Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Stillborn

Janusz Andrzej Zajdel - ogólny temat

Polecane posty

Zaglądam do spisu tematów Książek w poszukiwaniu topicu poświęconego Zajdlowi - nie ma. Korzystam z wyszukiwarki - też nic nie wyskakuje (chyba, żem ślepy...). Więc czas nadrobić tą wstydliwą zaległość.

Janusz A. Zajdel - mówi Wam coś to nazwisko? Być może, ale większości pewnie co najwyżej kojarzy się z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla, zwaną także po prostu Zajdlem.

Sam zaś wspomniany autor kojarzony jest jako prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. Ściślej rzecz ujmując, to sci-fi. Dodając do tego lekkość pióra i bogatą wyobraźnię w kreowaniu dystopijnych społeczności (i problemów jednostek z nimi się stykających), bardzo szybko jego powieści zaczęły piąć się w mojej osobistej drabince ulubionych lektur.

Jedno mnie tylko w jego twórczości zastanawia - Zajdel opisywał społeczeństwa totalitarne, ograniczone i wręcz absurdalnie kontrolowane (vide świetna Paradyzja). Biorąc pod uwagę, że jego książki wydawane były głównie w latach 80-tych, to... jak przechodziły przez cenzurę?

Nieważne. Ważne, że Janusz Zajdel pozostawił po sobie kilka zbiorów opowiadań i powieści, które imo każdy fan sci-fi powinien przeczytać.

Zapraszam więc do dyskusji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajdel to moja kolejna luka, którą zamierzałem wypełnić. W sumie, interesowała mnie książka Cała prawda o planecie Ksi, ale nie mogłem jej znaleźć (znaczy książki, a nie prawdy) w księgarniach (nie internetowych), a jedyny egzemplarz z biblioteki był wypożyczony na wieczne nieoddanie. Pech, mam nadzieję, że się w końcu za to zabiorę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma Całej prawdy, to weź rozejrzyj się za Paradyzją. Klimatem książki dość podobne (spotkałem się nawet z opiniami, że Cała prawda, to taka uboższa krewna Paradyzji, ale nie wierz w to), ale imo Paradyzja nieco lepsza. Wielkie oszustwo z tej książki nieźle zaskakuje, a i można się czegoś ciekawego dowiedzieć.

Co do Całej prawdy, to szkoda, że Zajdel nie dokończył drugiej części, czyli Drugie spojrzenie na planetę Ksi. Zmarło mu się w trakcie pisania. Więc dostępne jest zaledwie trzy rozdziały, które przez bodajże Supernową wydane zostały wraz z częścią pierwszą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Drugim spojrzeniu chciała zarobić SuperNowa. Był konkurs na skończenie powieści, nawet rozstrzygnięty, ale na samo wydanie się nie natknąłem, więc nie wiem czy SN się wycofało, bo uznało, że jednak się nie sprzeda, czy tekst, mimo że zwycięski, był zwyczajnie za słaby.

tutaj moje źródło

http://supernowa.pl/conowego.php?year=2012

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o tym, by wydano wersję "complete" :P. Ale wiem, że dodają właśnie ten fragment części drugiej do części pierwszej.

Zresztą, nawet mnie cieszy, że nikt nie dokończy tej powieści. I mam nadzieję, że tak zostanie. To już nie będzie książka Janusza Zajdla.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę. Nawet nie wiedziałem, że różni ludzie pracowali nad dokończeniem tej powieści. Będzie się trzeba zaopatrzyć w ten tytuł, choć jeszcze nie zaliczyłem drugiego bundla zajdlowego od BookRage. Niemniej - będę miał Drugie Spojrzenie na oku i będę wypatrywał przecen e-booka. :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...