Jump to content
RIP

[Debian] konfiguracja WiFi

Recommended Posts

Tak, tak, to kolejny temat związany z tym, że biorę się za linuxa :P

Kurczątko, przeleciałem masę for i tutoriali o tym, jak skonfigurować na debianie WiFi, no ale nie idzie. Mam kartę Realtek 8192SE, która ponoć wymaga wgrania sterowników, więc użyłem komendy

modprobe rtl8192se

Niestety konsola wyrzuca mi komunikat, że takich modułów nie znajduje. System za to przy sprawdzaniu różnymi komendami kartę wifi mi znajduje. Sprawdzenie komendą

ifup wlan0

wyrzuca natomiast, że w ogóle nie wie, co to "wlan0".

iwconfig

rzuca w obu przypadkach "no wireless extensions".

Siedzę już godziny przy tym i nic :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo tych modułów domyślnie w systemie nie ma. Trzeba je doinstalować. Nie wiem, czy Squeeze sobie poradzi z tą kartą, ale być może da radę. Na pewno będziesz potrzebował jądra w wersji przynajmniej 3.2.

Instrukcję co należy zrobić masz np. tutaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm...czyli gdybym w ten sam sposób pobrał, wypalił i zainstalował sobie Debiana 7, który wg zalinkowanej przez Ciebie listy obsługuje moją kartę, to zapewne wszystko byłoby OK?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też nie do końca. W Debianie 7 również trzeba doinstalować te sterowniki. Debian dostarcza tylko otwarte i wolne oprogramowanie. Inne rzeczy trzeba pobrać z osobnych repozytoriów. Dotyczy to między innymi sterowników do kart Realteka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pfff confused_prosty.gif a jest jakiś dobry, nie za trudny Linux nie będący Ubuntu, na którym mógłbym się uczyć tych systemów, a który nie sprawi mi takich problemów i którego będę mógł zainstalować? Bo przy takim Archu np. stawałem już przy instalacji (tam konsolowa), bo w pewnym momencie oczywiście mimo konfiguracji wifi testowe połączenie z google.com nie dochodziło do skutku i nie mogłem lecieć dalej. Debian był chociaż o tyle miły, że zainstalował się z płyty bez neta.

PS. Ten link z Twojego pierwszego posta średnio rozwiązuje sprawę, bo po uzupelnieniu etc/APT/sources.list tak jak tamtam i zadaniu wygrania firmware'u realteka, Debian po prostu próbuje połączyć się ze strona, ktora dopisuje do sources.list, co oczywiście mu się nie udaje, bo nie mam Neta :/

Edited by R1P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zawsze możesz ściągnąć paczkę .deb ze sterownikami, przenieść ją na jakimś nośniku USB i zainstalować ręcznie. Na debianie Squeeze będzie to wymagało dodatkowo backportów z jądrem i pewnie innymi rzeczami. Na Wheeze powinno pójść bezproblemowo.

Innym sposobem jest instalacja sterowników ze źródeł - można je pobrać stąd, ale to może pójść albo bardzo prosto, albo może to być droga przez mękę. Przydatny może być ten temat.

Niestety obawiam się, że może być ciężko znaleźć dystrybucję, która ma paczki z tymi sterownikami dostarczone na płycie instalacyjnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to pewnie nie dam rady na tym laptopie. Zawsze przy którymś kroku gdzieś tam wyskakuje jakaś rzecz w opisie, która jest opisana w stylu "teraz zrób to i to", a ja oczywiście nie mam pojęcia co mam zrobić. Jeszcze popróbuję na podstawie tych linków, a jak nie to ostatnim moim wysiłkiem na tym kompie będzie skuteczne odinstalowanie Linuxa, żeby mnie LILO nie irytowało przy każdym uruchomieniu.

Dzięki wielkie za odpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...