Jump to content
Sign in to follow this  
Mihashek

Rozwiązany: Problem - głośność

Recommended Posts

Witam. Od ostatniego czasu komputer przy oddaleniu obojętnej gry (cs:go czy nawet taka pobrana z internetu, typu Ghost Recon) komp zaczyna mi wręcz potwornie głośno chodzić. Co może być tego powodem? Mam podstawowe chłodzenie, żadnych dodatkowych wentylatorów. I obudowę starą, Tracera, jeszcze z mojego starego gotowca. Czasami podczas grania aż się obawiam, czy czegoś nie przegrzeję.

P.S. Pisane na telefonie.

Podaj dokładnie wszystkie komponenty kompa swojego (wraz z zasilaczem, kartą, prockiem, dyskiem i napędem). Sprawdź czy wszystkie kable (od napędu, dysku, karty i wentyli) są podpięte odpowiednio. Zobacz, czy to przypadkiem nie wentylator od karty głośno chodzi (przybliż ucho) lub wentyl obudowy.

Dzieje się to przy normalnym użytkowaniu również, czy tylko przy grach?

Sprawdź temperatury podzespołów podczas stresu.

Edited by XeoN

Cosik się pewnie przegrzewa. Ściągnij program HWMonitor i go odpal. Następnie włącz jakąś grę. Jak komputer zacznie głośno chodzić, zminimalizuj ją i zrób screena z owego programu.

Potem sprawdzę temperatury dokładniej, bo teraz nie mogę, ale tak: specyfikacja:

Intel Core i5 3570 3.40GHz

MSI Radeon HD7770 DDR5 1GB

MSI Z77A - G43

OCZ StealthXStream 2 SLI 600W

Kingston HyperX CL9 1600MHz 4 GB

napęd LG

Podczas normalnego użytkowania komputer chodzi cichutko, prawie że nie słychać. Temperatury ok. 57 stopni karta (dziwne - jeszcze niedawno było z 45), płyta - ok. 50 stopni. Nie pamiętam dalej, podam jeszcze dziś mam nadzieję.

btw. czy pracownik morele mógł źle wczepić kable?

EDIT: Grafika ma już z rok, razem z zasilaczem, a procek, płyta i RAM mam od października...Więc te BOXowe chłodzenie chyba jeszcze nie powinno tak pracować, o ile to one tak głośno pracuję.

Czyli rozumiem, że to nie dzieje się przez obudowę?

Edited by Mihashek

Najlepiej zrób jak polecono wyżej - odpal HWMonitor i włącz grę,a jak zacznie wyć to zminimalizyj grę i zrób screen z wynikami z programu. Potem wklej ten screen do painta, zapisz i wrzuć na forum.

Oczywiście, że ten, kto składał kompa mógł coś źle podpiąć. To jest człowiek i ma prawo się pomylić.

Sprawdź też na ucho co to może być. To nam powinno ułatwić sprawę. Odkręć bok obudowy i posłuchaj każdego podzespoLu (przy włączonej grze).

Ok, to tak: screen - http://iv.pl/images/60924142108078618059.png Kabli jeszcze nie sprawdzałem, ponieważ w tym jestem zielony, więc nie wiem, jak mam sprawdzić.

Jak na moje ucho to karta graficzna tak głośno chodzi. Od chłodzenia CPU nie jest tak głośno.

Edited by Mihashek

Temperatury nie są jakieś mega wysokie... Komputer jest dokładnie wyczyszczony? Jak nie, to pozbądź się kurzu z wszelkich wentylatorów i radiatorów.

Temperatury karty są w normie...

Programem SpeedFan czy innym tego typu, sprawdź, przy jakich obrotach karta osiąga mniej-więcej taką głośność jak podczas obciążenia (ale zrób to w spoczynku). Wtedy zobaczymy czy to na pewno karta (bo dźwięk będziesz umiał porównać).

Jak najlepiej? Chyba zwykłym odkurzaczem nie będzie za dobrze...

Ja zawsze wydmuchuję wszystko suszarką.

Jak już zrobisz porządki, to zastosuj się do rady pana XeoNa. tongue_prosty.gif

@down: komu by się chciało iść do sklepu po sprężone powietrze. :P Ale fakt, takie powietrze z pewnością lepiej sprawdzi się od suszarki. Zwłaszcza jeśli chodzi o czyszczenie radiatorów. Co do "pana", nie przejmuj się - i tak jesteś młodszy ode mnie, z tego co widzę w twoim profilu. :(

Edited by 47

Pana? Aleś ze mnie starucha zrobił... ;)

Ja proponuję do czyszczenia sprężone powietrze.

Ok, jednak zrobię to w najbliższych dniach, nie dzisiaj.

Temperatury karty są w normie...

Programem SpeedFan czy innym tego typu, sprawdź, przy jakich obrotach karta osiąga mniej-więcej taką głośność jak podczas obciążenia (ale zrób to w spoczynku).

Niezbyt skumałem to zdanie. Mam sprawdzić, przy jakich obrotach karta osiąga takową głośność, ale w spoczynku?

W spoczynku,. w sensie z poziomu pulpitu, bez włączonej gry. Po prostu pobierz program SpeedFan (lub inny do kontroli obrotów) i pobaw się ustawieniami wiatraków karty graficznej. Sprawdź przy jakiej prędkości (lub zakresie obrotów od 0-100%) zaczyna wyć tak jak podczas grania.

Możliwe, że po prostu wiatraki od karty mają jakiś problem z kontrolą obrotów i automatycznie włączają się na 100%.

Rozumiem. Postaram się to jutro zrobić. smile_prosty.gif

EDIT: Żartowałem. Już dzisiaj pobrałem SpeedFana i sprawdziłem. Od 70% zaczyna tak chodzić, jak podczas gry.

Edited by Mihashek

70% to nie na tyle sporo, by aż tak straszny hałas robił. A obudowę masz "dziurawą" (w sensie z otworami wentylacyjnymi czy bez)? Możliwe, że to przez nie przedostaje się zbyt duża ilość dźwięku.

Edited by XeoN

70% to rzeczywiście niezbyt wiele... Czy przypadkiem chodzi tu nie tyle o samą konkretnie głośność, a o jakieś anomalie, typu - dźwięk kosiarki czy traktora?

Może cewki piszczą? o.O Albo łożyska wentyli trzeba nasmarować?

@up

Względnie wentylator wcześniej chodził na troszkę niższych obrotach (może nieznacznie temperatura się zwiększyła? może Mihashek grał wcześniej w gry, które mniej obciążały grafę? są różne opcje...), a teraz autorowi tematu się zwiększyły i przeszkadza głośność? Jak pisałem - 70% to niewiele, ale można zauważyć różnicę, gdy wcześniej było 60...

Edited by antros22

Nie no, wiadomo, ze różnica jest do odczucia. Ale aż taka, by to naprawdę sprawiało dyskomfort podczas gry? Dziwne, bo mój GTX770 w pewnych momentach (przy naprawdę ostrych tytułach i rozwałkach - jak np. mapy 32 vs 32 w BF3) dochodzi do 70% obrotów i nie jest to przesadnie głośne. Ja bym szukał przyczyny gdzie w głębi. Z drugiej jednak strony HD7770 może się pocić przy nowych tytułach, gdzie GTX770 wcina je na śniadanko bez popitki...

Różnie ludzie reagują...

Ale nie ma co dywagować, może nagranie wyjaśniłoby coś niecoś?

Wątpię. Po nagraniu dużo byście się nie dowiedzieli. I to nie są odgłosy, niczym kosiarka, a tym bardziej traktor ( O.O ). Jakimś cudem dowiedziałem się model tej obudowy...to Tracer Rayon TRO-711. Fakt, lekko spanikowałem, ale nie mam pieniędzy aktualnie na nowy komputer, a nagle znacznie podwyższyła się głośność komputera? Wybaczcie mi ten niepokój. Jeżeli to jest normalne przy takich nieco słabych komputerach, to najwyżej temat można zamknąć i po prostu będę ignorować taką głośność.

Czy z tyłu obudowy jest zamontowany wentylator wyciągający powietrze z z jej wnętrza ? Jeżeli tak to sprawdź czy działa a jeżeli nie ma to zamontuj.

Edited by Misiek690

Tak, tylko, że ja nie mam ŻADNYCH ,,wiatraczków". To stara obudowa, jeszcze za czasów mojego gotowca z allegro (...), wtedy nie dostawało się do niej wentylatorów.

Obudowę masz jak to mówią "o kant [beeep] rozbić" ale rozumiem że wcześniej problemu nie było? Z tego co widzę to bardzo szybko kręci się wiatrak od procesora nie wiem po co, można spróbować w biosie zmniejszyć jego obroty. Jak rozumiem komputera jeszcze nie czyściłeś? Możliwe że większa ilość kurzu powoduje większy hałas.

Tylko odgłosy dochodzą ponoć z karty a nie procka, więc tam bym nie szukał źródła.

Skoro to terkotanie, to możliwe, że trzeba po prostu naoliwić łożysko od wiatraka karty.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...