Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

arina2012

Problem z odczytem dysku

Polecane posty

Na innym komputerze dysk przechodzi test SeaTools, w hdtune widzi wszystkie zakładki oraz nie wykrywa żadnych badów(długie skanowanie).Póki co dysk u mnie zostaje.Podejrzewam że nie wykrywa mi smarta w hdtune dlatego że dysk u mnie pracuje w trybie scsi a nie ata.

EDIT

Wiecie jak ustawić dysk na IDE CHANNEL 0 bo podłaczam go pod inne sata i to samo(tzn ide 2 badź 3)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro na innym kompie wszystko jest ok to nie ma co się martwić bo dysk raczej sprawny. Mi się wydaje że to wina płyty głównej, tych dziwnych kontrolerów nForce. Próbowałeś wymienić kabel Sata? Tam w 4 obrazku co dałeś powinieneś móc wybrać dysk i powinny pokazać się różne opcje i informacje o dysku, zrób screena jak możesz. Można by spróbować odpalić dysk w trybie IDE zamiast AHCI, i zobaczyć czy problemy są dalej bo może są problemy ze sterownikami tego nForce. Tylko nie wiem czy jak zmienisz na IDE czy ci windows odpali, nie wiem czy przypadkiem nie trzeba tam jakiś ustawień zmienić aby odpalić dysk w IDE.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem na innym kablu ale to nic nie daje.Poza tym teraz nie wiem ale nie startuje mi z płyty.Przy użyci driver easy pokazuje brak sterownika kontrolera sata.Moglibyście podać pewny sterownik do tego kontrolera.GA M52LS3 rev 1.0Dysk w menadżerze urządzeń pokazuje jako SCSI

post-878448-0-96074700-1389794052_thumb.

post-878448-0-78885400-1389794054_thumb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT

Nie wiecie gdzie jest w biosie funkcja SMART dysku.Płyta GA m52ls3 rev 1.0.wersja biosu f9a

Chodzi Ci o ustawienia S.M.A.R.T. (Enabled/Disabled)? Jeśli tak, to na płytach Gigabyte'a znajdziesz tę opcję (HDD S.M.A.R.T. Capability) w Advanced BIOS Features.

Tylko, że ta funkcja nie ma żadnego wpływu na to, czy S.M.A.R.T. jest widoczny dla różnych programów. Ta opcja mówi, czy S.M.A.R.T. ma być sprawdzany przy uruchamianiu komputera (w takim przypadku jeśli wykryte zostaną błędy, to BIOS wyświetli komunikat, że jest problem).

@arina2012 Sprawdź, czy nie jest przypadkowo włączony RAID.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli niby powinno być ok.

HD Tune w wersji darmowej z tego co widzę ma problemy z dyskami, które mają zaimplementowaną technologię Advanced Format, więc bym się nie martwił tym, że HD Tune coś źle rozpoznaje. Bardziej zastanawiające jest to, że SeaTools również ma problemy z dostępem do dysku. Niewykluczone, że update BIOSu w tym przypadku by pomógł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sevard: Jednak tak jak pisałem wyżej, mój dysk(ten sam) podstawowa wersja wykrywa bezproblemowo, co prawda zakładka health nie wyświetla informacji ale reszta jest, quick scan przechodzi bezproblemowo. Ja dalej stawiam że to wina płyty głównej i tych cudacznych nForce, bo jak pisał autor tematu w innym komputerze problemów nie ma. O aktualizacji BIOSu nie pomyślałem i może się przydać. Można by też spróbować włączyć dysk w trybie IDE zamiast AHCI, ale nie wiem jak to wygląda w tym BIOSie i chyba potrzebny będzie format.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sevard: Jednak tak jak pisałem wyżej, mój dysk(ten sam) podstawowa wersja wykrywa bezproblemowo, co prawda zakładka health nie wyświetla informacji ale reszta jest, quick scan przechodzi bezproblemowo.

@NoNamePL Na tej samej płycie głównej, z tym samym kontrolerem dysków i z tą samą wersją BIOSu?

Ja dalej stawiam że to wina płyty głównej i tych cudacznych nForce, bo jak pisał autor tematu w innym komputerze problemów nie ma. O aktualizacji BIOSu nie pomyślałem i może się przydać.

Też tak sądzę, skoro dysk działa poprawnie na innym kompie, to jest mała szansa, że to dysk.

Można by też spróbować włączyć dysk w trybie IDE zamiast AHCI, ale nie wiem jak to wygląda w tym BIOSie i chyba potrzebny będzie format.

W przypadku dysków z sektorami 4kB to nie jest najlepszy pomysł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myk jest taki, że tu kontroler i system mają bardzo dużo do rzeczy. Chodzi o to, że różne systemy różnie wspierają Advanced format. Jeśli chodzi o systemy MS to tylko Windows 8 oraz Windows Server 2012 w pełni wspierają tę technologię. Starsze kontrolery również sobie z tym różnie radzą, a HD Tune w wersji darmowej nie potrafi się przez to wszystko przebić, gdy inne programy nie mają z tym problemu. Ten program jest już po prostu przestarzały i za bardzo zależny od platformy, więc i sugerowanie się jego odczytami nie ma większego sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...