Jump to content
Sign in to follow this  
hahahahahaha

div czy nie div?

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie sposobu "budowania" stron www. Zacząłem się niedawno uczyć html i css i do konstruowania stron używam divów. Teraz wyczytałem, że w html 5 właściwie nie trzeba korzystać tylko z nich, ale czasami można jest zastąpić poleceniami header, nav, article, section, aside i footer. Zastanawiam się, czy jest jakaś różnica miedzy tymi metodami, oraz czy może któraś z nich jest preferowana przez "zawodowców"? Czy lepiej Zrobić diva i nazwać go "nav" czy użyć osobnego polecenia? A może nie ma żadnej różnicy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz to opisane tutaj.

Tak w skrócie z technicznego punktu widzenia różnicy nie ma. Chodzi o organizację i czytelność kodu. W HTML4 masz divy, tylko, że sam div niewiele mówi o zawartości danego fragmentu kodu. Owszem można zrobić diva i dać mu jakąś nazwę, tylko jeden coś nazwie navigation, drugi nav, trzeci menu, a czwarty nie da żadnej nazwy. To sprawia, że trudno jest znaleźć coś w kodzie.

To co zrobiono w HTML5, to wyszczególniono kilka najczęściej spotykanych zastosowań dla divów i je nazwano tak, żeby od razu było wiadomo czego się w nich spodziewać.

Lepiej jest używać elementów z HTML5 tam, gdzie da się to zrobić, ale nie będzie błędem jeśli użyjesz divów. Przede wszystkim uważaj, żeby przypadkowo nie mieszać konwencji i jak już wybierzesz jedną drogę, to się jej trzymaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nowe znaczniki służą jedynie dla polepszenia indeksowania strony internetowej przez roboty wyszukiwarek, takich jak google, bing, itd. Nowe znaczniki nie powstały w celu pozycjonowania elementów na stronie (w sensie ustalania ich pozycji). Do tego celu nadal służą divy.

Na przykład:

1. Tworząc layout dwukolumnowy, obie kolumny powinny znaleźć się w divach, które ustalą pozycję lewej i prawej kolumny.

2. Chcą wyśrodkować całą stronę i ustalić jej stałą szerokość należy wszystkie elementy umieścić w divie (np. z klasą container) i zastosować style dla tego diva.

Tak więc nowe znaczniki służą do grupowania danych elementów w dokumencie html, tak aby robot wyszukiwarki mógł łatwiej ją indeksować. Dzięki temu robot wie gdzie znajdują się linki nawigacyjne, gdzie znajduje się najważniejsza treść, itd. Dzięki temu stronę łatwiej znaleźć w wyszukiwarce.

Edited by codehunter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...