Jump to content
Lord Nargogh

Pytanie do mistrzów retro.

Recommended Posts

Ostatnio zachciało mi się pograć w nieśmiertelne klasyki, ale nie posiadam ani kartridży ani konsoli która byłaby w stanie je 'odtworzyć'.

I w związku z tym mam pytanie do znawców tematu - czy kupowanie nowych pegasusów (czyli podróbek konsol) i kartridży jest legalne? Wiem że na mocy jakiejśtam ustawy była amnestia czy coś ale nie wiem czy to tylko działało wstecz?

Link to comment
Share on other sites

Pegazusy i podobne kupować można, bo wygasły prawa patentowe i teraz każdy może stworzyć własną replikę zarówno Famicom/Nintendo Entertainment System, jak i Super FC/SNES i je sprzedawać (i to się dzieje, są maszynki typu FC Twin czy Retron 3, pseudokonsole Overmax i AtGames też śmigają na chipach stworzonych na podstawie układów z FC/SFC).

Gry nadal są objęte prawami autorskimi, ALTHOUGH wziąwszy pod uwagę że w Polsce nie było dystrybucji oryginalnych gier, to posiadanie dyskietek z tamtej epoki *nie powinno* być piractwem na zasadzie że "prawo nie działa wstecz". Nintendo nigdy się nie odniosło do pirackiej (de facto) dystrybucji swoich gier i systemów w krajach postsowieckich (w ZSRR nawet istniała jawnie firma Steepler, która miała swoją własną sieć sklepów z konsolami Dendy i grami do nich).

Link to comment
Share on other sites

Rozwiązania są trzy:

1) importować sobie z eBaya japońskie releasy, choćby od http://www.ebay.pl/sch/m.html?_odkw=&_osacat=139973&_armrs=1&_ssn=me4taki9oh&_trksid=p2046732.m570.l1313&_nkw=famicom&_sacat=139973&_from=R40tego sprzedawcy

2) wkręcić się na jakieś retroforum zagraniczne, gdzie tubylcy japońscy kupują u siebie za śmieszne pieniądze carty i wysyłają gajinom za zwrot kosztów + robocizna

3) olać dylematy moralne i kupować na Allegro jak wszyscy w tym kraju, bo za sprzedaż pirackiego oprogramowania odpowiedzialność ponosi sprzedawca, a i tak te wszystkie dyski są z drugiej lub siedemnastej ręki, więc to jest jak sprzedawanie przegrywanych filmów na VHS czy audycji radiowych na kasetach.

Edited by LaserGhost
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...