Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Accoun

Fred, w którym oddajemy się konsumpcjonizmowi - czyli co ostatnio ciekawego kupiłeś?

Polecane posty

Zelda, Mariany, Metroid Prime, DK, Pokemony. Może bym się przekonał do jRPG'ów poprzez Xenoblade czy Fire Emblem. To nie jest tak, że brzydzę się japońszczyzną, tylko jakoś na Vitę nie widziałem interesujących mnie gier. Może od kuzyna pożyczę/odkupię.

Znalazłem na 3DS XL za 249zł i się zacząłem zastanawiać. Rok używania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Glockens napisał:

Metroid Prime

sprawdzałeś chociaż bibliotekę 3dsa? gdzie znalazłeś Metroida? na 3ds wyszedł tylko Federation Force który jest podobno strasznie biedny
no i sprawdź też ceny gier :P

nauczcie się robić research przed zakupami, to pomaga

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2017 o 17:40, SteamPunker napisał:

 To będzie moja pierwsza styczność z domowym warzeniem, także życzcie mi szczęścia (żebym nie wyłapał osta za "propagowanie alkoholizmu na fomure"). :smile:

Co będziesz warzył na początek? Ja zaczynałem od stouta z kawą i czekoladą - tragedii nie było, ale do ideału również daleko. :P Najważniejsze, żeby w odpowiedniej temperaturze fermentowało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 47 napisał:

Co będziesz warzył na początek? Ja zaczynałem od stouta z kawą i czekoladą - tragedii nie było, ale do ideału również daleko. :P Najważniejsze, żeby w odpowiedniej temperaturze fermentowało.

Widzę że rzemieślnicze umysły myślą podobnie. ;) Na warsztat chcę puścić Oatmeal Stouta leżakowanego z prażonymi wiórkami kokosa. Tylko ja stwierdziłem, że od razu rzucę się na głęboką wodę i będę ważył z zacieraniem oraz może bym słód na świeżo ześrutował. Generalnie udało mi się kupić świetny, pełny zestaw piwowarski z garnkiem (33L) i butelkami za 300zł.
Teraz jeszcze tylko surowce i tutaj trochę ubolewam bo brakuje mi w Gdańsku stacjonarnego sklepu browarniczego.

A ty miałbyś jakieś rady dla początkującego piwowara? Mieszkam w bloku i fermentację bym przeprowadzał w piwnicy, ale nie mierzyłem tam dokładnie temperatury. Mam nadzieję, że nie będę musiał bawić się z lodówką przy "górniaku". :tongue:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, SteamPunker napisał:

Na warsztat chcę puścić Oatmeal Stouta leżakowanego z prażonymi wiórkami kokosa

Pamiętaj, że kokos jest dość tłusty, więc będziesz musiał go odsączyć - w przeciwnym wypadku twoje piwo będzie miało oka, jak w rosole. ;)

 

13 godzin temu, SteamPunker napisał:

A ty miałbyś jakieś rady dla początkującego piwowara?

Po pierwsze temperatura. W przypadku warzenia z zacieraniem ważne jest, aby stale ją kontrolować, żeby dokładnie wiedzieć, kiedy dodawać poszczególne składniki. Istotnym zagadnieniem jest także temperatura brzeczki - trzeba ją odpowiednio szybko schłodzić do pożadanej wartości dla drożdży. Na saszetce będziesz miał informację o optymalnej temperaturze.
Chłodzić można pewnie na wiele sposobów - ja stosuję dwa najbardziej chyba popularne. Pierwsza metoda to gotowanie mniejszej ilości brzeczki (na przykład z 6 litrów), a następnie dolanie zimnej wody do pożadanej objętości (na przykład 14 litrów, aby uzyskać 20 litrów piwa). Innym sposobem jest stosowanie specjalnych chłodnic zanurzeniowych:

https://photos05.redcart.pl/templates/images/thumb/6979/800/800/pl/0/templates/images/products/6979/0dd4b5c86627c7b4dc423e42012268c0.jpg

Po drugie - sterylność. Musisz zadbać o dokładną dezynfekcję sprzętu, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. Inna sprawa, że piwa domowe zawsze są w jakimś tam stopniu skażone (przeciętny Kowalski nie jest w stanie uzyskać sterylności na poziomie profesjonalnych browarów), ale taki to już urok warzenia w kuchni.

Po trzecie - fermentacja. Wiadomo: odpowiednia temperatura musi być zachowana (dla stouta to będzie coś w granicach 18 - 23; mowa oczywiście o temp. piwa, a nie otoczenia), a poza tym warto zrezygnować z podziału na cichą i burzliwą fermentację. Po prostu niech piwo cały czas siedzi w tym samym zbiorniku.

Po czwarte - nagazowanie piwa. Moim zdaniem najlepiej sprawdza się do tego najzwyklejszy cukier. Sporo osób zaleca droższą glukozę, ale szczerze mówiąc nie widzę różnicy między piwami z glukozą a cukrem, więc myślę że nie ma sensu przepłacać. Niemniej, zrób tak, jak uważasz za słuszne, wszak każdy ma swoje widzimisię. :P

To tyle, co mi przychodzi do głowy. Jakbyś miał jakieś pytania, to śmiało, ale pragnę zaznaczyć, że ja też się dopiero uczę. ;) Przygodę z piwowarstwem zacząłem raptem w zeszłym roku, więc nie traktuj moich sugestii, jako prawdę absolutną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tesu napisał:

@47

Taki zegarek to ja rozumiem, czytelny, bez zbednych upiekszaczy. 

Ano. Zależało mi na tym, żeby znaleźć coś przejrzystego dla oka, a zarazem eleganckiego.

Jutro idę wyrywać laski na mój nowy zegarek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu doszła moja urodzinowa płytka, którą sam sobie sprawiłem, a co. Co prawda urodziny mam dopiero 15 sierpnia, ale już nie mogłem się doczekać i odpaliłem dzisiaj. Polecam tę płytkę nie tylko maniakom Arch Enemy, ale ogólnie fanom metalu. Za niecałe 50zł. mamy wbrew temu co wypisują na okładce dwa koncerty, teledyski i jakieś zza sceny. Ech, ale to pięknie "buczy". Polecam i pozdrawiam.

 

Spoiler

Da7RHX6.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałam się forumowej braci (hehe, znowu) i zamówiłam kawiarkę, konkretnie french pressa. Nie kosztuje majątku, jest banalna w obsłudze, a aromat przygotowywanej kawy podobnież może konkurować z wytworami ekspresowymi. Welp, przekonam się w środku przyszłego tygodnia.
Przy zakupach trochę mnie poniosło i z ciekawości domówiłam sobie https://swiezopalona.pl/produkt/30/kawa-espresso-royale-250-ziarna
#bożyciejestzakrótkienapiciesłabejkawy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to zamówiłem to u jednej babki z wypoku (przekazałem tylko pomysł jak to ma wyglądać, zaprojektowała ona), która usunęła konto parę miesięcy temu (więc musiałem jej poszukać gdzieś indziej). Z tego co mi przekazała nie przyjmuje więcej zamówień (usunęła konto, bo nie miała wystarczająco czasu jak dobrze rozumiem), więc to by chyba było na tyle.

Stary tag na wypoku: https://www.wykop.pl/tag/pluszakipinkbow/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...