przecież nie pogarszają jakość łącza tylko zbijają prędkość więc teoretycznie ping powinien być taki jak w niewykorzystanym limicie...

Do tego tak jak już mówiłem cały czas siedzimy z bratem obaj przy kompach więc czy by ten internet wyrabiał nasze jednoczesne siedzenie? Czasami sobie mama siądzie coś na pudelku poczytać itd. więc to byłbym w stanie wytrzymać jeżeli już by trzech osób nie wyrabiał, ale gorzej jeżeli nie wyrobi dwóch...

Z góry dzięki za wszelką pomoc no i dobrze by było jakby jakaś osoba własnie z limitem danych się odezwała lub osobą ogarnięta w tym temacie. smile_prosty.gif

Edited by OlexisPL

270 GB powinno przy umiarkowanym korzystaniu (czytaj nie siedzeniu w sieciach P2P) wystarczyć.

Co do pingów nie nastawiałbym się na niższe od 60-70 ms.

No niestety to co my robimy to umiarkowane nie jest, a co do pingów to lepsze stałe 60-70 niż ciągłe skoki z 60-80 do 230, 800 i często nawet do 3000ms plus momentami kompletne odłączenie od internetu na kilka sekund lub mikro odłączenia na 0,4 sekundy

Edited by OlexisPL

W zasięgu LTE tak naprawdę limitu nie masz. Po wykorzystaniu limitu w zasięgu LTE z internetu korzystasz normalnie. Dopiero w sieciach starszych generacji zredukuje Ci prędkość.

Pingi nie zależą tylko od Twojego łącza, ale również od tego gdzie położone są serwery gier w które grasz. W przypadku technologii LTE możliwe jest uzyskanie podobnych pingów jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, ale wiele zależy od łącz po drodze.

Czyli odpowiadając na pytanie - jeśli jesteś w zasięgu LTE, to to łącze spokojnie powinno Ci wystarczyć. Jeśli jednak jesteś tylko w zasięgu którejś ze starszych technologii, to może być różnie.

Właśnie o to chodzi, że znajduje się w zasięgu LTE i co mnie mocno dziwi to to, że mimo tego i tak mamy limit do 270GB. Gdyby go nie było, nie zakładałbym tematu. Generalnie robię tak - jeżeli będę mógł wziąć bez limitu to biorę, a jeżeli nie, to nie biorę. Temat można zamknąć.

Internet jest reklamowany jako bez limitu w zasięgu LTE. Jeśli Cię odetną lub ograniczą prędkość po przekroczeniu tych 270GB, to możesz ich postraszyć skargą do UOKiK, bo jest to wprowadzenie klienta w błąd.

Problem w tym, że regulamin usługi zawiera zapis o możliwości "traffic-shapingu" przez operatora. Z perspektywy prawnej, szybciej to podpada pod przepisy o nieuczciwej konkurencji niż nadużywanie pozycji przez stronę umowy, niestety.

270 GB powinno przy umiarkowanym korzystaniu (czytaj nie siedzeniu w sieciach P2P) wystarczyć.

Co do pingów nie nastawiałbym się na niższe od 60-70 ms.

Na polskich serwerach ping to ok 20-30 ms, na niemieckich i innych europejskich od 45<. Jeżeli chodzi o "bez limitu" - jest limit, po przekroczeniu którego prędkość spada (do takiej jaka jest w umowie, ja mam 10Mb/s inni mogę mieć 50, zależy od umowy). Po obniżeniu prędkości pingi są takie same.

@edit zapomniałem jeszcze o jednej sprawie, po obniżeniu prędkości niby nie ma limitu, a jednak jest (chociaż nie jest wyznaczony). Jeżeli pobierzesz zbyt dużo danych po obniżeniu prędkości (po wykorzystaniu transferu) prędkość spada do 1Mb/s na podstawie zapisu o FuP w umowie (Fair Usage Policy)

Edited by iSoyer

Ostatnio przez przypadek odkryłem, że Windows 10 nalicza ilość wykorzystanych danych. Sprawdziłem u siebie i u brata - Brat wykorzystał ponad 180GB a ja lekko ponad 96GB rzekomo. Rzekomo, ponieważ trzy dni temu miałem format, a to liczy z ostatnich 30 dni. Pobierałem dużo aktualizacji do gier i same gry, a wiecie ile dzisiejsze gry ważą (np. beta The Division 25GB). Czyli ogólnie gdybym miał ten pakiet 270GB to już by była lipa.

Zużycie danych można sprawdzić klikając raz w prawym dolnym rogu na ikonkę statusu podłączenia do internetu >> Ustawienia sieci >> Zużycie danych. (Tylko na Windows 10)

Edited by OlexisPL