Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

webtom

Rozwiązany: Monitor

Polecane posty

Witam,

od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu monitora do filmów/gier (bez wyczynowej dynamiczności)/przeglądania neta/pracy w edytorach tekstu (priorytety w takiej właśnie kolejności).

Obecnie mam Della E248WFP i właściwie nie mam do niego zastrzeżeń, poza tym, że od jakiegoś czasu dość głośno buczy, co odbieram jako chęć przejścia na emeryturę.

Budżet to ok. 600 zł, chociaż jeżeli dopłata będzie tego warta, to mógłbym dołożyć nawet do 1000 zł.

Rozmiar to minimum 23 cale, górną granicę nakreśli zapewne cena.

Co do rozdzielczości, to przez chwilę myślałem nawet o 2560x1440 (którą w grach można by zbić do 1280x720, gdyby komputer nie wyrabiał), ale ceny raczej dość skutecznie mnie od tego pomysłu odwiodły, podobnie rzecz ma się w przypadku mojej obecnej rozdzielczości (1920x1200), stąd jedyna sensowana rozdzielczość to FullHD (chyba, że trafi się wart swojej ceny monitor z większą rozdzielczością).

Wbudowane głośniki nie są mi do niczego potrzebne i najlepiej, gdyby ich wcale nie było.

Ze złącz chciałbym DVI/HDMI + D-Sub/HDMI, dodatkowe porty pokroju USB raczej się do niczego nie przydadzą.

Typ matrycy właściwie dowolny, więc zapewne ze względu na kolory będzie to IPS.

O ile monitor nie będzie się bujał od byle dmuchnięcia, to jego stabilność nie ma dla mnie większego znaczenia.

I oczywiście żadne 3D/120Hz i inne pierdoły mnie nie interesują.

Przeglądnąłem kilka tematów i z tego co widzę, polecacie LG 24EA53VQ, AOC i2369Vm i Dell'a P2414H. Któryś jest zdecydowanie lepszy/gorszy? Czy może polecicie jeszcze coś innego?

Na koniec mam jeszcze dwa pytania - czym się różni zwykły IPS od AH-IPS i czy istnieje przejściówka z DVI/HDMI na DisplayPort?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AH-IPS to najnowsza wersja paneli IPS, generalnie stosowana w większości nowych modeli.

Co do tych monitorów - jak dla mnie najlepszy z tych podanych jest Dell, LG i AOC są mniej więcej porównywalne, ale AOC ma stabilniejszą podstawkę i ciut lepsze wykonanie. Osobiście właśnie w Della lub AOC (jeżeli chcesz wydać mniej) bym celował.

Z większą rozdziałką masz Dell U2414M, aczkolwiek sens inwestowania w niego pojawia się tylko wtedy, jeżeli koniecznie zależy ci na 16:10 (przy czym do filmów lepsze jest 16:9), bo P2414H to nowszy i lepszy model.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się miałem decydować na AOC'a, ale zobaczyłem umieszczenie portów i od razu z niego zrezygnowałem, więc ostatecznie wezmę więc Dell'a P2414H.

I mam jeszcze pytanie, czy nierównomierne podświetlenie matrycy to powszechny problem i lepiej sprawdzić monitor przy odbiorze osobistym (jakie sklepy w Poznaniu umożliwiają coś takiego? RTV EURO AGD, Agito?), czy raczej aż tak się nie przejmować i co najwyżej odesłać monitor, jeżeli problem się pojawi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powszechny może nie, ale w tym przedziale cenowym trzeba być na to przygotowanym. Jak możesz odebrać osobiście, to w sumie warto przetestować przed zakupem. Raczej większość stacjonarnych sklepów nie powinna robić z tym problemu. To chyba lepsza opcja niż bawienie się w odsyłanie sprzętu i tracenie pieniędzy na przesyłkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem dzisiaj monitor (w sklepie sprawdziłem tylko, czy nie ma uszkodzeń mechanicznych) i mam parę uwag/pytań.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zupełnie inny wygląd obrazu, w porównaniu do poprzedniego monitora wydaje się bardziej "płaski" (jakby był zrobiony z e-papieru), co traktuję jako zaletę.

Często czytałem, że IPS'y mają dużo żywsze kolory, co zupełnie nie pokrywa się z tym, co widzę.

Po wyświetleniu tych samych kolorów na obu monitorach, te na starym są o wiele bardziej jaskrawe. I tak:

- nowy zielony (0, 255, 0) ~ stary (158, 239, 22)

- nowy cyan (0, 255, 255) ~ stary (148, 218, 252)

- nowa magenta (255, 0, 255) ~ stary (173, 39, 173)

Przeszkadzało mi to jednak tylko do momentu odpalenia filmu - ten na nowym monitorze wyglądał dużo naturalniej.

Więc z czystej ciekawości chciałbym tylko wiedzieć, czy większa jaskrawość starego monitora (zwykłej TN'ki) oznacza, że pokrywa on większą przestrzeń barw, czy to nie jest ze sobą powiązane?

Najważniejsza kwestia - odpaliłem taki test i przy wyświetlaniu poziomych linii lub kratki z odstępem 2 linii (tylko z takim odstępem), monitor wydawał z siebie bardzo wysoki (i denerwujący) pisk. Co prawda nie planuję ustawiać sobie takiej tapety, ale chciałbym wiedzieć, czy można to uznać za jakąś pojedynczą anomalię, która w innym wypadku nie wystąpi, czy należy to traktować jako zwiastun nieustannego pisku w niedalekiej przyszłości?

I jeszcze ostatnie pytanie - złącza DVI i DisplayPort są równie dobre do podłączenia tego monitora, czy któreś ma jakąś przewagę?

Napisałbym jeszcze coś o równomierności podświetlenia, ale obecnie jest zbyt jasno, żeby to dobrze ocenić (choć nie mam zastrzeżeń).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolorów, to możliwe, że trzeba pobawić się w kalibrację i ew. samemu spróbować ustawić. Inna sprawa, że ten Dell ma raczej dość naturalne kolory, przynajmniej z tego co pamiętam, bo widziałem go tylko chwilę w sklepie. Jak dla mnie to plus, bo osobiście nie znoszę zbyt mocno nasyconych barw, jak np. w telefonach Samsunga z wyświetlaczem Super AMOLED.

Z czego może wynikać ten pisk to natomiast nie mam pojęcia. Ale jeżeli podczas normalnego użytkowania (w grach, itp.) on nie występuje, to raczej nie ma się czym martwić.

Ze złącz to generalnie Display Port jest nowszym i "bardziej zaawansowanym technologicznie" złączem. Aczkolwiek z punktu widzenia przeciętnego użytkownika oba złącza będą ok i powinny zapewnić identyczną jakość obrazu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówicie, że pisk problemem nie będzie, to ok.

Jak wspomniałem, spodziewałem się żywszych kolorów, ale właściwie większa naturalność jest mi bardziej na rękę (filmy na starym monitorze wydają mi się teraz nieco prześwietlone, jakby były nagrywane w kinie).

Mam takie podejrzenie, że właśnie dzięki tym kolorom obraz wygląda jak e-papierowy, a że wydaje się bardziej przyjazny dla oczu (nie męczy ich), to nawet nie widzę potrzeby zmian.

W każdym razie wielkie dzięki za pomoc i z mojej strony temat do (ponownego) zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...