Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

generalsherman

Rozwiązany: Proszę o pomoc - mam zamiar kupić procesor i płytę główną.

Polecane posty

Cześć wszystkim. Potrzebuję pomocy w dobraniu procesora i płyty głównej. Budżet jakim dysponuję to 600 zł +/- 100 zł, ale lepiej jak najtaniej, ale bez przesady. Chciałbym taką płytę główną i procesor żeby dało radę uruchomić na tym sprzęcie Wiedźmina 3.( Wiem że karta graficzna to nie cudo, ale przewiduję dalszą rozbudowę komputera, na razie zaczynam od procesora i płyty głównej) komputer po upgrade chciałbym aby pociągnął World of Tanks, Wiedźmin 1 i 2, Company of Heroes czy Fallout 3 w wysokich ustawieniach grafiki.

Moja obecna konfiguracja to:
  • Płyta główna - ASrock N68C-S UCC
  • Procesor - AMD Sempron 3000+ 1607 MHz
  • Karta graficzna - NVIDIA GeForce GT 630 1024 MB
  • Dysk twardy
    • Seagate Barracuda 7200.9 ST380811AS 80 GB
    • Seagate Barracuda 7200.12 ST31000524AS 1000 GB

    [*]Pamięć RAM i zasilacz -

AVEFtPqt.jpg

OYjx7gKt.jpg

Zapomniałem dopisać że używam Windows XP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności kupiłbym zasilacz, bo obecny nawet koło niego nie leżał. Co do reszty - do procesora i płyty głównej należy doliczyć pamięć. Obecna się do niczego nie przyda.

Budżet jakim dysponuję to 600 zł +/- 100 zł, ale lepiej jak najtaniej, ale bez przesady. Chciałbym taką płytę główną i procesor żeby dało radę uruchomić na tym sprzęcie Wiedźmina 3.

Odliczając ok. 150-200 na zasilacz zostaje jakieś +/- 500 zł. Zbudowanie całej platformy w tej kwocie jest właściwie nierealne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalny budżet jakim musiałbyś dysponować, żeby odpalić Wiedźmina w rozdzielczości HD, to:

- minimum 200-250 na procesor (i5-750)

- minimum 200-250 na płytę (coś sensownego na LGA 1156)

- ok. 220 złotych na 8 GB RAM DDR3

- minimum 300-350 złotych za używaną kartę (Radeon HD 7770/7790, GTX 650 Ti)

- ok. 400 złotych na system (Windows 7/8.1/10 64-bit)

- ok. 100 złotych na sensowny cooler (Fera2/Fortis2 - bo przydałoby się przynajmniej nieco procka podkręcić)

Plus ww. 150 złotych na sensowny zasilacz - razem min. 1570 przy dobrych wiatrach na Allegro, zakładając części używane i posiadanie zdatnej obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Z tym odpalaniem Wiedźmina 3 to tylko takie pobożne życzenie było, a nie konieczny do spełnienia warunek. Najbardziej zależy mi na wymianie płyty głównej na jakąś sensowną dobrą do dalszej rozbudowy, na którą można zamontować dobry procesor żebym później znowu nie musiał kupować nowej płyty głównej. Teraz kupił bym jakiś słabszy procek, ale wystarczający do pogrania w Wiedźmina 1 i 2, Fallouta 3 czy Skyrima na wysokich lub chociaż średnich detalach, kiedyś wymienię na lepszy. Interesuję mnie także wymiana zasilacza. RAM, grafikę i system także dokupię później. W najnowszym CDA widziałem konfigurator i zastanawiam się czy ten zestaw się nadaje:

  • Procesor Intel Pentium G3250, LGA1150, 64bit, 3.2GHz, cache 3MB, BOX (BX80646G3250)

  • Płyta główna ASRock H97 Anniversary, H97, DualDDR3-1600, GBLAN, D-SUB, DVI, HDMI, ATX

lub
  • Płyta główna MSI H81M-P33, H81, DualDDR3-1600, SATA3, DVI, mATX (H81M-P33)

te płyty główne nadają się do dalszej rozbudowy czy polecicie coś innego? Do tego dorzucić sensowny zasilacz, nie wiem tylko co z chłodzeniem procesora na razie nie zamierzam podkręcać, więc chyba wystarczyło by fabryczne. I to traktował bym jako platformę do dalszej rozbudowy, bo aż takiego parcia na W3 nie mam (1 i 2 jeszcze nie skończone i to pod nie potrzebuję sprzętu) żeby kupować wszystko razem, a i z funduszami muszę się liczyć więc koszt też jest ważny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to zależy, ile czasu planujesz spędzić na tym dwurdzeniowcu, bo jeżeli stosunkowo niewiele, to chyba można zupełnie pojechać po bandzie i wziąć Celerona G1840, w innym przypadku można się zastanowić nad dopłatą do G3258 i podkręceniem go.

Co do płyty głównej - chipsety H81, B85, H87 i Z87 nie otrzymają już żadnych nowych procesorów, a na H97 i Z97 pojawią się lada chwila Broadwelle. Jeżeli przyszły procesor zamierzasz podkręcać, to wypadałoby się zainteresować Z97 i wziąć minimum Z97-G43. Jak kręcić nie będziesz, to teoretycznie można wziąć dowolną płytę, ale że jeszcze w tym roku mają się pojawić Skylake, to może lepiej kupić używanego Celerona/Pentiuma poprzedniej generacji w zestawie z płytą? Zapłacisz zauważalnie mniej, a przykładowo taki Pentium G2020 pozwoli na płynną rozgrywkę w Skyrimie i W2 (test), więc w reszcie gier pewnie też.

Co do zasilacza, to przykładowo masz VS450, VPF 450, czy Smarta 530.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Podkręcał procesora raczej nie będę. Na tym nowym chciał bym spędzić dłuższy czas, i nie nastawiam się na grę w nowości, mam strasznie dużą "kupkę wstydu" której nie mogę zmniejszyć przez słaby sprzęt, choćby Saints Row 2 strasznie mi klatkuje, że nie da się grać. Czy taki zestaw mogę wziąć? (wiem że mogę pytanie czy się opłaca?)

razem wychodzi 746 zł czyli wyrobił bym się w ustalonej granicy kosztów, te 50 zł to nie taki problem. Tylko pozostaje pytanie czy nadaje się do pogrania w te gry które wymieniłem w pierwszym poście. Za każdą pomoc będę wdzięczny:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zapomniałeś o RAMach (DDR2 nie będą pasować do nowej płyty), wypadałoby kupić przynajmniej jedną kość 4GB.

Prawdę mówiąc H97 Anniversary zbytnio mnie nie przekonuje - nie ma żadnego złącza PCI i ogólnie wygląda tak bez rewelacji. Biorąc pod uwagę, że póki co nic nie słychać o żadnych zablokowanych Broadwellach (a branie odblokowanego i nie podkręcanie to kiepskie rozwiązanie), to jak dla mnie chipset H97 nie ma racji bytu.

Skoro nie zamierzasz podkręcać procesora, to nie ma sensu dopłacać do G3258, bo G3250 zapewni taką samą wydajność. Co do płyty głównej, to co prawda mógłbyś wziąć B85-G43, ale zakładając, że do czasu upgrade'u pokażą się Skylake, to może lepiej wziąć jakąś budżetówkę, pokroju H81M-E34 (z headerem USB 3.0), czy nawet H81M-P33?

Podlinkowałem wyżej spory test i raczej całkiem bezpiecznie można założyć, że G2140 będzie wypadał porównywalnie z G3250. Z wymienionymi grami nie powinno być większych problemów, naturalnie po wymianie karty graficznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droższa ma więcej złącz wszelkiego rodzaju (wyprowadzenie USB 3.0 na przód obudowy, złącza na tylnym panelu, PCI/PCI-E, czy SATA), ale żadna z tych rzeczy nie wpływa na wydajność (słabsza sekcja zasilania mogłaby dać o sobie znać dopiero przy podkręcaniu i5/i7, a obecność PCI-E x16 w wersji 2.0 zamiast 3.0 raczej zbyt wiele wydajności nie zabierze).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc. Teraz muszę wybrać się do sklepu u mnie w mieście i sprawdzić ceny części:) odezwę się jeszcze po wizycie.

Edit: Dzięki @webtom. Kupiłem wszystko, złożyłem i działa, dodatkowo wziąłem taką obudowę wszystko pasuje. WoT śmiga w 61 fps na ustawieniach grafiki z poprzedniej konfiguracji, na maksymalnych ustawieniach mam 20 fps i się nie tnie, nawet You tube przyśpieszył. Jeszcze raz dziękujęsmile_prosty.gif Temat można zamknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...