Jump to content
Sign in to follow this  
OlexisPL

Internet LTE z limitem danych a granie w gry online/oglądanie na YT

Recommended Posts

Cześć!

Mam od niedawna możliwość uratowania się od mojego beznadziejnego internetu radiowego, który powoduje w grach niesamowite lagi i ogromne pingi (jak na radiówki przystało).

Tą możliwością jest internet LTE od Cyfrowego Polsatu z pakietem 270GB (podobno nie można wziąć bez limitu), wyczytałem gdzieś, że pingi mogą być na poziomie 18-38ms a prędkość wysyłania 150mb/s - brzmi nieźle, ale cały czas denerwuje mnie ten limit do 270GB, dlaczego? Dlatego, że razem z moim bratem siedzimy non stop przy komputerze - oglądamy bardzo często różnej długości filmiki na YT w wysokich jakościach (ok 20-30 minutowe), gramy dużo w gry online - brat głównie w CS:GO, a ja Star Wars Battlefront z kuzynem lub Battlefield 4 - a to gry, które oferują dużą ilość graczy na serwerze co generuje dodatkowy ruch z czym wiąże się pewnie jeszcze większe wykorzystanie internetu (nie wiem czy tak na pewno jest, ale tak mi się wydaje), pobieranie różnych plików z internetu, aktualizacji systemu, gier (również aktualizacji) itd. + do tego już rzadsze nieraz kilkugodzinne rozmowy na Skype nawet do pięciu osób w konwersacji jednocześnie ze mną.

No i pytanie, czy taki pakiet danych 270GB starczy na miesiąc? Wiem też, że jeżeli się wyjdzie poza ten limit to prędkość internetu znacznie spada, ale jak to się ma do pingu? Prędkość a ping to co innego, a oni przecież nie pogarszają jakość łącza tylko zbijają prędkość więc teoretycznie ping powinien być taki jak w niewykorzystanym limicie...

Do tego tak jak już mówiłem cały czas siedzimy z bratem obaj przy kompach więc czy by ten internet wyrabiał nasze jednoczesne siedzenie? Czasami sobie mama siądzie coś na pudelku poczytać itd. więc to byłbym w stanie wytrzymać jeżeli już by trzech osób nie wyrabiał, ale gorzej jeżeli nie wyrobi dwóch...

Z góry dzięki za wszelką pomoc no i dobrze by było jakby jakaś osoba własnie z limitem danych się odezwała lub osobą ogarnięta w tym temacie. smile_prosty.gif

Edited by OlexisPL

Share this post


Link to post
Share on other sites

270 GB powinno przy umiarkowanym korzystaniu (czytaj nie siedzeniu w sieciach P2P) wystarczyć.

Co do pingów nie nastawiałbym się na niższe od 60-70 ms.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No niestety to co my robimy to umiarkowane nie jest, a co do pingów to lepsze stałe 60-70 niż ciągłe skoki z 60-80 do 230, 800 i często nawet do 3000ms plus momentami kompletne odłączenie od internetu na kilka sekund lub mikro odłączenia na 0,4 sekundy

Edited by OlexisPL

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zasięgu LTE tak naprawdę limitu nie masz. Po wykorzystaniu limitu w zasięgu LTE z internetu korzystasz normalnie. Dopiero w sieciach starszych generacji zredukuje Ci prędkość.

Pingi nie zależą tylko od Twojego łącza, ale również od tego gdzie położone są serwery gier w które grasz. W przypadku technologii LTE możliwe jest uzyskanie podobnych pingów jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, ale wiele zależy od łącz po drodze.

Czyli odpowiadając na pytanie - jeśli jesteś w zasięgu LTE, to to łącze spokojnie powinno Ci wystarczyć. Jeśli jednak jesteś tylko w zasięgu którejś ze starszych technologii, to może być różnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie o to chodzi, że znajduje się w zasięgu LTE i co mnie mocno dziwi to to, że mimo tego i tak mamy limit do 270GB. Gdyby go nie było, nie zakładałbym tematu. Generalnie robię tak - jeżeli będę mógł wziąć bez limitu to biorę, a jeżeli nie, to nie biorę. Temat można zamknąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Internet jest reklamowany jako bez limitu w zasięgu LTE. Jeśli Cię odetną lub ograniczą prędkość po przekroczeniu tych 270GB, to możesz ich postraszyć skargą do UOKiK, bo jest to wprowadzenie klienta w błąd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem w tym, że regulamin usługi zawiera zapis o możliwości "traffic-shapingu" przez operatora. Z perspektywy prawnej, szybciej to podpada pod przepisy o nieuczciwej konkurencji niż nadużywanie pozycji przez stronę umowy, niestety.

Share this post


Link to post
Share on other sites

270 GB powinno przy umiarkowanym korzystaniu (czytaj nie siedzeniu w sieciach P2P) wystarczyć.

Co do pingów nie nastawiałbym się na niższe od 60-70 ms.

Na polskich serwerach ping to ok 20-30 ms, na niemieckich i innych europejskich od 45<. Jeżeli chodzi o "bez limitu" - jest limit, po przekroczeniu którego prędkość spada (do takiej jaka jest w umowie, ja mam 10Mb/s inni mogę mieć 50, zależy od umowy). Po obniżeniu prędkości pingi są takie same.

@edit zapomniałem jeszcze o jednej sprawie, po obniżeniu prędkości niby nie ma limitu, a jednak jest (chociaż nie jest wyznaczony). Jeżeli pobierzesz zbyt dużo danych po obniżeniu prędkości (po wykorzystaniu transferu) prędkość spada do 1Mb/s na podstawie zapisu o FuP w umowie (Fair Usage Policy)

Edited by iSoyer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio przez przypadek odkryłem, że Windows 10 nalicza ilość wykorzystanych danych. Sprawdziłem u siebie i u brata - Brat wykorzystał ponad 180GB a ja lekko ponad 96GB rzekomo. Rzekomo, ponieważ trzy dni temu miałem format, a to liczy z ostatnich 30 dni. Pobierałem dużo aktualizacji do gier i same gry, a wiecie ile dzisiejsze gry ważą (np. beta The Division 25GB). Czyli ogólnie gdybym miał ten pakiet 270GB to już by była lipa.

Zużycie danych można sprawdzić klikając raz w prawym dolnym rogu na ikonkę statusu podłączenia do internetu >> Ustawienia sieci >> Zużycie danych. (Tylko na Windows 10)

Edited by OlexisPL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...