Jump to content
Accoun

Fred, w którym oddajemy się konsumpcjonizmowi - czyli co ostatnio ciekawego kupiłeś?

Recommended Posts

Zelda, Mariany, Metroid Prime, DK, Pokemony. Może bym się przekonał do jRPG'ów poprzez Xenoblade czy Fire Emblem. To nie jest tak, że brzydzę się japońszczyzną, tylko jakoś na Vitę nie widziałem interesujących mnie gier. Może od kuzyna pożyczę/odkupię.

Znalazłem na 3DS XL za 249zł i się zacząłem zastanawiać. Rok używania.

Edited by Glockens

Guest
13 minut temu, Glockens napisał:

Metroid Prime

sprawdzałeś chociaż bibliotekę 3dsa? gdzie znalazłeś Metroida? na 3ds wyszedł tylko Federation Force który jest podobno strasznie biedny
no i sprawdź też ceny gier :P

nauczcie się robić research przed zakupami, to pomaga

Dnia 13.07.2017 o 17:40, SteamPunker napisał:

To będzie moja pierwsza styczność z domowym warzeniem, także życzcie mi szczęścia (żebym nie wyłapał osta za "propagowanie alkoholizmu na fomure"). :smile:

Co będziesz warzył na początek? Ja zaczynałem od stouta z kawą i czekoladą - tragedii nie było, ale do ideału również daleko. :P Najważniejsze, żeby w odpowiedniej temperaturze fermentowało.

5 godzin temu, 47 napisał:

Co będziesz warzył na początek? Ja zaczynałem od stouta z kawą i czekoladą - tragedii nie było, ale do ideału również daleko. :P Najważniejsze, żeby w odpowiedniej temperaturze fermentowało.

Widzę że rzemieślnicze umysły myślą podobnie. ;) Na warsztat chcę puścić Oatmeal Stouta leżakowanego z prażonymi wiórkami kokosa. Tylko ja stwierdziłem, że od razu rzucę się na głęboką wodę i będę ważył z zacieraniem oraz może bym słód na świeżo ześrutował. Generalnie udało mi się kupić świetny, pełny zestaw piwowarski z garnkiem (33L) i butelkami za 300zł.
Teraz jeszcze tylko surowce i tutaj trochę ubolewam bo brakuje mi w Gdańsku stacjonarnego sklepu browarniczego.

A ty miałbyś jakieś rady dla początkującego piwowara? Mieszkam w bloku i fermentację bym przeprowadzał w piwnicy, ale nie mierzyłem tam dokładnie temperatury. Mam nadzieję, że nie będę musiał bawić się z lodówką przy "górniaku". :tongue:

13 godzin temu, SteamPunker napisał:

Na warsztat chcę puścić Oatmeal Stouta leżakowanego z prażonymi wiórkami kokosa

Pamiętaj, że kokos jest dość tłusty, więc będziesz musiał go odsączyć - w przeciwnym wypadku twoje piwo będzie miało oka, jak w rosole. ;)

13 godzin temu, SteamPunker napisał:

A ty miałbyś jakieś rady dla początkującego piwowara?

Po pierwsze temperatura. W przypadku warzenia z zacieraniem ważne jest, aby stale ją kontrolować, żeby dokładnie wiedzieć, kiedy dodawać poszczególne składniki. Istotnym zagadnieniem jest także temperatura brzeczki - trzeba ją odpowiednio szybko schłodzić do pożadanej wartości dla drożdży. Na saszetce będziesz miał informację o optymalnej temperaturze.
Chłodzić można pewnie na wiele sposobów - ja stosuję dwa najbardziej chyba popularne. Pierwsza metoda to gotowanie mniejszej ilości brzeczki (na przykład z 6 litrów), a następnie dolanie zimnej wody do pożadanej objętości (na przykład 14 litrów, aby uzyskać 20 litrów piwa). Innym sposobem jest stosowanie specjalnych chłodnic zanurzeniowych:

https://photos05.redcart.pl/templates/images/thumb/6979/800/800/pl/0/templates/images/products/6979/0dd4b5c86627c7b4dc423e42012268c0.jpg

Po drugie - sterylność. Musisz zadbać o dokładną dezynfekcję sprzętu, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. Inna sprawa, że piwa domowe zawsze są w jakimś tam stopniu skażone (przeciętny Kowalski nie jest w stanie uzyskać sterylności na poziomie profesjonalnych browarów), ale taki to już urok warzenia w kuchni.

Po trzecie - fermentacja. Wiadomo: odpowiednia temperatura musi być zachowana (dla stouta to będzie coś w granicach 18 - 23; mowa oczywiście o temp. piwa, a nie otoczenia), a poza tym warto zrezygnować z podziału na cichą i burzliwą fermentację. Po prostu niech piwo cały czas siedzi w tym samym zbiorniku.

Po czwarte - nagazowanie piwa. Moim zdaniem najlepiej sprawdza się do tego najzwyklejszy cukier. Sporo osób zaleca droższą glukozę, ale szczerze mówiąc nie widzę różnicy między piwami z glukozą a cukrem, więc myślę że nie ma sensu przepłacać. Niemniej, zrób tak, jak uważasz za słuszne, wszak każdy ma swoje widzimisię. :P

To tyle, co mi przychodzi do głowy. Jakbyś miał jakieś pytania, to śmiało, ale pragnę zaznaczyć, że ja też się dopiero uczę. ;) Przygodę z piwowarstwem zacząłem raptem w zeszłym roku, więc nie traktuj moich sugestii, jako prawdę absolutną.

Małe zakupki + paczka z ostatniej wyprzedaży na hlj.

IRIhwWg.jpg

vAsK0eH.jpg

Plus tytułowy Yamato z anime Yamato 2199 w wersji Mecha Colle. Już się boję składania...

ovaJsLH.jpg

• Upvote 3

Kupilem sobie nowy kabel HDMI, trzymetrowy przedluzacz/rozgaleznik wyposazony takze w porty USB, trzy przejsciowki UE-UK, namiot plazowy i frisbee. :P

zegarek

https://uhrforum.de/attachments/888956d1405621498-die-erste-selbstgekaufte-uhr-seiko-ska531p1-seikox.jpg

zawsze uważałem zegarki za zbędne pierdoły, ale coś we mnie wstąpiło i zmieniłem zdanie

mogę teraz sprawdzać godzinę, nie wyciągając telefonu - magia

• Upvote 3

@47

Taki zegarek to ja rozumiem, czytelny, bez zbednych upiekszaczy. 

8 godzin temu, Tesu napisał:

@47

Taki zegarek to ja rozumiem, czytelny, bez zbednych upiekszaczy. 

Ano. Zależało mi na tym, żeby znaleźć coś przejrzystego dla oka, a zarazem eleganckiego.

Jutro idę wyrywać laski na mój nowy zegarek.

• Upvote 1

Od dawna się przymierzam do zakupu porządniejszego zegarka, ale w sumie szkoda mi tyle kasy na cos, co znając mnie zapewne szybko porysuję i wyszczerbię

16 minut temu, nevya napisał:

@47 Na bransoletę dużo nie wyrwiesz

Pha! Zobaczymy.

Pojutrze zdam raport.

W końcu doszła moja urodzinowa płytka, którą sam sobie sprawiłem, a co. Co prawda urodziny mam dopiero 15 sierpnia, ale już nie mogłem się doczekać i odpaliłem dzisiaj. Polecam tę płytkę nie tylko maniakom Arch Enemy, ale ogólnie fanom metalu. Za niecałe 50zł. mamy wbrew temu co wypisują na okładce dwa koncerty, teledyski i jakieś zza sceny. Ech, ale to pięknie "buczy". Polecam i pozdrawiam.

Spoiler

Da7RHX6.jpg

Edited by Deathroll2097
  • Upvote 1

Posłuchałam się forumowej braci (hehe, znowu) i zamówiłam kawiarkę, konkretnie french pressa. Nie kosztuje majątku, jest banalna w obsłudze, a aromat przygotowywanej kawy podobnież może konkurować z wytworami ekspresowymi. Welp, przekonam się w środku przyszłego tygodnia.
Przy zakupach trochę mnie poniosło i z ciekawości domówiłam sobie https://swiezopalona.pl/produkt/30/kawa-espresso-royale-250-ziarna
#bożyciejestzakrótkienapiciesłabejkawy

• Upvote 1

Coś takiego kupiłem, ale stwierdziłem że trzymać to na Mazowszu zbyt duży obciach, więc oddałem

comment_1YZU6GdhXrMSEausIwiHaDsYnwVvka8l

• Upvote 6