Skocz do zawartości
Turambar

Co teraz czytacie?

Polecane posty

5 hours ago, Neo42 said:

Anne Rice "Wampir Lestat".Drugi tom Kronik Wampirów.Bardzo ciekawa książka.

Ehem. Nie zebym sam to czytal, o nie, nie nie! Ale, jako ze nie kojarzylem cyklu, postanowilem wysondowac co to jest. Spiesze wiec sprostowac, ze tytul tej ksiazki to "Ksiaze Lestat" (org. "Prince Lestat".) ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, 47 said:

A jest tez. Tom 2. A Ksiaze to tom 11 (bodaj ostatni przedostatni na te chwile)... Nie wiem jak to sie stalo, ze na zapytanie o "wampira" skierowalo mnie na "ksiecia". Autorce (lub wydawnictwu) trzeba oddac, ze wykazuje sie inwencja w tytulach kolejnych tomow.

Edytowano przez Coenn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem przypadkiem kończę George Mikes: "Jak być brytyjczykiem". Kilka zabawnych dykteryjek, a w zasadzie rozprawek.

A ten przypadek jest taki, że musiałam rodzicom odnaleźć w antykwariacie (na allegro): "Taką książkę, co ją mieliśmy 20 lat temu w 5 domu*, taką wiesz, o kolesiu co podróżował po Ameryce z lwicą na okładce" (dla zainteresowanych: "Czyste radości mojego życia").

* Licząc przeprowadzki, 5 w kolejności od czasu teraźniejszego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem się ostatnio ukulturnić i czytam sobie książki noblistów ostatnich lat. Polecam przeczytanie ksiązki Okruchy dnia Kazuo Ishiguro. Jeden z najlepszych dramatów psychologicznych, jaki kiedykolwiek udało mi się przeczytać. Długo się zbierałem do tej książki, ale nie żałuje, że przeczytałem. Zaciekawiło mnie jak Azjata mógł skutecznie opisać realia brytyjskiej kultury.

Za to nie jestem fanem książek Munro. Pisze o kobietach, są to głównie opowiadania. Nie mają moim zdaniem ładu i składu. Nie mają puenty. I zdarza jej się przynudzać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.06.2015 o 02:30, Pzkw VIb napisał:

Ja właśnie niedawno skończyłem czytać 'Księgi jakubowe' Olgi Tokarczuk. Książka ciężka w sensie fizycznym, bo ta cegła waży ze dwa kilo, ale czyta się jednym tchem. Jest to utrzymana w konwencji realizmu magicznego opowieść o frankistach (nie, nie tych od gen. Franco, tych od Jakuba Franka). Jak dla mnie Tokarczuk przebija w swoim kunszcie literackim i Marqueza i Cortazara, którzy wypłynęli na na fali mody na literaturę iberoamerykańską.

No i stało się! Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Wyróżnienie dostała za "narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". Wprawdzie najprawdopodobniej największy wpływ na zdobycie nagrody mieli "Bieguni", ale uzasadnienie trafia w sedno wszystkich jej książek. Strasznie się cieszę, gdyż jej literatura jest po prostu wspaniała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pzkw VIb

Przeczytałem ponownie Prawiek i inne czasy; bez wątpienia jest to literatura z pierwszej ligi (zwłaszcza językowo), natomiast zastanawiam się, ile obecnie znaczy Nagroda Nobla w dziedzinie literatury . Mam na myśli ostatnie "problemy" związane z przyznaniem Nagrody, a także obdarowywanie Noblem autorów mało znanych (wydaje się, że kiedyś nagroda ta stanowiła ukoronowanie twórczości), czy - póki co odosobniony przypadek - piosenkarzy... Warto się nad tym zastanowić.

 

Czytam teraz Podróż do źródeł Orinoko Cejrowskiego. Podróżnik korzysta z tych samych schematów, które sprawdziły się przy okazji wcześniejszych jego książek (różnorakie potyczki z czytelnikiem, dopiski redaktorów, tłumacza, graficzna zabawa tekstem). Relację z wyprawy czyta się oczywiście dobrze, jednak wspomniana schematyczność, która przy okazji wcześniejszych lektur zbytnio mi nie przeszkadzała, tym razem daje się we znaki. Jestem ciekaw, czy Cejrowski spróbuje kiedyś napisać książkę w innym stylu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...