Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Druteron

GTX 960 - kultura pracy oraz obroty wentylatora na procesorze

Polecane posty

Witam,

Całkiem niedawno zwracałem się tutaj na forum z pytaniem o nową kartę graficzną. Wybór padł na Zotac GeForce GTX 960 wersja 2GB. Z zakupu jestem zadowolony, przyrost mocy jest odczuwalny, aczkolwiek jest jeden problem. Mam na myśli pracę wentylatorów na karcie. Przy ok. 2000 RPM słychać głośne "brzęczenie". Dźwięk jest na tyle słyszalny, że po prostu irytuje. Trafiłem na jakąś felerną sztukę? Czy może da się to jakoś rozwiązać?

Poza tym chciałbym zapytać o inną rzecz. Mam chłodzenie SilentiumPC Fortis 2. I ostatnio zwróciłem uwagę na to, że wentylator w specyfikacji technicznej ma zakres obrotów 500-1500 RPM. Natomiast u mnie nie schodzi on poniżej 750 RPM. Bawiłem się w biosie, nawet podawałem manualnie liczbę, ale nic to nie zmieniło. Istnieje jakiś sposób by obniżyć obroty do tych 500?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niedawno zwracałem się tutaj na forum z pytaniem o nową kartę graficzną. Wybór padł na Zotac GeForce GTX 960 wersja 2GB. Z zakupu jestem zadowolony, przyrost mocy jest odczuwalny, aczkolwiek jest jeden problem. Mam na myśli pracę wentylatorów na karcie. Przy ok. 2000 RPM słychać głośne "brzęczenie". Dźwięk jest na tyle słyszalny, że po prostu irytuje. Trafiłem na jakąś felerną sztukę? Czy może da się to jakoś rozwiązać?

Zotac jest głośniejszy od konkurencyjnych GTXów 960. Niestety większość osób tutaj i na innych polskich forach opiera się na polskich recenzjach, które niekoniecznie pokrywają się z anglojęzycznymi recenzjami i rzeczywistością. Pytanie tylko, czy karta rzeczywiście w którymś momencie nagrzewa się na tyle, ze te 2000RPM jest potrzebne? Jeśli tak, to warto sprawdzić, czy nie da się zoptymalizować obiegu powietrza w obudowie (poukładać kable, być może dołożyć jakieś wentylatory itp.).

Warto też sprawdzić, czy wszystko jest stabilne i obudowa nie wpada w dziwne wibracje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdawałem sobie z tego sprawę, że Zotac będzie głośniejszy, jednak tutaj oprócz szumu słychać coś co przypomina brzęczenie. Jeśli ręcznie wyłączę wentylator, to problem znika. Kable mam poukładane, a w obudowie są 3 dodatkowe wentylatory (Zalman Z3). Co do stabilności obudowy, to wygląda, że wszystko jest ok. Poniżej zamieszczam screen z HW Monitora, po graniu w Wiedźmina 3.

905392GTX960.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to był sam szum powietrza, to nie było by problemu, natomiast u mnie dochodzi jeszcze "brzęczenie". Jeśli chodzi o temperaturę, to nie utrzymuje się ona cały czas na tym poziomie. Wentylatory załączają się dopiero po osiągnięciu określonej liczby stopni i pewnie w tym momencie karta jest najcieplejsza.

Jestem niemal pewien, że takie dźwięki wydaje karta, aczkolwiek od czwartku będę miał wolne, więc zbadam ten temat jeszcze raz.

Edit:

Problemem na pewno jest karta. Kiedy wentylatory wchodzą na ok. 2000 RPM zaczyna się brzęczenie, nie zawsze, ale bardzo często. Gdy w tym momencie zmniejszę obroty np. poprze MSI Afterburner, problem ustaje. Można to jakoś naprawić czy pozostaje serwis/wymiana?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że brzęczenie się ujawnia w zależności od RPM, to bardziej upatrywałbym problemu w np. słabym spasowaniu plastikowych elementów karty (coś wpada w wibracje), tudzież uszkodzonym łożysku wentylatora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc, obserwowałem kartę przez kilka dni. Nie wydaje mi się by było to piszczenie cewek. Brzęczenie ujawnia się przy ok 2000 RPM i jest głośniejsze lub cichsze w zależności od obrotów.

Próbowałem ustabilizować obudowę, dokręcić lepiej kartę by mieć pewność, że nie wpada w wibrację, ale nic to nie dało. Kiedy podczas brzęczenia ręcznie zatrzymałem wentylator, problem ustąpił.

Jak ukończę Wiedźmina, to karta prawdopodobnie wyląduje na gwarancji, ponieważ odgłos jest mocno irytujący.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...