Jump to content
radmiz

Gigabyte Radeon HD7950 - pomoc przy OC

Recommended Posts

Witam,

posiadam kartę graficzna tj. w temacie z chłodzeniem WindForce 3X (BIOS FZ1), z której chciałbym wydobyć trochę więcej mocy. Korzystam z następujących programów:

> MSI Afterburner,

> GPU-Z,

> Furmark 1.8.2 (15min test stabilności),

> 3DMark 11 Basic Edition (2 testy),

> Metro 2033 Benchmark (wysokie detale w 1080p),

> GRID2 Demo + Fraps (jw.).

Karta w spoczynku potrzebuje ~0,806V, natomiast przy obciążeniu do 1,250V (wartości napięcia w ogóle nie zmieniałem) i nie jestem pewien skąd tak się dzieje. Aktualnie zegar GPU mam ustawiony na 1200 MHz (domyślnie 1000MHz), natomiast do zegarów pamięci jeszcze się "nie dobrałem".

Temperatury sięgają maksymalnie 64oC przy 50% wykorzystaniu mocy chłodzenia (~2800RPM). Żadnych artefaktów i przekłamań w wyświetlanym obrazie nie zauważyłem. Moje pytanie brzmi: czy mogę pokusić się o dalsze zwiększenie taktowania GPU, czy też nie przesadzać i zabrać się za pamięć?

To w takim razie skąd są te "skoki" napięcia? Czy jest, to może technologia "turbo boost"? Jakie będą też bezpieczne temperatury dla tej karty? Około 80-85oC? Czy macie może dla mnie jakieś dodatkowe rady odnośnie OC?

Edited by radmiz

Zmiany napięcia są celowe w celu ograniczenia zużycia energii, karta w spoczynku nie potrzebuje takiej mocy jak w czasie pracy . Myślę że możesz jeszcze trochę przetaktować rdzeń skoro testy są ok i wziąć się za pamięć. Generalnie na tej karcie nie powinieneś po OC przekroczyć 75C ale temperatura maks. jest sporo wyższa (nie pamiętam ile dokładnie) .