Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kaczek93

Gry zacinają na dobrym sprzęcie - PC przegrzewa się?

Polecane posty

Witam.

Wczoraj dostałem od rodzinki komputer do zrobienia. Powód: wszystkie gry zaczęły się zacinać.

Oczywiście najpierw postawiłem na fakt, że to zaśmiecony komputer, bo dzieciaki mają do tego talent.

Ja: Format + czysty system Win 7 + wszystkie sterowniki oraz ich aktualizacja.

Odpalam Assassins Creed IV - niegrywalny na low, 10-15 fps?

Brat cioteczny mówił: "Wcześniej cały czas działał dobrze, a teraz nawet podczas chodzenia się tnie".

Komp:

Geforce GT 640

4 GB RAM

Intel i3 2120 - 3,30 Ghz

Na tym sprzęcie gra faktycznie powinna radzić sobie bardzo dobrze.

Zauważyłem jednak, że już podczas uruchamiania komp dosłownie wyje.

Ściągnąłem CPUID HWMonitor, pobiegałem trochę po plaży. Zminimalizowałem, a na grafie 86-90 stopni.

Czy to ostatecznie wina tego, że karta się przegrzewa?

Jakie dodatkowe testy mogę wykonać aby to potwierdzić lub znaleźć inne przyczyny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej niezbyt. Całość ma rok. Powciągałem trochę odkurzaczem.

Może spróbuję wyjąć kartę i osobno ją przedmuchać.

Co jeszcze mogę zrobić aby dać im jednoznaczną odpowiedź "To przegrzewa się karta graficzna".

Jeszcze gwoli ścisłości: nie myliłem się uznając, że to całkiem dobry sprzęt?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jeszcze pytanie jakie chłodzenie ma ta karta, ale zakładając, że aktywne (z wentylatorem), to powinna mieć coś w okolicy 60-70C. Powyżej 80C to już zdecydowanie coś nie tak.

Rozumiem, że temperatury procesora w normie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moim poprzednim kompem był podobny problem, gdzie każda z produkcji klatkowała po pewnym czasie. Okazało się, że komp (a konkretnie karta graficzna) strasznie nagrzewa się i dzieje się tak przy 9x-10x stopniach. Podstawili dwa dodatkowe wentylatory i było ok. Z bardziej "domowych" sposobów, to widziałem pomysły z wykorzystaniem zwykłych domowych zewnętrzynych wentylatorów nakierowanych na otwartą obudowę.

Taka karta jak masz, nie powinna raczej przekraczać 70 stopni max (z możliwymi wyjątkami nowszych produkcji), jeśli ma aktywne chłodzenie (czyt. ma własne wentylatory).

Sprawdź może, czy na jakiś "prostych" grach się zacina po pewnym czasie i jak wtedy wygląda nagrzanie karty (np. Starcraft czy Warcraft 3).

Sprawdź też, czy jakiś kondensator się nie wylał albo nie napęczniał na karcie czy na płycie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor w normie.

Chłodzenie zaraz sprawdzę, bo chyba jest to jakieś niestandardowe, gdyż nie znajduje go razem z kartą po wpisaniu w googlach "Geforce GT 640". Jednak za chwilę wyjmę i zerknę dokładniej.

@behemort

Zacina się od razu, a karta wyje już w menu gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjęcie chłodzenia.

Czy jest ono oryginalne, czy to jakiś no-name?

Nie ma na nim żadnych napisów, logosów itp.

20150510_100132.jpg

No dobra, teraz temperatura jest przy 70 stopniach cały czas, a taki AC IV nadal nie działa płynnie nawet na low.

Sam już nie wiem o co kaman...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając życie ten komputer to jakiś gotowiec ze sklepu, a karta graficzna to zwykły OEM bliżej nieznanego producenta. Niemniej - producent nie ma większego znaczenia; skoro karta nagle zaczęła źle działać to mimo wszystko wypadałoby coś zrobić z tym chłodzeniem (dokładnie przeczyścić, zmienić pastę, itp.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer był składany przez jakiegoś domorosłego specjalistę.

Teraz karta ma 67 stopni, ale gra i tak zacina.

Jest jakiś sposób na sprawdzenie tego, czy cały sprzęt działa w pełni wydajnie i poprawnie?

Może moje pojęcie płynności różni się nieco od nich.

W sumie ze wszystkim na low, to ten AC IV nie działa aż tak źle.

Ale czy tego kompa rzeczywiście nie stać na nic więcej w tej grze?

Geforce GT 640

4 GB RAM

Intel i3 2120 - 3,30 Ghz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...