Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sabi

Prośba o dobór elementów zestawu komputerowego

Polecane posty

Witajcie.

Będąc szczęśliwym posiadaczem od ~3 lat komputera z i5 750 2.67GHz, 4gb RAM i GForce GTX 460 (~750mb), zacząłem się zastanawiać nad ewentualną wymianą sprzętu. Zgrzytając nieco zębami na nasze miejscowe ceny (w porównaniu do tych zza oceanu, na podstawie http://www.logicalincrements.com ), wybrałem pewien ogólny zestaw części, jednak, ponieważ moje umiejętności ich doboru są mniejsze, niż powinny, uprzejmie prosiłbym o drobną pomoc w sprecyzowaniu ostatecznego wyboru.

Propozycja wygląda w tej chwili następująco:

CPU: i5-4570, 3.2 6mb cache (najdroższa część zestawu, przy czym nie jestem pewien, czy nie można by zejść trochę niżej, za cenę niewielkiej różnicy w wydajności).

GPU: GF GTX660 2048mb ddr5 192bit (większość autorów angielskojęzycznych poradników dotyczących składania komputerów sugeruje raczej któryś z 760, ale te są u nas raczej drogie, nawet 1000zł. Z kolei dosyć tani GTX 650, 1GB DDR5 (128 Bit) ? około 420zł wydaje się zbyt słaby, aby wystarczył na kolejne co najmniej dwa lata.)

MB: Gigabyte GA-H81-D3 lub MSI B85M-G43 Intel B85 LGA 1150 (ta pierwsza jest w większości przypadków tańsza i właśnie ku niej się skłaniałem).

Obudowa: Zalman Z3 lub inna w okolicach 120-150zł (na podstawie samych zdjęć trudno mi ocenić, czy obudowa ma dobry przewiew. Prywatnie zależy mi również na sposobie umieszczania dysków twardych ? jeżeli można je montować ?bokiem? do obudowy, to byłoby to bardzo wygodne. Wspomniany Zalman jest często wymieniany na polskich stronach, jest jednak raczej drogi (150zł)).

PSU: Thermaltake Smart SE Modular 530W lub po prostu Logic 600W (różnica około 80zł, chyba, że można znaleźć coś pomiędzy, bo Logic nie prezentuje się obiecująco).

RAM: Vulcan Red DDR3-1600 CL9 4 GB x2

Napęd optyczny: dowolny dvd spełniający minimalne wymagania. Ostatnią płytę nagrałem 2 lata temu ? 8 i 16gb pendrive spokojnie wystarcza mi do przenoszenia danych.

Całość zamyka się w cenie około 2300zł i w takich okolicach mniej więcej wolę operować, przy czym, gdyby udało się zejść o ~100zł mniej, byłoby to bardzo pożądane. Chciałbym też dodać, że nie zamierzam zajmować się w OC.

Od razu dziękuję za wszelkie uwagi, sugestie czy pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OC wykluczasz kompletnie? Bo twój procek nadal jest dość mocny, a jakby go podkręcić, to wiele nie będzie odstawał od i5 4570.

Co do zasilacza - na Logic nawet nie patrz, to badziewie. Z tańszych zasilaczy masz Corsair VS 450W - dobra i tania zasiłka.

RAM-u nie widzę sensu wymieniać - nie możesz dorzucić po prostu drugiej identycznej kości?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc, sam byłem lekko zażenowany faktem, że nowy procesor za 700 zł niewiele odstaje od tego, którego obecnie używam. I prawdopodobnie zrobiłbym tak, gdyby nie to, że u mnie w domu funkcjonuje pewna rotacja sprzętu. W chwili obecnej, po prostu jestem zachęcany do wykorzystania pieniędzy, które odkładałem na wymianę komputera, aby mój obecny - ciągle sprawny i wydajny, oddać komuś innemu. Ale pewnie zorganizuję to w inny sposób, jeżeli, tak jak mówicie, całkowita wymiana sprzętu jest w chwili obecnej nieopłacalna.

Obecnie wykorzystywana płyta główna to Gigabyte P55M-UD2, o czym zapomniałem wspomnieć.

W obecnej obudowie, rotacja powietrza jest i tak utrudniona, a ja wolałbym nie ryzykować przy podkręcaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta całkiem przyzwoita i można pokusić się o podkręcenie procesora. O temperatury nie ma się co martwić - po prostu kupisz lepsze chłodzenie na procesor i dopiero wtedy go podkręcisz. Nie ma tu praktycznie żadnego ryzyka - wystarczy tylko mieć oko czy napięcia i temperatury są w normie. A warto zrobić OC, bo ten procesor bardzo dobrze się kręci i dzięki temu dostaje sporo dodatkowej mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wątpię, ale moje umiejętności pod tym względem są jednak zbyt niskie i naprawdę mógłbym coś uszkodzić. Chociażby dlatego, że nie wiem nawet, jak kontrolować te napięcia na procesorze.

Obecna obudowa to typowy tani Logic, pierwotnie z załączonym zasilaczem, wymienionym na i-Tec GF530-GT.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

http://www.morele.net/obudowa-zalman-z3-plus-czarna-matx-atx-okno-usb-3-0-605201/

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-hr-02-macho-black-white-fm1-am2-am3-am3-lga775-lga1155-lga1156-lga1366-lga2011-tr131-517030/

Podałem porządne chłodzenie na procesor, mocny zasilacz, i przewiewną obudowę.

To by był dobry zestaw do podkręcania CPU.

Jeszcze należało by wymienić kartę graficzną ale to już zależy od tego jaki masz na nią budżet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc, przy założeniu, że zamiast nowego komputera, po prostu wymieniam parę części - czy wspomniana GTX 660 jest dobrym wyborem? I czy zwiększenie ilości pamięci RAM to 16gb ma jakikolwiek sens, jeśli nie zamierzam stawiać na nim maszyn wirtualnych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...