Skocz do zawartości
Sarius

[PS3] Frequently Asked Questions

Polecane posty

Sony PlayStation 3 - FAQ

Cześć!

Napisałem krótkie(?) FAQ dotyczące PS3, na pewno nie jest idealne i być może nie uwzględnia każdego pytania, dlatego będę wdzięczny za jakikolwiek feedback z waszej strony smile_prosty.gif

Chciałbym kupić PS3, jakie modele mam do wyboru?

W chwili obecnej dostępne są konsole z serii CECH-4000 (Super slim) dostępne w kilku wersjach:

1. PS3 GO - 12GB flash, kolor Charcoal Black

2. PS3 250/500GB, kolor Charcoal Black (wersja 250GB, raczej u nas niespotykana)

3. PS3 500GB, inne odmiany kolorystyczne (Azurite Blue, Classic White, Garnet Red), dodatkowy pad w zestawie

Jakie wersje konsoli były dostępne do tej pory?

Sony nie marnowało czasu i od premiery PS3 wypuściło już pięć generacji konsoli, wybrane różnice opisano poniżej:

Pierwsza generacja:

  • CECHAx - HDD 20GB, Sixaxis, Emotion Engine i Graphics Synthetizer, 4x USB 2.0, obsługa SACD, brak czytnika kart pamięci i Wi-Fi, 380W, 90nm GPU i CPU, NTSC, kolor Piano Black

  • CECHBx -HDD 60GB, Sixaxis, EE i GS, 4x USB 2.0, obsługa SACD, czytnik kart pamięci (SD/CF/Memory Stick) i moduł Wi-Fi, 380W, 90nm GPU i CPU, NTSC, kolor Piano Black z chromowanym wykończeniem

Druga generacja:

  • CECHCxx - HDD 60GB, Sixaxis, częściowo programowa emulacja PS2 (zastąpiła EE i GS), 4x USB 2.0, obsługa SACD, czytnik kart pamięci i moduł Wi-Fi, 380W, 90nm CPU i GPU, PAL, kolor Piano Black z chromowanymi wstawkami

  • CECHExx - HDD 80GB, Sixaxis, częściowo programowa emulacja PS2 (zastąpiła EE i GS), 4x USB 2.0, obsługa SACD, czytnik kart pamięci i moduł Wi-Fi, 380W, 90nm CPU i GPU, NTSC, kolor Piano Black z chromowanymi wstawkami

Trzecia generacja:

  • CECHGxx/CECHHxx - HDD 40GB, Sixaxis, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 280W, 90nm GPU i 65nm CPU, PAL i NTSC, kolory: Piano Black, Satin Silver, Gun-Metal Gray, Ceramic White, wszystkie z chromowanym wykończeniem

  • CECHJxx - HDD 40GB, Sixaxis, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 280W, 65nm GPU i CPU, PAL i NTSC, kolory: Piano Black, Satin Silver, Gun-Metal Gray, Ceramic White, wszystkie z chromowanym wykończeniem

  • CECHKxx/CECHLxx/CECHMxx - HDD 80GB, DualShock 3, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 280W, 65nm GPU i CPU, PAL i NTSC, kolory: Piano Black, Satin Silver, Ceramic White

  • CECHPxx/CECHQxx - HDD 160GB, DualShock 3, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 280W, 65nm GPU i CPU, PAL i NTSC, kolory: Piano Black, Cloud Black

Czwarta generacja (Slim):

  • CECH-20xxA/CECH-20xxB - HDD 120/250GB, DualShock 3, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 250W, 65nm GPU i 45nm CPU, PAL i NTSC, kolory: Charcoal Black

  • CECH-21xxA/CECH-21xxB - HDD 120/250GB, DualShock 3, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 230W, 40nm GPU i 45nm CPU, PAL i NTSC, kolory: Charcoal Black

  • CECH-25xxA/CECH-25xxB - HDD 160/320GB, DualShock 3, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 230W, 40nm GPU i 45nm CPU, PAL i NTSC, kolory: Charcoal Black, Classic White, Splash Blue, Scarlet Red

  • CECH-30xxA/CECH-30xxB - HDD 160/320GB, DualShock 3, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 200W, 40nm GPU i 45nm CPU, PAL i NTSC, kolory: Charcoal Black, Classic White, Splash Blue, Scarlet Red

Piąta generacja (Super Slim) - z odsuwaną klapką zamiast napędu szczelinowego:

  • CECH-40xxA/CECH-42xxA/CECH-43xxA - 12GB Flash, DualShock 3, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 190W, 40nm GPU i 45nm CPU, PAL, kolory: Charcoal Black

  • CECH-40xxB/CECH-42xxB/CECH-43xxB - HDD 250GB, DualShock 3, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 190W, 40nm GPU i 45nm CPU, NTSC, kolory: Charcoal Black, Azurite Blue, Black and Gold, Black and White, Black and Blue, White

  • CECH-40xxC/CECH-42xxC/CECH-43xxC - HDD 500GB, DualShock 3, brak wstecznej kompatybilności z PS2, 2x USB2.0, moduł Wi-Fi, brak wsparcia SACD, brak czytnika kart pamięci, 190W, 40nm GPU i 45nm CPU, PAL, kolory: Charcoal Black, Azurite Blue, Classic White, Garnet Red

Skąd mam wiedzieć jaki model konsoli posiadam?

Kod wersji znajdziesz na naklejce z tyłu konsoli, lub na opakowaniu.

Jaka jest różnica pomiędzy wersjami Fat/Slim/SuperSlim?

Wersja Fat jest największa, posiada 4 porty USB a także czytnik kart pamięci w wybranych modelach. Slim jest mniejszy, posiada tylko 2 porty USB i brak czytnika kart pamięci.

SuperSlim jest zdecydowanie najmniejszy w zestawieniu, a napęd szczelinowy zastąpiono odsuwaną klapką na górze obudowy.

Jaka jest specyfikacja techniczna mojej konsoli?

CPU:

Cell Broadband Engine, 1 rdzeń PowerPC 3,2GHz, 7 rdzeni SPE 3,2GHz, 512KB cache L2, 218 Gflops

GPU:

NVIDIA RSX, 550MHz, 256MB GDDR3 650MHz

RAM:

256MB XDR RAM

Audio:

Chinch/HDMI/Digital (Tos-Link)

LPCM 7.1ch, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD, AAC.

Video:

HDMI, Component: 1080p, 1080i, 720p, 480p, 480i, 576p, 576i

Komunikacja:

Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) × 1.

Wi-Fi IEEE 802.11 b/g.

Bluetooth? 2.0 (EDR).

Napęd BluRay (Prędkości odczytu):

BD × 2 (BD-ROM)

DVD × 8 (DVD-ROM)

CD × 24 (CD-ROM).

Czym są Emotion Engine i Graphics Synthetizer?

Emotion Engine to procesor zastosowany w PS2. Zainstalowanie go w PS3 pozwoliło na pełną sprzętową kompatybilność z tytułami z systemu PlayStation 2.

Graphics Synthesizer to układ scalony wspierający generowanie grafiki w grach z PS2, dodatkowo potrafił przejąć część pracy przy nadmiernym obciążeniu GPU

Które modele PS3 pozwalają na uruchomienie gier z PlayStation 2?

Tylko modele z pierwszej i drugiej generacji konsol pozwalają na emulację gier z PS2, są to:

  • CECHAxx/CECHBxx - pełne sprzętowe wsparcie
  • CECHCxx/CECHExx - częściowo programowa emulacja (zmniejszona kompatybilność)

Czy mogę uruchomić swoje gry z PSX na PS3? Jeśli tak, to na jakich modelach?

PS3 jest wstecznie kompatybilne z grami z PSX.

Jak najlepiej podłączyć konsolę do telewizora?

Najlepszą jakość obrazu i rozdzielczość zdecydowanie da połączenie przez HDMI ew. Component. Zdecydowanie nienajlepszym pomysłem jest wykorzystanie kabla Composite.

Chcę podłączyć konsolę do monitora, czy jest taka możliwość?

Tak, można wykorzystać do tego kabel HDMI, lub HDMI -> DVI. Należy jednak zadbać o podłączenie dźwięku do głośników za pomocą kabla TOS-Link, lub złącza analogowego.

Podłączyłem konsolę do monitora za pomocą DVI i nie widzę obrazu, dlaczego?

Istnieje prawdopodobieństwo, że Twój monitor nie obsługuje HDCP, należy sprawdzić to w dokumentacji. Jeśli obsługuje - sprawdź przewód, lub przejściówkę.

Po włączeniu konsoli nie widzę wyświetlanego obrazu, co robić, jak żyć?

Najlepiej przytrzymać włącznik konsoli do czasu usłyszenia piknięcia. PS3 powinno poprosić o ponowną konfigurację wyjścia video.

Po uruchomieniu konsoli słychać piski, a z przodu obudowy miga żółta dioda, co się dzieje?

Nie mam dobrych wieści - jest to (nie)sławny YLOD, oznacza on, że układ RSX odszedł do krainy wiecznego krzemu. Można próbować reklamować konsolę, lub oddać ją do certyfikowanego serwisu do naprawy. Odradzam chałupnicze metody wykorzystujące piekarniki, suszarki, koce i inne artykuły powszechne w naszych domach smile_prosty.gif

Słyszałem coś o RSOD, co to jest?

RSOD, inaczej. Red Screen of Death to czerwony ekran wyświetlany przez konsolę tuż po uruchomieniu, informujący o konieczności kontaktu z serwisem. Prawdopodobnie wynika z uszkoczenia pamięci flash, w której przechowywany jest firmware.

Co to jest ODD?

ODD, czyli inaczej Optical Disc Drive.

W jaki sposób uruchomić tryb Recovery?

Włącz konsolę trzymając przycisk do momentu wyłączenia. Następnie przytrzymaj przycisk do momentu usłyszenia dwóch piknięć, uruchomi to menu Recovery. W celu poruszania się po Recovery Mode, należy podłączyć pada za pomocą kabla.

Czy warto podłączać PS3 do telewizora CRT?

Raczej nie, jakość grafiki będzie zdecydowanie obniżona, a w niektórych przypadkach czcionki zupełnie nieczytelne.

Czy mogę grać w gry w 3D?

Tak, niektóre tytuły pozwalają na wyświetlanie w 3D na kompatybilnym telewizorze.

Czy mogę wyłączyć tryb 3D?

Tak.

Słyszałem że PS3 posiada HDCP, co to? Jak to wyłączyć?

HDCP, inaczej High-bandwidth Digital Content Protection to technologia która zabezpiecza strumień przesyłany z konsoli do odbiornika, uniemożliwiając jego przechwycenie i np. zapisanie kopii. Nie ma możliwości jego wyłączenia.

Obraz wyświetlany na ekranie jest zbyt ciemny, co robić?

W ustawieniach konsoli ustaw zakres kolorów na "Ograniczony" zamiast "Pełny RGB".

Jeśli Twój telewizor wspiera pełny zakres barw, wykonaj jego kalibrację.

Czym różni się kontroler Sixaxis od Dualshocka 3?

Z powodu kwestii prawnych związanych z patentami, w kontrolerze Sixaxis nie było funkcji wibracji, Dualshock 3 posiada tę funkcję. Poza tym, kontrolery są takie same.

W jaki sposób mogę sparować mojego pada z konsolą?

Należy podłączyć pada za pomocą kabla mini-USB a następnie wcisnąć przycisk z logo PS3 - po tej operacji pad będzie porozumiewał się z konsolą za pośrednictwem bluetooth

Jak często trzeba ładować pada?

Wbudowany akumulator pozwala na +/- 12-15h grania

Zrobiłem sobie chwilę przerwy i mój pad przestał działać, dlaczego?

Domyślnie konsola posiada skonfigurowane oszczędzanie energii - po 15 minutach bezczynności pad zostaje wyłączony. Aby go włączyć należy wcisnąć przycisk PS.

Czy PS3 wspiera kierownice do gier?

Tak, w wybranych tytułach. Warto przed zakupem sprawdzić, czy model kierownicy jest kompatybilny z PS3.

Czy mogę podłączyć inne peryferia do konsoli?

Tak, PS3 pozwala na podłączenie klawiatur usb/bluetooth, myszy, słuchawek bluetooth oraz kamerki PlayStation Eye wraz z PS Move

Jak mogę naładować baterię w moim padzie?

Ładowanie odbywa się za pomocą kabla mini-USB i pozwala na bezproblemową grę "na kablu", lub za pomocą dedykowanej stacji dokującej.

Ile kontrolerów na raz mogę podłączyć do konsoli?

PS3 pozwala na podłączenie do 7 kontrolerów do systemu.

Czy mogę podłączyć do konsoli pady od PS2, lub pady innych producentów?

Oczywiście, aczkolwiek w przypadku padów od PS2 niezbędna będzie przejściówka.

Czy mogę zmienić dysk w mojej konsoli?

Tak, wszystkie modele pozwalają na dostęp do dysku twardego i jego wymianę. W przypadku modeli CECH-4xxx w wersji 12GB, niezbędne jest dokupienie koszyka mocującego HDD.

Jakie dyski obsługuje PS3?

2.5" SATA o grubości do 9.5mm.

Czy warto zainwestować w dysk SSD do PS3?

Raczej nie jest to dobra inwestycja - sam przyrost prędkości nie jest zbyt duży, a w połączeniu z wysoką ceną i małymi pojemnościami, nie jest to zbyt opłacalne.

Posiadam PS3 w wersji 12GB, czy po instalacji nowego dysku moje dane przepadną?

Nie, konsola podczas startu zapyta czy przenieść dane na HDD

Czy mogę korzystać jednocześnie z wbudowanej 12GB pamięci flash i dysku twardego?

Nie, konsola będzie korzystać tylko z HDD.

Czy PS3 obsługuje dyski zewnętrzne? Jakie dane mogę na nich przechowywać?

Tak, możesz podłączyć dyski twarde, pendrive, telefony, aparaty, czytniki kart pamięci itp. zawierające treści multimedialne (wideo, muzyka, zdjęcia), a także kopie zapisanych stanów gry, lub backup dysku konsoli

Jakie formaty audio obsługuje konsola?

MP3, ATRAC, WAVE, WMA

Jakie formaty wideo obsługuje konsola?

Płyty DVD-video. BD-Video oraz kontenery MP4, AVI, WMA

Jakie formaty obrazów obsługuje PS3?

*.jpg, *.bmp, *.gif, *.tiff, *.mpo, *.mpf, *.png

Czy mogę strumieniować multimedia z komputera na PS3?

Tak. Można do tego użyć VLC media player, lub skorzystać z aplikacji PS3 Media Server, stworzonej przez społeczność.

Chciałbym zabezpieczyć swoje zapisy z gier, jak to zrobić?

Niektóre gry pozwalają na kopiowanie zapisów na pendrive. Wszystkie inne - zapis w chmurze, jest jednak jeden warunek - musisz posiadać aktywną subskrybcję PS+

Czy mogę instalować gry na dysku zewnętrznym?

Nie, konsola nie daje takiej możliwości.

Czy mogę zainstalować grę z płyty na HDD?

Część gier instaluje główne pliki na HDD, niektóre (np Gran Turismo 5/6) pozwalają na wybranie opcji doinstalowania dodatkowych plików w celu przyspieszenia odczytu. Gry zakupione w wersji cyfrowej, w całości instalowane są na dysku.

Jakie formaty nośników zewnętrznych potrafi odczytać konsola?

PS3 wspiera nośniki sformatowane w systemach plików FAT16 i FAT32

Czy mogę trzymać swoje gry na kilku dyskach i używać ich zamiennie?

Niestety, konsola nie pozwala na korzystanie z kilku dysków. W momencie wykrycia wymiany dysku, zostaniesz poproszony o jego sformatowanie.

Jak mogę usunąć z dysku zainstalowaną grę?

Należy wybrać grę z menu, wybrać trójkąt a następnie opcję "Usuń"

Czy da się sformatować dysk?

Jak najbardziej! Wystarczy wejść do menu Ustawienia -> Ustawienia systemu -> Narzędzie formatowania i uruchomić proces.

Kupiłem nowe PS3 i chciałbym przenieść dane z mojej starej konsoli, czy istnieje taka możliwość?

Tak, PS3 posiada funkcję transferu danych pomiędzy dwiema konsolami wybierając w menu: Ustawienia > [ustawienia systemowe] > [Narzędzie przesyłania danych]

We wsi gadali, że mogę zainstalować na PS3 Linuksa, to prawda?

Pierwsze wersje konsol pozwalały na instalację dodatkowego systemu operacyjnego (Linuksa), niestety w kolejnych modelach opcja ta została porzucona, a w firmware 3.21 również starsze modele straciły możliwość instalacji.

Czym jest firmware?

Firmware to tzw. oprogramowanie układowe. Znajduje się ono w pamięci flash PS3 i zawiera system operacyjny sterujący działaniem całej konsoli.

W jaki sposób mogę zaktualizować firmware konsoli?

Istnieją dwie możliwości:

  1. Należy w opcjach konsoli wybrać aktualizację systemu - konsola zacznie pobierać oprogramowanie, a następnie je zaktualizuje do najnowszej dostępnej wersji
  2. Można pobrać oprogramowanie ze strony internetowej (http://pl.playstatio...ystem-software/), wgrać je na nośnik wymienny, a następnie w konsoli uruchomić proces aktualizacji z nośnika.

Moja konsola działa dobrze, po co mam aktualizować firmware?

Może ono dodawać nowe funkcje i pozwala na uruchomienie nowych tytułów. Dodatkowo powoduje "poprawę stabilności" smile_prosty.gif

Co to jest XMB?

XMB, inaczej Xross Media Bar, to główne menu konsoli. Pozwala na uruchamianie gier i aplikacji, zmianę ustawień PS3 itp.

Do czego mogę wykorzystać konsolę poza graniem?

Istnieje możliwość odtwarzania muzyki, filmów blu-ray, streamingu audio i video z komputera podłączonego do sieci, przeglądania internetu poprzez zainstalowaną przeglądarkę, a także oglądanie filmów na YouTube oraz serwisie IPLA w dedykowanych aplikacjach.

Widziałem na allegro sporo używanych PS3 w niezłych cenach, warto kupić?

Kupno wersji Fat, jest zdecydowanie kiepskim pomysłem - te modele są stare, do tego słyną z dosyć dużej awaryjności. Jeśli chodzi o wersję Slim, zdecydowanie łatwiej upolować rodzynka, który czasami będzie (głównie ze względu na jakość wykonania) mocną konkurencją nawet dla nowej Super Slim.

Czy do gry na PS3 niezbędne jest połączenie z internetem?

Nie, aczkolwiek niektóre tytuły do uruchomienia mogą wymagać aktualizacji oprogramowania konsoli.

Jak mogę podłączyć swoje PS3 do internetu?

Za pomocą kabla Ethernet, lub modułu Wi-Fi. Konfigurację można przeprowadzić wchodząc w Ustawienia -> Sieć

Co to jest PSN?

PSN, to inaczej PlayStation Network i jest usługą pozwalającą na kupowanie i pobieranie gier na systemy PlayStation, granie w sieci, szukanie i dodawanie znajomych, porównywanie trofeów itp.

Czy do korzystania z PSN niezbędna jest karta kredytowa?

Nie, możliwy jest zakup kart zdrapek doładowujących konto, a także przedłużających abonament PS+

Czym jest PS+ (Playstation Plus)?

PlayStation Plus to usługa abonamentowa, pozwalająca na pobranie w ramach abonamentu 2 gier na PS3 miesięcznie. Dodatkowo otrzymujemy możliwość pobrania 2 gier na PSV i PS4, rabaty w PSN Store, możliwość godzinnego testowania wybranych pełnych wersji, wysyłanie zapisów gier do chmury oraz inne gratisowe materiały (Motywy, avatary itp.)

Czy mogę korzystać z PS+ na więcej niż jednej konsoli?

Tak, można korzystać na dwóch konsolach. Gry działają również na innych kontach zalogowanych na danej konsoli.

Nie mogę się połączyć do PSN, dlaczego?

Sprawdź czy działa połączenie z internetem, warto też spojrzeć na fanpage PS3 na Facebooku, lub europejskim blogu PSN (http://blog.eu.playstation.com) w celu weryfikacji, czy nie trwa aktualnie konserwacja.

Czy jeśli przestanę opłacać PS+ stracę dostęp do gier?

Po wygaśnięciu abonamentu pobrane tytuły zostaną zablokowane do czasu odnowienia subskrybcji. Zakupione wcześniej gry obecne na liście pobierania w PS Store są dostępne do pobrania w każdej chwili i można bez problemu do nich wracać, o ile ma się aktywne konto

Czy jeśli kupię grę, a potem ją skasuję, muszę ją znowu kupić w celu ponownej instalacji?

Nie, kupiona raz gra zostaje przypisana do konta PSN, można ją pobrać w PS Store z menu Elementy do pobrania

Na czym polega gra zdalna z PS Vita? Czy każda gra ją obsługuje?

Gra zdalna pozwala na streaming gry z PS3 na PSV, dzięki czemu możemy grać na PSV w tytuły z dużej konsoli, lub wykorzystywać ją jako dodatkowy kontroler. Tylko wybrane tytuły pozwalają na grę zdalną.

Czym są trofea?

Trofea to nagrody przyznawane za osiągnięcia zdobyte w grach na PS3

Jak mogę sprawdzić swoje trofea?

W XMB należy wybrać Gra -> Kolekcja trofeów

Moje trofea nie wyświetlają się poprawnie, co robić?

Możesz spróbować je zsynchronizować z serwerem - wcisnąć trójkąt, a następnie wybrać opcję synchronizacji online

Czym jest platyna?

To taki metal smile_prosty.gif W przypadku PS3, platyna to trofeum otrzymywane za zdobycie wszystkich innych osiągnięć dla danej gry.

Czy mogę zdobyć platynę, nie posiadając dodatków do gry?

Tak, wystarczy zdobyć wszystkie osiągnięcia dla podstawowej wersji gry.

Czy mogę wymieniać się z kolegami grami na PS3?

Tak, bez problemu.

Czy opłaca się kupować używane gry?

Tak, bardzo często można trafić na niezłe okazje.

---

Jeśli macie uwagi lub sugestie, piszcie. Chętnie je przeczytam. smile_prosty.gif

Edit: Wielkie dzięki dla użytkownika TheLegendNeverDies, za sugestie - wprowadziłem zmiany w tekście.

Edytowano przez Sarius
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem i jako, że z konsolami ps3 jestem od samej premiery i śledzę ten temat od strony hardware i software (OFW, CFW i ODE) mam kilka uwag:

Które modele PS3 pozwalają na uruchomienie gier z PlayStation 2?

Tylko modele z pierwszej i drugiej generacji konsol pozwalają na emulację gier z PS2, są to:

CECHAxx/CECHBxx - pełne sprzętowe wsparcie

CECHCxx/CECHExx - częściowo programowa emulacja (zmniejszona kompatybilność)

Owszem te konsole mają pełnoprawną hardwarową kompatybilność wsteczną ale sony sukcesywnie zwiększa bibliotekę gier z ps2 do kupienia w psn, także można grać w coraz to więcej gier na wszystkich wersjach ps3. Ponadto konsole z wgranym CFW (custom firmware) moga odpalać 95% gier z ps2 (z tymi 5% są problemy typu: ramdon freezy, spadające fps lub black screeny)

Jakie dyski obsługuje PS3?

Każdy 2.5" z interfejsem SATA.

Każdy pod warunkiem, że jego wysokość nie przekracza 9.5mm wyższe poprostu nie wejdą.

Widziałem na allegro sporo używanych PS3 w niezłych cenach, warto kupić?

Zdecydowanie odradzam kupno używanej konsoli - bardzo prawdopodobne, że nie nacieszysz się zbyt długo jej działaniem z powodu stosunkowo wysokiej awaryjności

Z tym do końca się nie zgodzę. Jeśli chodzi o faty to jest loteria, te konsole pochodzą z początku produkcji i nie wszystkie były dobrze traktowane a i proces technologiczny się zmieniał z upływem czasu aczkolwiek można dobrze trafić (np. moja konsola kupiona w listopadzie 2008r działa do dziś) Zdecydowanie warto rozglądać się za slimami, używany slim w większosci przypadków będzie lepszy od nowego superslima.

Edytowano przez TheLegendNeverDies
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi, wprowadziłem już zmiany. Jeśli chodzi o kompatybilność z PS2 - oczywiście masz rację, CFW pozwala na wiele, wiele dodatkowych rzeczy - w tym uruchamianie gier z PS2. Ja jednak wziąłem pod uwagę wątpliwą legalność CFW i postanowiłem pominąć ten temat w tekście.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak wziąłem pod uwagę wątpliwą legalność CFW i postanowiłem pominąć ten temat w tekście.

I bardzo dobrze. Na tym forum kwestie "alternatywnego" softu lepiej pomijać. To grząski temat i łatwo o osta.

PS

Dzięki za napisanie tego FAQ. Już się bałem, że nikomu nie będzie się chciało...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle poprawiłeś bo napisałeś "o grubości 9.5mm a powinno być do grubości(lub wysokości jak kto woli) 9.5mm.CFW samo w sobie nie jest nielegalne. Dopiero zainstalowanie backup managera pozwala na odpalanie kopii smile_prosty.gif Tak nawiasem mówiąc chyba tylko dzięki CFW moja konsola jeszcze żyje tongue_prosty.gif Dzięki możliwości sterowania wentylatorem zmieniłem predkość na 40% i temperatury z 76*C spadly do 61*C. No ale jak pomijamy to pomijamy kwestie CFW. A do dzis nie jestem w stanie zrozumieć czemu sony domyślnie zaprogramowało syscon aby wentylator ledwo co chodził i był cichy zamiast skutecznie schładzać cpu i gpu.

Edytowano przez TheLegendNeverDies
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za napisanie tego FAQ. Już się bałem, że nikomu nie będzie się chciało...

Spoko, przy odrobinie szczęścia napiszę jeszcze coś o PSV i PS4, ale to jak się ogarnę z czasem :) Mam gdzieś opisane jeszcze kody błędów PS3, ale musiałbym poszukać :)

Źle poprawiłeś bo napisałeś "o grubości 9.5mm a powinno być do grubości(lub wysokości jak kto woli) 9.5mm.

Napisałem "o grubości DO 9.5mm" :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz miałem jakieś zwidy biggrin_prosty.gif

To ja od siebie jeszcze dodam kilka często zadawanych pytań:

Konsola łapie random freezy w grach pomaga tylko hard reset po którym ps3 wyświetla komunikat, że system plików został uszkodzony i należy umieścic pendrive z przygotowaną aktualną wersją firmware.

W pierwszej kolejności możemy spróbować odbudować bazę danych poprzez recovery menu. Jeśli to nic nie da i problem będzie występowął nadal należy sprawdzić dysk konsoli pod kątem bad sectorów i parametru S.M.A.R.T. W tym celu należy wyjąć dysk z konsoli, podpiąć do naszego pc (nie zgadzać się na formatowanie nowo wykrytego dysku) i następnie przeskanować programem HDtune oraz rzucic okiem na parametr S.M.A.R.T. w CrystalDiskInfo. W 90% przypadków to właśnie dysk będzie winowajcą.

Mój napęd nie czyta Uncharted 3/God of war 3/God of war Wstapienie a inne gry z ps3 czyta bez problemu Czy kupiłem wadliwą grę?

Nie, dysk z grą jest ok to twój laser nie jest już w stanie odczytywać gier zapisanych na dwu-watstwowych bluray.

Widziałem na allegro kompletne napędy czy mogę kupić taki sam model napędu i włożyć go do mojej konsoli?

Będąc na OFW (oficjalny soft Sony) nie jest to możliwe ponieważ klucz napędu będzie się różnił od klucza płyty głównej twojej konsoli. Możesz jedynie przełożyć samą głowicę lasera.

Na allegro są tanio do kupienia pady wyglądające identycznie jak oryginalne ale drastycznie różniące się ceną

Są to dobrze wykonane podróbki w zasadzie z wyglądu nie do odróżnienia od oryginałów. Tylko niektóre podróbki miały inną tylną naklejkę po której można było je rozpoznać lecz obecnie część z tych podrób ma naklejkę sklonowaną 1:1 więc jedyną metodą na weryfikacje jest rozebranie takiego pada, sprawdzenie ile trzyma bateria (na ogół jakieś 30% krócej od oryginału) lub sprawdzenie wibracji (wibruje głośniej od oryginału)

Po włączeniu konsoli widać tylko czarny ekran z napisem no signal, konsola normalnie pracuje (chodzi wentylator, swiecą się lampki) nie mogę nawet wejść w recovery menu, nie pomaga też reset ustawien video

Bardzo duże prawdopodobieństwo soft bricka. Jeżeli wyjmiemy dysk z konsoli a ta odpali się normalnie to znaczy, że jest to soft brick i po formacie dysku wróci wszystko do normy.

Ok a czy w takim razie gdy mam softbricka mogę przed formatem zrobić sobię backup danych aby nie stracić wszystkich save oraz nie ściągać od nowa wszystkich gier kupionych w PSstore?

Nie, nie możesz tego zrobić. Wszystkie dane na dysku ps3 są szyftowane i bez zczytanego eid root key są to bezużyteczne gigabajty danych których nie będziemy w stanie odczytać na naszym PC.

Edytowano przez TheLegendNeverDies
  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie zwróciłem na to uwagę. Nie widzę żadnego info na temat podłączenia kompa (na ogół pytają o lapka) pod PS3. Sam nie bardzo pamiętam, jak to było, ale w lapku trzeba mieć wejście HDMI (a nie wyjście). Albo na odwrót. Jeśli wiesz coś więcej na ten temat, zamieść to w FAQ, ok?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś kojarzę. Niedawno odświeżyłem sobie pamięć w tym kontekście i jest, jak piszesz. Podobno są lapki z wejściem HDMI, ale są mało popularne. Większość ma tylko wyjścia. Niby można za pomocą urządzenia do nagrywania lecpleja jakoś się podłączyć, ale też w praktyce tego nie widziałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak się da to jakość z pewnością będzie odbiegać od naszych oczekiwań :D Osobiście nie spotkałem się jeszcze z laptopem posiadającym wejście hdmi. Zresztą ja to trakruje jako ciekawostka ponieważ przy obecnych cenach monitorów z hdmi nie ma to najmniejszego sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak smile_prosty.gif To ja dodam kilka pytań i odpowiedzi z zakresu hadrware

Włożyłem płytę do napędu a ta się zablokowała i nie chce już wyjść. Czy mechanizm napędu został uszkodzony?

To dość rzadki przypadek głównie pojawiający sie w konsolach, które były już wcześniej rozkręcane a co za tym idzie szczelina napędu została źle spasowana z obudową. Możemy być praktycznie pewni, że wszystko jest sprawne niestety będzie nas czekać rozbiórka konsoli w celu rozkręcenia napędu, wyjęcia płyty manualnie i co najważniejsze "zresetowania" mechanizmu.

Moja konsola robi się coraz głośniejsza co mogę z tym zrobic?

Pierwsze co najeży zrobić to upewnić się czy konsola ma odpowiednio dużo miejsca aby "oddychać" unikajmy ciasnych zakamarków i szafek (to pewny sposób aby zagrzać konsolę). Jeśli to nie pomorze to czeka nas odkurzanie konsoli od wewnątrz i przy okazji wymiana past w CPU I GPU (sony fabrycznie stosowało złej jakości pastę silikonową) osoby obeznane w temacie i co najważniejsze posiadające jakieś doświadczenie mogą spróbować wymienić pastę pod IHS (uwaga istnieje ryzyko uszkodzenia połączeń BGA) po wymianie past pod IHS można już odczuć naprawdę sporą różnicę.

Czy mogę przeprowadzić update na konsoli z uszkodzonym napędem lub jego brakiem (mam gry kupione w PSstore i nie potrzebuję napędu)

Niestety przed każdym nowym updatem system wylicza milion sum kontrolnych i przy okazji sprawdza też sprawnośc naszego napędu. Chociaż słyszałem, że niektórym proces aktualizacji przebiegł pomyślnie mimo niesprawnego napędu.

Chciałbym cofnąć aktualizację softu czy jeśli sformatuje dysk to będe mógł wgrać starszą wersje?

Nie, to nie działa w ten sposób. Najważniejsze dane siedzą w pamięci flash (pierwsze modele fatów NAND 256 tutaj siedziały całe dane, oraz późniejsze faty i wszystkie obecne slimy i super slimy NOR 16) 16 mb pamięci flash to za mało aby pomieścic cały plik update więc resztę konsola zapisuje na dysku a gdy to usuniemy to podczas startu ps3 wyświetli nam komunikat z prośbą o umieszczenie pendrive z aktualną wersją firmware w celu doinstalowania brakujących plików.

Edytowano przez TheLegendNeverDies
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...