Jump to content
Bol3Q

Rozwiązany: Dołożenie RAMu do niemłodego PCta

Recommended Posts

Mam niemłody już (2008r.) komputer, który demonem prędkości już nie jest. Dlatego chciałbym dołożyć mu pamieci ram

komp :

sys: Win XP

płyta: Gigabyte GA-E P31-DS3L

proc: Intel DC E5200

graf: GF 9600GT

power: Bequiet SP E6-450W

RAM: 2x1GB OCZ PLATINIUM REV.2 CL4 4-4-15 PC-800 DDR2

I pytanie: jaki ram dołożyć i ile?

czy 2 gb ma sens (win xp)? obecny ram zajmuje 2 z 4 slotów (dual channel) a podobno ta płyta nie toleruje by zajęte były wszystkie 4:p obecne ocz-ty, jeśli dobrze mi wiadomo, pracują na podwyższonych napieciach więc czy nowy ram też powinien żeby wszystko zgodnie pracowało? i jeśli tak to czy obecny zasilacz wystarczy (karta i procek niekręcone)?

wszelkie porady i sugestie mile widziane:)

ps. wiem, że modernizacja tego staruszka nie ma większego sensu, zakup nowego pc planuje na gwiazdkę ale chce żeby stary w miare komfortowo posłużył do tego czasu

Edited by Bol3Q

1. Musisz mieć pamięci takie same lub o takich samych parametrach (napięcie, taktowanie, opóźnienie CL, DDR2).

2. Win XP nie obsługuje powyżej 3 GB pamięci (3 GB z hakiem maks.)

3. Wystarczą ale ten komp jest już stary więc dołożenie RAM niewiele da.

RAM kup tylko używany, DDR2 są za drogie by kupować nówki.

Edited by Omas
  • Upvote 1

Dzięki Omas

ad. 1 to wżne, dzięki

ad. 2,3 wiem, zatem róznica między 3gb a (bodajże) 3,3gb widziane przez pc-ta będzie niezauważalna? (zwłaszcza z uwagi na wiek sprzętu)

a co z tą leciwą płytą główną? to prawda, że nie obsługuje 4 zajętych slotów?

Co byś do tego polecił?

Z płytą to nie wiem, ale powinna obsługiwać 2x Dual Channel. Może jakaś wada? O to chodzi?

Raczej nie zauważyłbyś tej różnicy. Poleciłbym to, co znajdziesz i jak najtaniej, tutaj nie ma co wydziwiać.

Z płytą to nie wiem, ale powinna obsługiwać 2x Dual Channel. Może jakaś wada? O to chodzi?

Raczej nie zauważyłbyś tej różnicy. Poleciłbym to, co znajdziesz i jak najtaniej, tutaj nie ma co wydziwiać.

znalazłem gdzieś (nie moge znaleźć teraz więc źródła nie przytoczę) opinię, że ta płyta musi mieć jeden slot wolny żeby wszysko działało ale może plota bo nigdzie indziej nie znalazłem potwierdzenia...

co do kupna to widzę, że trudno znaleźć coś o tych samych parametrach więc może być ciężko

w każdym razie dzieki za odpowiedź!

^^^

System oczywiście 32bit - Windows XP Home Edition (SP3)

Edited by Bol3Q

W ogóle kupno XP x64 to byłaby głupota, bo to był źle zrobiony system, chyba nikt tego nie kupował. Dlatego takie założenie.

@autor

Niekoniecznie muszą być takie same ale pamięci i tak będą działać tak, jak te gorsze.

Jak będą różne pamięci, to w ogóle mogą ze sobą nie chcieć współpracować. I to nie jest rzadkie zjawisko.

No właśnie i tu jest ewentualny problem. W 2008 r. te moje OCZ-ty to był hit podobno, teraz trudno znaleźć ram z takimi samymi parametrami. Mógłbym kupić nowe pamięci 3x1gb ale to sie chyba średnio opłaca?

Pytałem o konkretne modele, być może po prostu problem był z samymi pamięciami. Swoją drogą parametry 1333MHz CL11 też mnie intrygują - nie widuje się takich często.

No ale to w sumie mało ważne.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...