Jump to content
mtk3d

Rozwiązany: Modernizacja komputera do 900zł

Recommended Posts

Witam!

Mój komputer w najnowszych grach przestaje sobie dawać radę, więc stwierdziłem, że czas co nieco go odnowić. Do wydania mam 900zł i najlepiej, aby w cenę wliczona była przesyłka. Podkręcać nie będę, bo w tej cenie chyba nic do OC się nie dobierze. Myślę, że najrozsądniej, będzie wymienić procesor i płytę, ale czekam na podpowiedzi specjalistów, co gdzie i jak.

Sprzęt:

- AMD Phenom II x2 560 3.3GHz + SilentumPC Spartan HE923

- Gigabyte GA-M52LT-D3

- 4 GB GoodRam PLAY 1600MHz

- Gigabyte Radeon HD6850 OC

- SilentumPC Brutus 430 Pure Black

- OCZ SealthXStreme 500W

Można zmienić procka i płytę, ale w sumie kartę też przydałoby się w miarę szybko zmienić.

Szkoda że masz pamięci na napięciu 1,65V, no ale nic z tym nie zrobimy. Możesz szukać używanego i5 na allegro (np. 3450/3470/3550/3570 lub ze starszych) i do tego jakaś tania płyta na H61 (MSI H61M-P20) i resztę zachomikować, dozbierać, sprzedać obecną kartę i kupić nową za uzyskaną kwotę.

Ew. wszystko nowe:

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4570-3-2ghz-lga1150-box-haswell-bx80646i54570-546528/

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h81m-e33-sc-lga1150-h81m-e33-intel-h81-2xddr3-vga-hdmi-gblan-matx-h81m-e33-605697/

Jest też opcja, żebyś odblokował rdzenie w swoim Phenomie i kupił kartę (np. MSI R9 270X) ale pewnie Ci się nie uda, choć spróbować nie zaszkodzi.

Jeżeli zwiększy mi się budżet, to płyta ASRock B85 PRO4 da sobie radę z tą pamięcią?

Edit:

Ew. mogę zamienić pamięci z innego komputera na goodram'y 2x2GB DDR3 (nie pamiętam dokładnie na ile V, ale na 90% mają 1.5V)

Edited by mtk3d

To zależy od pamięci i nie wiem jak to jest w przypadku tych. Ale tak jak pisałem - nic się nie stanie, jeśli będziesz miał 1,65V, po prostu nie są one zalecane. Ale wątpię, by każdy komputer z Haswellem miał 1,5V lub niższe ;).

Zamówiłem już procesor i płyte ASRock'a. Okazało się że w moje pamięci działają na napięciu 1,54V, więc spróbuje uruchomić je na 1,5V i sprawdzę stabilność. Mam jeszcze pytanie, czy mocowanie radiatora na 1150 różni się względem 1155, jeżeli nie, to czy mój cooler ( SilentumPC Spartan HE923 ) wystarczy na ten procesor?

Edited by mtk3d

Płyta i procesor już przyszły, zamontowałem, zainstalowałem system i wszystko działa. Ustawiłem w biosie napięcie pamięci na 1.50V i taktowanie na 1333MHz. Sprawdzając w różnych programach, każdy pokazywał co innego, speedfan pokazywał 0,8...V, HW Monitor 1,8...V, a everest jeszcze coś innego. Nie wiem, czy jest możliwe, żeby płyta sama zmieniała sobie napięcie, skoro ustawiłem na manualnym. Proszę o pomoc, czy wierzyć któremuś z tych programów, czy sprawdzić jakimś innym, może multimetrem? Czytałem gdzieś, że napięcie 1,65 jest szkodliwe dla procesora, czy to prawda?

Edit: Próbowałem zwiększyć napięcie do 1,55V i sprawdzałem, czy w programach się coś zmienia, ale żadna z wartości nie uległa zmianie, więc dobrze by było sprawdzić to miernikiem. Czy ktoś z was wie w którym trzeba sprawdzić?

Edited by mtk3d

Dlaczego miałyby działać niestabilnie?

Ja obstawiam, że ten problem z Haswellami jest zbyt rozdmuchany, bo nigdzie nie widziałem sensownego wyjaśnienia dla powodu, dlaczego miałoby być akurat 1,5V. Podejrzewam, że chodzi o dokładnie tę samą kwestię, która była i we wcześniejszych generacjach procesorów Intela (na pewno już przy LGA1156 o tym ostrzegali) - rozbieżność między napięciem pamięci a napięciem kontrolera pamięci; nie powinno mieć dużej rozbieżności, bo procesor może się szybciej zużywać. Innymi słowy, na pamięciach 1,65V wystarczy podbić napięcie kontrolera pamięci i powinno być OK.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...