Skocz do zawartości
Xetoo

Założenie strony www

Polecane posty

Cześć.

Chciałbym stworzyć stronę www. Zaznaczam, że nigdy wcześniej nie miałem z tym do czynienia. Najbardziej "wygodnym" rozwiązaniem wydawał mi się serwis home.pl W związku z tym, mam kilka pytań:

1) Czy warto kupić domenę na serwisie home.pl czy może gdzieś indziej?

2) Jeżeli domena to i hosting. Jaki i gdzie polecacie?

3) Czy po stworzeniu domeny dostanę jakiś kreator tworzenia stron www? Na home.pl takowy można wykupić. Czy znajdę gdzieś darmowy?

4) Co myślicie o Joomla? Oglądałem kilka tutoriali i wydawał się całkiem przyjemny jak na darmowy kreator.

5) Jaki byłby mniej więcej koszt (roczny) prowadzenia takiej strony? Obecnie na home.pl są bardzo duże zniżki smile_prosty2.gif

Założenia są takie:

*na stronie będą co jakiś czas dodawane zdjęcia;

*być może jakieś krótkie filmiki;

*chciałbym, aby znajdował się sklep internetowy(wystarczy zwykły formularz zgłoszeniowy);

Z góry dziękuję za zainteresowanie smile_prosty2.gif

Tematy związane w webmasteringiem zakładamy w dziale "Programowanie i webmastering". Temat przeniosłem. - politan

Edytowano przez politan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo subiektywna opinia:

Jako początkującej osobie najłatwiej będzie Ci tworzyć stronę opartą o WordPress. Bedziesz mógł dodawać multimedia i w bardzo prosty sposób stworzyć ten formularz do zamówień. Możesz też założyć stronę na darmowym serwerze wordpressu.

Jeśli chcesz mieć inny host to szukaj hostingu gdzie można jednym kliknięciem zainstalować to środowisko (no chyba, że jesteś w stanie poradzić sobie z instalacją webową i wcześniejszym przerzuceniem plików przez ftp).

Z domeną nie pomogę.

Jako początkujący użytkownik możesz mieć problemy z Joomla.

Zakup domeny i hostingu za pierwszym razem jest bardzo tani. Po zakończeniu okresu pierwszej umowy robi się dużo drożej.

Edytowano przez bonk1990
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Xetoo - od Home.pl i nazwa.pl trzymaj się jak najdalej. Trudno znaleźć jakiekolwiek dobre opinię o tych serwisach.

Na początku bardzo miło i fajnie, ale potem wysokie koszty przedłużenia domeny, problem z przejściem na inny hosting itd. Nie warto się w to pchać.

Sprawdź ofertę OVH. Bardzo fajny i dobrze działający hosting. Dużo lepszy wybór niż nazwa.

Sam także byłem przez jakiś czas administratorem na stronie postawionej w Linuxpl.com, działało bardzo dobrze, ale sam bardziej polecam wymienione wcześniej OVH.

Joomla, sama w sobie nie jest zła.

Ale porównując do WordPressa nie warto się pchać w Joomle.

Ostatnio robiłem jednemu serwisowi migrację z Joomli na WP i użytkownicy tam byli bardzo zadowoleni.

Sama instalacja jest banalnie prosta, podobnie z dalszą obsługą. Wielka ilość wtyczek, szablonów i bardzo duża społeczność pozwala dowolnie dostosować stronę do własnych potrzeb.

Roczny koszt powinien się zamknąć w okolicy 120-130 zł.

Z kreatorów stron dostępnych w serwisach hostingowych nie warto korzystać, zazwyczaj są bardzo ułomne i ograniczone.

Jeśli nie chcesz inwestować, możesz stworzyć stronę np na WordPress.com.

Tylko w tym momencie masz bardzo duże ograniczenia, ale do Twojej działalności nie powinno stwarzać to większych problemów.

Ale w tym momencie musisz sie liczyć z tym że w każdym momencie może zostać strona po prostu wyłączona

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga - WordPress powstał jako platforma blogowa i z tego powodu ma dosyć istotne ograniczenia. Nadaje się do blogów oraz prostych stron i w sumie tyle. Jeśli będziesz chciał w pewnym momencie rozbudować serwis, to możesz być zmuszony do migracji na coś potężniejszego.

Joomla pozwala na dużo więcej, ale jest bardziej skomplikowana i w pewnych miejscach niedorobiona.

Z innych popularnych CMSów napisanych w PHP jest jeszcze Drupal - daje najwięcej możliwości, ale jest też najbardziej skomplikowany.

Przeczytaj sobie np. to porównanie.

Osobiście jednak polecam wybranie CMSa napisanego w Pythonie lub node.js. Od siebie polecem CMS django - prosty i szybki, a jednocześnie potężny.

Jeśli o hostingi chodzi, to jak wyżej. home.pl używa jakiegoś własnego dziwnego serwera HTTP, który potrafi robić dziwne problemy (przede wszystkim ludzie, którzy próbowali robić coś w WordPressie na ich serwerach bardzo narzekali, ale nie tylko oni).

Poza OVH oraz linuxpl.com, od siebie mogę polecić jeszcze Biznes Host.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie. Najpierw spróbuję z Wordpressem, żeby zobaczyć co z czym się je, a potem stopniowo będę sprawdzał inne opcje. Kontakt z filezillą, total comanderem już miałem więc przerzucanie plików przez ftp nie jest mi obce.

*Jak wygląda sprawa hostingu na Wordpressie? (w sensie, ile mogę wrzucić danych na serwer)

Proszę nie zamykać jeszcze tematu! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem pytanie z hostingiem na Wordpresie.

Chodzi o stronę Wordpress.com którą zalinkowałem, czy to ile artykułów zmieścisz na wykupionym hostingu?

Na wordpress.com z tego co widzę to masz 3GB. Artykuły same w sobie prawie nic nie zajmują, to zależy ile zdjęć i w jakiej jakości chcesz tam wrzucać.

Podobnie z filmami, czy lokalnie czy np na Youtube.

Nie wiem ile konkretnie zajmuje instalacja WP na serwerze, jak będę w domu mogę sprawdzić smile_prosty.gif

A na OVH, Linuxcom czy BIznes Host, zależy ile miejsca na serwerze wykupisz smile_prosty.gif

EDIT: Z tego co widzę na wordpress.com na darmowym planie nie możesz wrzucać filmów, więc pozostały by zewnętrzne serwisy takie jak YT.

Tutaj dokładnie co byś mógł robić i co byś miał (KLIK).

Ale żadnego planu tam nie ma sensu kupować, bo taniej i bardziej elastycznie będzie własny hosting i samodzielna instalacja WP, względnie innego CMSa :)

Edytowano przez JamesVoo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o hosting to polecę jeszcze od siebie zenbox.pl. Korzystałem z ich usług przez rok i byłem bardzo zadowolony z poziomu pomocy i oferowanych usług (m.in. przenieśli mi cała stronę z innego hostingu bez żadnych dodatkowych opłat), a ceny wydają mi się sensowe oraz fajnie opisane - odpowiedni dla siebie pakiet usług wybierasz na podstawie ilości UU/msc, a nie potrzebnego miejsca, przy czym w przypadku przekroczenia wybranego limitu można dopłacić stosownie do danego miesiąca bez potrzeby przenoszenia się na droższy pakiet. No i nie jest liczony ruch z Wykopu, co też bywa przydatne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fivtyen - Z tego co widzę to na ZenBoxie minimalny pakiet to jest 150 zł rocznie + koszt domeny.

Wypada to mniej opłacalnie niż np OVH smile_prosty.gif

Szczególnie że ma nieograniczony transfer

Czy tym bardziej mniej opłacalnie niż Linuxcom

Edytowano przez JamesVoo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@James: Żeby być dokładnym, płacę 150 zł (hosting) + 80 zł (domena) rocznie. Czy to dla autora dużo czy mało to już nie moja rzecz, polecam ich, bo są bardzo bezproblemowi i "idiot friendly", na czym mnie osobiście zależało, bo nie miałem ochoty zajmować się niczym od strony technicznej. Przesiadłem się na nich bodajże z az.pl, które doprowadzało mnie czasami do... no, denerwowało mnie mocno, a z OVH nie miałem do czynienia. Znajomi też mi je polecali, więc wierzę, że opłaca się tak samo/bardziej niż zenbox smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia zarówno z OVH(a także znajomi mają) jak i z Linuxcom.

O az.pl także za wiele dobrego nie usłyszałem, więc nie dziwię się że stamtąd uciekałeś :)

Zenbox z tego co widzę jest bardzo fajną usługą, ale przy takim ruchu(jako że ma to być początkująca strona, więc raczej milionów na dzień dobry nie będzie) jest po prostu nieopłacalny :)

Nie mówię że błędem jest tam kupić hosting, ale po co płacić więcej, za coś co można dostać taniej ;)

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze raz do tego Wordpressu (zdecydowałem, że na początek to będzie najkorzystniejsze wyjście), czy muszę kupować tam jakiś hosting? Z tego co wyczytałem, podstawowy i zarazem darmowy pakiet jest chyba wystarczający :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wordpress.com zakładasz tylko konto i od razu możesz bawić się z blogiem. Nie wiem jakie masz plany odnośnie tej strony, ale jeśli nie ma to być prostu blog właśnie, to odradzałbym takie rozwiązanie. Darmowa wersja jest bardzo ograniczona (motywy tylko z jednego źródła, brak pluginów), no i - o ile nic się ostatnio nie zmieniło - sklepu w typowym tego słowa znaczeniu na darmowej wersji nie zrobisz. Mając blogi i na darmowej wersji i na "pełnej" na innym hostingu jestem zdania, że to, co dostaniesz do dyspozycji to ledwie ułamek możliwości całego silnika. Najlepiej załóż sobie tam konto, zobacz jak wygląda darmowa wersja i czy Ci to odpowiada, bo jeśli tak, to szkoda niepotrzebnie wydawać pieniądze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...