Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Shinu

Upgrade komputera

Polecane posty

Cześć,

od niedawna mój obecny sprzęt zaczyna się pojawiać jako minimalne wymagania sprzętowe - co sugeruje, że już czas na upgrade.

Mój obecny konfig:

  • MSI P67A-C45 (MS-7673)
  • Core i5-2500K (Socket H2 (LGA1155))
  • Radeon HD 7870 2GB Club3D
  • 2x 4GB DDR3-1333 (666.7 MHz / PC3-10600) GoodRam
  • Monitor Benq 1080p

Teraz celem jest zwiększenie wydajności tego sprzętu tak, abym przez kolejne 3-4 lata miał spokój. Aby to osiągnąć myślałem kupić:

  • Radeon R9 390 8GB
  • Dysk SSD 250/500 GB
  • Dokupić drugie 2x4GB DDR3 od Wilka

I tutaj problemem jest procesor, wg. tego co sprawdzałem, do to tej płyty nie wejdzie żaden wyraźnie wydajniejszy (nowa grafika jest 100% wydajniejsza), który da się kupić za normalne pieniądze:

http://www.msi.com/p...tml#support-cpu

A już trochę mi nie w smak wymieniać płytę i płacić kroci za procesor...

Wobec tego pytanie: czy jeśli zostanę przy i5 2500K to nie będzie on wąskim gardłem przez który np: 40% wydajności grafiki będzie się marnować?

Dodatkowe informacje:

  • Po upgrade zainstaluję Windows 10
  • Rozważam zmianę monitora na 1440p z FreeSync
  • Komputera używam do gier i pracy
  • Wolałbym nie podkręcać sprzętu
  • Sprzęt zamierzam wymieniać w przeciągu kilku miesięcy
  • Nie chcę nVidii, nie chcę też Intela, ale tutaj raczej nie mam wyboru

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczem do sukcesu w przypadku tego sprzęta jest kupno dobrego coolera i podkręcenie procesora. Jeśli wykręcisz go w okolice 4.5 GHz (co nie jest zbyt wielkim wyczynem w przypadku 2500k), to procek spokojnie ~ 2 lata powinien jeszcze uciągnąć. Bez OC jednak trochę będzie już odstawał od obecnie dostępnych modeli, aczkolwiek nadal nie powinien jakoś super mocno ograniczać R9 390.

Druga sprawa - skoro planujesz wymianę za kilka miesięcy, to nie wiem czy nie lepiej poczekać na nowe karty NVIDIA. Co prawda nie chcesz NVIDI, no ale mogą okazać się bardzo sensowne... Ew. poczekać na nowe karty od AMD, ale o nich póki co niewiele wiadomo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2500k na stocku to wydajność mniej więcej i5 4460, więc nawet w takim wypadku nowa grafika w stylu R9 390 nie będzie ograniczana. Ogólnie to wstrzymałbym się z jakimkolwiek upgradem. Dolar szaleje, wszystko drogie, a choc nie ma gwarancji co będzie np. w kwietniu, to wtedy pewnie ujrzymy nowe karty graficzne, i nowe i tańsze SSDki, etc. Podaj budżet w każdym razie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet ?

Nie jest konkretnie zdefiniowany. Po prostu chcę wydać tyle, ile muszę aby całość była opłacalna/warta zakupu w kategorii cena/jakość.

Ten Radeon kosztuje ~1400 zł (to dużo), SSD to ~600-700 zł (to też dużo) i bardzo bym chciał więcej nie wydawać.

Kluczem do sukcesu w przypadku tego sprzęta jest kupno dobrego coolera i podkręcenie procesora. [...]

Druga sprawa - skoro planujesz wymianę za kilka miesięcy, to nie wiem czy nie lepiej poczekać na nowe karty NVIDIA. Co prawda nie chcesz NVIDI, no ale mogą okazać się bardzo sensowne... Ew. poczekać na nowe karty od AMD, ale o nich póki co niewiele wiadomo.

Jakiego coolera na przykład? Podkręcania do tej pory raczej unikałem, ale skoro już się ma to "K" i piszesz, że warto...

Sprzęt chcę mieć na Wiedźmina 3, kiedy ten już będzie miał oba dodatki, będzie połatany i rozsądnej cenie za komplet :-)

Teraz idą święta i nie wiem czego się spodziewać? Promocji? Czy zwiększenia cen?

2500k na stocku to wydajność mniej więcej i5 4460, więc nawet w takim wypadku nowa grafika w stylu R9 390 nie będzie ograniczana. Ogólnie to wstrzymałbym się z jakimkolwiek upgradem. Dolar szaleje, wszystko drogie, a choc nie ma gwarancji co będzie np. w kwietniu, to wtedy pewnie ujrzymy nowe karty graficzne, i nowe i tańsze SSDki, etc. Podaj budżet w każdym razie.

jw. kieruję się filozofią "zmieniam sprzęt kiedy to będzie opłacalne - wydam tyle ile muszę" - na chwilę obecną muszę zdaje mi się około ~2000 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten procek nawet bez OC jest dosyć sensowny, choć w grach bardziej obciążających procesor może już nieco nie wyrabiać na wysokich ustawieniach. Z OC spokojnie jeszcze jakiś czas podziała.

Z okazji świąt nie spodziewaj się promocji. Sprzęt komputerowy to segment rynku, w którym marże są dosyć niskie i nie za bardzo jest na czym zbijać ceny. Niestety ze względu na kurs dolara podwyżki są możliwe.

Mimo wszystko sam ograniczyłbym się do zakupu R9 380 lub poczekał na R9 380X (w holenderskich sklepach można składać zamówienia na te karty i mają one dostępność 1-2 tygodnie, więc w tym miesiącu powinny być dostępne). R9 390 przy swojej cenie i dosyć rychłej premierze następnej generacji jest jednak średnio opłacalny.

Ew. poczekać na nowe karty od AMD, ale o nich póki co niewiele wiadomo.

W obydwóch przypadkach wiadomo niewiele. Na pierwszy kwartał 2016 zapowiedziane jest tylko GP100, więc odpowiednik Titana X/980 Ti. Nie wiadomo kiedy wyjdą tańsze konstrukcje. Ja jednak by obstawiał, że karty dla śmiertelników obydwóch producentów wyjdą w podobnym czasie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko sam ograniczyłbym się do zakupu R9 380 lub poczekał na R9 380X (w holenderskich sklepach można składać zamówienia na te karty i mają one dostępność 1-2 tygodnie, więc w tym miesiącu powinny być dostępne). R9 390 przy swojej cenie i dosyć rychłej premierze następnej generacji jest jednak średnio opłacalny.

Między 380 a 390 jest duża różnica w wydajności - przypuszczalnie adekwatna do ceny. Chętnie bym się zdecydował na 380X (choćby ze względu na GCN 1.2 ale pod względem wydajności to prawie to samo co 380 :-|
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ESC.pl w niezłej cenie jest model od XFX - http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=68050 - tyle że ma tylko 2 lata gwarancji. Z drugiej strony wolałbym wydać 1350 zł na R9 390 z 2-letnią gwarancją, niż 1000 zł na R9 380 4GB... Bo jednak wydajnościowo jest mała przepaść.

Alternatywnie na komputroniku mają w dobrej cenie GTX 970 od EVGA - http://www.komputronik.pl/product/244276/Elektronika/Cz%C4%99%C5%9Bci_PC/EVGA_GeForce_GTX_970_4GB_SC_GAMING_ACX_2_0.html - co prawda nie jest to najwybitniejszy z modeli, ale w tej cenie całkiem spoko oferta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...