Jump to content
Sign in to follow this  
Lakemist

Asus Xonar DGX

Recommended Posts

Witam, kilka dni temu prosiłem o doradzenie mi wyboru karty dźwiękowej. Zostało mi doradzonych kilka, spośród których wybrałem właśnie Asus Xonar DGX. Po wpięciu karty i włączeniu systemu powstał pierwszy zgrzyt, mianowicie system nie wykrywa karty. I tak miałem przeinstalować system na czysto (wraz z paczką przyszedł dysk SSD), więc to zrobiłem. Po ponownym zainstalowaniu systemu, karta zaczęła być "widzialna" dla systemu. Podłączyłem słuchawki do niej i posłuchałem trochę (fajnie brzmi). Następnie zacząłem instalację pozostałych sterowników. I niestety, po zainstalowaniu sterowników od karty graficznej w słuchawkach nagle pojawiły się piski, szumy i inne bliżej nieokreślone dźwięki (dość ciche ale jednak denerwujące). Po zrestartowaniu komputera dźwięki pozostały, więc chciałem przepiąć słuchawki do integry aby sprawdzić czy to nie jest przypadkiem wina słuchawek. Na integrze była cisza, a gdy chciałem podłączyć znów do Xonara to już karta ponownie była niewykrywalna.

Dodatkowym problemem w związku z tą kartą jest samoczynne włączania komputera po jego uprzednim wyłączeniu ( czy to za pomocą przycisku w menu start, czy przycisku na panelu przednim komputera). Po wypięciu karty komputer wyłącza się normalnie.

I teraz moje pytanie jest takie, czy może to być spowodowane wadą fabryczną karty, czy może po prostu sterowniki MSi nie lubią się ze sterownikami ASUSa? W razie czego przysługuje mi prawo do zwrotu karty. I jeszcze pytanie czy przy innych dźwiękówkach może występować podobny problem?

Specyfikacja:

Buda: Obudowa Zalman Z3 - USB3.0 - CZARNA

MOBO: ASRock B85 PRO4 LGA1150 ATX : HDMI+DVI+VGA+SATA3 IN - (B85 PRO4)

RAM: GoodRam DDR3 PLAY 8192MB PC1866 2 x 4GB BLUE CL9 (GYB1866D364L9A/8GDC)

HDD: Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)

Napęd: LG GH24NSB0 RBBB black bulk SATA (bez softu) GH24NSB0RBBB

PSU: Thermaltake Smart SE Modular 530W (SPS-530MPCBEU)

CPU: Intel Core i5-4590 3.3GHz LGA1150 BOX (BX80646I54590)

GPU: MSI GTX 970 GAMING 4096 MB DDR5 - (GTX 970 GAMING 4G)

Dźwiękówka: Asus Xonar DGX (ASM)

SSD: Crucial MX200 250GB 2.5' SATA III (CT250MX200SSD1)

Z góry dziękuję za pomoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wejdź do ustawień dźwięku w systemie i sprawdź, czy aby na pewno Xonar jest ustawiony jako urządzenie domyślne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W ustawieniach dźwięku Xonar nawet nie figuruje na liście. Oczywiście po instalacji sterowników od karty graficznej. Po prostu tak jakbym go nigdy nie wpiął.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ze sterownikami dźwięku system mógł zainstalować sterowniki do dźwięku przez HDMI i może "zastąpić" nimi sterowniki od Xonara.

Jaki masz system?

Co w ustawieniach dźwięku jest ustawione jako urządzenie domyślne do odtwarzania?

Share this post


Link to post
Share on other sites

System to windows 8.1

Urządzenie domyślne - Głośniki (mimo podłączonych słuchawek, ale działa na słuchawkach) Urządzenie zgodne ze standardem High Definition Audio. Czyli integra. Jak pisałem w spisie nawet nie występuje Xonar.

Pozostaje jeszcze kwestia tego samowłączania, bo nawet jeśli ogarniemy sterowniki to wciąż bez rozwiązania tego problemu nie będzie to komfortowe korzystanie z komputera (zgaduję też, że wyłączanie komputera na siłę poprzez przycisk na zasilaczu lub przytrzymanie przycisku na obudowie, nie jest też obojętne dla systemu).

EDIT: Sterowniki instalowałem z płytki od MSi, odznaczałem też opcje dodatkowych NVDIowych sterowników dźwięku.

Edited by Lakemist

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wraz z kartą dostałem jakąś wybrakowaną płytkę (przycisk Sterowniki muzyczne nie reagował tongue_prosty.gif), więc byłem zmuszony ściągnąć i zainstalować sterowniki na własną rękę. Generalnie próbowałem używania obu sterowników (po uprzedniej czystej instalacji systemu między tymi sterownikami). I rezulatat był taki sam jak napisałem. Po instalacji samych sterowników od grafiki pojawiały się piski szumy i inne kataklizmy.

Karta myślę że i tak będzie do odesłania, chyba że te samowłączanie komputera nie jest wadą fabryczną tylko coś z moją płytą główną czy czymś innym, ale i tak chciałbym rozwiązać kwestię sterowników bo nie ukrywam, że karta nie jest zła, i ponowny jej zakup wchodziłby w grę. Interesuje mnie też to, czy dałoby się właśnie to samowłączanie podpiąć pod gwarancję i wymienić po prostu kartę, czy będzie trzeba skorzystać z prawa do zwrotu i po prostu kupić ją ponownie lub jakąś inną alternatywę.

EDIT: I co do pisków, nasilają się one podczas używania myszki (Szczególnie podczas scrollowania stron...), ale jeśli w sterownikach od Xonara ustawię zamiast Headphones na 2 speakers, znacząco cichną.

Edited by Lakemist

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, co do pisków i szumów to skoro problem pojawia się po instalacji sterowników do karty graficznej, to nie jest to wina karty dźwiękowej, tylko płyty głównej lub karty graficznej, możliwe, że połączenia jednego z drugim. Maxwelle w dziwny sposób pobierają energię ze złącza PCIe, co stanowi pewne wyzwanie dla niektórych płyt głównych (nie wyrabiają z filtrowaniem napięć).

Spróbuj przełożyć kartę do innego portu PCIe i zobacz, czy coś się zmieni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety, po sprawdzeniu w każdym możliwym porcie PCIe, karta pozostawała wciąż "niewykrywalna". Jutro zabiorę ją do znajomego który również ma zieloną kartę graficzną od MSi, podepniemy ją zobaczę co tam będzie słychać (albo i nie), i opiszę tutaj co wyszło z tego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra, wybaczcie że tak długo nie dawałem nic znać, ale mój znajomy wrócił dopiero wczoraj wieczorem. Dzisiaj po testach u niego (ma jakąś płytę główną od asusa, procek intela, zasilacz jakiś noname chyba, i grafikę właśnie od zielonych z MSi, o szczegóły się nie dopytywałem) sytuacja wyglądała tak samo jak u mnie, czyli przy zainstalowanych sterownikach od karty graficznej karta nie była wykrywana.

Co mnie ciekawi to u niego nie wystąpił problem z samowłączającym się komputerem, czyli może to być wina mojej płyty głównej?

W miarę możliwości postaram się sprawdzić kartę na jakimś radeonie, ale nie wiem czy mi się to uda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli problem występuje u niego również dopiero po zainstalowaniu sterowników, to pewnie one coś mieszają.

Słuchawki masz podpięte bezpośrednio do karty, czy do wyjścia z przodu obudowy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słuchawki miałem podpięte bezpośrednio do karty z tyłu obudowy. Teraz również mam podpięte z tyłu tylko do integry (mam wyciągniętą kartę narazie, bo i tak nie działa a jeszcze nie mogę komputera normalnie wyłączyć :/)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra, jest progress. Po instalacji sterowników od Raelteka system zaczął wykrywać Xonara i mogłem spokojnie zainstalować sterowniki od DGX'a. Chciałbym aby to był koniec, lecz dalej pozostaje problem piszczenia i samowłączania komputera.

Co do piszczenia, po ustawieniu w sterownikach (UNi), wyjścia analogowego na 2 głośniki z komputera wydobywa się dźwięk jakby coś przeskakiwało, a piszczenie i szumienie niemalże ustaje (staje się bardzo słabo słyszalne). Po zmianie na słuchawki także jest dźwięk przeskakiwania, i dźwięki natężają się.

Co do samowłączania komputera to nie mam pomysłów confused_prosty.gif

EDIT: Najsilniesze dźwięki są podczas używania przeglądarki lub na pulpicie. W CS:GO jak i w GTA V są niemal niesłyszalne.

Edited by Lakemist

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xonar DGX ma wzmacniacz słuchawkowy. Ten trzask przy przełączaniu rodzaju wyjścia pojawia się dlatego, że tam jest fizyczny przeskok. Co do piszczenia, to rozwiązaniem może być poprawne ustawienie wzmacniacza słuchawkowego właśnie (on może działać w jednym z trzech trybów i impedancję należy dobrać do słuchawek).

Jeśli o samowłączenie się kompa chodzi, to szukaj w BIOSie funkcji wybudzania kompa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra a więc tak.

Sterowniki do Xonara mam Uni C-Media, a w nich nie mogę znaleźć tch trybów wzmacniacza słuchawkowego. Co do pisków występują one nawet wtedy, gdy dźwięk jest kompletnie wyciszony.

W BIOSie wyłączyłem Boot on Lan, i była to jedyna funkcja (w każdym razie ja tylko ją znalazłem) mająca jakiś związek z bootowaniem systemu. Jeśli ktoś byłby w stanie łopatologicznie wyjaśnić gdzie w tym UEFI mogę to znaleźć to byłbym wdzięczny, podobnie jak z tym wzmocnieniem w C-Medii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W panelu C-Media tak, gdzie ustawiasz typ podłączonego urządzenia masz taką ikonkę z młotkiem na końcu listy. Jak ją klikniesz, to powinny tam być bardziej zaawansowane opcje (w tym tryb pracy wzmacniacza słuchawkowego).

Ustawienia wybudzania szukałbym pod czymś, co zowie się ACPI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, w takim razie musisz tego poszukać lub użyć innego panelu, bo szczerze mówiąc panelem C-Media dawno się nie bawiłem. Pewnie gdzieś to przenieśli, ale gdzie, to nie mam pojęcia.

Edited by Sevard

Share this post


Link to post
Share on other sites

A więc tak, dzisiaj w ustawieniach ACPI zrobiłem wszystko na disabled, również w ustawieniach Chipset przełączyłem wszystkie podejrzane (jak dla mnie tongue_prosty.gif) opcje na disabled, aczkolwiek nie dało to efektu. Wczoraj wieczorem jednak wydarzyło się coś ciekawego, mianowicie komputer wyłączył się normalnie. Teraz nie wiem czy to był skutek tego, że był włączony dość długi czas (6-7 godzin), czy tego że system się aktualizował.

Z tym piszczeniem to pomyślę jak rozwiążemy problem tego włączania.

EDIT: Czy jeśli będę wyłączał komputer przez przedłużacz w trakcie tych 5 sekund kiedy jest "wyłączony" to system może się uszkodzić czy jest małe prawdopodobieństwo na to?

Edited by Lakemist

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...