Jump to content
Sign in to follow this  
yojc

HDD, sektor oczekujący na realokację (C5) - co z tym zrobić?

Recommended Posts

Na początek może zacznę od tego, że sprawa dotyczy jednego z moich dysków Samsung HD502HJ - posiadam dwa takie dyski pracujące od niecałych czterech lat w macierzy RAID (końcowe 2x50GB w macierzy RAID1, a reszta powierzchni w macierzy RAID0), na płycie głównej ASUS P7P55D-E. Zasilacz Corsair TX650, obudowa Cooler Master 692. Dyski oczywiście już dawno po gwarancji.

W każdym razie, odpalam ostatnio od niechcenia CrystalDiskInfo i wita mnie komunikat o jednym sektorze oczekującym na realokację:

clipboard013flp7.png

(część błędów mogła być nabita przez kiepski kabel SATA, który był zmieniony jakiś czas temu)

Z dyskami nie miałem do tej pory większych problemów, aczkolwiek w ciągu tych paru lat macierz RAID1 kilka razy zaszwankowała, i Intel MSM sprawdzał poprawność plików po starcie systemu. RAID0 zawsze chodził jak w zegarku.

Teraz pozostaje kwestia co z tym fantem zrobić, o ile w ogóle trzeba coś robić. Zerowanie trochę mi się nie uśmiecha - mam gdzie zgrać dane, niemniej zajmie mi to sporo czasu. Ale jeśli to konieczne, to się jakoś zbiorę i wykonam. Pytanie tylko, czy to w ogóle konieczne, czy może powinienem zrobić coś innego - tu się zdaję na Wasze sugestie.

Jakieś pomysły?