Jump to content
Recek

Spadające taktowanie procesora

Recommended Posts

Witam.

Mam praktycznie od nowości problem z moim sprzętem w trakcie ogrywania nowszych produkcji. Otóż w poszczególnych grach zauważyłem, że wyraźnie spada mi wydajność, co objawia się spadkiem FPS'ów z ok. 60-ciu do 20-30. Taki poziom klatek utrzymuje się przez parę sekund po czym wraca do normy, zaś sam cykl powtarza się co ok. minutę w nieskończoność.

Udało mi się dojść do wniosku, że przyczyną spadku FPS jest spadające taktowanie procesora, które to spada z 3,7GHz do 1,7GHz. Sprawdzałem temperatury w HWMonitor, SpeedFan oraz OCCT i wynosiły one w stresie ok. 60-65 stopni. Są to wartości dość wysokie, jednakże nie sądzę, aby były one zatrważające.

Próbowałem zwalczyć to różnymi sposobami. Skanowanie w poszukiwaniu wirusów, wyłączanie niepotrzebnych procesów, defragmentacja dysku, czyszczenie ze śmieci - nic nie pomogło. Nawet wyłączenie parkowania rdzeni procesora nie przyniosło pożądanego efektu.

Wczoraj jeszcze postanowiłem wejść do biosu i wyłączyłem AMD Cool & Quiet oraz CPU Thermal Throttling. Jedyne co się stało to to, że spadek taktowania następował później niż do tej pory.

W związku z tym wszystkim zwracam się do was z pomocą, gdyż ja już nie daję rady i nie wiem co może być przyczyną spadku taktowania CPU. Z góry dziękuję za okazaną pomoc.

Sprzęt:

CPU: AMD A10-7850k

Karta graficzna: MSI Radeon R9 270

Płyta główna: ASRock FM2A88X Pro+

RAM: 8GB

Zasilacz: LEPA MX F1 N600-SB

Chłodzenie CPU: Cooler Master Hyper TX3

Gry, w których do tej pory wystąpił problem:

- The Crew

- Far Cry 3

- DiRT Showdown