Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

AlcatrazX

Studia informatyczne i kilka pytań z nimi związanych...

Polecane posty

Witam serdecznie. W tym roku rozpoczynam studiowanie informatyki na uniwerku, z związku z tym mam kilka pytań.

1. Jaki język programowania warto byłoby się nauczyć i rozwijać się z nim, którym można zdziałać wiele, a który bardzo przyda się bądź będzie niezbędny w pracy programisty. Myślałem o C++, C# albo Javie.

2. Jakby opisać tą sytuację..na tegorocznej maturze lekko mi się podwinęła noga na rozszerzonym przedmiocie i niestety przez to nie mogłem się dostać na informatykę na polibudzie (na każdy inny kierunek owszem, ale nie chcę na siłę studiować czegoś, czym się nie interesuję). Na uniwerku po pierwszym semestrze mogę wybrać takowe specjalizacje:

- sieci komputerowe i przetwarzanie danych

- grafika komputerowa i projektowanie gier

- logistyka z systemami informatycznymi

Ostatnia opcja dla mnie odpada, ale specjalizowanie się w sieciach komputerowych też słabo widzę, po prostu chciałbym się zająć głównie programowaniem (ale ta grafika powoduje, że się zastanawiam...). Zresztą widzę, że na uniwersytecie jest znacznie mniej przedmiotów i nie wiem czy to będzie wystarczające do "dalszej drogi", że tak to ujmę. Chociaż rzekomo jest sporo programowania w C# itd., ale więcej informacji nie mogę znaleźć. Programy studiów do porównania można znaleźć tu i tu. Warto by było kontynuować naukę na uniwersytecie czy jednak po pierwszym semestrze przenieść się na polibudę (zaległości bym nadrobił, zresztą będę mieszkał z dwoma kumplami, którzy będą tam uczęszczać, więc problemu z notatkami by nie było :P)?

P.S. Wiem, że to zawile wygląda. Ale jednak nie chciałoby się mieć tych kilku lat zmarnowanych :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określ, co chcesz programować. Aplikacje webowe, mobilne, desktopowe, sterowniki systemowe, embedded? Od tej decyzji zależy jakaś grupa języków, na którą warto spojrzeć.

Jeśli chcesz programować, to te specjalizacje, które wymieniłeś, średnio się nadają. Na każdej na pewno coś będziesz programował, ale to może nie być nastawione na naukę programowania samo w sobie tylko na wykorzystanie posiadanej wiedzy by stworzyć coś pod kątem danego profilu. Programowanie będzie bardziej narzędziem w tym wypadku niż celem nauki, a raczej nie o to Ci chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na programy, to w ogóle wszędzie to wygląda tak sobie.

Uniwersytet:

- Sieci komputerowe i przetwarzanie danych to głównie bazy danych - tworzenie, zarządzanie oraz programowanie. W sumie jeśli chcesz się zajmować bazami danych i okolicami, to wygląda to OK. Samej infrastruktury jest naprawdę niewiele (jeden w porywach do dwóch przedmiotów).

- Programowanie gier może Cię zainteresować tylko jeśli chcesz się tym zajmować. Jeśli nie interesują Cię gry, to sporo przedmiotów będzie stratą czasu.

Na stronie uniwerku widzę jeszcze coś, co zowie się Computer Science. Patrząc na program, to jest tam spora dowolność i jak rozumiem zajęcia odbywają się tam po angielsku, co jest dodatkowym plusem.

Politechnika:

- sporo elektroniki i innych rzeczy, które Ci się nie przydadzą, jeśli nie chcesz się zajmować czymś niskopoziomowym. Tak naprawdę patrząc na godziny, to tego programowania tak naprawdę nie ma więcej niż na uniwerku - jest więcej przedmiotów, ale sumaryczna ilość godzin jest podobna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wies.niak, Sevard

Skłaniam się bardziej do embedded bądź aplikacji desktopowych. Nie wiem czemu, ale zaczynam też ponownie rozpatrywać kwestię baz danych :D I niestety, Computer Science jest płatne (3 tys. zł/rok), no a taki dziany to ja nie jestem, biorąc pod uwagę to, że samo studenckie życie trochę bedzie kosztować :)

Ewentualnie mogę podrzucić program z innego wydziału politechniki, gdzie informatyka jest niby bardziej nastawiona na programowanie (tu). Sam nie wiem zresztą, co o tym wszystkim sądzić. Powoli dochodzę do wniosku, że na równi z czystym programowaniem interesowałyby mnie bazy danych czy też mieszanki elektroniki z programowaniem..

P.S. Tak z innej beczki...jeśli chodzi o te bazy danych, to wg programów studiów obydwu uczelni zakres wygląda podobnie? I czym się trzeba tu "zainteresować", że tak to ujmę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś już jakieś większe kontakty z informatyką? Studia dopiero zaczynasz i nie zdajesz się zbyt obeznany w tej dziedzinie, więc chyba nie ma na razie co się rozwodzić nad specjalizacjami i zaawansowanymi zagadnieniami, bo nie znasz jeszcze podstaw. Skąd masz teraz wiedzieć, czy chcesz się zająć webapkami, programowaniem sieciowym, czy może czymś zupełnie innym? Informatyka jest obecnie tak szeroką dziedziną nauki, że zarówno zagadnień teoretycznych jak i praktycznych jest mnóstwo. Na pograniczu praktyki i teorii też są ciekawe zagadnienia.

Zacznij studia na jak najlepszej uczelni, poznasz wtedy różne zagadnienia i będziesz mógł mniej lub bardziej precyzyjnie określić czym chcesz, a czym nie chcesz się zająć bardziej poważnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie idź na studia. Znajdź pracę i klep po nocach. Gwarantuje, że jeśli jesteś ogarnięty to po 1.5 roku do 2 (intensywnej nauki) znajdziesz pracę jako junior x1 developer. Studia nauczą cię tyle programowania, że po 3.5 roku będziesz nadawał się na testera "klikacza" i od święta napiszesz jakiś skrypt.

1 Gdzie x wpisz dowolnie wybrany język programowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj politan, nie zgadzam się z Twoją opinią na temat studiów. Dobre uczelnie (w Warszawie mamy choćby UW i PW, w Krakowie UJ, ale też zagraniczne) uczą programować, łatwo też w trakcie studiów dostać się na staż i pracę.

Ale już nawet pomijając to, bo zgadzam się, że studia nie są potrzebne do klepania kodu , to warto pamiętać, że studia są potrzebne jeśli chce się robić coś bardziej wyszukanego:

Algorytmika i kryptologia bez porządnego aparatu matematycznego nie ma prawa bytu.

Kompilatory/interpretety - języki formalne (automaty, gramatyki itp)

Bazy danych - w zależności od obszaru, ale algebra i algorytmika jeżeli ktoś się chce zająć tym co siedzi w środku

Oczywiście nie ma nic złego w tym, że ktoś będzie po prostu świetnym programistą C# i pisał w tym różne projekty, ale jednak do niektórych zagadnień trochę wykształcenia trzeba mieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie jestem zbytnio rozgarnięty. Dlatego wybieram się na studia, żeby liznąć nieco wiedzy + samodzielnie się rozwinąć, aby potem móc zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystywać gdzieś indziej (praca itp.). Dlatego tu napisałem, żeby dostać jakieś parę wskazówek (no ale żeby nie było, że się spodziewałem prowadzenia za rączkę biggrin_prosty.gif). A co do szkół, PŁ jest jedną z najlepszych politechnik w kraju, a informatyka na wydziale matematycznym UŁ zbiera pozytywne opinie. Ale mimo wszystko bardzo zastanowił mnie fakt, że od poniedziałku do czwartku mam 2-4 godziny zajęć, a tylko piątek praktycznie zawalony (bo aż 8 ). Podejrzanie mało biggrin_prosty.gif

I chciałem po prostu też się samodzielnie rozwijać poza zajęciami, jeżeli program wygląda OK i będę ten czas wolny na "życie studenckie" i ćwiczenia. Tylko bez hejtu smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z tych trzech kierunków masz wybór to imho najprędzej sieci i przetwarzanie danych. Bazy danych przydają się praktycznie zawsze, w czym byś nie pisał, trochę wiedzy o sieciach też Ci nie zaszkodzi. Nie nastawiaj się na to, że studia zdefiniują Ci kierunek, w jakim będziesz szedł. Uczelnia pozwoli Ci się zapoznać z różnymi językami i poznać nieco teorii, jak również różne podejścia do programowania, ale i tak po tych paru latach najczęściej człowiek wie tylko, w czym mu się pisało nieco lepiej, a w czym nieco gorzej. Pierwsza praca to często pójście tam, gdzie się udało dostać, bo nie każda firma lubi szkolić juniorów (odniesienie mam do rynku szczecińskiego), a dopiero w pracy po jakimś czasie dowiesz się, co tak naprawdę Ci się podoba albo nie.

Mała szansa, żebyś na studiach mógł programować naprawdę złożone aplikacje na Javie z kilkoma frameworkami i narzędziami do zarządzania projektem, a może to właśnie to Ci się spodoba. Mała szansa, że poznasz PHP jako język, w którym można robić baaaardzo złożone systemy, a nie "to ten od CMSów", a może właśnie w tym leży Twoja przyszłość, zadowolenie z pracy i dobry zarobek.

Cokolwiek wybierzesz wykorzystaj studia do tego, by poznać branżę, z którą się chcesz związać, od jak największej ilości stron. Popróbuj tylu nowych rzeczy, ilu się da, nawet jak z początku Cię odrzucą, a na pewno coś z tych studiów wyniesiesz. Nastawiasz się na C#/Java/C++, a może zajęcia z systemów wbudowanych i zabawa prostym Arduino zmieni Twoje podejście całkowicie, a może to będą zajęcia, na których przyswoisz podstawy zarządzania serwerem i spodoba Ci smutny się los admina;) Rly jeśli chodzi o szukanie przyszłości to nie ma co patrzeć pod kątem tego, jakich języków uczą w szkole, bo jak już będziesz dobrze ogarniał jeden to kolejne znacznie prościej ogarnąć. A wykręcenie znajomości języka na poziom dobry to i tak przynajmniej 2 lata pracy nad poważnymi systemami, znacznie odbiegającymi złożonością i używanymi technologiami od tego, co jest w stanie Ci przekazać jakakolwiek uczelnia. Argument o olaniu studiów jest dość średniawy, poza poznaniem paru rzeczy, których inaczej by się nie tknęło, poznaje się również mnóstwo ludzi, z którymi można robić wspólne projekty i od których można się nauczyć wielu rzeczy. Poza tym kto nie zakosztował studenckiego życia temu tylko współczuć ;) Jak masz możliwość to idź.

Pozdro i powodzenia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...