Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kedzioras

Dyski 5400 obr., a 7200.

Polecane posty

Witam.

Mam w planie kupić nowego laptopa i w wyszukiwarkach w niektórych sklepach internetowych jest wybór dysków twardych nie tylko wg pojemności, ale też ilości obrotów. Mamy te z najmniejszą, 5400, 7200 i niejakie SSD. Czy różnica między takim 5400 a 7200 jest kolosalnie wielka w użytkowaniu? I w czym się przejawia? Bo widzę, że te z liczbą 5400 mają o wiele więcej wyboru pojemności niż pozostałe.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zwykłe dyski magnetyczne, to im więcej obrotów na minutę, tym wydajniejszy powinien być dysk - przekłada się to na czasy dostępu oraz na szybkość zapisu i odczytu z dysku. Jednocześnie dyski 7200RPM są przeważnie głośniejsze oraz bardziej się grzeją. Taka jest przynajmniej teoria, bo w praktyce to różnie bywa. W praktyce jest jeszcze kilka rzeczy, które mogą wpływać na wydajność, dlatego lepiej jest porównywać konkretne modele.

Wszystko się zmienia, gdy weźmiemy poda uwagę dyski SSD - to jest zupełnie inna technologia, która korzysta z pamięci NAND flash, a nie nośnika magnetycznego. Czasy dostępu w przypadku dysków SSD są dużo niższe, a prędkości dużo wyższe niż w przypadku dysków magnetycznych. Jednocześnie dyski SSD są bezgłośne (nie mają części ruchomych). Ich podstawową wadą jest cena oraz mniejsza niż w przypadku HDD żywotność. Dodatkowo dyski SSD między sobą bardzo mocno się różnią (różne technologie, kontrolery itp.).

Jest jeszcze jedna opcja, czyli dyski SSHD. Jest to połączenie dysków magnetycznych z SSD. Wszystkie dane są trzymane na talerzach, ale te, z których użytkownik korzysta najczęściej dodatkowo są umieszczane w pamięci flash dysku. Pozwala to na zmniejszenie czasów dostępu oraz przyspieszenie operacji odczytu.

I tyle jeśli chodzi o teorię, a w praktyce jak już pisałem - lepiej patrzeć na konkretne modele, a nie na suche specyfikacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, widzę, że mój post trafił w próżnię, czyli odwołam się do czegoś, czego nie znoszę - benchmarków.

Zerknij np. na to - ranking średnich szybkości zapisu dla dysków 2.5 cala. Na czwartym miejscu jest Western Digital Red WD10JFCX (5400RPM 1TB) za nim masz sporo dysków 7200RPM. Przypadek? No to spójrzmy na średnią prędkość odczytu - ups, ten sam dysk jest trzeci. Jednak jak zerkniemy na czasy dostępu (zapis, odczyt), to już tak fajnie nie jest (ale nagle pojawiają się w czołówce dyski 5400RPM Seagate).

Dlaczego? Bo RPM to tylko jeden z wielu czynników, który ma wpływ na wydajność dysku. Można porównywać między sobą konketne modele, ale porównanie wielu modeli na podstawie jednej cechy nie ma najmniejszego sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od dawna tak nie jest. Obecnie różnica w prądożerności jest minimalna i dobry dysk 7200RPM potrafi być bardziej energooszczędny niż dysk 5400RPM:

http://www.tomshardware.com/charts/2014-mobile-hdd-charts/-22-Power-Requirement-at-Maximum-Write-Throughput,3005.html

http://www.tomshardware.com/charts/2014-mobile-hdd-charts/-18-Power-Requirement-HD-Video-Playback,3001.html

http://www.tomshardware.com/charts/2014-mobile-hdd-charts/-19-Power-Requirement-at-Idle,3002.html

http://www.tomshardware.com/charts/2014-mobile-hdd-charts/-20-Power-Requirement-at-Database,3003.html

Jeśli już coś z "ekologicznych" rzeczy jest brane pod uwagę, to raczej hałas, choć i to wygląda już zdecydowanie lepiej niż jeszcze parę lat temu.

To, co naprawdę ma znaczenie, to koszty - dyski 7200RPM są jednak dużo droższe niż 5400RPM. Różnice w wydajności w większości zastosowań są zbyt małe, by równoważyło to koszty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest takie proste. Istnieją gry i programy, w których dobry dysk 7200 RPM może dać naprawdę sporo, tylko są też takie, w których może dać niewiele. Tu sam musisz sobie zrobić rachunek co Ci się bardziej opłaca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...