Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ationx

Monitor za 500-800 złotych

Polecane posty

Witam

Mój obecny monitor Asus VW225D powoli, a nawet w dość szybkim tempie, stwierdza, że już dość w życiu się napracował. Matryca zaczyna migać, przygasać, rozjeżdżają się ikony, pojawiają się na środku ekranu i po bokach rzędy białych kropek. Sprawdzone na dwóch komputerach. W związku z tym czas rozejrzeć się za nowym monitorem, choć zostanie on zakupiony zapewne dopiero, jak obecny powie definitywnie "dość".

Monitor będzie wykorzystywany w dużym stopniu do pracy. Nie jest to grafika, można powiedzieć, że praca biurowa. Będzie pracował jakieś 8-10 godzin dziennie (w weekendy trochę mniej) i musi być na taką pracę przygotowany, no i oczywiście co się z tym wiąże musi jak najmniej męczyć wzrok. Przede wszystkim zależy mi na jak najlepszej jakości obrazu. Nie lubię strzelanek dlatego czas reakcji nie ma tutaj pierwszoplanowego znaczenia, jeśli gram to w głównie w gry z rodzaju RPG i czasem sportowe. Ważne są też dobre kolory i szerokie kąty widzenia abym przy oglądaniu filmów nie musiał siedzieć na wprost monitora żeby widzieć co na nim jest.

Jeśli chodzi o rozmiar to raczej 23-24", nic mniejszego nie wchodzi w grę. Myślałem o 27", jednak to chyba za dużo biorąc pod uwagę, że dużo spędzam przy komputerze i siedzę dość blisko monitora.

Jeśli chodzi o budżet to napisałem go tak orientacyjnie. Wiem, że nowe monitory w rozmiarze minimum 23" oparte na jako takiej matrycy kosztują od 500 złotych wzwyż. Górna granica jest dość płytka, jednak nie mam jakichś mega wymagań typu monitor dla grafika z jak największą zgodnością z paletą kolorów Adobe, dlatego wydaje mi się, że do tych góra 800 złotych uda się kupić coś dobrego co nada się do moich potrzeb.

Nie mam jakichś uprzedzeń co do producenta. No może poza Asusem, z którego na 6 posiadanych produktów tej firmy nie miałem problemu raptem z dwoma do czasu kiedy je posiadałem. Ważna jest też dla mnie jakość wykonania no i stabilność podstawy, żeby monitor nie kiwał się jak małpa na gumie od piernięcia muchy ;)

Wstępnie rozważałem kilka modeli:

http://www.morele.net/monitor-led-aoc-i2369vm-579267/

http://www.morele.net/monitor-led-dell-p2414h-23-8-ips-1920x1080-vga-dvi-d-hdcp-dp-4xusb-3yppg-606671/

http://www.morele.net/monitor-led-iiyama-x2483hsu-b1-30-dni-bezplatnej-gwarancji-na-badpixele-593921/

Oczywiście chętnie zapoznam się z innymi propozycjami jak i z opiniami na temat tego co rozważałem. Mile widziane propozycję za 600-700 złotych, choć jeśli nie będzie nic ciekawego to jestem w stanie dołożyć. W końcu monitor kupuje się na lata, a skoro dużo będę przy nim pracował to chce kupić coś porządnego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś powiedzieć coś więcej o tych monitorach? Jakość wykonania, stabilność podstawki itp?

Jeśli zaś chodzi o matrycę to czy duża różnica w jakości kolorów będzie pomiędzy nimi?

Nie znajdzie się coś tańszego o porównywalnej jakości co ten Dell lub Iiyama? Te monitory wybrałem bo widziałem parę razy, że je tutaj polecano, ale może wziąć pod uwagę jeszcze coś innego?

EDIT

Ewentualnie co byście powiedzieli na temat tego modelu?

http://www.morele.net/monitor-led-iiyama-x2380hs-b1-23-ips-fhd-5ms-10mln-1acr-hdcp-hdmi-dvi-x-res-30-dni-bezplatnej-gwarancji-na-badpixele-616731/

Dużo odstaje od tych wymienianych wyżej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża nie, w Dellu są trochę lepsze kolory poza czernią, ale nie są to ogromne różnice. Jeżeli chodzi o stabilność, to oba monitory stoją dość stabilnie i są przyzwoicie wykonane. W Dellu masz za to większe możliwości regulacji.

Co do tej iiyamy - wygląda ok, choć nie miałem z nią do czynienia. Z tańszych jest jeszcze AOC - http://www.morele.ne...i2369vm-579267/ - solidnie wykonany, z niezłym obrazem. Jest to jednak półka niżej od Della (m.in. większy input lag, trochę gorsze odwzorowanie kolorów).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na regulacji jakoś specjalnie mi nie zależy, obecny Asus stoi jak pień bez żadnej regulacji od 4 lat i jakoś nigdy mi tego nie brakowało, chociaż nie zaszkodzi, aby w razie czego coś regulować się dało.

O tego AOCa też na początku właśnie pytałem. No i sam nie wiem. Na HDMI mi nie zależy, DVI wystarczy.

A co możesz powiedzieć na temat męczenia wzroku? Są jakieś różnice większe czy wszystko mniej więcej to samo? No i osobiście jakbyś wybierał coś dla siebie to brałbyś najtańszego AOCa czy tego droższego Della lub Iiyame? Bo bądź co bądź różnica cenowa to ponad 200 złotych, a jak ma nie być wielkich różnic to chyba jednak wolę coś tańszego. Obecnie korzystam z TN, także nawet ten tańszy IPS to będzie dla mnie zapewne mega przeskok, ale nie wiem czy warto dopłacać do tych droższych IPS albo AMVA+?

Bo wszystko rozchodzi się o to, że ja chcę kupić coś co faktycznie się opłaca, a nie coś, gdzie dopłacę XXX złotych za coś czego nie będę w stanie zauważyć. Ja mogę sobie kupić monitor nawet za kilka tysięcy, to nie problem, tylko wiem, że taki akurat jest mi zbędny. Chcę kupić coś najlepiej zbalansowanego do moich potrzeb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wybrałbym Della albo iiyame (tą na AMVA+). W sumie chyba Della, bo filmy odpalam sobie na TV, a w ciemne gry raczej nie gram, więc czerń aż tak ważna dla mnie nie jest. Na Dellu miałem okazję pracować jakieś 4 godziny gdy robiłem pewien projekt u znajomego i wzroku nie męczył. iiyame widziałem tylko przez chwilę, więc ciężko mi powiedzieć jak wygląda tu sprawa z męczeniem wzroku. Inna sprawa, że każdy odbiera to inaczej, więc też moje wrażenia nie muszą być jednoznacznym wyznacznikiem.

A co do dopłaty - myślę, że warto dorzucić. AOC to jednak najtańszy IPS i o ile w swojej cenie jest przyzwoity, tak Dell to jednak wyższa półka i różnice będą widoczne gdy postawi się dwa monitory obok siebie. Te ~ 250 zł to raczej nie majątek i o ile jesteś w stanie dorzucić, to osobiście bym dołożył - w końcu monitor kupuje się na lata. Sam też chętnie przesiadłbym się z mojej TN'ki na IPS'a i bez wahania dorzuciłbym do Della, ale za jakiś czas trochę zmieni mi się tryb życia i będę musiał raczej przesiąść się na lapka, stąd muszę się męczyć na TN :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też właśnie wychodzę z założenia, że monitor kupuje na lata, a mając na względzie to, że spędzam przy nim naprawdę sporo czasu to chcę kupić coś dobrego z czego będę faktycznie zadowolony. Stąd te wahania co do wyboru. Bo chce kupić dobrze, ale nie przepłacić, choć z dołożeniem nie ma najmniejszego problemu jeśli faktycznie warto ;) Filmów jakoś wiele nie oglądam, ale nie mam dużego telewizora (kilkunastoletni Sony 21", jeszcze z "[beeep]"), dlatego monitor z dobrą jakością kolorów jest mile widziany.

Dell jakoś bardziej odpowiada mi wizualnie, jednak jestem bardziej nastawiony jakoś na tego Iiyama. A pomijając kwestię odwzorowania czerni i pozostałych kolorów to któryś z tych dwóch monitorów czymś się wyróżnia na tle drugiego?

Albo może coś jeszcze innego nadaje się do wzięcia pod uwagę? Droższe, tańsze, które jest nie gorsze albo nawet lepsze za niewielką dopłatą? Ale lepsze na tyle, żeby faktycznie warto było dorzucić kolejne X złotych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dell ma bardzo niski input lag, dzięki czemu lepiej od iiyamy powinien wypadać w szybkich grach. No ale skoro w nie nie grasz, to raczej bez różnicy.

Co do dalszej dopłaty, to jest świetny NEC - http://www.morele.net/monitor-led-nec-ea234wmi-60003588-601767/ - ma jeszcze lepsze kolory od Della i mniejsze problemy z nierównomiernym podświetleniem (w Dellu większość modeli ma z tym problem, choć widać to głównie na ciemnych tłach).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w szybkie gry nie gram, żadne sieciowe strzelanki itp, dlatego nie ma to większego znaczenia. NEC to już jednak przesada cenowa jak dla mnie ;)

Czytałem trochę opinii o tych monitorach między którymi się zastanawiam i raczej jestem zdecydowany na Iiyama. Wiele osób skarży się na nierównomierne podświetlenie w tym Dellu i są też opinie, że kolory w IPS często są zbyt raziste. A skoro AMVA+ i tak ma świetne kolory + lepsza czerń + lepszą równomierność podświetlenia to chyba właśnie na niego się zdecyduję. No i Iiyama prawdopodobnie będę mógł zdobyć kilka dyszek taniej niż Della, w ostateczności za tą samą cenę co daje kolejny plus ;)

Także na chwilę obecną jestem zdecydowany na ten model

http://www.morele.net/monitor-led-iiyama-x2483hsu-b1-30-dni-bezplatnej-gwarancji-na-badpixele-593921/

No chyba, że macie jeszcze jakieś inne pomysły? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...